:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,604
Активни 459
Страници 4,169
За един ден 1,302,066
Експерименти

Пари за всички: много и даром

По света се разпространяват социални експерименти за раздаване на пари за достоен живот
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Привърженици на инициативата за базов гарантиран доход в Швейцария организираха протестна акция и изсипаха пред швейцарския парламент 8 млн. монети, докато събираха подписи за организиране на референдум по въпроса. Допитването вероятно ще е тази година.
Може ли Финландия да стане първата страна в света, която да въведе универсален базов доход? Напълно е възможно. Финландското правителство харесва идеята и е готово да вложи сериозен ресурс в подобен национален експеримент. От 2017 г. около 100 000 финландци да получават в продължение на 2 години до 1000 евро на месец, независимо от своите доходи.

Има три причини за тази инициатива, казва Оли Кангаз, който е сред инициаторите на експеримента и е директор Finnish Social Insurance Institution (KELA). Първо, рязко се е увеличил броят на финландците, които работят почасово, временно или на свободна практика. Тези хора не могат да получават нито привилегиите на работещите на пълен работен ден, нито помощи за безработни. "Една от целите е да направим нашата социална осигурителна система по-гъвкава и приспособима към промените на пазара на труда", обяснява Кангаз. Второ, правителството се опитва



да се справи с нежеланието да се работи



Някои безработни изобщо не си търсят работа, защото заплатата им би била по-ниска от социалните помощи. Идеята е, че като им се гарантира базов доход, те ще изявят желание да работят, за да изкарват повече пари. И трето, правителството иска да намали бюрокрацията. "Ако получавате помощи, базирани на вашите доходи, чиновниците трябва да проверят всички факти във вашата молба. Ако доходите ви се променят, процесът трябва да се повтори. Ако парите се дават без условия, ще се спестят разходи от чиновници", обяснява Кангаз.

Финландия не смята да дава пари на всички свои граждани от самото начало. Идеята е за тези две години да се види как ще се отрази раздаването на пари на гражданите - дали те ще искат да работят, дали се ще повиши тяхното благосъстояние, дали ще се подобри тяхното здравословно състояние.

Социологическите изследвания показват, че 69% от финландците подкрепят идеята за базов доход. Но има спорове



колко точно трябва да е той



Например, ако базовият доход е твърде висок, това може да се отрази негативно на пенсионните фондове, които разчитат на вноски от работещи хора. "Ако плащаме над 1500 евро, можем да се сблъскаме с политическа или институционална съпротива от профсъюзите, които отговарят за управлението на фондовете срещу безработица", обяснява Кангаз. Финландия е страната, в която почти всички работещи членуват в профсъюзи, и мнението на синдикатите е от изключителна тежест.

Няколко десетки холандски града също имат намерение да се включат в експеримента по изплащане на гражданите на "базов доход". Жителите на Утрехт, Грьонинген, Маастрих, Гауда и др. през 2016 г. могат да започнат да получават около 1000 евро от властите. Предполага се, че все пак те ще бъдат разделени на групи - една част ще получават пари срещу определени ангажименти, но по-малко, отколкото се изисква от стандартните социални програми за бедни, а друга част няма да имат абсолютно никакви ангажименти. Резултатите ще бъдат анализирани от учени, които трябва да определят



доколко ефективна е такава социална политика



Те трябва да разберат доколко получаването на пари даром ще повлияе върху желанието на хората да работят - колко ще напуснат работа, колко ще я сменят, колко ще предпочетат да учат. Ще се изследва и за какво се харчат допълнителните пари - за удоволствия, за подобряване на качеството на живот или за инвестиции в собственото бъдеще.

Всъщност програмата трябваше да започне още през есента на 2015 г., но това не се случи, защото условията й трябва да бъдат утвърдени на различни нива, а и част от тях противоречат на законите за социалните помощи и могат негативно да се отразят на безработните, които ги получават. Очаква се все пак експериментът да се проведе в началото на 2016 г., като първият град най-вероятно ще е Утрехт, а по-късно и в други градове.

Други богати европейски страни също замислят въвеждането на базов доход. В Швейцария още през 2013 г. група активисти събра необходимите 100 000 подписа за петиция за провеждане на референдум за въвеждане на базов доход в размер на 2.5 хиляди франка на месец, без да има условия или ограничения за получаването им. Вероятно референдумът ще се състои през 2016 г. Правителството е категорично против инициативата. Самите швейцарци с референдум през 2014 г. отхвърлиха повишаването на минималната заплата до 22 франка на час, което би било най-високият европейски показател. Но все пак трябва да се има предвид, че минимална заплата получават около 10% от работещото население на страната, т.е. от увеличението й биха се възползвали малцина, докато базовият доход ще се отрази положително на всички швейцарци. Инициаторите изчисляват, че за изплащането на базовия доход биха били нужни около 200 млрд. франка годишно, 70 млрд. от които могат да бъдат взети от днешните социални програми, а останалите - от данъци (предлага се увеличение на ДДС и на данък общ доход).



Слабото място на програмата е именно увеличението на данъците,



тъй като за много швейцарци то може да се окаже сравнимо, че и по-голямо, отколкото гарантираният базов доход.

Концепцията за базов доход не е нова. Подобни идеи на теория са разглеждали икономисти и социални мислители още от времето на Томас Мор. Първите експерименти от този род са се провели в САЩ през 1968-1972 г. в Ню Джърси, Пенсилвания, Индиана, Айова и други региони, в които са се включили около 8.5 хиляди души. През 1974-1979 г. подобна програма имаше в канадския град Дофин, където цялото население от около 10 000 души получаваше гарантиран доход. При тези експерименти стана ясно, че подобни доходи почти не влияят върху пазара на труда - хората не са се отказали от работата си, а малцина (по-малко от 1%) са намалили натоварването си на работното място. Допълнителните пари основно се харчели за образование и здраве - децата от семействата с гарантиран доход по-често завършвали училище, възрастните се записвали в различни курсове, а нуждата от лечение рязко спаднала. Въпреки това в САЩ програмите за гарантиран доход не получили политическа подкрепа, а в Канада експериментът бе прекратен заради икономическата криза в края на 1970-те години.

Впрочем нито един от проведените социални експерименти не трябва да се смята за напълно "чист", а неговите резултати да се пренасят върху цялото общество. Хората, които са получавали гарантиран доход, са разбирали, че това е временна програма и не са напускали работа, самите доходи са зависели от общия доход на семейството и са били по-скоро нещо като социални помощи, а и неголямото количество участници в програмата не са могли да повлияят на икономиката нито на региона, нито на страната. Предстоящият холандски експеримент също е от този сорт. Единствената по-важна разлика с предишните е, че за изминалите десетилетия аналитичният арсенал на учените значително се е подобрил и те могат по-точно и качествено да оценяват последиците от действията на властите.



В най-бедните страни също раздават пари



Разбира се, не държавата, а западните благотворителни организации. Една от тях е частната компания GiveDirectly, основана през 2009 г. от випускниците на Харвард и Масачузетския технологичен институт Пол Нихаус, Майкъл Файе, Ройт Ванчу и Джереми Шапиро. Отначало те вложили собствени средства, но от 2011 г. компанията е отворена за външни дарения и бързо набира популярност.

Концепцията на GiveDirectly не се е появила случайно. Опитвайки се да реализират своето желание да помогнат на бедните в затънтени страни, студентите се сблъскали с неочакван проблем - нито една известна благотворителна организация по онова време не се занимавала с нещо просто и очевидно - доставка на налични пари кеш от донорите за рецепиентите. Обичайната схема на работа на тези фондове е да получат пари от благотворителите, да купят с тях стоки от първа необходимост и да ги доставят до хора в Африка или Азия. Ефективността на подобни операции е много ниска. Съществената част от парите изобщо не напуска развитите страни - тя отива или за заплати на ръководителите и сътрудниците на организацията, или за организиране на конференции, или за реклама и т.н. Закупуването на храна, строителни материали, дрехи и др. често става на завишени цени, а доставката до отдалечените и често размирни страни обикновено струва повече от самата стока.

Много по-просто би било на бедните да се дават пари, които те



сами да решат за какво и как да похарчат



Така смятали и четиримата икономисти, които решили да прескочат благотворителите посредници и да създадат организация, която да доставя пари кеш на получателите. Времето за началото на операцията било избрано удачно - в Африка, където съществуват определени проблеми с банковата дейност, започнала бързо да се развива системата за мобилни разплащания. В настоящия момент дори бедните жители на отдалечените селища в много страни на континента купуват стоки на пазара, плащайки с есемес от стара "Моторола". В краен случай те могат да получат пари кеш от "жив банкомат" - посредник от съседното село, превеждайки пари на неговия мобилен телефон. В резултат раздаването на живи пари е много по-просто от организирането на традиционните доставки на хуманитарна помощ. Затова и количеството на организациите, работещи с налични пари, расте, но обемите на тези трансфери, по данни на Overseas Development Institute, съставляват само 6% от общите обеми благотворителна помощ в света, или $1.2 млрд. годишно.

Агентите на GiveDirectly работят в Кения и Уганда. Тяхната задача е да намерят бедно село, да идентифицират най-бедните жители там и да им дадат мобилни пари. Това не е толкова трудно - на място или с помощта на космическа снимка се определят къщите, построени от глина, със сламени покриви и др. подобни признаци на бедност. Живеещите там семейства получават пари. "Богаташите" от къщите с бетонни стени и метални покриви са оставени извън програмата. Понякога компанията експериментира - на случаен принцип се избират няколко села, в които практически всички жители стават участниците в програмата.

Раздаваните суми са доста солидни според местните стандарти - около $1000 на семейство в продължение на година. Във всеки случай сумата се определя отделно, като се изхожда от няколко параметри: изоставането на определеното семейство от средния стандарт на живот на съседите, потенциалния ефект от получаването на парите (той трябва да е голям) и местните цени. Като ориентир се взема средната стойност на 5.5 години обучение в училище, 5.2 г. обезпечение на един възрастен с храна, цената на покрив за 4 къщи. Парите се дават без никакви ангажименти от страна на получателите, които могат да ги харчат по свое усмотрение.

Компанията отбелязва високата ефективност на програмата. По данни на GiveDirectly



в Кения до хората достигат 91 долара от 100 дарени,



в Уганда - 85 долара. Това е висок показател, тъй като по света се смята за приемливо ниво от 66 долара и повече. През 2014 г. GiveDirectly е дала на африкански семейства 6.6 млн. долара, събирайки от спонсори 17.4 млн. долара (останалата част е планирана да се разпредели през 2015 г.). През 2015 г. в компанията са постъпили още 25 млн. долара от фонда Good Ventures на Дъстин Московиц (един от основателите на "Фейсбук"), така че размахът ще се увеличава.

Създателите на GiveDirectly изследват и ефекта от раздаването на пари. Плащанията на получателите на парите се проследяват с най-разнообразни методи (включително и с космически снимки, определящи как се е изменил домът им). Променят се много неща. Както се изяснило, африканците не харчат парите от спонсорите за алкохол, цигари или хазартни игри. По-голямата част от семействата приемат неочаквания подарък като възможност най-накрая да се нахранят до насита, но и като шанс да се измъкнат от нищетата, като направят разумни инвестиции. Година след получаването на парите средният доход на такива семейства нараства с 34%, а средните активи - с 52%. Мнозина купуват земя и добитък, развиват стопанство и получената печалба харчат за подобряване или строеж на жилища, медицинско обслужване или скъпи дрехи.

И докато GiveDirectly, която няма печалба, през 2014 г. Майкъл Файе и Пол Нихаус основават и потенциално печелившия старт ъп Segovia Technology. В тази компания инвестират основателят на LinkedIn Рид Хофман, инвестиционният фонд Pershing Square на Бил Акман и Omidyar Network Fund на основателя на eBay Пиер Омидияр. Задачата на Segovia е да обезпечи със съвременни технологии целия процес на финансовата помощ - от първите изследвания на местата до изплащането на парите на крайните потребители, както и да проследява резултата. Клиентите на компанията са длъжни да са недържавни организации и правителствени агенции, занимаващи се с разпределение на налични средства в бедни държави.

По-голямата част от възраженията срещу подобни способи се свеждат до това, че



"обикновените хора" не умеят да управляват пари



и затова те най-вероятно ще ги похарчат за развлечения и алкохол, а не за нещо полезно. Освен това се смята, че ако имат достатъчно средства за достоен живот, хората ще бъдат демотивирани да си търсят работа. Експериментите досега обаче опровергават тези скептици. И американците, и канадците, и африканците в по-голямата си част харчат ефективно "подарените" им пари, подобрявайки своето материално положение в дългосрочна перспектива. Ключовата особеност както на базовия доход, така и на благотворителните акции на GiveDirectly е относително големият размер, който съществено влияе на качеството на живот на получателя. Точно обратният е резултатът, когато се раздават по-малки суми. Например в Либия имаше експеримент, където на дребни престъпници и бездомници раздаваха по 200 долара. Получателите на помощта си купували нови дрехи и известно време се хранели нормално, след което били принудени да се върнат към предишните си занимания. Неголямата еднократна помощ с нищо не променила живота им.

Оттук произтича и основният проблем на такъв подход - не е възможно



да се харчат много пари за подкрепата на много хора



Така че програмата не може да обхване дори неголяма страна с население от няколко милиона души. Само най-развитите и богати държави с неголямо население и крайно висока производителност на труда (например Норвегия) могат да опитат да внедрят базов доход и само обединените усилия на най-богатите благотворителни организации по света теоретично са способни да измъкнат от нищетата жителите на Кения (44 млн. души) или Уганда (37.5 млн. души).

"Почти комунизъм" като висш стадий на развития капитализъм по принцип е възможен, но до реализацията му пътят е дълъг - отначало трябва значително да се повиши производителността на труда с помощта на цифровите технологии и роботизацията на промишлеността. Затова пък изследването на неговото влияние върху всекидневния живот на хората може да започне още днес.
116
5442
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
116
 Видими 
04 Януари 2016 20:22
То ние го практикуваме с мангалите горе-долу същото
04 Януари 2016 20:34
Само най-развитите и богати държави с неголямо население и крайно висока производителност на труда (например Норвегия) могат да опитат да внедрят базов доход и само обединените усилия на най-богатите благотворителни организации по света теоретично са способни да измъкнат от нищетата жителите на Кения (44 млн. души) или Уганда (37.5 млн. души).

"Почти комунизъм" като висш стадий на развития капитализъм по принцип е възможен, но до реализацията му пътят е дълъг - отначало трябва значително да се повиши производителността на труда


Това по кой точно материал от чуждия печат го преписахте или накрая го омазахте типично по български?
04 Януари 2016 20:43
Що мангалите? От 37 000 централна администрация при тотална държава на Живков имаме 144 000 централна администрация при десният народняк Борисов. Или поне на 107 000 сме гарантирали до живот безусловен базов доход. По-добре да ги бяхме и оставили да си стоят в къщи, ама пусти свян Норвегия и Швейцария да не завидят на бедната Мамковина-маскирахме ги като чиновници и ги оставихме и да тормозят народонаселението башка че им броим и суха пара бадева....Къде е циганията-при Манго или биз бизе -при Методиев Борисов? А, бачо Драгане?
04 Януари 2016 21:00
Чужди пари лесно се раздават.
04 Януари 2016 21:13
ай ся да се опиташ да ми обясниш , кат на абориген или някой инка-и какво са парите?
04 Януари 2016 21:14
Чужди пари лесно се раздават.

Чуждите пари много по лесно се присвояват.




04 Януари 2016 21:19
айде мик-чакам....илитератче съм и съм силно заинтригуван какво точно са парите.Прозвуча все едно някой децата ти отнема.
04 Януари 2016 21:21
или пък твоите пари сам си ги правиш-да взема и аз да си нарисувам няколко милиарда?
04 Януари 2016 21:52
Германската икономика приключва годината с добър темп на растеж благодарение на частното потребление, съобщи в понеделник централната банка. В очакванията за последното тримесечие на годината се посочва, че така се компенсира умереното представяне на индустриалния сектор. Правителствените разходи за над 1 милион имигранти тази година също ще помогнат за стимулиране на най-голямата европейска икономика, допълват от базираната във Франкфурт институция. "За разлика от това индустриалният сектор отчита само умерено начало на четвъртото тримесечие."

Чакам някой ярък противник на раздаването на чужди пари да ни го разтълкува?!?

04 Януари 2016 22:01
Бих опитал, ма съм зает да си рисувам частните банкноти и след туй да отида да "пазаря" с прясно изсъхналите кинти и бухалка при предлагащите да променим обществени взаимоотношения , като собствеността по наследство при пенсионираните бабета дет му вади очите, и след като си поговорим с болезнена откровеност да го кандардисам че е справедливо да му платя апартамента с частните ми банкноти.след туй ще се сблъска с хиперинфлацията - като за милион на цяло , рисувани от мен, но негови вече пари, бакалина откаже да му продаде и стар хляб. Може и тогаз да почне да вдява за абсолютността на фикцията "пари".
04 Януари 2016 22:06
Правителствените разходи за над 1 милион имигранти тази година също ще помогнат за стимулиране на най-голямата европейска икономика, допълват от базираната във Франкфурт институция. "За разлика от това индустриалният сектор отчита само умерено начало на четвъртото тримесечие."

Чакам някой ярък противник на раздаването на чужди пари да ни го разтълкува?!?

Ако първо ти разтълкуваш що е то 'правителствени разходи'. Ако са пари - що е то пари и откъде се вземат.
04 Януари 2016 22:19
Чакам някой ярък противник на раздаването на чужди пари да ни го разтълкува?!?

Лесно се сипят празни приказки без конкретни числа на масата. Първата половина на 2015 Германският бюджет беше на плюс 21 милиарда евро. При същата тенденция, излишъкът трябваше да е 42 милиарда евро в края на 2015 г и евентуално да плати около 2% от около 2 трилиона евро държавен дълг. Резултатът след ръсенето на данъкоплатски пари за бежанци, гърци и прочие се очертава на около минус 16 милиарда. Тоест просперитетът на няколко търговеца и наемодателя на бежанци плюс няколко хиляди нови чиновници е струвало на Германия около 60 милиарда евро само за втората половина на 2015 г без сметката изобщо да е приключена. И вместо намаляване на дълга с 2% ще се вземе 1% нов дълг.
04 Януари 2016 22:36
кви числа-?е конкретно- бюджета пер капита е седем литра-икма точно същия смисъл както и показатели като БВП.Ся говорин за безусловен базое доход. Аз твърдя че той е факт, но не е демократичен. Казвам и че ПАРИ е фикция- превърнат във фетиш технически инструмент опосредстващ размяна основана на нужди,потребности,консенсус....но и на груба власт и насилие.както и на предрасъдаци.За преживелите хиперинфлацията,за осъзналите КТБ, за виждащите проинфлационната политика на ФЕД и ЕЦБ би трябвало да е ясно че Безусловният Базов Доход е въпрос на обществен консенсус за промяна на системата за преразпределение.....Ако искаш Дежурен-може и да се пробваш да обясниш ти феномена "пари".....накрая всички стигат до мистика кога опре до същността на кашето и опита им да го откъснат от същността му на овеществен израз на обществени отношения (които подлежат на еволюция.....и дори на революция)
04 Януари 2016 22:44
Първата половина на 2015 Германският бюджет беше на плюс 21 милиарда евро. При същата тенденция, излишъкът трябваше да е 42 милиарда евро в края на 2015 г и евентуално да плати около 2% от около 2 трилиона евро държавен дълг.

А ако не си бяха платили дълга, щяха да имат 'за раздаване на глава' сумата от около 45 евра на човек на месец. До мечтаните 1000 не им достигат "някакви си" 920 млрд евро. Което си е 1/4 от БВП.
04 Януари 2016 22:45
renegad
04 Яну 2016 22:36

Днес май ти е ден за писане на Големи Глупости.
04 Януари 2016 22:53
може....мерим с пари и ФЕД пуска печатницата. След три месеца пак мерим в пари.....които струват по-малко от глупостите ми.
04 Януари 2016 22:58
та пак питам-какво получавате от раздутата администрация? Нима тя не получава гарантиран базов доход?
04 Януари 2016 23:03
Някои безработни изобщо не си търсят работа, защото заплатата им би била по-ниска от социалните помощи. Идеята е, че като им се гарантира базов доход, те ще изявят желание да работят, за да изкарват повече пари.


Aз ли нещо не разбрах или това тук е абсолютна глупост? Как ще мотивираш някой да работи, ако вместо социална помощ му даваш базов доход?
Още преди 2-3 години бях попаднала на подобен материал за базовия доход и още тогава ми се стори абсолютна левичарска дивотия.
http://bg.mondediplo.com/article1047.html
04 Януари 2016 23:03
какво са парите-колко сирене ще купиш за 1 лев след 5 години?Колко труд и мляко ще трябва да се вложи,колко време ще трябва да зрее....това мога да ти сметна някак......но какво ще са парите-ти можеш ли?Наистина ли са абсолютен измерител? С какво парите на бат Сали (и на МИК- идеята за безусловен базов доход е не социални помощи,а даваш на всеки твърда сума на калпак-приеми го като стипендия)намаляват влога на МИК?
04 Януари 2016 23:05
1. Не можеш да превърнеш бедните в богати чрез закон, който превръща богатите в бедни.
2. Когато някой получава нещо, за което не е работил, друг трябва да е работил за него, без да го получи.
3. Държавата не може да даде на някого нещо, което преди това не е взела от друг.
4. Когато половината хора разберат, че няма нужда да се работи, защото другата половина ще се грижат за тях, и когато другата половина разбере, че няма смисъл да се работи, защото някой друг ще получи това, за което са се трудили, това е началото на края на една нация.
5. Не можеш да умножиш богатството, като го делиш.
6. Единственият начин всички да са равни е всички да са равно бедни.
04 Януари 2016 23:09
по темата

http://bg.mondediplo.com/article1047.html

http://bg.mondediplo.com/article292.html

http://bg.mondediplo.com/article1054.html

http://bg.mondediplo.com/article1048.html

http://bg.mondediplo.com/article1046.html

http://bg.mondediplo.com/article1049.html

http://bg.mondediplo.com/article1049.html

http://bg.mondediplo.com/article1050.html

http://bg.mondediplo.com/article1064.html

....................................................


и т.н.


04 Януари 2016 23:12
Звезден_прах
сериозно? Ей ся обявявам кат Сула простркибции и окачам списък с богаташи за изкормване.....ма нямам легиони зад гърба.Да пробваме със съветската армия-ей ся национализирам банки и заводи....не можели кайш?Сигурен ли си?И не можело да те назнача за милиардер в ъвременна България?Сигурен ли си?
04 Януари 2016 23:16
Ако първо ти разтълкуваш що е то 'правителствени разходи'. Ако са пари - що е то пари и откъде се вземат.

Парите са средство за предоставяне на финансови услуги.
Например САЩ печата пари (долари) и ги предоставя на гражданите с които те си купуват от Китай стоки.
Китайците ползват една част от парите за суровини с които произвеждат стоките, останалите връщат на САЩ срещу дългосрочни американски държавни облигации.
С получените пари правителството прави така наречените правителствени разходи с които повишава стандарта на американците.
Тоест САЩ предоставят финансови услуги на Китай срещу материални блага.
04 Януари 2016 23:16
Англия също се опитва да следва примера на САЩ, но не толкова успешно.
04 Януари 2016 23:19
за протокола -на този етап имам съвсем различни забележки към идеята за безусловна финансова помощ (безусловен базов доход) но дори и в този форум аргументите рпотив са от типа:"Бе да ви кажа -Земята май е кръгла....Глупости-нали всички ще паднем!....Бе май не формата ни държи към нея....Ти кво-поставяш под съмнение Авторитета на Светата Църква?Я " Оставям ви- кой не го мързи-да мисли.
04 Януари 2016 23:27
и вижте и се опитайте да осмислите коефициента на Джини.....
04 Януари 2016 23:38
Звезден_прах нещо теорията ти се разминава с практиката.
Казваш:
1. Не можеш да превърнеш бедните в богати чрез закон, който превръща богатите в бедни.
2. Когато някой получава нещо, за което не е работил, друг трябва да е работил за него, без да го получи.
3. Държавата не може да даде на някого нещо, което преди това не е взела от друг.


Обаче на практика се получава:
Знам, че повечето хора мислят, че минимална надница от 15 долара е откачен и рискован икономически експеримент. Ние не сме съгласни. Ние вярваме, че тази 15-доларова надница в Сиатъл всъщност е само продължението на една логично провеждана икономическа политика. Тя позволява на града ни да срита задника на вашия град. Защото, виждате ли, щат Вашингтон вече има най-високата минимална надница от който и да е щат в държавата. Плащаме на всички работници 9,32 долара, което е почти 30 процента повече от федералния среден минимум от 7,25, но по-важното, това са 427 процента повече от най-ниския федерален минимум от 2,13. Ако идеологията "отгоре-надолу" беше правилна, тогава щат Вашингтон щеше да има най-високата безработица. Сиатъл можеше вече да потъва в океана. И все пак, Сиатъл е най-бързо развиващият се голям град в страната. Щат Вашингтон отваря работни места за малкия бизнес с по-висока скорост от който и да е друг голям щат в страната. Ресторантьорският бизнес в Сиатъл? В бум. Защо? Защото основният закон на капитализма гласи, че когато работниците имат пари, бизнесите имат повече клиенти, поради което се нуждаят от повече работници.
04 Януари 2016 23:44
Aз ли нещо не разбрах или това тук е абсолютна глупост? Как ще мотивираш някой да работи, ако вместо социална помощ му даваш базов доход?

Интересното е, че за 2-3 години така и не си разбрал/а. Сигурно работиш тежък физически труд.
05 Януари 2016 01:42
ФЕД ще раздава пари вече без посредници. Направо на калпак.
05 Януари 2016 08:19
Интересното е, че за 2-3 години така и не си разбрал/а. Сигурно работиш тежък физически труд.


Не работя тежък физически труд, в офис съм, пред компютър. И не, не разбирам как ще мотивираш някой да си търси работа, ако смениш името на парите, които получава от държавата от "социални помощи" на "базов доход". В наши дни безработни са само тези, дето не искат да работят, тоест - чувстват се добре, получавайки социални помощи. Ако някой получава социална помощ от 500 евро и се оправя с тези пари и започнеш да му даваш 1000 евро базов доход, изобщо няма и да си помисли да си търси работа.
Ако ти си разбрала нещо друго и можеш да обясниш как ще мотивираш такъв човек да работи - моля, ще те прочета внимателно.
Иначе, социализмът никъде и на никого не е донесъл нищо добро, в дългосрочен план, рано или късно парите (на другите) свършват и тогава?
Аз лично познавам доста хора, които работят за заплата от 1000 евро, ако някой обещае да им даде 1000 евро безусловен доход, ами, просто ще напуснат работата си и ще продължат да си живеят, както досега, но този път без да се налага да правят нищо. Сигурно има много като тях, та затова тази идея, че давайки достатъчно пари на някого, да живее добре, щял да се мотивира да си търси работа издиша отвсякъде.
05 Януари 2016 08:36
В "чуждестранния печат" вероятно са забравили да опишат в каква посока вървят социалните помощи в цитираната Финландия, та да допълним празнотата.
http://www.kela.fi/web/en/news-archive/-/asset_publisher/lN08GY2nIrZo/content/changes-to-kela-benefits-in-2016
05 Януари 2016 10:07
Engels
04 Яну 2016 23:16

Парите са средство за предоставяне на финансови услуги.

Напротив. Тъкмо за финансовите услуги парите са условност.

И, все пак, какво са правителствените разходи ?
05 Януари 2016 10:13
на този етап имам съвсем различни забележки към идеята за безусловна финансова помощ (безусловен базов доход) но дори и в този форум аргументите рпотив са от типа:"Бе да ви кажа -Земята май е кръгла....Глупости-нали всички ще паднем!....Бе май не формата ни държи към нея....Ти кво-поставяш под съмнение Авторитета на Светата Църква?Я "

Срещу идиотска идея - такава аргументация.

Аргументите в подкрепа на идеята за ББД са от същия тип. А тъкмо те би трябвало да са по-сериозни.

05 Януари 2016 10:40
Звезден прах,
Идеята е, че базов доход получават ВСИЧКИ. И работещи и не работещи.
Та, уловката е там, че не работещите са назад по доходи от работещите. Ако искаш нещо луксозно ще трябва да го заработиш.
Моето мнение е, че проблемите ще изникнат от манталитета на хората. Не е за всеки тая социална политика.
05 Януари 2016 11:34
Идеята е, че базов доход получават ВСИЧКИ. И работещи и не работещи.
Та, уловката е там, че не работещите са назад по доходи от работещите. Ако искаш нещо луксозно ще трябва да го заработиш.


Да, това ми е ясно. Само че и при базов доход, неработещите пак ще са по-назад по доходи от работещите. Проблемът, според мен е, че ако този базов доход е достатъчно висок, както се предлага - 1000 евро, то хората работещи на тази заплата в момента, просто няма да имат мотивация да продължават да работят, а тези дето сега са получавали социал от 500 евро - съвсем.
05 Януари 2016 11:54
каквато и сума да е въпросният базов доход след няколко месеца с повишаването на цените той ще стане точно каквото е описано - базов.
05 Януари 2016 12:08
освен това 1000 евро е някаква утопия. една бърза сметка:

1. базов доход 200 лв/м или 2 400 лв/г
2. 7 500 000 българи трябва да получават 1 500 000 000 /милиард и половина/ месечно или 15 милиарда годишно.
3. бюджет 2016: приходи 20 623 591,5 хил. лв и харчлък 21 401 401,8 хил. лв. не става.

със сто лева на човек месечно сметката може и да излезе. това достатъчен доход ли ще е?
05 Януари 2016 13:39
насоки-ББД според мен е възможен единствено ако има тоталитарна държава и се откажем от пазара.
В момента паричната система на преразпределение има и скрита функция на принуда. Все още има редица дейности които е невъзможно да се извършват автоматизирано и само крайната нужда принуждава хора да се хващат на тази работа.При ббд ще се наложи да наказваме някой да ги върши. Един вид принуда ,който смятаме за несправедлив, ще заменим с друг.
05 Януари 2016 15:53
will be cut by 0.4% next year

УуууужасТ некъв, развали ми настроението за цялата година!
Съсипа ме, сломи ме, довърши ме!

Срещу идиотска идея - такава аргументация.
Аргументите в подкрепа на идеята за ББД са от същия тип.


Калки, хората, които са несигурни за бъдещето си, макар и работещи, са склонни да подкрепят такава идея. А хората, които не работят, но са сигурни за бъдещето си, са против. Имаш ли обяснение, щото аз имам.

насоки-ББД според мен е възможен единствено ако има тоталитарна държава и се откажем от пазара.
В момента паричната система на преразпределение има и скрита функция на принуда. Все още има редица дейности които е невъзможно да се извършват автоматизирано и само крайната нужда принуждава хора да се хващат на тази работа.При ббд ще се наложи да наказваме някой да ги върши. Един вид принуда ,който смятаме за несправедлив, ще заменим с друг.

1. Много скоро ще се откажем от неолибералната икономика, за останалото не знам.
2. Ти май още не разбираш - дват ти се 350 лв базов доход. Ако ти стигат да живееш - живей и пей като птичките и тревичките. Ако искаш повече - ще работиш.
05 Януари 2016 15:55
Все още има редица дейности които е невъзможно да се извършват автоматизирано и само крайната нужда принуждава хора да се хващат на тази работа.При ббд ще се наложи да наказваме някой да ги върши. Един вид принуда ,който смятаме за несправедлив, ще заменим с друг.

Точно така. Няма да го има сегашното възвишено състояние на нещата, дето някой който няма никакви пари е принуден да работи щото е в крайна нужда и ще-неще ще върши квато и да е работа за мизерни пари... мечтата на бизнеса!
Гарантираният базов доход ще направи така че за работата ще трябва да се плаща! Ще направи хората по-независими и по-горди. Ще ги направи по-свободни. Проблема е дали бизнеса иска да има такива работници! От една страна повече кинти за потребление, но от друга страна икономическата принуда силно намалява и трябва да се заложи на стимулирането, увеличаването на заплатите, а това струва пари! Сметката може и да не излезе!

Разбира се някой от хората ще се пропият и пропаднат, но те и СЕГА се пропиват, продрусват и пропадат, само дето в много случаи си набавят пари за тези дейности не чрез работа а чрез кражби, обири и грабежи... базовият доход ще им даде възможност да си пият в условията на собствено и обществено спокойствие, щото ако кривнат от пътя и го губят...
Интересна е идеята и заслужава внимание.
05 Януари 2016 16:31
дват ти се 350 лв базов доход. Ако ти стигат да живееш - живей и пей като птичките и тревичките. Ако искаш повече - ще работиш.


А, ако 70% от хората решат, че 350 лв. са им достатъчни, пита се в загадката, по колко часа дневно трябва да работят и колко данъци трябва да плащат останалите 30%?
05 Януари 2016 16:36
Слабото място на програмата е именно увеличението на данъците,
тъй като за много швейцарци то може да се окаже сравнимо, че и по-голямо, отколкото гарантираният базов доход.

Ха, дойдохме си на думата! Значи този, който има по-висок от средния доход на практика ще изгуби пари поради увеличението на данъците.
Ако ще ми правят социална политика бъркайки по-дълбоко в джоба на висококвалифицираните работещи за да храни бай Мангал..., не благодаря! Аз не искам да участвам в този експеримент!
05 Януари 2016 16:58
кайки- прегледай поне линковете към "монд". Чудесно разбирам. Между другото- експериментът в страни от треият свят разби маса митове....питам-за какви пари някой ще се хване асенизатор?Просто пример: лайняните канали на порта ги чистят цигански бригади.Българи отказват да влязат.За 1500 месечно.....но в момента в който някой от циганите намери работа като пазач,в строителството, търговийка- дори за 500 лв.....напуска без да се замисли. Втори въпрос- експериментът е в места с ужасяваща бедност и практически ББД е отишъл за местни стоки (подкрепил е местна икономика).Колкото и да се жалваме от бедност-нашата бедност по нищо не прилича на тая в Индия. У нас всичко ще литне за внос (предполагам-същото ще е и във Финландия) .Една затворена, протекционистка, близка до автаркия икономическа система с лекота може да си позволи ББД (или купонна система) . Във Финландия имам сериозни съмнения ако ББД е не за 100 000 , а за всички(то и у нас трърдя че ББД съществува за чиновниците и другата синекура) ще устискат и 3 месеца.
05 Януари 2016 19:13
И, все пак, какво са правителствените разходи ?

Магистралите на Борисов!
05 Януари 2016 19:16
А, ако 70% от хората решат, че 350 лв. са им достатъчни, пита се в загадката, по колко часа дневно трябва да работят и колко данъци трябва да плащат останалите 30%?

И сега 10% от човечеството могат да произвеждат предостатъчно за всички, а от повече няма нужда, защото земята няма да издържи претоварването.
Или всеки може да работи по няколко часа седмично и от повече просто няма нужда.
Та бъди спокойна. Напълно.
05 Януари 2016 19:43
Ако ти си разбрала нещо друго и можеш да обясниш как ще мотивираш такъв човек да работи - моля, ще те прочета внимателно.

И защо да го мотивираме да работи?
Светът е задръстен с излишни производствени мощности и свръхпроизводителност!
Има недостиг само на потребители!
И не се вторачвайте в България!
Да не забравяме, че сме само имитация на държава.


05 Януари 2016 20:02
И сега 10% от човечеството могат да произвеждат предостатъчно за всички,


Дори и да е така (с което не съм съгласна), как ще принудиш тези 10% да работят и да носят на гърба си останалите 90%? В концлагер ли ще ги затвориш, що ли? Ами, ако примерно аз върша работа за 10 000 евро на месец и ми кажат, че за мен ще остават само 1000 щото другите 9000 ще отиват за базовият доход на други 9 човека, то просто ще откажа да работя.
05 Януари 2016 20:07
стоките- лесно. Гадната,непрестижна работа-нея кой ще я върши?
05 Януари 2016 20:14
Дори и да е така (с което не съм съгласна), как ще принудиш тези 10% да работят и да носят на гърба си останалите 90%?


не съм съгласна
принуда
нося на гърба
...всяко просто изречение в сложносъставеното от теб съдържа 100% негативизъм, как ще стигнеш звездите с толкова тежки вибрации?!

Винаги има хора, които се наслаждават от това да са по-добре от останалите. Българите непрекъснато гледаме къщата на комшията, жената на комшията, колата на комшията, смартфона на комшията ... това човешко качество познато ли ти е?
За какво работят сега хората, само за покрив над главата си ли? И тогава защо не работят по-малко, а градят кариера, пробиват и прочее, това знаеш ли защо го правят? Това човешко качество дали ще изчезне при ББД?...

Гадната,непрестижна работа-нея кой ще я върши?

Сигурно който иска пари, лъскави коли искъпи тутурути, не ли?
05 Януари 2016 20:21
Гадната,непрестижна работа-нея кой ще я върши?
който иска. като няма за 1500 - за 1600, 1800 или 2000 лв. което ще повиши цената й.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД