:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,284,504
Активни 281
Страници 15,196
За един ден 1,302,066

Участието на българи от Македония в евровота им излезе солено

На границата ги чака съдебна “честитка” за 300 лв. или 1000 лв.
Участието на стотици българи от Македония с двойно гражданство на европейските избори през 2014 г. не се оказа безплатно. На границата ги очакват "честитки" от 300 лв. или 1000 лв., наложени от районните съдилища в Кюстендил и Благоевград, съобщи Дарик радио. Глобите се налагат заради липсата на тримесечна уседналост в Европейския съюз (ЕС) при упражняването на глас. Неясно защо практиката на съдилищата е различна - в Кюстендил хората са освободени от наказателна отговорност и санкцията е 1000 лв.; в Благоевград е 300 лв., но ако не склонят на споразумение, нарушителите са заплашени от затвор до 3 години. Най-общо всичко приключва за ден - призовките се пращат на граничния пункт, двойните граждани ги получават при влизането в България, повдига им се обвинение, споразумяват се с прокуратурата, плащат си и отговорността им се снема. Цялата тази активност на съдебните власти идва повече от година след европейските избори и е в рязък контраст с неглижирането на десетки други нарушители и длъжници, които свободно преминават границата.

В Кюстендил досъдебните производства са над 250, с около 30 повече са делата в Благоевград. В южния град споразумение са сключили 85 души, а за трима прокуратурата е прекратила разследването, защото е установила, че са живели в държави от Европейския съюз. Глобени хора се оплакаха, че са гласували в посолството ни в Скопие и са фигурирали в избирателния списък. Районният прокурор на Благоевград Борислав Ковачки обаче даде пред "Сега" друго обяснение - не са били в списъка, а са добавени в него след лична декларация.

"Това е откровена репресия. Тъй като нещата излизат от ЦИК, това си е акция на ДПС с цел да бъде нанесен удар върху българските интереси и българите в Македония. Това е идиотия, измислена от някои болен мозък, тя обслужва политиката на Скопие да мачка българите в Македония. Защо никой от прокуратурата и съда не си направи труда да провери как гласуват българите в Турция и имат ли уседналост", заяви пред Дарик радио лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. "Сега" не успя да се свърже с него за повече подробности. Прокурор Ковачки потвърди, че информацията за нарушенията наистина идва от ЦИК. Според Изборния кодекс комисията дава на ГРАО списъците с гласувалите за проверка и при установяване на нарушение сезира прокуратурите по местоживеене, за да се произнесе дали има престъпление и евентуално да наложи наказание. Ковачки добави, че 300-те лева, които в Благоевград се налагат, са минималното наказание според закона и прокуратурата цели да се стигне именно до тази малка санкция, а не до следствени поръчки до Македония.

-------ВЪПРОСИ

Цялата тази сага отваря един косвен, но много важен проблем. Проверката и наказанията постфактум не променят резултатите от вота. Т.е. дори да е гласувано в нарушение, бюлетините си се броят за валидни.
4
1891
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Януари 2016 20:04
Невероятно!
Хиляди "бежанци" минават границата ни без документи, храним ги, грижим се за здравето им, а македонците ги глобяваме, че гласували...
Е, нЕма такава държава...
13 Януари 2016 21:12
Самонедостаъчното судство во бугарско се пополнува буџетот со сиромашните соседи.
14 Януари 2016 10:27
Неясно защо практиката на съдилищата е различна - в Кюстендил хората са освободени от наказателна отговорност и санкцията е 1000 лв.; в Благоевград е 300 лв., но ако не склонят на споразумение, нарушителите са заплашени от затвор до 3 години.

За уеднаквяване на съдебната практика отговорност носи Върховния Касационен Съд.
Само че неговият председател се е заел с кандидат-президентската си кампания и нема време да си гледа основните задължения.
14 Януари 2016 10:59
"Гражданите на РБ където и да се намират имат всички права и задължения по тази Конституция" (Конституция на РБ)
Май трябва да се пита Конституционния съд, ама няма кой да го пита.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД