Главният секретар на МВР Георги Костов обясни, че чужденците са били в добра спортна форма, но така и не каза кой е пратил трима полицаи срещу 54 имигранти. |
Какво се случи с разследването от 15 октомври до сега? Отговорът е - нищо. Окръжната прокуратура в Бургас казва, че чака изготвянето на експертизи. Обществото пък чака отговори какво точно се е случило в онази нощ, за да се стигне до стрелба и смърт. Когато се получи информация, ще се добие и някаква представа как работи МВР по границата, има ли действащи камери, има ли полза от оградата,
има ли участие на полицаи в канал за трафик на чужденци
от Азия и Африка.
Изключително странно е, че повече от два месеца не могат да приключат съдебно-медицинската, трасологичната и други експертизи. Колко месеца още ще са необходими на експертите, или просто разследващите бавят обявяването на резултатите? Удивително е, че след по-малко от 24 часа МВР успя да намери потвърждение на версията си, че никой не е виновен, като се позова на направената аутопсия. Съдебно-медицинската експертиза обаче се оказа трудна и бавна задача - неизвестно защо. МВР набързо промени възрастта на загиналия от 56 на 19 години - без никакво обяснение как мъртвият младеж е сбъркан с възрастен човек.
Според версията на МВР чужденецът е бил част от многобройна група, нелегално преминала от Турция и спряна от трима души полицейски патрул. При ареста, който се случил под мост до с. Дюлево, чужденците оказали съпротива, проявили агресия и един от полицаите стрелял, куршумът се ударил в моста и рикоширал във врата на афганистанеца. Ръководството на МВР бодро обясняваше, че групата от 54 души е засечена от техниката, а после се оказа, че май не е точно така. Ако приемем, че тримата граничари са отишли при онази група от млади мъже в добра спортна форма, както ги определи главният секретар на МВР Георги Костов, само за да ги арестуват, кой ги прати там? Никой полицейски ръководител ли не помисли, че е абсурдно трима да се изправят срещу 54, макар да са въоръжени? И изобщо
имало ли е някакви разумни действия и организация при този случай?
Екип на Българския хелзинкски комитет се срещна с бежанците, чиито разкази драстично се разминаха с версията на МВР. Според разказите им те са били пресрещнати при моста не от трима, а от четирима или петима полицаи. Никой от групата не е оказал съпротива и не е проявил агресия, но се разбягали във всички посоки. В този момент двама от полицаите започнали да стрелят. Всеки произвел по два изстрела. Бягащите не видели дали се стреля във въздуха. След като Вафа бил улучен и паднал на земята, афганистанците легнали и изчакали да бъдат арестувани.
Ето този тънък момент подлежи на пълно изясняване и е неразбираемо защо два месеца не стигнаха на разследващите.
Отговор чака и германският политик от Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел - Дитер Домбровски, който написа писмо на главния прокурор и министъра на правосъдието, в което изрази съмнение към версията на МВР и призова да се провери подозрението за непредумишлено убийство или убийство по невнимание. Той очаква българската прокуратура да изясни безспорно случая по правилата на една правова държава, тоест обективно. На въпрос какво ще предприеме в противен случай, германският политик заяви, че
правосъдните органи на Европейския съюз могат да се заемат със случая,
след като националните правомощия са изчерпани. Има да почака...
Бургаската прокуратура засега не е в повдигнала обвинения, полицаят, който произведе фаталния изстрел, е разпитан само като свидетел. Разпитани са общо 47 души, по-голямата част вероятно от групата нелегални, стигнали до Средец, където ги настигат полицаите. Къде са тези свидетели към днешна дата, прокуратурата вероятно не знае. Те не са нейна отговорност, няма причина да бъдат задържани, защото не са обвинени в нищо. Предадени са по каналния ред - на МВР - а оттам в център за бежанци. Възможността тези свидетели да се намират все още в България е минимална. Всеки месец от домовете за бежанци си тръгват хиляди хора, а МВР ги отчита в статистиката на самоволно напусналите. За периода януари-ноември са над 24 хил. души.
И на фона на все още неприключилото разследване за смъртта на афганистанеца, е учудваща бързината, с която държавата разреши казуса с водачите на същата група, т.нар. каналджии. Преди десетина дни стана ясно, че съдът в Средец е осъдил условно тримата и им е наложил глоби. Практиката с условните наказания е масова - и за каналджии, и за незаконно преминали през границата. В случая тримата ще бъдат екстрадирани в Турция. Вероятно тримата също са били разпитани по разследването за стрелбата. Тук обаче се повдигат множество въпроси. Как тези свидетели ще бъдат докарани за разпит пред съд, ако се стигне до дело за смъртта на убития? Ако напуснат страната, единственият начин е чрез съдебна поръчка. Имайки предвид каква е ситуацията в Афганистан, откъдето са, или пък в Турция, където се твърди, че ще бъдат пратени, и на фона на нещата, с които се занимават, едва ли ще бъдат лесно открити. Същото важи и за останалите от групата, ако се приеме, че те са напуснали страната заедно с онези над 20 хил. чужденци, тръгнали към Германия или друга европейска страна. Как ще бъдат осигурени за разпит в залата, ако се стигне до дело?
Мълчанието около разследването поражда съмнения за бавене,
потулване и изчакване от страна на разследващите полицаи и прокурори. Същото е положението и с позицията на МВР по въпроса за уж добре охраняваната ни граница и модерната техника, с която разполагаме, и непрестанния поток на нелегални имигранти. След като депутати от опозицията казаха, че заради неплатени сметки за ток, системата не е работела, МВР трябваше да признае, че проблем наистина има. Няма средства за поддръжка на системите по границата, призна зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев. Не се разбра обаче как ще се реши и кога. Два месеца по-късно същият зам.-министър обясни на британския премиер Дейвид Камерън каква техника има.
Скрита за британеца остана обаче статистиката, че от началото на годината у нас са влезли над 30 хил. души, като половината от тях са хванати чак във вътрешността на страната. Това значи, че най-спокойно са се промъкнали и покрай граничната стража, и покрай ГКПП-тата. Всеки от тях би бил потенциален мъртъв чужденец, ако заедно с група от още 50 души се бе натъкнал на трима полицаи.