Участието на стотици българи от Македония с двойно гражданство на европейските избори през 2014 г. не се оказа безплатно. На границата ги очакват "честитки" от 300 лв. или 1000 лв., наложени от районните съдилища в Кюстендил и Благоевград, съобщи Дарик радио. Глобите се налагат заради липсата на тримесечна уседналост в Европейския съюз (ЕС) при упражняването на глас. Неясно защо практиката на съдилищата е различна - в Кюстендил хората са освободени от наказателна отговорност и санкцията е 1000 лв.; в Благоевград е 300 лв., но ако не склонят на споразумение, нарушителите са заплашени от затвор до 3 години. Най-общо всичко приключва за ден - призовките се пращат на граничния пункт, двойните граждани ги получават при влизането в България, повдига им се обвинение, споразумяват се с прокуратурата, плащат си и отговорността им се снема. Цялата тази активност на съдебните власти идва повече от година след европейските избори и е в рязък контраст с неглижирането на десетки други нарушители и длъжници, които свободно преминават границата.
В Кюстендил досъдебните производства са над 250, с около 30 повече са делата в Благоевград. В южния град споразумение са сключили 85 души, а за трима прокуратурата е прекратила разследването, защото е установила, че са живели в държави от Европейския съюз. Глобени хора се оплакаха, че са гласували в посолството ни в Скопие и са фигурирали в избирателния списък. Районният прокурор на Благоевград Борислав Ковачки обаче даде пред "Сега" друго обяснение - не са били в списъка, а са добавени в него след лична декларация.
"Това е откровена репресия. Тъй като нещата излизат от ЦИК, това си е акция на ДПС с цел да бъде нанесен удар върху българските интереси и българите в Македония. Това е идиотия, измислена от някои болен мозък, тя обслужва политиката на Скопие да мачка българите в Македония. Защо никой от прокуратурата и съда не си направи труда да провери как гласуват българите в Турция и имат ли уседналост", заяви пред Дарик радио лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. "Сега" не успя да се свърже с него за повече подробности. Прокурор Ковачки потвърди, че информацията за нарушенията наистина идва от ЦИК. Според Изборния кодекс комисията дава на ГРАО списъците с гласувалите за проверка и при установяване на нарушение сезира прокуратурите по местоживеене, за да се произнесе дали има престъпление и евентуално да наложи наказание. Ковачки добави, че 300-те лева, които в Благоевград се налагат, са минималното наказание според закона и прокуратурата цели да се стигне именно до тази малка санкция, а не до следствени поръчки до Македония.
-------ВЪПРОСИ
Цялата тази сага отваря един косвен, но много важен проблем. Проверката и наказанията постфактум не променят резултатите от вота. Т.е. дори да е гласувано в нарушение, бюлетините си се броят за валидни.
Невероятно!
Хиляди "бежанци" минават границата ни без документи, храним ги, грижим се за здравето им, а македонците ги глобяваме, че гласували...
Е, нЕма такава държава...