До края на март Министерството на отбраната ще каже какъв ще е бъдещият боен самолет на армията. Това обяви шефът на МО Николай Ненчев в предаването "Лице в лице". Той не каза какво ще е решението на създадената работна група за избор на изтребител - дали ще е нов или втора употреба, дали тепърва ще се искат оферти от производители.
Във вторник Николай Ненчев съобщи, че до края на януари ще бъде обявена поръчка за нови 6 двигателя и резервни части. Според него новите двигатели за МиГ-29, които МО възнамерява да купи следващите месеци, ще са руски, но няма да дойдат от Русия. По думите му имало такива в няколко източноевропейски страни, без да уточни кои са тези държави. Твърдението на министъра е странно, тъй като ако някоя страна притежава двигатели за МиГ-29, те са собственост на армията й, а не на някоя фирма. В същото време единственият производител на нови двигатели е Московският машиностроителен завод "Чернишев".
В отговор на въпрос дали ще се разчита на съвместната охрана на въздушното пространство Ненчев отговори, че законопроектът, който дава тази възможност, ще бъде гледан днес в парламента. По думите му са водени неофициални разговори за помощ при охрана на въздушното пространство с Белгия, Холандия, Италия и Гърция. След вчерашното заседание на правителството обаче може и въобще да не се стигне до официални разговори. Със свое решение МС одобри изпълнението на територията на България на Пакета от способности СР 9А1304 "Многоцелеви самолети в сферата на отговорност на SACEUR", чиято реализация ще стане чрез Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността.
Пакетът цели осигуряването на критична въздушна способност в зоната на отговорност на Върховния главнокомандващ на Силите на НАТО в Европа (SACEUR) и подкрепа за въздушните операции, мисии и задачи на алианса. Тази способност ще позволи на SACEUR да разполага сили за ефективно събиране на разузнавателна информация, ангажираност, ранно предупреждение за оцеляване и защита.
Грипен, или Рафал - и двата са скъпички, в сравнение с руските аналози, но с евтината си поддръжка и непритенциозност, Грипенът излиза най-удачен след време.
Пък и Швеция никога няма да се вкара във филми и регионални конфликти, та да не можем да разчитаме за резервни части , както е с Рашъ.
Да не забравяме и офсетните програми на скандинавците, които осигуряват много работни места във високи технологии.