:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,506
Активни 493
Страници 23,916
За един ден 1,302,066

2016-а: започва голямото харчене в болниците

Лимити няма да има, от което ще се възползват така недолюбваните от здравния министър Петър Москов феодали
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Петър Москов цяла година ропта срещу феодалите. Решението да няма лимити за болниците обаче говори за друго.
Цяла година здравният министър Петър Москов сипа огън и жупел по хората с бизнес план, феодалите и обслужването на нечии интереси. Бизнес планът на феодалите изглежда горе-долу така: инвеститори (според Москов, често свързани с определени политически сили, като основната нарочена е ДПС) отварят болница, след това здравната каса безотказно сключва договор и започва да финансира болницата, като й спуска и бюджет, т.е. гарантирани пари. Често болницата го надхвърля, започва нови и нови дейности, като, естествено, се занимава само с добре платени клинични пътеки и с що-годе здрави пациенти, които не изискват големи разходи, като за няколко години утроява дейността и приходите си. А НЗОК плаща и плаща, в края на годината бюджетът, т.е. всички ние, покрива и многомилионен дефицит, след което статистиката отчита все по-болна нация. Всичко това, естествено,

е напълно законно и съвършено неприемливо

И за пръв път от много години тази грозна тенденция беше укротена, макар и механично, а не с реална реформа. През 2015 г. болниците имаха твърди бюджети, над които НЗОК не им плати отчетената дейност. В сила беше мораториум за сключване на договори с нови болници, събираемостта на здравните вноски пък надхвърли заложената в бюджета и резултатът е едва 2.5 млн. лв. дефицит - за гордост и радост на премиера Борисов. Това обаче е официалният дефицит. Болниците имат над 50 млн. лв. надлимитна дейност - отчетени пациенти, които не са платени от касата, защото надхвърлят лимита. Чуждите лечебни заведения пък чакат 136 млн. лв. от НЗОК, тъй като явно с цел финансова дисциплина тези плащания са пратени в шеста глуха. Дълговете на държавните болници са огромни, не са намалели за една година и част от тях са

в дълбока декапитализация, която води ако не до фалити,

то поне до постепенно самозакриване. За частните болници пък е ясно откъде ще избият разходите за неплатеното от касата - от джоба на пациента.
През 2016 г. обаче всичко ще си дойде на мястото. След 1 април болниците няма да имат никакви лимити, ще отчитат каквото и колкото си искат на здравната каса, а тя ще им плаща. Когато бюджетът започне да се изчерпва, касата ще засилва контрола, цялата й администрация ще се вдига на бойна нога за проверки по болниците, за да види защо се получава така. В касата отсега са в ужас какво ще правят с бюджета си, защото за 15 години работа в НЗОК са се убедили в едно - само с т.нар. контрол не става. Най-малкото, защото във всяка по-голяма болница отдавна работи бивш служител на касата, който много добре знае как да оформи бумащината така, че болницата да не загуби и стотинка при одити от НЗОК. И защото досега контролът и проверките не са успели да спрат преразходите.
Мотивът за неочакваното падане на лимитите е странен. Двамата зам. здравни министри, които са членове и на надзора на НЗОК - Ваньо Шарков и Бойко Пенков, обясняват, че няма смисъл от лимити, защото таванът на хоспитализациите в държавата е достигнат и просто няма накъде повече да растат. Да, цифрата от над 2 милиона хоспитализации е огромна, но при липсата на ограничения болниците са в състояние бързо да я закръглят на 3 милиона. Та те дори в годината, в която няма да им се плати над определеното, отчетоха допълнителен прием за над 50 млн. лв., а не е трудно да се сетим какво ще се случи в година без ограничения. Което пък ще доведе до дефицит от стотици милиони. По данни на НЗОК само за 3 години разходите за разкритите през 2011-2012 г. болници са скочили от 16 на 101 млн. лв. И то при положение, че имаше лимити. И не е трудно да се досетим

кой ще бъде най-облагодетелстван

от липсата на лимити - така недолюбваните от Петър Москов хора с бизнес интереси.
А нови болници отново имавъпреки забраната за сключване на договори и през 2015, и през 2016 г. Защото през 2016 г. например касата няма да може да работи с лечебните заведения, получили лиценз през 2016 г. Тези с разрешителни от 2015 г. нямат пречки. Засега те са няколко, но годината още не е свършила, през 2015 г. на същия принцип се даваха разрешителни и в последния работен ден. Например онкоцентърът на частната "Сити клиник", в която собственост имат и офшорна компания, регистрирана в Панама, и собствениците на пилетата "Градус", подаде молба за лиценз на 8 декември, а на 16 декември беше тържествено открит от зам.-министър Бойко Пенков и кмета на София Йорданка Фандъкова, които в последния момент заместиха очакваните за рязането на лентата Бойко Борисов и Петър Москов.
Което отговаря и на въпроса дали подобно ново лечебно заведение ще бъде включено в очакваната национална здравна карта, която да посочи къде болниците са в повече и съответно - договорите на касата да бъдат ограничени именно за да не може всеки да открива болница, а след това всички ние да я издържаме. Това не значи, че конкретно тази болница няма да предоставя качествено лечение по дефиниция, а само че планираните за прием през 2016 г. там 5000 пациенти вероятно присъстват в бизнес плана и на други болници и нищо чудно

догодина "заболеваемостта" от рак да скочи с поне 5000 случая

Лимитите съвсем не са идеалното решение за управление на парите за болнична помощ. Още повече че ролята им е двуяка - те ограничават разходите, но също така представляват и гарантиран приход, защото са бюджети и почти няма болница, която да не е "изпълнила" лимита си, независимо колко пациенти са се лекували в нея. Но при липсата на друг механизъм за контрол на харченето на обществени пари е добре да има поне някаква пречка пред огромните дефицити.
Колкото до свободния избор на пациента, от когото се очаква да търси най-добрите болници и така сам да регулира финансирането на системата, той отдавна няма никакво значение.
Снимка: Архив "Сега"
Дори и в годината с ограничени лимити новите болници се множаха. Може лесно да се прогнозира какво ще се случи, когато лимите отпаднат.
5
2963
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
22 Декември 2015 23:29
Дълговете на държавните болници са огромни, не са намалели за една година и част от тях са в дълбока декапитализация, която води ако не до фалити, то поне до постепенно самозакриване.

Ъ-к-ъ ...
Води до още по-големо наливане в държавната каца без дъно.
Само в Александровска, само за една година - 160 милиона
23 Декември 2015 00:24
-- Что это за дом? -- спросил Ипполит Матвеевич.

Остап посмотрел на розовый домик с мезонином и ответил:

-- Общежитие студентов-химиков имени монаха Бертольда Шварца.

-- Неужели монаха?

-- Ну, пошутил, пошутил. Имени Семашко.


Долу системата Бисмарк /който с нищо не е по-готин от изобретателя на европейския барут Шварц/, да живее хуманната система Семашко!
23 Декември 2015 05:54
Изобщо не е достигнат тавана на хоспитализациите! Скоро и на бебетата ще слагат стентове, макар че риска да получите инфаркт и артериите ви да се запушат при поставяне на стент е пъти по-голям, отколкото като няма стент. Да не говорим какви скъпи медикаменти отпуска Касата, за да ви предпази от това. И за капак смъртните случаи растат, вместо да намаляват. Това е мафия, която за печалби си играе с живота и здравето ви. Половината са за затвора!!!!!!!!! Населението намалява, осигурените са по-малко, в някои населени места въобще нямат достъп до лекар и въпреки това разходите растат. Лекарите и сестрите намаляват, услугите намаляват, а парите за здравеопазване се увеличават. Краде се и се злоупотребява!!!!!!!! Частните клиники се уреждат с пациенти по скъпите пътеки, а пробутват тежките случаи на общинските. Които пък фалират. Москов никаква не я свърши! То и да беше опитал, мафията щеше да свърши него.
23 Декември 2015 11:29
2016-а: започва голямото храчене в болниците
23 Декември 2015 15:17
Рано или не съвсем рано, но не и късно ще се стигне до един от двата варианта:

1. Фалит на касата.
2. Частните болници да лекуват без здрава каса. И се ликвидира корупцията като страничен ефект.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД