ГЕРБ е единствената партия, която е завишила разходите за парламентарния вот през 2014 г. спрямо проведения година по-рано, сочат данните на Сметната палата. Вчера институцията оповести доклада си за кампанията от последните парламентарни избори. Сравнителните данни спрямо 2013 г. показват изключителен контраст - партията на Бойко Борисов значително завишава разходите си, докато другите политически сили осезаемо ги свиват.
На изборите през 2014 г. ГЕРБ е провела кампания за 2.8 млн. лв. Предната година харчовете й са били 1.9 млн. лв. И в двата случая парите са от държавната субсидия. През 2013 г. ГЕРБ не увеличи депутатите си, затова обяснението на увеличения разход не е в нарасналото държавно финансиране. Анализатори смятат, че ръстът се дължи на спестени от минали години средства от хазната.
Любопитно е, че на този фон изненадващи са по-малките харчове на конкурентите й. Коалицията на БСП свива разходите от 2.9 млн. лв. през 2013 г. на 1.8 млн. лв. година по-късно, ДПС - от 3.9 млн. на 2.2 млн. лв. От данните на Сметната палата трудно може да се прецени причината. И в двете години движението на Ахмед Доган например не разчита на дарения, а на собствени средства. При БСП намаляват даренията и предоставените лични пари на кандидатите, но свиването е незначително. От докладите на одитния орган е видно, че двете партии просто решават да вложат по-малка част от субсидията си в кампанията. Още по-голяма е разликата в традиционната десница - само бюджетът на коалицията ДСБ-БДФ е към 2 млн. лв. през 2013 г., а на целия Реформаторски блок (РБ) през 2014 г. е 654 000 лв.
Всичко това не значи, че миналогодишните избори са били по-евтини. Напротив - новите формации са вложили значителни средства. АБВ инвестира в кампанията 628 000 лв., като интересното е, че 495 000 лв. от тях са от дарения. Истински рекордьор обаче е "България без цензура", чийто бюджет е 1.9 млн. лв. Дарителската щедрост за нея надхвърля 1 млн. лв. Общо проверените 14 партии и 6 коалиции са похарчили за кампанията преди 2 г.общо 12.9 млн. лв. И това не е цялата сума, тъй като има още осем формации с по-скромни разходи, които не са били обект на проверка.
Сметната палата не откри особени нарушения. Най-много на брой са отбелязани при РБ, но са незначителни. При ДСБ е намерено разминаване - партията предоставила документи за разходи на стойност 78 000 лв., но в коалицията били отчетени 3530 лв.
--------СТАТИСТИКА
Финансирането на предизборната кампания е основно за сметка на държавната субсидия, сочи анализът на Сметната палата. Делът му е 57.1% от общия размер на разходите. Следват членски внос (17.4%), дарения от физически лица (14.8%) и лични средства на кандидатите (7.1%). Парите се харчат основно за изяви по медиите, отпечатване на плакати и организиране на мероприятия.