:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,970
Активни 422
Страници 19,900
За един ден 1,302,066

Един катаджия без късмет

Бившият пътен полицай Сашо Тръпков е на съд за подкуп. Но по случайност
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
След скандала с Тръпков ръководството на МВР обяви, че всички проверки ще се заснемат. Няколко месеца по-късно обаче тази заповед бе отменена.
Не е лесно да си катаджия. Не стига, че цялото общество те смята по презумпция за корумпиран и трябва да внимаваш какво правиш, но трижди по-предпазлив трябва да си, ако наистина решиш да прибереш рушвет. А колкото и мерки да вземаш, все не са достатъчно. Трябва и късмет. Защото в противен случай все ще се намери някой досаден зяпач я увиснал на терасата на панелката да пуши цигара, я просто така, по клюкарски, да наблюдава какво се случва по улицата и току виж те заснел с телефона. После вземе, че те пусне в интернет и скоростно се сбогуваш с 20-те заплати при пенсиониране, ставаш бивш катаджия и настоящ подсъдим по дело за подкуп, което си е сериозна работа.

Точно това се случи със Сашо Тръпков, срещу когото вече започна дело в Софийския градски съд. През ноември 2014 г. в интернет се появи видеозапис, на който ясно се вижда как той взима пари от шофьор. На прокуратурата й трябваше цяла година за разследване, но все пак делото се добра до съд и даже мина едно заседание. Ще продължи в края на месеца. По-интересното обаче е, че още на първото заседание шефът на столичния КАТ Тенчо Тенев обяви, че след Тръпков подобен случай не е имало. Което води към два извода. Първо, в тая структура е имало само един Тръпков, дето да й петни името, сега се е очистила и полицаите вече ще разчитат само на заплатите си от бюджета на МВР, който е над 1 млрд. лв., но все не стига. Едва ли. Вторият извод - Тръпков е единственият изтипосан в социалните мрежи карък, който на всичкото отгоре е и на съд. Твърде вероятно.

Причината бившият полицай да се озове в тая неприятна ситуация е един младеж на име Димитър. В късния следобед на 13 ноември 2014 г. той говорел по телефона с приятелката си Елена, която пък се прибирала от лекции в УНСС. Двамата живеят на квартира в блок на бул. "Стефан Тошев" в столичния квартал "Красно село". Наблизо е 20-о ДКЦ. По време на разговора Димитър гледа през прозореца от седмия етаж към булеварда, където Тръпков и негов колега "контролират" трафика. "Виждам как полицаят взима пари", каза Димитър пред съда. Взима фотоапарата си, включва го на видеорежим и започва да снима. Заснема около 10 проверки. "Нередното, което видях, е, че шофьорите му дават пари", разказва той. Междувременно, докато снима, продължава да говори с приятелката си, притискайки телефона с рамо към ухото си и държейки фотоапарата с двете ръце. Година по-късно при разпита си Елена каза пред съда, че била страшно възмутена от това, което чула, и решила, че щом стигне на място, ще говори с Тръпков. Отишла при него и го попитала:



"Всички ли сме равни през закона?"



Полицаят отговорил положително, а за проверките обяснил, че служителите не винаги са сигурни дали един шофьор, например, не говори по телефона, може просто да се подпира на вратата, но са длъжни да проверят. Което си е истина, дори в наредбата за пътния контрол е записано, че КАТ могат да спират шофьори по подозрение, че са извършили нарушение.

"Не съм предприемал действия за подаване на сигнал", разказа Димитър пред съда. Вместо това избира по-ефективния метод - качва видеото в интернет. "Започна масово споделяне с възмущение", спомня си Елена. Ръководството на МВР реагира учудващо адекватно и бързо: "Едва ли е тайна, че подобни прояви са всекидневие и въпросът е да ускорим механизъм не за ad hoc реакция срещу конкретни случаи, а за системна антикорупционна политика във вътрешното министерство", заявява тогавашният министър Веселин Вучков. Тръпков подаде молба за пенсиониране, за да си получи полагащите му се 18 заплати, но бе уволнен. А последствието - ръководството на МВР обяви, че насетне проверките по пътищата ще се заснемат и записите ще се пазят и че започва оборудване на патрулките. Няколко месеца по-късно обаче Вучков подаде оставка, а Румяна Бъчварова върна стария ред - проверки може и без камери. Причината - МВР не можело да оборудва всички коли със записваща техника.

Година след случката Тръпков се изправи пред съда. Житейска ирония е, че съдията, който гледа делото му - Петър Сантиров, също бе арестуван за подкуп, но оправдан на три инстанции заедно с бившия военен министър Николай Цонев и някогашния главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов. Тръпковв бе обвинен за два подкупа - веднъж 20 лв., за да не пише акт, и втори път - 10 лв., като вместо да санкционира шофьора, го писал пешеходец, че глобата била по-малка за такова нарушение. Заради шофьора пешеходец е и второто му обвинение - че е съставил фалшив документ - фиш.

Какво обаче разказаха въпросните мъже? Тенчо Иванов, дал двайсетте лева на Тръпков: "Спря ме полицай, бях в нарушение, без колан, много бързах, дадох 20 лв. и си заминах". Валери Георгиев дал 10 лв., за да го пишат неправилно пресичащ пешеходец, вместо да получи полагащата му се глоба от 50 лв: "Съгласих се да ми напише фиш за неправилно пресичане, не съм възразявал, въпреки че бях с кола". Всъщност Иванов е мъжът от видеото. Той се разпознава, след като клипчето става популярно в интернет и е излъчно по националните телевизии. Едва тогава мъжът решава да подаде сигнал, преди това се страхувал от отмъщение. И по време на разпита си пред съда се страхуваше. Заяви, че няма да говори пред медиите и напусна съдебната палата на бегом. Преди това успя да разкаже, че Тръпков му казал:



"Страшно си сгафил. Давай 20 кинта и бегай"



След това се подпрял на вратата и протегнал ръце напред. А другият шофьор каза, че Тръпков бил любезен и не е предполагал, че полицаят търси пари.

"Никога не съм го виждал да иска пари", каза пък неговият бивш колега Емил Степов, с когото са били заедно в деня, когато Тръпков е заснет. Разстоянието помежду им било около 30 м., разказа полицаят. "Дисциплиниран служител беше", разказа друг катаджия и обясни, че Тръпков се е справял със задачите си.

Самият Тръпков все още не е давал обяснения по делото. Не е ясно и каква ще бъде защитната стратегия на неговата адвокатка, все пак е минало само едно заседание. Второто се очаква в края на месеца.

След случая с Тръпков в края на 2014 г. МВР обяви статистика за уволнените за корупция полицаи. Данните показаха интересна тенденция. В края на 2014 г. уволнени заради рушвети бяха само 16 служители, без да се знае колко от тях са били възстановени на работа от съда, защото това също е честа практика. Само три години по-рано, през 2011 г., уволнените бяха 160, а през 2013 г. само от столичната полиция си тръгнаха 22 служители. Няма статистика за 2015 г. Знае се само какво каза шефът на столичния КАТ - след Тръпков друг подобен случай няма.
СНИМКА: ИНТЕРНЕТ
Кадър от видеото, в което се вижда как Тръпков взима пари.
14
2761
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
12 Януари 2016 19:42
И какво излезе? В крайна сметка Тръпков е спирала нарушители и вместо тромавата и неефективна процедура по ЗАНН, е налагал и прибирал глоби. Нарушителите не са имали нищо против. Какъв е изводът? Трябва да се направи така, че санкциите да се събират. И нарушителите да се спират.
А какво имаме?
1. Министъра забрани охранителна да спира и санкционира нарушители. Останалите екипи на КАТ са малко и неефективни. Резултат - все повече нагли нарушители.
2. Никой не промени неефективния ЗАНН. Резултат - все повече несъбрани глоби и нагли водачи.
3. Все повече демотивирани полицаи - как например да обяснят на гражданите, че не могат да санкционират наглецът, който току-що говорейки по телефон за малко да прегази възрастна жена на пешеходна пътека. Е, да - ще напише докладна записка. Интересно е каква е съдебно-административната практика в тоя случай. Резултат - гражданите казват - полицията не си върши работата.
Извод - защо полицията не си върши работата? Защото и връзват ръцете. Защо и връзват ръцете? Защото нарушителите започват да мрънкат, че ги спирали. Защо нарушителите мрънкат? Защото ги спират. Защо ги спират? Защото полицията си върши работата. Следствие - защо някой иска полицията да не си върши работат, а обществото го подкрепя? Отговор - синдромът "Андрешко".
12 Януари 2016 20:55
демотивирани полицаи - как например да обяснят на гражданите, че не могат да санкционират наглецът, който току-що говорейки по телефон за малко да прегази възрастна жена

Факт, как да са мотивирани, като не могат едни мършави 20 лв. да отклонят към собствения си джоб. За описаното от Вас нарушение.
12 Януари 2016 22:13
zdran, говорим за хора, които желаят нарушенията да бъдат санкционирани бързо и ефективно. Останалите са контингент на многобройните инспекторати в МВР.
12 Януари 2016 22:23
FuFighter, последно Тръпков от кои е? От добрите или от лошите? Защото аз си мисля, че заради такива като Тръпков има и такива като "...наглецът, който току-що говорейки по телефон за малко да прегази възрастна жена...", защото знае, че като хвърли 20лв. и ще чуе "Аре бегай!" и ще му се размине.
12 Януари 2016 23:28
zdran, говорим за хора, които желаят нарушенията да бъдат санкционирани бързо и ефективно

Туй за протагониста на статията ли иде реч?
13 Януари 2016 06:49
Аман бе, а ако наглецът не хвърли 20 лева, ще му пишат фиш за 20 лева. В кое виждаш минавката!?
13 Януари 2016 08:32
FuFighter
12 Януари 2016 22:13
zdran, говорим за хора, които желаят нарушенията да бъдат санкционирани бързо и ефективно.

Санкционирането става слещу документ. Ако Тръпков беше издал касов бон - немаше да го боли глава СЕГА.
13 Януари 2016 10:35
FuFighter, минавката е най.малкото в това, че освен фиша на нарушителя ще бъдат отнети и контролни точки. А като го "накажат" по тръпковски, той се чувства над закона. Да не говорим, че достатъчно често с 20 лв. се откупуват нарушения за акт с много по-сериозна сума. Или не мислиш така?
13 Януари 2016 11:08
Аман бе, а ако наглецът не хвърли 20 лева, ще му пишат фиш за 20 лева

Все тая един вид, а?
13 Януари 2016 12:25
Аман бе, ти виждал ли си отнети точки за разговор по телефон!? За фиш не се отнемат точки. Решението е просто - опростяване на процедурата - нарушение, тикет, съдия, чукче по масата и необжалваемо решение. А не стотици полицаи да размахват актове с индига, да търсят нарушители по адреси и да се бави санкцията...
13 Януари 2016 13:07
Между другото някой може ли да ми каже къде може да се прочете за какви нарушения се отнемат контролни точки и по колко? Току що препрочетох Закона за движение по пътищата и Правилника за прилагането му и не видях никъде и дума по въпроса.
13 Януари 2016 17:54
Заповядай - НАРЕДБА № Iз-2539 от 17 декември 2012 г.
14 Януари 2016 22:52
Та в чл. 6, т.8 на въпросната наредба какво пише?
"....8. за използване на мобилен телефон по време на управление на превозното средство освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му (чл. 183, ал. 4, т. 6 ЗДвП) - 6 контролни точки;"
А това, че някои пътни полицаи предпочитат да действат "оперативно" прибирайки 20 лв. в джоба, вместо да приложат закона....
15 Януари 2016 21:52
аман бе, ако се състави АУАН, се отнемат точки. Ако се състави фиш - не се отнемат точки. Фишът на практика няма обжалване и се пише по-лесно. А за АУАН трябва 15 мин писане с три индига, после доклади, после издаване на наказателно, после иди го търси тоя... Па накрая и да плати. Затова ЗАНН отдавна е за коренна промяна, ама никой не го устройва...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД