:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,192
Активни 553
Страници 3,757
За един ден 1,302,066

Топлофикациите правят слалом през закона. И не само те

Час по-скоро трябва да се забрани гражданите да бъдат обирани с такса "юрисконсулт"
Снимка: Архив "Сега"
Веднъж дълговете се товарят в съдебните зали, после и при принудителното изпълнение.
Как е възможно един дълг от 10 лв. да скочи на 1010 лв. само след размяна на няколко документа, едно-две съдебни заседания и две-три призовки? Много лесно и съвсем законно. Особено ако те съди някоя топлофикация. Това за пореден път стана ясно след поредица от изявления и разяснения от националния омбудсман Мая Манолова.

Ситуацията не е нова, но години наред вината се хвърляше върху частните съдебни изпълнители (ЧСИ). Те обаче първи разкриха схемата, по която дълговете нарастват неимоверно още преди те да са си начислили каквато и да било такса - на длъжниците се взема два пъти поне по 300 лв. възнаграждение за юрисконсулт - веднъж в производството пред съда и втори път - по изпълнителното дело пред съдебните изпълнители, после се добавя между 25 и 55 лв. държавна такса на съда, накрая се начисляват лихви и неустойки по договори. И се стига до абсурдни суми.

"Минимум с 805 лв. скача дългът, преди съдебен изпълнител да е начислил и един лев своя такса. В масовия случай таксата на ЧСИ за дълг от 100 лв. е под 100 лв., а за дълг от 1000 лв. - под 200 лв.", изчисляват ЧСИ. По думите им само в някои случаи таксата им може да надвиши 100 лв. - ако длъжникът не плати дълга си, производството продължи с години и се наложи извършването на допълнителни действия.

Омбудсманът Мая Манолова добави нов щрих в тази схема - че топлофикационните дружества, а и не само те, реално са си въвели такса "юрисконсулт", без тези пари да стигат до никакъв юрисконсулт. Така са се обогатили с милиони. Според Манолова таксата "юрисконсулт" води до трупане на печалба за непредоставена услуга на гърба на гражданите.

Манолова изчисли, че например ако топлофикация е водила 654 дела, само за 10 дни е получила 196 200 лв. благодарение на таксата "юрисконсулт". При 15 000 дела печалбата е 4.5 млн. лв. само от възнаграждения за юрисконсулт. Още толкова биха се събрали от такива възнаграждения, ако тези съдебни дела са прелели в изпълнителни дела.

Самите топлофикации в общи линии признават, че получават тези пари по сметките си, макар че в съдебните решения пише, че сумите са за юрисконсултски възнаграждения, а не за разходи за дружествата. Но естествено се оправдават, че това е напълно законно, както и че не те посочват размера за възнаграждението на юрисконсултите, а съответната сума се присъжда от съда.

Големият проблем в България е, че повечето безобразия са законни. Факт е - основанието за присъждането на това юрисконсултско възнаграждение е записано ясно в Гражданския процесуален кодекс - чл. 78, ал. 8. Именно там е посочено, че "в полза на юридически лица и еднолични търговци се присъжда и адвокатско възнаграждение, ако те са били защитавани от юрисконсулт". По този начин съдилищата присъждат и хонорар за юрисконсулт толкова, колкото биха определили и за адвокат. Адвокатските хонорари пък имат специална тарифа, в която са посочени задължителни минимуми. Така законът реално обслужва легалното ограбване на потребителите, защото юрисконсултите на дружествата са на трудови договори и всъщност не получават нито стотинка от таксата. Милионите, събрани с удобната врътка, потъват в бездънните каси на топлофикациите.

Същият номер се върти във всички държавни ведомства, които водят дела в съда, по аналогична схема. На практика никой не може да обясни на какво основание заприходяват средствата, присъдени като хонорари за юрисконсулт, след като и в съдебните актове, и в закона изрично се посочва, че парите са за това. Топлофикациите и ведомствата обаче обясняват, че имат разходи по делата, по събиране и обработване на първичните документи, за различни проверки, за заплатите на юристите. Нещо, което е пълен абсурд. Защото едно са разноските, друго - възнагражденията.

На този класически слалом през закона час по-скоро трябва да се сложи край, и то със законодателно решение. Ако някой изобщо мисли за хората, а не за партийните и ведомствени чекмеджета и каси, разбира се, които може да се окаже, че топлофикациите усърдно пълнят. Проблемът обаче се търкаля публично близо месец, а от парламента се чува само мълчание.
40
4012
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
04 Януари 2016 19:37
Така законът реално обслужва легалното ограбване на потребителите

Днес доцент Иво Христов няколко пъти поправи Цура 4-те очички, като казваше "държавата".
Територията
04 Януари 2016 21:06
Когато се стигне до ситуация в която се използва тежката алтилерия .. нама значение по какво се стреля 10 или 1000 лева -разходите са почти еднакви.

А защо длъжниците са допуснали да се включи тежката артилерия?
04 Януари 2016 21:49
Ми,в доста случаи от елементарна липса на пари.
Или пък дилема:лекарства или парно.
Или чакаш 3-4 месеца да си получиш заплатата.
04 Януари 2016 22:04
ЗЛАТИЯ
04 Януари 2016 21:49

10 лева не се плащат, не заради липса на пари, ами от тарикатлък и глупост. В повечето случаи длъжниците си мислят - никой няма да ме гони за толкова малък дълг.. да обаче за длъжника 10 лева е малко, но за Топлофикация където има хиляди с по 10 лева дълг - сумата вече е голяма. Нещо като капка по капка, но вместо да се пълни кацата, тя се изпразва. Затова тия пари са също важни за фирмите.
04 Януари 2016 22:13
Ми,в доста случаи от елементарна липса на пари.
Или пък дилема:лекарства или парно.
Или чакаш 3-4 месеца да си получиш заплатата.

Да бе, ама какво да правят ония, които нямат парно, а се топлят на електричество ? И те имат нужда от лекарства, и на тях им бавят заплати. Ама си плащат 'като попве', щото знаят, че след месец-два идва някой и им отрязва електриката. А парното е куче влачи...
Така че - да не се оправдават по цигански.
04 Януари 2016 22:23
Месец-два,дан сме сигани,бе бате ,та да ни чакат-кръцат я на денО!
Радвайте се,че изредените от мен причини са ви неразбираеми.
04 Януари 2016 22:34
В Германия при просрочени плащания се праща писмо-напомняне, при което се начисляват 5 евро и се обясняват следващите стъпки и колко би струвало. Случвало ми се е да проспя да си платя някоя сметка. След такова писмо си плащам и сумата и 5-те евро. Ако някой се направи на тарикат, му пращат второ писмо. Третото писмо е от адвокат или инкасо-фирма. В този случай "добавката" е подобаващо солена. Човек трябва да е тотален дебил, че от дребни задължения да си докара "тежката артилерия", както я нарече един колега по-горе.
04 Януари 2016 23:39
В Германия
колко време не трябва да си плащаш, за да ти докарат първоначално дължимата сметка по 100?
И в Германия, впрочем, как плащат социално слабите точно?
04 Януари 2016 23:49
kaily 04 Януари 2016 23:39
И в Германия, впрочем, как плащат социално слабите точно?

Нямам представа. Мисля, че държавата поема някои от основните разходи. Кои и при какви условия, нямам идея.

Коментарът ми беше за това, как се процедира при просрочено задължение. Към частни и държавни фирми.
05 Януари 2016 00:07
Коментарът ми беше за това, как се процедира при просрочено задължение. Към частни и държавни фирми.

1. Коментарът ти не бива да бъде извън контекста - т.е. не бива да оценяваш единични събития, извадени от средата, в която се случват. Когато човек няма пари, той няма пари и толкоз. В Германия, когато човек няма пари, държавата му дава. Тук не.
2. Зададох ти още един въпрос, знаеш ли отговора му?
05 Януари 2016 02:35
И в Германия, впрочем, как плащат социално слабите точно?

Може да започнем от там, че в Германия социално слабите не живеят в собствени три- четири- и повече стайни апартаменти. Еле па в центъра. Има си общежития за социално слаби, където се плаща определен наем в който е включена и цената на отоплението. И - да, цената е доста по-ниска от месечната социална помощ.
А в Германия как става отказът от парно, ако си решил самосиндикално да се топлиш на ток?
05 Януари 2016 08:21
А в Германия как става отказът от парно, ако си решил самосиндикално да се топлиш на ток?

Пренасяш се в жилище което се отоплява с ток.
Един технически въпрос ме измъчва. При топлофикациите ясно, но при газовите дружества, в случай на принудително събиране на задължения, пак ли сумата нараства по този начин?
05 Януари 2016 08:51
При газа май е като при тока - кръцват ти го веднага и не можеш да натрупаш много задължения.
05 Януари 2016 09:19

Пренасяш се в жилище което се отоплява с ток

Нали? А тук почва едно тръшкане за бащиния, стари спомени и други сантименти.
Като казах за социално слабите с големи апартаменти, да приведа и един пример - познавам възрастна социално слаба жена, която живее сама на ул. Шипка в собствен апартамент от 140 квадрата и ползва услугите на социален патронаж. Няма пари да си плати парното, няма и роднини. И дума не дава да се отвори да се пренесе в жилище, което ще й бъде по мярка, а на всичкото отгоре ще й останат и достатъчно пари след продажбата на сегашния имот. А роднините, гаранция, ще се появят на талази, когато тя се пренесе в по-добрия свят.
05 Януари 2016 09:36
А тук почва едно тръшкане за бащиния, стари спомени и други сантименти.

Тези неща са официалната версия, за да звучи някак оправдано. Истинското тръшкане е за това другите да ти платят сметката. А когато кажеш, че така правят част от циганите (далеч не всички от тях) даже и се обиждат. Всъщност като абсолютна бройка, бледокожите цигани с търтейски житейски разбирания може да се окажат и повече от мургавите.
И аз познавам хора на социал в района, живеещи в имот за доста над половин милион лева, може и до милион да стигне, и отказващи да си плащат парното, защото са "бедни". Вероятно е много безсърдечно и нехуманно, но някак си не проявявам разбирането да им плащам сметките.
05 Януари 2016 09:41
Така законът реално обслужва легалното ограбване на потребителите, защото юрисконсултите на дружествата са на трудови договори и всъщност не получават нито стотинка от таксата.

това, че са на трудов договор не пречи да получат и пари по граждански договор от същото ведомство за конкретно свършена работа. много хора получават подобни суми за преводи, участие в оценителни комисии или други услуги
аз пък съм съгласен с тези допълнителни такси, въпрос на конкретното ведомство да си организира нещата
05 Януари 2016 09:41
Има и много случаи: и при топлофикации, и при мобилни оператори,(за НАП да не говорим), когато прекратяваш договор, проверяваш, нямаш задължения, понякога даже ти дават документ че нямаш задължения, понякога- не, и после след години отнякъде изскачат едни 5-6 -10лв, които нарастват на стотици и хиляди.
05 Януари 2016 09:52
При газа май е като при тока - кръцват ти го веднага и не можеш да натрупаш много задължения.

Това е ясно, въпросът е и тези малки задължения които са натрупани дали нарастват при принудително събиране както с топлофикациите или за газовите дългове не важат тези неща.
05 Януари 2016 10:04
въпросът е и тези малки задължения които са натрупани дали нарастват при принудително събиране както с топлофикациите или за газовите дългове не важат тези неща.

За всички задължения, които се събират чрез съд и ЧСИ механизмът е еднакъв и тарифите (оскъпяването) е подобно. Конкретно за газовите нямам наблюдения, но с мобилните оператаоро е точно така.

На Кайли и на другите, дето искат държавата да им дава, да напомня - държавата няма собствени пари, държавните пари това са мои, твои, наши пари. Така че искането държавата да дава е искане аз да ти платя парното, както правилно е писал по-горе дежурния.
05 Януари 2016 11:38
Омбудсманът Мая Манолова добави нов щрих в тази схема - че топлофикационните дружества, а и не само те, реално са си въвели такса "юрисконсулт", без тези пари да стигат до никакъв юрисконсулт. Така са се обогатили с милиони.
Последно, кой е бил въвел таксата за юридическото възнаграждение - Кюстендилската хрущялка или Законът? Какво значи "обогатили с милиони" - имали положен труд на юрист или няма!?
Боже, превърнахте Съда на бит-пазар! Естествено е, че ще има такси, даже са ниски. След като двете страни са глупави да се разберат, наемането на пет квалифицирани, много по-високо квалифицирани лица (адвокат, юристконсулт, съдия, секретар, съдия-изпълнител) от тях трябва да им струва минимум месечния доход. Иначе няма да поумнеят.

П.П. Любимия виц на щерката: Редник яде ябълки и събира семките от ябълките. Старшината го пита:
- Що ги събираш?
- Тия семки водят до поумняване и ги продавам. Всяка една струва два лева.
- Продай ми една - казва старшината.
След малко, след като е изял семката, старшината се връща и заявява възмутено:
- Аз с тия пари можех да си купя цял килограм ябълки в едно с всички семки!
- Ето виждаш ли, поумнял си - му отвръща редника.
- Продай ми още две семки - нахъсано плаща старшината ... по пътя на поумняването.
05 Януари 2016 11:45
Това е ясно, въпросът е и тези малки задължения които са натрупани дали нарастват при принудително събиране
Разбира се, че нарастват. При всеки договор при неизпълнение на задължение по плащане има наказателна лихва. И е напълно логично кредиторът да начислява лихва, а действията по събирането на задължението чрез съда да бъде предприето, когато сумата набъбне така, че допълнителните разходи (юристконсулт за работа в свръх работна време) да бъдат оправдани.
Оплаквания от рода "Видите ли, монополистите, вместо да спрат доставката, чакат да нарастне дълга и да ти вземат имотеца" не вървят. Като е бил малък дългът, що не е погасен или не са предприети действия по спиране на доставката!?
05 Януари 2016 12:25
Отново гадната тема. Колкото и да се дискутира „топлофикация”, тя ще остане винаги проблем защото ЗЕ е постановил вечен проблем! Като се започне от фалшивото ценообразуване,което изобщо не съответства на вертикално изградените инсталации, премине се през начинът на измерване на консумираната енергия чрез абсолютно излишните топлинни счетоводители,премине се през пълните с фалшификати „Общи условия” на топлофикация и се стигне до изготвените от топлофикация условия при сключването на договор между топлофикация и абонатите,където абонатите са страна по договора само след силно въображение и то с отрицателен резултат в края на въображението. Това е само малка част от издевателствата на топлофикацията над абонатите,които са смятани за вечни крепостни. От така поставените за клиентите крепостни условия по закон при ползването на тази услуга,припечелват юридическите отдели на топлофикация,често наеманите по различни поводи дори външни адвокати,вещи лица ангажирани от топлофикация пред съда,колекторски фирми,съдия – изпълнители. М-во на енергетиката е принципал на топлофикация,но се оказа,че те нямали база данни и препращат любезно оплакванията от топлофикация към самата топлофикация....Ясно е,че няма кой да контролира топлофикация. Освен това незамислящите се какво точно е „отрязъл” за абонатите на топлофикация ЗЕ започват да реагират неадекватно и се впускат в настройване на хората едни срещу други. Тези,които могат да плащат изведнъж започват да плюят против тези,които заради условията на топлофикация НЕ МОГАТ да плащат,не че не искат. Много се оставят на внушенията от топлофикация,че някой от съседите ги краде. А условията за такъв вид „кражба” са допускани от самата топлофикация,която е дала опция за такъв вариант. Законодателят пък не се занимава в този случай с много дребното за него несъответствие между цени, доходи,права за отказ поради невъзможност за плащане и др.глезотии искани от плебса възприеман от законодателя само като някакъв електорал,след което той вече остава без значение. Хората със слаби доходи са буквално мачкани,а законодателят си позволява престъпно отношение към всички абонати дори с неверни формули за затопляне на 1м³ вода,което се доказва лесно,но инженерите в топлофикация знаят защо са „техните” формули.... Да не говорим за голямата лъжа при определяне на понятието „лира”. Скоро попитах представител на т.н. „топлинен счетоводител” защо така нагло лъжат с изчисляване на „топлото” при лирата и дали може да ми обясни какво според него е лира? Той ми каза с усмивка,че това не било толкова важно защото коефициентът е приет и това е.....Прието е два щранга да се считат с измислен коефициент за „лира” и това е. Според много наивници не е виновен законодателят,а тези,които НЕ МОГАТ да плащат. Топлофикация най-нагло продължава да не спазва дори получена критика от ЕС,че не може да се заплаща услуга,която не е поискана или се отказваш от нея! Защо тогава недоволните абонати на топлофикация да спират услугата? След като не им дават да се отърват от топлофикация,вече повечето не плащат и след това с „достойнство” си плащат още по-големите суми заради присъдата „длъжник” осигурена от българския,с извинение,народен избранник.
05 Януари 2016 12:28
Срам и позор за българския законодател в продължение на четвърт век е,че дори се стига до такива простотии,а паразитиращите лобистки мошеници в т.н. НС са неграмотни партийни чалгари. Уникална държава! И много гадното - калпав закон насъсква и противопоставя професионалисти – тези,които си изкарват хляба в топлофикациите лъжат най-безсрамно при спорове с техни колеги извън топлофикация,въпреки че знаят за какво са споровете. Да не говорим за огромните лъжи на топлофикация при изчисляване на загубите ѝ,които отнасят за сметка на абоната,пълната лъжа при отчитане на топлоподаването в абонатната станция и последващото разпределение между абонатите,самите уреди за отчитане на топлоотдаването,които са с различен стандарт при различните т.н. „топлинни счетоводители” и т.н. и т.н. и пр. Най-кротки заработващи са явяващите се при съдебни дела вещи лица призовани от топлофикация – когато спорът зацикли срещу тях, те кротко заявяват,че така е по закон! Направо „муци”.... Съдиите при такива дела пък,осъждайки крепостния, си лягат спокойно вечер понеже са се позовали на закона изработен от „народните измамници”,каквато подходяща грешка направи онази телевизионна журналистка, говорейки за народните избранници.....
Калки
„Ама си плащат 'като попве', щото знаят, че след месец-два идва някой и им отрязва електриката. А парното е куче влачи..."
А защо ли не идват от топлофикация и не „отрязват” топлото при неплащане? Не отрязват защото няма как да направят това при системите с вертикална инсталация и защото си искат измислената такса за сградна инсталация,която не са финансирали,но налагат да им се плаща защото доставяли топлината по тях. Това, че те мамят при използване на тръбите ти за да доставят услугата си и не ти плащат, примерно,наем за твоята услуга към тях щом не могат по друг начин, си остава проблем на крепостния,по закон! Заради това много хора,дори някои които могат да плащат,не плащат на инат защото така протестирали срещу издевателствата на топлофикация, по закон. Български феномен. И как да не чакат крепостните да ги дадат на съд, след като само пред съд могат да се отпишат задължения поради давност? Това,че съдилищата са препълнени с подобни дела е срам и позор за същия некадърен законодател неможещ да урегулира важен процес касаещ нормалния живот на хората. Нещо съвсем смешно и жалко за съвременна България е,че различните районни инспекции отчитат повишено замърсяване на въздуха в градска среда понеже в 21 в. голяма част от хората са принудени да се отопляват с дърва при изградена инсталация за парно отопление – докато щракаш на компютъра в големия град, наглеждаш дървата в печката. Замислили се чалгарите в НС за електронното гласуване. Уникален законодател създал уникална държава!
05 Януари 2016 13:50
При всеки договор при неизпълнение на задължение по плащане има наказателна лихва.

По леко колега, по леко. Кой договор? Нямам договор с топлофикация. Никога не съм имал. Както и радиатори. Но това изобщо не им пречи да ми начисляват някакви суми, да ме съдят без да знам и изобщо да дерибействат.
05 Януари 2016 13:50

Проблемите тук са поне два:

- Защо някои не си плащат навреме парното?
Дадени са достатъчно отговори.

- Редно ли е признаването и присъждането на т.нар. "юрисконсултско възнаграждение" като аналогия с адвокатските, но в полза на страна, която не е наела адвокат, а ползва вътрешния си юрисконсулт?
От една страна, когато съдиш някого или, неплащайки, го караш да те съди, го вкарваш в разходи, които е редно да му възстановиш. Ако заради Х, У трябва да плати държавна такса, възнаграждения на адвокати, вещи лица и т.н., нормално е Х да възстанови на У парите, без значение кой и какъв е У.
От друга страна - ако У не е платил на адвокат, а си има назначен юрисконсулт, на когото плаща заплата така и така, какъв точно е разходът на У, който Х трябва да му възстанови? Справедливо ли е У да получи пари, които не е похарчил? Или които би похарчил така и така, при това вероятно - само частично?

Редно или не, справедливо или не, в момента Гражданският процесуален кодекс казва, че не само може, но и така трябва - да се плащат разноски като за адвокат, дори и когато такъв въобще не е нает.
Само че това не е новост за никого.
И преди да стане омбудслейди, МаяМа винаги е знаела за този проблем, тъй е гласувала текста на ГПК, приет от Тройната коалиция.
За проблема знаят и всички в Скупщината, вкл. и гига-реформаторите, които обаче явно разбират реформата само като конституционна такава и не искат да си морят кунките с подобни "дребнотемия".

Проблемът има още по-щекотлива страна в административното правораздаване, там където се обжалват данъчни актове на големи суми или големи глоби при други административни или административно наказателни дела с виден висок материален интерес.
Ако Топлофикация груха по 300 кинта на делце за 1 000, я си представете по колко груха примерно НАП на дело за 12 000? А за 120 000?

Само че тук има един лек допълнителен проблем - скритата тесла с юрисконсултското възнаграждение може да бъде реално ограничение на достъпа до правосъдие, защото, ако знаеш, че може не само да не спечелиш, но и да те "опраскат" да платиш едни хиляди левчета, бая ще се замислиш дали и КАК да се съдиш...

Решението - да няма юрисконсултско възнаграждение в размерите на адвокатските тогава, когато реално не е ангажиран адвокат.
Ако трябва, примерно, да бъдат фиксирани разумни суми за подобни разноски, които да карат съдебните ентусиасти да се замислят, преди да започнат или предизвикат поредното дело.

Има варианти за решаване на проблема в полза и на гражданите, и на справедливостта, обаче явно няма никакво желание.
Най-вероятно защото нито гражданите, нито справедливостта интересуват някого от вземащите решения.
05 Януари 2016 16:17
В. Каменов
Преминал съм по този път. Всичко е точно така.
05 Януари 2016 17:57
Пренасяш се в жилище което се отоплява с ток.
Един технически въпрос ме измъчва.


А мен ме измъчва един политически въпрос.
Живея в блок, в който има и общински жилища. Почти всяка година живущите събират подписи за отказ от парно и 99% от общинските се подписват. Следва носене на подписите в общината и кметът разписва, че е съгласен да се откаже парното.
Та въпросът, който изумително много ме мъчи в тая ненормална държава е - що парното е общинско, жилищата са общински, има други общински жилища в блокове без парно - що, който не ще парно, не го преместят в блок без парно и толкоз.
Що общината не си поддържа имането и не изисква всички наематели в нейни топлофицирани жилища да си турят радиатори или да се преместят в блокове без парно.
В Германия това нормална политика ли е който социално слаб както си иска така да си спира парното, маха радиаторите и после да се подписва, че не иска парно, след което и кметът да подписва отдолу?
05 Януари 2016 20:07
- що парното е общинско, жилищата са общински, има други общински жилища в блокове без парно - що, който не ще парно, не го преместят в блок без парно и толкоз.

Щото не сме в Германия, затова.
В Германия това нормална политика ли е..

Не.
05 Януари 2016 22:25
що, който не ще парно, не го преместят в блок без парно и толкоз.

Отговорът е прост и очевиден. Тарикатчетата искат да са в топлофициран блок но да не плащат парно. Даже и без радиатори в част от апартаментите, сградата се затопля и разходите за догряване са малки, не като в нетоплофицираните сгради. Ама нали Андрешко е положителен герой за доста народ...
А кмета е от вашите, дето се борИ да дойдат на власт, защо не го питаш?
06 Януари 2016 00:18
Отговорът е прост и очевиден.

Да, отговорът е прост и очевиден, ама очевидно не е за прости хора.
Какво искат тарикатчетата няма значение, щом са в общински жилища, има значение какво е постановил хазяинът.
Андрешковци у нас са ненормалниците, които медиите упорито наричат бизнесмени. Начело с Вальоо топлото.
06 Януари 2016 08:46
Да, отговорът е прост и очевиден, ама очевидно не е за прости хора.

Задай си два въпроса - колко процента от гласовете би спечелил точно вашия кмет на избори в Германия и при същото положение с парното какъв процент от германците в блок като вашия ще започнат по веригата от оплакване до кмета та до съда. Като намериш отговорите, може да ти просветне защо има известни разлики между живота в България и Германия.
06 Януари 2016 14:41
Задай си два въпроса

Задавам си един единствен въпрос и ми присветва моментално - защо в тая държава от 25 години все по-лошо става, като за това време можехме да стигнем уредеността на Германия, не говоря за стандарт, а само за действаща държава и общини.
06 Януари 2016 15:42
Задавам си един единствен въпрос и ми присветва моментално - защо в тая държава от 25 години все по-лошо става, като за това време можехме да стигнем уредеността на Германия, не говоря за стандарт, а само за действаща държава и общини.

Не е само задаването на въпроса, необходим е и коректният отговор. Със сегашния манталитет на доста голям дял от матрияла, не само няма да стигнем, но и все повече ще се отдалечаваме от уредеността на Германия. Точно по темата, тези с "изключеното" парно със сигурност на висок глас обясняват как прецакват гадната топлофикация, а всички, включително и те самите са наясно, че реално прецакват само съседите си. Пътуващите без билет не прецакват чиновниците в общината а всички които си плащат пътуването. Като си скриеш част от осигуровките не накривяваш шапката на мутробизнесмените (както е официалното оправдание) а вземаш от пенсионерите, майките и децата... Голямата част от немския матриял изпитва непоносимост към такива работи и реагира остро и адекватно като ги види. Немислимо е политик поощряващ такива неща да бъде избран където и да е и за каквото и да е в Германия. Свръх организираността и свръх подредеността си имат своите проблеми, ама не са от сорта на тези на обществата с много андрешковци.
06 Януари 2016 15:54
Голямата част от немския матриял изпитва непоносимост към такива работи и реагира остро и адекватно като ги види.

айде айде, да видим как остро ще реагира на изнасилванията на жените, пък после пак ми ги говори...
За четвърт век нас пък кой ли не ни изнасили, има ли политик, който да не е бил избиран за това време? Политиците се подбират първо от такива като кукловодите на валенцето и после матрялът от една торба с подбрани тикви само тиква може да извади...

И още - в тоя форум преди години съм чела за немци на почивка нейде из островите покрай Австралия, които първия ден стриктно пресичат на зелено, хвърлят отпадъците в кошчетата и т.н. .. и на третия като се усетят, стават бетер местните.

Та ти е много елементарно обяснението и още съвсем заучена мантра, ама е лошо, че не мислиш, пък тогава ти от какъв матрял си?
06 Януари 2016 16:08
Дежурния

„Даже и без радиатори в част от апартаментите, сградата се затопля и разходите за догряване са малки, не като в нетоплофицираните сгради.”

Разходите за догряване са малки.

Ти в топлофикация ли работиш или просто си си.....такъв? Според теб хората живеещи в сградите с централно отопление при вертикална инсталация изглежда са виновни пред топлофикация и особено пред законодателя?.... С това „становище” е ясно къде си, но ще е полезно,ако успееш, да си отговориш на три прости въпроса свързани с интересното ти становище за ролята на вертикалните щрангове „за затопляне”:
1. Дали топлофикация си е задавала един елементарен въпрос: „Какъв процент от сградите са със скрити щрангове по проект и така са изпълнени и колко са с открити щрангове на инсталацията?
2. Има ли апартаменти,ако има колко са, където щранговете са закрити строително от собствениците на такива апартаменти,по различни причини?
3. Еднакъв ли е процентът за общо отопление /според измишльотината на топлофикация около 25% за всички!!!/ на помещенията със съществуващите вертикални щрангове при изключени /неработещи/ радиатори?
Всъщност вертикалните щрангове са средство за доставка на „топлата услуга” и никога не са разчитани като отоплителни тела,това нагло си позволяват днешните мошеници в т.н. от един писател „бандитска топлофикация” - базирано на чалгарски закон изготвен и приет от тесногръди идиоти.
Изтърсеното за Андрешко е показателно,че нищо не си разбрал от този разказ,не че имам право да те „съдя”,а и личи,че не си виновен. Андрешко не следва да се приема за "положителен герой",а за тъжно следствие от нещо. Елин Пелин е писател – хуманист,а героят му е бунтар търсещ духовна солидарност с тези,които използват всички средства за социална самозащита,което е единственото им оръжие – „сиромах човек – жив дявол”. В разказа е разгледан остър социален проблем! Това благо - парното отопление, заради политическа/ професионална/ бюрократическа некадърност и тъпота, е превърнато в остър социален проблем.
06 Януари 2016 16:36
По леко колега, по леко. Кой договор? Нямам договор с топлофикация
То и аз нямам договор за идеалните части в кооперацията, ама не само инвеститорът/брокерът ми ги е продал на цена кат жилищна площ, ами и данъчните ме таксуват с "такса-смет" за тях.
Иначе, сте прав, че няма Договор. Това трябваше да е първото нещо в Закона за енергетиката - индивидуални и колективни (когато енергийната система не може да бъде разделена, а имототът е предобит в едно с нея, как "идеална част" ) договори с всеки енергиен доставчик (електроразпределители, водоснабдители, интернет провайдъри - там няма проблеми, и топлоснабдители). Но в правото е приет един разум срок, пет години, след който, ако се владели имот, го придобивате; ако сте търпели "недоговорените" отношение, те стават "договорни". За съжаление, наш'те законотворци нямат разум и сроковете стават разтегливи ... според келепира.
И да, същият проблем - неплатени разходи го имат и кооперациите с локално отопление. Някои от кооператорите, особено тия които най-много мрънкат, че били на студено, отказват да заплатят разходите за котелното гориво и подръжката на системата. В една такава кооперация, заради един "дипломат от кариерата" всички останали съседи се принудиха да преминат на отопление с климатици, а тоя, дето иска все някой друг да му плаща сметките, завъде съдебен иск, че съседите му го държат на студено. Накрая, жилещето му бе продадено от съдия-изпълнител за покриване на задълженията, възникнали от голите му мераци.
06 Януари 2016 17:12
Но в правото е приет един разум срок, пет години, след който, ако се владели имот, го придобивате

?
06 Януари 2016 17:20
?
Констативен нотариален акт.
06 Януари 2016 19:43
1. Дали топлофикация си е задавала един елементарен въпрос: „Какъв процент от сградите са със скрити щрангове по проект и така са изпълнени и колко са с открити щрангове на инсталацията?
2. Има ли апартаменти,ако има колко са, където щранговете са закрити строително от собствениците на такива апартаменти,по различни причини?
3. Еднакъв ли е процентът за общо отопление /според измишльотината на топлофикация около 25% за всички!!!/ на помещенията със съществуващите вертикални щрангове при изключени /неработещи/ радиатори?

1. Вътрешната инсталация е притежание на собствениците и си е тяхна грижа. Топлофикацията доставя до началото на тази частна инсталация. Дали си задава въпроси за скрити щрангове или не, просто няма значение, не са нейна работа.
2. Виж описанието по 1.
3. Изключените или не радиатори са "индивидуалното" отопление, общото е разликата между подаденото от топлофикацията в сградата и "индивидуалните" отопления. Както стана въпрос, това са отношения между частните собственици.
След всичко казано колко е лоша топлофикацията, остава необяснимо защо в последните 15-20 години потребителите на това издевателство са се удвоили.
07 Януари 2016 10:17
Дежурния
06 Яну 2016 19:43

Да,когато не се разбират въпросите отговорите естествено са доказателство,че те не са разбрани. Всъщност хората не са длъжни да разбират технически особености, важно е да не бъдат лъгани от „експерти” будалкащи законотворците. От всичко казано не излиза,че топлофикацията е лоша,а излиза,че благото топлофикация е превърнато в социален проблем заради издевателства от нейна страна към собствените ѝ клиенти. Абонатите на топлофикация са се увечичили поради простата причина,че се е увеличило градското население. Събираемостта обаче със сигурност не се е увеличила. Увеличен е и броят на отопляващите се с дърва въпреки съществуващата инсталация за парно отопление. Това е световен феномен! Очевидно не правиш разлика между видовете инсталации, а това е важно предвид общите „общи условия”. И не само това. Как обаче да продължим разговора, след като не ти е ясно за какво точно става дума. Как,как,как? Копирам форумния колега МишОка с пожелание към теб – бъди здрав!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД