:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,854
Активни 470
Страници 5,419
За един ден 1,302,066
Истинската история

Средновековната кръчма е опасно място

Там си дават среща жителите на селището, спират се пътуващите, укриват се измамниците и разбойниците, подслоняват се отхвърлените, уродливите и порочните
Кръчма в с. Вердикал, Софийско (дн. част от Банкя), 1893/1894 г.; картина на Иван Мърквичка (1856-1938), озаглавена "Ръченица", 1894 г.; Национална художествена галерия - София.
Сред обществените средища в средновековните балкански градове и села, а и в Източна Европа изобщо, първи по време и по значение са кръчмите; те често възникват още преди построяването на местна църква, която с времето ще се опита да им противостои в битката за първенство сред селищните обществени средище. Най-общо, жените по-често могат да бъдат видени в църквите, а мъжете - в кръчмите; това не е вярно единствено за по-северните части на Русия, при това - в по-късно време, около границата на ХIХ и ХХ в. В същинското Средновековие обаче мъжете са пълни господари на кръчмите - там те се срещат, там спират пътуващите, там се укриват или дебнат жертвите си измамниците и разбойниците, там се подслоняват всички отхвърлени от обществото, уродливите и порочните - средновековната кръчма е естественото средище на "похотливи жени", на всякакви пътуващи улични музиканти, фокусници, смешници; там е мястото, където се играят хазартни игри, предимно със зарове, понякога фалшиви, които се откриват така често и повсеместно при археологическите разкопки; там се подписват сделките и договорите.

На първо място обаче кръчмите са питейни заведения; първоначално в славянските кръчми се поднася квас, медовина; сетне виното на юг и пивото на север изместват в значителна степен традиционните (слабоалкохолни) питиета; от ХIV в. насетне на юг ракията от вино, включително и по българските земи, бавно и постепенно стеснява употребата на вино, но без да достигне кой знае какви успехи поради високата си цена; в руските земи поради особеностите на търговията там, чрез системата на откупа, след цар Петър I (1682-1725) житната водка добива повсеместно разпространение, включително и поради отсъствието на стъкленици за разливане чак до втората половина на ХIХ в. - желаещите да закупят водка за вкъщи трябва да купят наведнъж цяло т. нар. винено ведро (т. е. 12 л). Храна в кръчмите далеч не винаги се предлага; в руския кабак, създаден по времето на цар Иван IV Страшни (1530-1584) - никога.

Струпването на такова множество от опиянени люде с буйна кръв, както може да се очаква, прави кръчмите през Средните векове, а и по-сетне, особено опасно място (вж. и Извори). Вярно, според житието на Симеон Стълпник Нови (VI в.) кръчмарските лавки в Антиохия, а наверно и навсякъде на юг в горещините, продават разхладителна и напълно безалкохолна смес от вода и оцет, наричана "фуска" (fouska), но това едва ли е предпочитаното питие в кръчмите дори и в най-големите жеги. Всъщност оцет се добавя и за дезинфекция на водата, но и за разхлаждане - късноантичната fouska преживява хилядолетие и половина за да се появи през Възраждането, а и до днес, като част от освежителния жътварски таратор, в който разреденото с вода кисело мляко е заменено именно със смес от вода и оцет, с добавка на чесън и на краставица, но не винаги. Тази прекрасна освежителна храна се използва навсякъде по българските земи в горещите летни месеци при изтощителната полска работа.

Сред първите сведения за славянски кръчми на Балканите е една мрачна история за насилие, пиянства, похотливи жени и, изглежда, сводничество у славянските племена милинги и езерци в Пелопонес; тя обстойно ни е разказана в един слабо известен извор, Житието на св. Никон Метаноите (вж. Герасим Петрински 2012), отнасящ се към края на Х-началото на ХI в.; по същото това време славяните в най-южните части на Балканите още не са покръстени.

Та, "дуксът на "езическата страна"" - славянският вожд Антиох, нека не ни заблуждава гръцкото му име, хвърлил око на поземлен имот на обителта, основана от св. Никон край Спарта понеже искал да изгради кръчма на същото това място. Славяните се заели да промагат на предводителя си и разположили шатра на спорния имот, а на иноците от обителта се наложило да натоварят действията им с всякакви елементи на демонизация, за да ги прогонят. От обителта утвърждавали, че душата на Антиох е обладана от дявола, твърдяло се, че "обича демоните", а в шатрата, бъдещата кръчма, се вършели всякакви скверни и "песовски" дела, като съвокупляване с "похотливи жени" и "менади". Днес няма как да осъдим или оправдаем Антиох и пелопонеските славяни в тоя имотен спор; не знаем също дали "похотливите жени" наистина се предлагали в тая кръчма. Само можем да предполагаме дали Антиох не изпълнявал и функцията на сводник срещу част от "изработеното" от "менадите"; така или иначе подозренията ни няма как да бъдат изтрити. Проблемът на обителта на св. Никон, както най-често се случва, бил решен "свише" чрез изпратен оттам "небесен" огън, който сложил край на тая славянска идея за печалба; въпреки откровено фантастичните елементи, характерни за такива литературни произведения, ще трябва да признаем описанието на Антиоховата кръчма за напълно достоверно - средновековните кръчми са често средище на порочните, на измамниците, а не само на пътуващите и на местните, както вече стана дума.

Впрочем, християнските обители също притежават кръчми, които облагат с поне 10-процентен данък, понеже, очевидно, са ги получили като прония (най-вероятно за да ползват доходите от тях). Точно такъв случай е описан в правилника на известната цариградска обител "Вседържител" от 1137 г., където кръчмата в тържището Килон (в южната част на Източна Тракия), както и цялото тържище, са обложени с такъв десятък. Това обаче е нищо в сравнение с идеята на сръбския крал, а по-сетне цар Стефан Душан (1331-1355), закрепена законодателно в неговото повеление от 1337 г., което наверно отразява по-ранни имотни облаги за обителта "Трескавец" до Прилеп, иноците да прибират, според тази кралска воля, една трета от доходите на тържището в Прилеп.

Сега ще е добре да уточним съвсем набързо един друг важен аспект на въпроса за средновековните балкански кръчми - техният архитектурен изглед. Антиоховата кръчма до Спарта била изградена, според историческия извор, от плат - представлявала временна шатра. След неколковековен "хиатус" намираме данни за това как изглежда българската кръчма в другия край на времевия период, който ни занимава - в средата на ХIХ в. "Днешната българска кръчма обичайно се състои от една стая; по средата й [има] огнише където пламти огънят; в покрива е направено отвърствие за дима [т. е. димоход] ; около огнището стоят маси и столове, на които седят гостите - старци, събиращи се на приказка, певци, които разказват за миналото, сиромаси, и постоянните посетители на кръчмата - шивачът . . ., осведомен за всички новини, попът, като един от главните членове на селската община, и четците [в църквата]. В ъгъла на кръчмата е поставена лавица, където стоят за продан въжета, орехи, боб, жито; там стоят и бъчвите с вино и ракия" (Иван Прижов 1866). Това описание малко се отличава от кръчмата в с. Вердикал, която три десетилетия по-сетне рисува Иван Мърквичка (вж. Изображението). То е и твърде неразличимо археологически в сравнение с българската селска, а и масова градска къща, което ще да ни обясни защо при археологическите разкопки поне в големите български средновековни градове няма открити кръчми. Или има, но са останали незабелязани?!

Понятието "кръчма" означава не само питейно заведение в стария ни говор; тя е синоним на "разпивка", на "почерпка" след сключването на договор (Христо Вакарелски 1977) и това трябва да прибави нови важни щрихи към обществената функция на кръчмата; в нея се сключват договори; сред западните славяни в кръчмата се съобщават наредбите на градската община и/или на владетеля. Тя е покритият вариант на градския площад всъщност.

След ХIV в. - съвпадението с по-масовото разпространение на ракията (вж. Свързани текстове) едва ли е случайност, броят на кръчмите изглежда се увеличава драстично. През ХVII в. кръчмарите в Средец си имат даже и професионална организация, обединяваща представителите на тази профгесия от няколко етноса - в техния еснаф влизали несъмнено и българи, и арменци, и турци. На отликите между техните "заведения за обществено хранене", на видовете кръчми, впрочем, както и на разпространението на различните кръчми с техните особени названия, на въпросите на собствеността, както и на цяла поредица други важни въпроси си струва да се върнем друг път.



Извори



"Вън от стените на Филипопол [дн. Пловдив] имаше една прочута латинска [sic!] крепост, която доставяше срещу заплащане изобилни припаси на тези [от кръстоносците], които случайно минаваха оттам. Когато те [кръстоносците от войската на френския крал Людовик VII (1137-1180) по време на Втория кръстоносен поход (1147-1149)] били насядали в тамошните кръчми [tabernis], за зла участ присъствал там и един смешник, който въпреки че не знаел езика им [на кръстоносците], все пак седнал, поздравил и започнал да пие. И след дълго пиянстване той измъкнал една змия, която държал омагьосана [очевидно хипнотизирана] в пазвата си, сложил я бързо на земята, след това я поставил върху себе си и така се унесъл и в други фокусничества, и то сред хора, чийто нрави и език не познавал. Алеманите пък като че били видели зловещо знамение - веднага наскачали разярени, сграбчили фокусника и го разкъсали на парчета. След това заради провинението на едного те [започнали] да обвиняват всички, като твърдели, че гърците [т. е. местното православното население] искали да ги изтровят . . ."

Из"Книга за кръстоносния поход" на инока Одон от Дьой (в дн. Северна Франция), есента на 1147 г.



Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=357268

(Да се пие неразредено вино е било разсипничество)

http://www.segabg.com/article.php?id=744482

(Византийското вино на прах днес не може да бъде възстановено)

http://www.segabg.com/article.php?issueid=2693§ionid=5&id=0001501

(Българите - нация техническа още в Средновековието)

http://www.segabg.com/article.php?id=679385

(Българската средновековна ракия се прави от вино)

http://www.segabg.com/article.php?issueid=2962§ionid=5&id=0001301

(Забавленията на средновековния българин - от "бесовските" танци до Йоан Кукузел)

71
33538
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
23 Декември 2015 19:47
Славяните се заели да промагат на предводителя си и разположили шатра

Може би шатрата у Правец. Бе тия наште археолози, коги ша открият некоя юрта или вигвам на команчите по нашенско...
23 Декември 2015 20:03
В началото на 60-те години български дипломати, шофьори от международния транспорт и др. работещи на Запад започват да носят бутилки уиски и да черпят гости и приятели.
Новото питие за няколко години става най-престижното, което пие цялата т. нар. художествено-творческа интелигенция, както наричат по онова време писатели, художници, кинаджии и т. н.

Тодор Живков по това време още ходи с каскет на официални посещения из страната. И има побеляла коса и златно зъбче встрани като се усмихва – има го запечатан на някои снимки. А към края на 70-те вече е с мека шапка, косата му е черна и никакви златни зъбчета.
.

В този няма и 10-годишен период, докато Живков махне каскета, уискито става символ на престиж, вдъхновение, любим наркотик на интелигенцията, с който тя забравя глупостта на режима. Уискито също така става най-представителната форма на благодарност и рушвет в страната на развития социализъм. Според размера на услугата, като най-висока категория подарък за благодарност е бутилка уиски. Подаряват я на лекари (въпреки че тогава е забранено да приемат за подарък повече от цветя и бонбони), на майстори, които ти ремонтират колата (тогава сервизите са държавни), на приятели за услуга и т. н..
.
На който от тогавашните вождове му е хрумнало да създаде “Кореком” и безмитните магазини, едва ли е съзнавал, че забива първия як пирон в ковчега на комунизма.
23 Декември 2015 20:05
Само можем да предполагаме дали Антиох не изпълнявал и функцията на сводник срещу част от "изработеното" от "менадите"; така или иначе подозренията ни няма как да бъдат изтрити


Горкия, като му излезе име на човек - и нищо не може да му го изчисти
23 Декември 2015 20:12
Всъщност е било нещо като сегашния нотариат, но с консумация.
23 Декември 2015 20:21
Кръчма в с. Вердикал, Софийско (дн. част от Банкя) Това не е много честно, манипулативно е някакси, къде е Банкя от 19 в., къде са опасните кръчми от средновековието. В тази част от Банкя, вероятно опасна е била сланината и ракията, пък в средновековието- оцетът и менадите....
23 Декември 2015 21:21
Котка -
-------------------
Сайтът на Генек
23 Декември 2015 22:22
Всеки път, когато зачета писанията на Петрински се скъсвам от смях, като го гледам как се мъчи да ни убеди, че сме славяни - направо чисти руснаци .
Ама може ли българска кръчма без квас? След такова писание не мога по никакъв начин да гледам сериозно на този човек.
Човече - има хора, които харесват руснаците и без да искат да са такива!
На сила хубост на става, а и да става - не бива!
23 Декември 2015 22:27
Мда, на Отче Наш и на азбука ги научихме, на табиетлийско пиене не можахме.
23 Декември 2015 22:35
На картината единия от танцьорите е самият Джейм Баучер.
23 Декември 2015 23:31
Рики Еповери
23 Декември 2015 20:03

С партийци избягвам да споря, но в интерес на истината ...
Уиски имаше и в най-обикновените бакалии, не само в Кореком. "ВАТ 69", "Джокей клаб" и "Сантъри", със сигурност, може да имало и други
24 Декември 2015 00:33
Иван Петрински
24 Декември 2015 00:33
генек
24 Декември 2015 00:42
Suntory (оригинално японско уиски ) се "произвеждаше" във Павловския Винпром. Даже и сред пияндурите се носеше: "Искам да съм парцала, с който се забърсва пода на винпрома в Павлово"... Май яко се е ляло "уиски" (Whisky) там... Пък и да правиш уиски (Whiskey) извън ирландско - Боже опази! Не вървой... И у нас имаше и предлагаше не какво да е - а джапанско. Виски... Нерде виски, нерде водка, медовина, квас, ракия, мастика, шлянгарица, самогон etc... А бе грацки Петрински - ньидей тъй ни разсмива! На много тънка струна ни дрънкаш! Имай малце милост, плийз!
24 Декември 2015 06:39
Всеки път, когато зачета писанията на Петрински се скъсвам от смях, като го гледам как се мъчи да ни убеди, че сме славяни - направо чисти руснаци


Ти не се късай от смях, ами по-добре повярвай, че си славянин, защото иначе си тюркско-алтайски-монголо-татарин.
24 Декември 2015 09:41
Аз съм Българин.
Не обичам много много да вярвам. Предпочитам да знам. Знанието иде от науката и в частност от генетиката. Та в изследванията за генотипа на българите има достатъчно основания да знаем, че сме повече тракийци, отколкото славяни. А дали сме тюрки - погледни пак там.
Пак да кажа: не смятам за задължително да се титулувам руснак за да са ми симпатични руснаците. А и самите руснаци не биха ми се зарадвали ако твърдя че съм такъв. Приятелите ми ме харесват такъв, какъвто съм и отношението им към мен е такова, каквото моето към тях.
24 Декември 2015 10:07
То хубаво си описал кръчмите по тези места, ама си пропуснал, комай, авторе, най-важната. Римската taberna.
24 Декември 2015 12:20
Под картината на Мърквичка:
"Мъжка ръченица
в мъжка механа,
где сте вий дечица,
где си ти жена..."
24 Декември 2015 15:09
Suntory (оригинално японско уиски ) се "произвеждаше" във Павловския Винпром. Даже и сред пияндурите се носеше: "Искам да съм парцала, с който се забърсва пода на винпрома в Павлово"... Май яко се е ляло "уиски" (Whisky) там... Пък и да правиш уиски (Whiskey) извън ирландско - Боже опази!

Прощавай, но имаш много сериозни пропуски в знанието си за материята.
Начи, в "Павловския Винпром" никога, ама никога не се е правило уиски. Въпросният център на културата е бил бирена фабрика от 1882 до 1926 година (самото име на квартал Павлово идва от пиво "Павлово", а то е наречено така в чест на починалия млад син на собственика Павел Трифонович), а после, та и до днес - Национален институт за изследване на вино и спиртни напитки http://www.wineinbg.org/page/4589367391. От тази пролет в него отвори двери и Дом на виното. Към Института има изба, а известно време част от сградата се е ползвала като склад на ДСО "Винарска промишленост", та затова са и песните.
Уиски в България се правеше и се прави в Асеновград.
Ирландското уиски, като изключим "Джеймисън", не струва.
Оригиналното "Сантъри" важи, даже много

24 Декември 2015 15:14
Средновековната кръчма е опасно място
За средновековната не знам.Вярвам на Петрински,но в края на 70-те години на миналият век имаше една пивница "Кооператор" в Димитровград....Там за първи път видях на живо "тука има-тука нема".
И да не забравя :
Kotka
24 Декември 2015 15:15
Кръчмите са били не само опасно място...Кръчмите са се оказали и двигател на прогреса...
В ислямския свят примерно, някъде след 12-ти век, кръчми практически е нямало. Даже ако оставим Мохамед и Корана настрана, но на техните свещенослужители изглежда никак не им се е нравело да има места за социални контакти, където се употребяват приятни напитки, съдържащи и потенциала обаче, да породят недоверие, съмнение и критики срещу самообявилите се за авторитети в тяхното общество. Имало е времена когато и в ислямския свят, поне по свидетелства доколкото помня на Омар Хаям, кръчми с търкалящи се даже пред вратите им пиянки, също е имало. Това са времена на направо невероятен културен и научен възход на ислямския свят. Точно тогава покровителят на същия този Омар Хаям изгражда и първите университети (европейските учебни заведения от този тип, от там се копирани, а не от Магнаурската школа). После обаче кръчмите в ислямския свят започват бързо да изчезват, а на употребата на алкохолни напитки започва да се гледа доста по-строго. И какво наблюдаваме? Въпреки, че университетите са останали, културата и науката в ислямския свят са поели твърдо към залез. Обратно, в Западна Европа модела на университетите е прекопиран успешно, но и кръчмите си остават... И колкото и да е странно, но възходът се пренася там...
24 Декември 2015 17:58
Емо, и На здраве!
Казано е: Във виното е истината!
24 Декември 2015 18:12

Бай Дан
24 Дек 2015 17:58
Мнения: 1,541
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


Наздраве!
24 Декември 2015 20:14
Емо, днешните араби и турци гледат изключително свободно на алкохола, за иранците не знам, не познавам такива. Ама Омар Хаям е имал доста проблеми със стожерите на вярата по негово време, налагало му се е да бяга от местата, където живее и да почва отначало, даже веднъж е ходил до Мека, за да покаже уважение към пророка и към собствения си живот. Ако прочетеш някой възрожденски писател, и през 19 век е било така с турците в България. Така, в смисъл, много шум за тоя алкохол, ама иначе си го пият. За разлика от табуто "свинско", примерно, което спазват много строго, може би щото без един вид месо е лесно, ама без всички видове алкохол не става. Това за пиенето, иначе кръчми за интелектуално общуване и обмен на идеи си немат и това ги дърпа назад и ги прави да изостават от общочовешкото развитие.
24 Декември 2015 22:31
Това за пиенето, иначе кръчми за интелектуално общуване и обмен на идеи си немат и това ги дърпа назад и ги прави да изостават от общочовешкото развитие.

Ами то аз точно това имах предвид. Имат си места мюсюлманите където се събират и общуват относително свободно, пият там кафе или чай, но не и алкохол. Алкохолът си го пият по домовете... Явно в комбинацията между място където множество хората се събират да се веселят и консумацията на алкохол е ключът на парадокса, иначе поотделно изглежда не работят. За прогреса,.. требе си кръчма...
24 Декември 2015 22:36
В Англия има пъбове с котки за компания на самотниците, пияни катерици и дори един с любимата патица на собственика, която "отвреме-навреме се домогвала до чашата с бира".
24 Декември 2015 22:43
Дорис
24 Дек 2015 22:36
Мнения: 16,142
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Е, това донякъде е тъжно...
Кръчмата- последен бастион за душата...
Какво пък, и това е всред полезните функции на кръчмите.
24 Декември 2015 22:48
Е, това донякъде е тъжно...


Напротив. Весело е. Животинчетата са безценни в човешкия живот. Ако човекът умее да ги разбира и да ги учи те да разбират него. Райско блаженство.
24 Декември 2015 23:04
Дорис
24 Дек 2015 22:48
Мнения: 16,144
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Аз самотниците имах предвид. Иначе за животинчетата...
На мен изглежда нещо не ми се отдава. От известно време насам, котката ми е влязла в истинска война с играчките от елхата. Никак не ми се отдава да я укротя. Успее ли само за малко да се промъкне в хола...после се налага голяма част от тях да ги събирам, някои в доста печално състояние, често откривайки ги на най-неочаквани места...
25 Декември 2015 06:21
Какво ли не научаваш от форума, Днес научихме че университетите произхождат от мандрасите в следствие на "небивалия научен разцвет" в ислямския свят. Доста спорна хипотеза тук е сигурен факт.
25 Декември 2015 09:43
ВладиГео - Ч Р Хр! Мир и щастие у дома и успехи извън него! Та... - Пропуски у всеки, даже и у моите знания. Мислата ми беше, че "уиски" извън традиционния му ареал из Острова по чисто емоционални и търговски схващания на местните от там е неприемлив израз. Най-вероятно в "Павлово" в края на 60-те и след това правеха уиски за "Кореком"-ите - напр. "Сънтори". Даже си спомням, че бяха хванали някакъв наш кораб с някакви уискита из италянско - и имаше потулен скандал. Демек се произвеждаше уиски, ама май без лиценз и/или извън позволените количества и марки... Което пък носеше добри приходи в "зелено"... Лично аз не съм привърженик на уискито - да пиеш нещо от царевица, картофи или зърнени храни. , и то поднесено ти в опасните кръчми из българското землище...
25 Декември 2015 10:01
.
25 Декември 2015 10:18
Какво ли не научаваш от форума ... Доста спорна хипотеза

Честито Рождество Христово на всички!

Идеята, че кръчмите са били центрове на просветата, е много привлекателна
въпреки че и аз я намирам за твърде, твърде смела.

Все ми се струва, че схимниците, скитовете, а по-късно манастирите и църковните училища (в исляма съответно суфиите, завиите и медресетата) са били в много по-голяма степен огнища на научно дирене от кръчмите на Запад и опиумните къщи на Изток.
Освен това, до самия край на Средновековието висшият културен живот е кипял преди всичко във владетелските дворове.
А в тях и на Запад, и на Изток се е пиело като за последно
"все Омейяды известны своей любовью к вину. Бадис ибн Хаббус, амир Гранады (XI век) так долго пьянствовал в дальних комнатах своего дворца, что народ счел его мертвым"
Если б я был султан
Как в исламском мире решали "алкогольный вопрос"

http://lenta.ru/articles/2014/07/30/islamalcohol/
25 Декември 2015 10:24
ВладиГео,

Това ти впечатление е резултат от писмената - в кръчмите не са се водили протоколи, докато в манастирите и църковните училища - да, в резултат на което днешния наблюдател остава с изкривено впечатление.

Все едно да твърдиш, че в момента в обществено финансираните центрове кипи по-голямо научно дирене, отколкото в частните.
25 Декември 2015 12:05
Ч Р Хр! Мир и щастие у дома и успехи извън него! Та... - Пропуски у всеки, даже и у моите знания. Мислата ми беше, че "уиски" извън традиционния му ареал из Острова по чисто емоционални и търговски схващания на местните от там е неприемлив израз.

Честито Рождество и Честит имен ден!
Не е грешно човек да има по някой пропуск в толкова висша материя. Това да не е физика на високите енергии или некоя друга ширпотреба? Напълно съм съгласен, че няма уиски извън Острова в ед. число, без разните ирландии, америки и останали японии. Не знам защо е така, вероятно заради блендирането от фантастично многообразие. Винаги ми е били смешно да прочета "уиски по класическа технология"
"Класическа", да бе. Даже най-масовите оригинални скочове са блендове от 20-30-40 дестилерии или, ако са сингли, от 30-40-50 и повече "ват"-ове. "ВАТ 69", което е далечко от блендовете на Дюърс или Джустерини и Брукс, значи именно това: дестилирани са над сто бъчви, отлежали са, после са смесвани и дегустирани, пък чак тогава е избрана 69-тата. И това са евтинките уискита. А нищо не може да се сравни с аромата на някое наистина подбрано уиски
25 Декември 2015 12:41
Лично аз не съм привърженик на уискито - да пиеш нещо от царевица, картофи или зърнени храни.


Уиски от картофи? Мисла, че си прекалил с него снощи, затова и виждаш незърнена царевица.
25 Декември 2015 12:47
И от никоя християнска книга не следва, че Рождество трябва да се посреща с греяни ракии и прочее тъпотии.


Когато е рождество на плъх, мишка, змия, пор, се посрещат без греяна ракия и прочие тъпотии.
25 Декември 2015 13:14
Честито Рождество Христово на всички...

timbuktu
25 Дек 2015 06:21
Мнения: 3,838
От: Greece
Скрий: Име,IP
Какво ли не научаваш от форума, Днес научихме че университетите произхождат от мандрасите в следствие на "небивалия научен разцвет" в ислямския свят. Доста спорна хипотеза тук е сигурен факт.

Институции наподобяващи донякъде университети в ислямския свят и в това което днес разбираме като православна част от християнския свят е имало и доста преди 11-ти век. Относно Западна Европа обаче, за модел е твърде вероятно да са използвани тези висши учебни заведения: Натисни тук. Чел съм някъде (не съм историк, чета история хаотично, та обикновено не се сещам къде съм попадал на дадена хипотеза и обосновката и, а ме мързи да се ровя особено днес) , че приликите на между тях и най-ранните западни висши учебни заведения са много повече, отколкото между последните и Магнаурската школа например...
Идеята, че кръчмите са били центрове на просветата, е много привлекателна
въпреки че и аз я намирам за твърде, твърде смела.

Все ми се струва, че схимниците, скитовете, а по-късно манастирите и църковните училища (в исляма съответно суфиите, завиите и медресетата) са били в много по-голяма степен огнища на научно дирене от кръчмите на Запад и опиумните къщи на Изток.

За опиумните къщи не знам, но никак не ми се вярва да имат особени заслуги върху научното дирене, въпреки огромното им влияние върху творчеството на някои от най-великите поети и писатели. Кръчмите са друга бира (разбира се чак след появата на университет наблизо). Известно, че в големите университетски центрове има древни и непоклатими традиции, научното дирене, барабар с професорите и студентите, редовно вкупом да се пренасят от аудиториите и лабораториите в по-неформалната и свободна обстановка на кръчмите, където заедно да продължат творческия процес, заредени с нова емоция...Сам дори съм ставал свидетел, а също и вземал често участие, в подобни преходи...на научното дирене и неговите приятели...
25 Декември 2015 14:28
Това ти впечатление е резултат от писмената - в кръчмите не са се водили протоколи, докато в манастирите и църковните училища - да, в резултат на което днешния наблюдател остава с изкривено впечатление.

Все едно да твърдиш, че в момента в обществено финансираните центрове кипи по-голямо научно дирене, отколкото в частните.

В средновековните кръчми са се водили много записи, вероятно повече, отколкото в манастирите, просто записите са имали битов ... включително търговски и финансов. Брокерите на "Ллойдс" - една пристанищна кръчма - се наричат и до днес "уейтъри" ... а не научен характер, затова не сме ги запомнили.
Кръчмите със запомнящо се политическо, художествено и научно творчество се появяват доста след Средновековието.
Все пак не бих нарекъл кръчми днешните "обществено финансирани центрове"
25 Декември 2015 14:31
Известно, че в големите университетски центрове има древни и непоклатими традиции, научното дирене, барабар с професорите и студентите, редовно вкупом да се пренасят от аудиториите и лабораториите в по-неформалната и свободна обстановка на кръчмите, където заедно да продължат творческия процес, заредени с нова емоция...Сам дори съм ставал свидетел, а също и вземал често участие, в подобни преходи...на научното дирене и неговите приятели...

Копче не казвам срещу кръчмата - алтер алма матер
25 Декември 2015 15:26
... Копче не казвам срещу кръчмата - алтер алма матер...
- Мче тъй де... Там се раждат в разгорещен спор по "хипоте(НУ)зите" истинските истини, както и че се вижда кой колко носи от истин(ск)ата... Байдъвей: Що ли ми се струва, че първото VАТ 69 е виски със ДДС - от годината на въвеждането му във Обединеното кралство. Пък може да е и университетска легенда, възникнала из аудиториите на другата Алма матер...
25 Декември 2015 16:10

Май допуснах грешка, че споделих тази хипоте/НУ/за, ама снощи една истин/СК/а ме терзаеше...
25 Декември 2015 16:13
Аз по-скоро обратното си представям нещата - манастирите като съвременните обществени учреждения, а кръчмите - като частните.

Но при всички положения кръчмите са си били опасни места, прав е автора или поне по-опасни от църквите и манастирите, поради липсата на забрана за тютюнопушенето там.
25 Декември 2015 16:27
Що ли ми се струва, че първото VАТ 69 е виски със ДДС - от годината на въвеждането му във Обединеното кралство. Пък може да е и университетска легенда, възникнала из аудиториите на другата Алма матер...

Започвам да изпитвам нарастващо уважение към опита ти от аудиториите на другата, без съмнение по-добрата, Алма матер
Но ВАТ 69 е такава икона, че малко теория не може да я накърни
The iconic Vat 69 bottle with its bulbous neck was introduced to the market and was not changed for the next hundred years. In 1882, William Sanderson prepared one hundred casks of blended whisky and hired a panel of experts to taste them. The batch from the cask (or “vat” with number 69 was judged to be the best, and this provided the whisky's brand name.
Уикито, днешната кръчма
25 Декември 2015 16:58
Аз по-скоро обратното си представям нещата - манастирите като съвременните обществени учреждения, а кръчмите - като частните.

Съвременността е загубила мерките, тъй че не струва като ориентир.
Ето нещо вярно:
"Carmina Burana е ръкописен поетически сборник, известен също като Кодекс Буранус, Codex Buranus. Самото наименование означава на латински „Песни от Бойерн“, по името на средновековния манастир Beuern (сега — Бенедиктбойерн) в Бавария, където ръкописът е намерен през 1803 г. Това е най-големият засега известен сборник с поезия на вагантите, или голиардите — средновековни странстващи поети, най-често от средите на духовенството или студентите. Съставен е в Южна Германия през 13 век и наброява над 200 стихотворения."
Просто и ясно: пеят и декламират в кръчмите, записват в книгохранилищата
Ето го кодекса, от
In Taberna Quando Sumus Carmina Burana
в безсмъртната кантата на Карл Орф, до повечето от песните в него
https://www.youtube.com/watch?v=9CtX8nWcbaI

25 Декември 2015 18:13
Tam pro papa quam pro rege / bibunt omnes sine lege.
- Ясно и простичко: "Както царя - тъй и пъдаря, / Всички пият със отрада"...
25 Декември 2015 18:35
че приликите на между тях и най-ранните западни висши учебни заведения са много повече, отколкото между последните и Магнаурската школа например...

Според някой има според много други няма. Аз сьм от вторите. Преки доказателства няма.
Магнаърската школа сьщо не е университет така както се е зародил в Западна Европа
Поне обаче не е давал тапия за добро владение на шарията.
Повече ме шашна небувалия "научен вьзход" в ислямския свят. По скоро е бил изключение и чак пьк небивал...
25 Декември 2015 19:04
Честита Коледа на всички.
Потвърждавам връзката на университетите и кръчмите: Факултета по математика и култовата алкохолна обител галено наричана "Тенекиите".
Когато имах честта да съм във факултета миналия век, си беше доста нормално упражненията по някои математики да завършват в "Тенекиите". Уверявам ви, че там са ми ставали ясни неща, които не съм разбрал в аудиториите. Обстановката и разкрепостения език избистряха и най-мъгливите понятия. М-да-а спомени.
25 Декември 2015 21:21
За протокола:
1. Уиски се продаваше свободно в т.н. "показни магазини". Парадоксът беше, че Джони Уокър червен и черен етикет бяха на една и съща цена - 12 лв.
Други цени : Раци "Чатка" - кутийката 2 лв. / сега някъде над 20 лв. / Червен хайвер/ истински, руски / - 5 лв. кутийката, черен - 10 лв.
2. В рибарските магазини с месеци наред прашасваха по рафтовете бутилки с бърбън Four Roses - никой не ги купуваше, а струваха 7- 8 лв.
3. В последните години някои японски уискита оглавяват световните класации. Японското уиски отдавна не е евтин заместител на шотландското - дори напротив, в много случаи е по - добро / и по скъпо / от много от добре известните ни шотландски марки. Освен "Сантори" има и много други производители, но Сантори са едни от най големите. Още преди много години имаха най-добрия японски ресторант в Лондон, на Сейнт Джеймсис стрийт.
25 Декември 2015 22:34
Ирландското уиски, като изключим "Джеймисън", не струва.
Смешен си, Paddy не си ли опитвал?
27 Декември 2015 05:18
Повече ме шашна небувалия "научен вьзход" в ислямския свят. По скоро е бил изключение и чак пьк небивал...

Малко офтопик се получава, че не е по темата за кръчмите, но си е бил необичаен научният възход. Трудно може да се да открие нещо подобно в областта на науките, ако разгледаме световете доминирани примерно от хиндуизма, будизма или конфуцианството. И да, може да е бил продължение на постигнатото от древните гърци предимно, стигнало до ислямския свят изглежда най-вече през Гондишапур, но има и сериозно доразвиване на наследството. Нещо повече, случил се е въпреки съпротивата и неодобрението на консервативните мюсюлмани, а също и без да има кой знае какви нужди за него, предизвикани от развитието на технологиите например. Предполагам това последното също не е без значение за крайният резултат- бързото задушаване на този възход от ислямската контрареформация, но не може да се отрече и заслугата му на този научен възход, при предаване на знанията обратно на Запад, където на всичкото отгоре вече, макар все още дребни, но започват да се появяват изисквания за научна систематизация на знанията, поставяни от някои технологии, първоначално развили се предимно в неакадемичните занаятчийски среди...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД