:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,956
Активни 489
Страници 24,366
За един ден 1,302,066
Нрави

Япония задължава съпрузите да носят една фамилия

Върховният съд на страната отказа да отмени закон, датиращ от XIX век и смятан за дискриминационен
Снимка: Уикипедиа
Сградата на Върховния съд в Токио.
Върховният съд на Япония отказа да отмени закон, който задължава съпрузите да носят едно и също фамилно име. Магистратите разгледаха разпоредбата, датираща от XIX век, по искане на три японки и двойка, която съжителства съвместно, но официално не е сключила брак. Те настояват във внесения иск, че законът е противоконституционен, дискриминационен и остарял, пише електронното издание "Джапан тудей".

Делото срещу разпоредбата, която изисква съпрузите - независимо дали жената или мъжът - да приемат задължително фамилното име на другия, за да бъде бракът им обявен за валиден, е заведено още през 2011 г. От тогава до сега две съдилища на по-ниска инстанция също отхвърлят искането за отмяна на закона. Ищците смятат, че



изискването съпрузите да носят еднаква фамилия е полова дискриминация,



тъй като младоженците са принудени да изберат едно, което е в нарушение на личното им достойнство и на свободата да сключат брак. Освен че настояват за отмяна на закона, те настояват за финансово обезщетение в размер на 3.35 милиона японски йени. Според проучвания, направени в последните четири десетилетия, фамилното име на съпруга е доминиращото в над 96% от семействата в Япония.

Съдията от Върховния съд Иширо Терада, който е част от състава, отхвърлил искането на ищците, казва пред електронното издание "Джапан тудей", че споделянето на едно фамилно име е "дълбоко вкоренено в нашето общество". Според него смисълът е, че това "позволява на хората да се идентифицират като част от едно семейство" пред обществото. Той обаче признава, че това изискване доста често е в ущърб на професионалното развитие на жените, които са успели в кариерата да си извоюват позиции и са познати с моминското си име. Активистите, които настояват за отмяна на закона, сочат това като изключително сериозен проблем. Според съдия Терада подобни трудности могат да бъдат избегнати, ако жените могат да използват моминските си фамилии в ежедневието. Той не изключва вероятността промяната на фамилията в някои случаи да предизвика и криза на идентичността. Ищците твърдят, че



в резултат на смяната на фамилията си са претърпели емоционално разстройство,



изразяващо се в депресия, или пък са имали проблеми със съня. Съдията обаче не смята закона за дискриминационен, тъй като дава избор на семейните двойки да изберат чия фамилия ще носят.

Общественото мнение в Япония за задължението семействата да носят една и съща фамилия е разделено на две - едната част намира за напълно основателни мотивите на ищците да поискат отмяна на разпоредбата, а друга приема статуквото. Проучване, направено през 2012 г. по поръчка на правителството, показва, че 35.5% от хората смятат, че съпрузите могат да имат различни имена, а 36.4% са против. Наскоро направено допитване от обществената медия NHK сочи, че 46% от анкетираните одобряват отмяна на закона, докато 50% са на мнение, че той трябва да остане в сила. От Комисията на ООН за премахване на дискриминацията по отношение на жените нееднократно призовават Токио да предприеме "незабавни действия" за промяна на спорната разпоредба, припомня "Джапан тудей".

"Върховният съд отказва да отмени закона в момент, когато глобалната тенденция е все повече съпрузи да използват различни имена. Съдебното решение е "архаично", смята Масаки Танамура, преподавател по семейно право в университета "Уаседа". "Решението няма да насърчи жените да продължават да работят, след като сключат брак и родят дете", допълва той. Според Танамура е необходимо законът да бъде променен, а парламентът не трябва да приема решението на Върховния съд като извинение, за да не се заеме с преработката на разпоредбата, която е в сила от 1898 г.

Преподавателката по право в Юридическия факултет на университета "Уаседа" Мутсуко Асакура също разкритикува решението на Върховния съд. В 15-членния състав на съда, гледал делото, има едва 3 жени, което според Асакура показва огромното неразбиране, което магистратите от мъжки пол проявяват към неудобствата, с които от дълго време жените са принудени да се справят.

Заедно със закона за фамилните имена висшите магистрати разгледаха и съдебен иск, заведен срещу разпоредба, забраняваща на разведените жени да се омъжват повторно в рамките на 6 месеца след разтрогване на брака си. Делото бе заведено от разведена японка от префектура Окаяма, според която подобно изискване е в разрез с конституцията на азиатската страна. Върховният съд отмени този закон, който също датира от края на XIX век и цели да реши спорове около бащинството на дете, което се роди малко след официалната раздяла на двама съпрузи. Съвременните възможности за установяването на бащинство обаче обезсмислят разпоредбата, смятат повечето японци. Магистратите обаче разпоредиха



разведените японки да не се омъжват до 100 дни



след официалното прекратяване на брака си. Според съдията Иширо Терада този срок не е в разрез с конституцията. Той също така уточни, че ако в първите 300 дни от влизането в сила на развода се роди дете, то се смята за наследник на бившия съпруг на майката.

Двата закона, приети по време на управлението на император Мейджи, не за първи път предизвикват полемика в Япония, отбелязва Би Би Си. През 90-те години на ХХ век комисия към Министерството на правосъдието предложи те да бъдат променени, но това не се случи, тъй като консервативните японски политици се противопоставиха на подобни действия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
След сключването на брак в Япония законът задължава съпрузите да имат една и съща фамилия, независимо дали тя е на мъжа или на жената. В 96% от случаите булката сменя фамилията си. Върховният съд отказа да отмени тази разпоредба, датираща от края на XIX век.
Снимка: www.japantimes.co.jp
Японци протестират пред Върховния съд в Токио срещу закона, забраняващ на разведените жени да се омъжат отново до 6 месеца след официално прекратяване на първия си брак. Тази разпоредба бе отменена от висшите магистрати.
5
2483
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
05 Януари 2016 20:56
Видно е, че в Япония властва здравият разум!
06 Януари 2016 10:24
Да бе, сега се запитах при гей-браковете к`во става с имената на младоженците?
06 Януари 2016 11:04
Да им имаме проблемите на японците...
06 Януари 2016 11:23
една проста чертичка както е при нас при запазване на старата и приемане на нова фамилия ще им разреши "проблемите"
18 Януари 2016 18:50
Съпругата ми не носи фамилията ми, с моминското си име е, двете ми дъщери също са женени и са с моминските си имена.И какво от това? Нищо, въпрос на вкус.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД