След скандала с Тръпков ръководството на МВР обяви, че всички проверки ще се заснемат. Няколко месеца по-късно обаче тази заповед бе отменена. |
Точно това се случи със Сашо Тръпков, срещу когото вече започна дело в Софийския градски съд. През ноември 2014 г. в интернет се появи видеозапис, на който ясно се вижда как той взима пари от шофьор. На прокуратурата й трябваше цяла година за разследване, но все пак делото се добра до съд и даже мина едно заседание. Ще продължи в края на месеца. По-интересното обаче е, че още на първото заседание шефът на столичния КАТ Тенчо Тенев обяви, че след Тръпков подобен случай не е имало. Което води към два извода. Първо, в тая структура е имало само един Тръпков, дето да й петни името, сега се е очистила и полицаите вече ще разчитат само на заплатите си от бюджета на МВР, който е над 1 млрд. лв., но все не стига. Едва ли. Вторият извод - Тръпков е единственият изтипосан в социалните мрежи карък, който на всичкото отгоре е и на съд. Твърде вероятно.
Причината бившият полицай да се озове в тая неприятна ситуация е един младеж на име Димитър. В късния следобед на 13 ноември 2014 г. той говорел по телефона с приятелката си Елена, която пък се прибирала от лекции в УНСС. Двамата живеят на квартира в блок на бул. "Стефан Тошев" в столичния квартал "Красно село". Наблизо е 20-о ДКЦ. По време на разговора Димитър гледа през прозореца от седмия етаж към булеварда, където Тръпков и негов колега "контролират" трафика. "Виждам как полицаят взима пари", каза Димитър пред съда. Взима фотоапарата си, включва го на видеорежим и започва да снима. Заснема около 10 проверки. "Нередното, което видях, е, че шофьорите му дават пари", разказва той. Междувременно, докато снима, продължава да говори с приятелката си, притискайки телефона с рамо към ухото си и държейки фотоапарата с двете ръце. Година по-късно при разпита си Елена каза пред съда, че била страшно възмутена от това, което чула, и решила, че щом стигне на място, ще говори с Тръпков. Отишла при него и го попитала:
"Всички ли сме равни през закона?"
Полицаят отговорил положително, а за проверките обяснил, че служителите не винаги са сигурни дали един шофьор, например, не говори по телефона, може просто да се подпира на вратата, но са длъжни да проверят. Което си е истина, дори в наредбата за пътния контрол е записано, че КАТ могат да спират шофьори по подозрение, че са извършили нарушение.
"Не съм предприемал действия за подаване на сигнал", разказа Димитър пред съда. Вместо това избира по-ефективния метод - качва видеото в интернет. "Започна масово споделяне с възмущение", спомня си Елена. Ръководството на МВР реагира учудващо адекватно и бързо: "Едва ли е тайна, че подобни прояви са всекидневие и въпросът е да ускорим механизъм не за ad hoc реакция срещу конкретни случаи, а за системна антикорупционна политика във вътрешното министерство", заявява тогавашният министър Веселин Вучков. Тръпков подаде молба за пенсиониране, за да си получи полагащите му се 18 заплати, но бе уволнен. А последствието - ръководството на МВР обяви, че насетне проверките по пътищата ще се заснемат и записите ще се пазят и че започва оборудване на патрулките. Няколко месеца по-късно обаче Вучков подаде оставка, а Румяна Бъчварова върна стария ред - проверки може и без камери. Причината - МВР не можело да оборудва всички коли със записваща техника.
Година след случката Тръпков се изправи пред съда. Житейска ирония е, че съдията, който гледа делото му - Петър Сантиров, също бе арестуван за подкуп, но оправдан на три инстанции заедно с бившия военен министър Николай Цонев и някогашния главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов. Тръпковв бе обвинен за два подкупа - веднъж 20 лв., за да не пише акт, и втори път - 10 лв., като вместо да санкционира шофьора, го писал пешеходец, че глобата била по-малка за такова нарушение. Заради шофьора пешеходец е и второто му обвинение - че е съставил фалшив документ - фиш.
Какво обаче разказаха въпросните мъже? Тенчо Иванов, дал двайсетте лева на Тръпков: "Спря ме полицай, бях в нарушение, без колан, много бързах, дадох 20 лв. и си заминах". Валери Георгиев дал 10 лв., за да го пишат неправилно пресичащ пешеходец, вместо да получи полагащата му се глоба от 50 лв: "Съгласих се да ми напише фиш за неправилно пресичане, не съм възразявал, въпреки че бях с кола". Всъщност Иванов е мъжът от видеото. Той се разпознава, след като клипчето става популярно в интернет и е излъчно по националните телевизии. Едва тогава мъжът решава да подаде сигнал, преди това се страхувал от отмъщение. И по време на разпита си пред съда се страхуваше. Заяви, че няма да говори пред медиите и напусна съдебната палата на бегом. Преди това успя да разкаже, че Тръпков му казал:
"Страшно си сгафил. Давай 20 кинта и бегай"
След това се подпрял на вратата и протегнал ръце напред. А другият шофьор каза, че Тръпков бил любезен и не е предполагал, че полицаят търси пари.
"Никога не съм го виждал да иска пари", каза пък неговият бивш колега Емил Степов, с когото са били заедно в деня, когато Тръпков е заснет. Разстоянието помежду им било около 30 м., разказа полицаят. "Дисциплиниран служител беше", разказа друг катаджия и обясни, че Тръпков се е справял със задачите си.
Самият Тръпков все още не е давал обяснения по делото. Не е ясно и каква ще бъде защитната стратегия на неговата адвокатка, все пак е минало само едно заседание. Второто се очаква в края на месеца.
След случая с Тръпков в края на 2014 г. МВР обяви статистика за уволнените за корупция полицаи. Данните показаха интересна тенденция. В края на 2014 г. уволнени заради рушвети бяха само 16 служители, без да се знае колко от тях са били възстановени на работа от съда, защото това също е честа практика. Само три години по-рано, през 2011 г., уволнените бяха 160, а през 2013 г. само от столичната полиция си тръгнаха 22 служители. Няма статистика за 2015 г. Знае се само какво каза шефът на столичния КАТ - след Тръпков друг подобен случай няма.