След като Борисов дойде на крака миналия четвъртък да се накара на съвета, мнозинството в него скри канала си за свръзка с премиера. |
Случаят беше оценен като изключително скандален от юристи и правозащитници заради натиска върху Панов, както и заради съмненията, че премиерът може да влияе върху решенията на ВСС. В резултат Фондация "Български адвокати за правата на човека" вчера изпрати писмо до Европейската комисия, с което поиска да започне процедура срещу България за това, че липсват гаранции за независимостта на съда от политическо влияние.
Вчера ВСС се събра извънредно на закрито заседание, на което предложението на Калин Калпакчиев членовете на съвета да покажат телефонните си разпечатки от миналия четвъртък е било отхвърлено. Около половината от съвета били съгласни, но останалите били против, разказа председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров. Той заявил, че не иска личната му комуникация с приятели и семейството му да става обществено достояние. Всички присъстващи декларирали, че не са изпратили въпросното съобщение и въпросът бил приключен. Според Тодоров скандалът е дело на хора, които имат интерес да клатят държавата. По думите му тази година щели да излязат "много интересни неща".
Преди заседанието председателят на Върховния административен съд Георги Колев заяви, че съветът си губи времето. Той обвини репортерите, че и те си комуникират с членове на съвета.
В петък премиерът се опита да замаже скандала, като заяви, че SMS-ът му е изпратен от негов съветник, въпреки че е очевидно, че съобщението е написано от човек, който е участвал в гласуването на съвета - това личи от употребените глаголи и местоимения. През уикенда съветникът на Борисов Яне Янев пое топката, като обяви, че той е пратил съобщението на премиера, което също е абсурдно, тъй като не е присъствал на заседанието и няма логика да напише на Борисов "не приехме да Ви викаме". По-късно Янев смени версията си и заяви, че е получил съобщението от друг човек. Това също не изглежда вероятно, тъй като, ако пише на Янев, подателят би писал за Борисов в трето лице единствено число, а не директно обръщайки се към него.
Виждайки, че всички обяснения издишат, Янев вчера обяви пред Нова телевизия: "Това "Вие" с главна буква, не се вглеждайте в него... Човекът, който ми дава информация, е наясно, че нещата би трябвало да са прозрачни. Когато има една ли друга кореспонденция, нека да не се вглеждаме в граматическите детайли." Той допълни, че кой му праща есемеси е лично негова работа.
ЗАПЛАХА
Фондация "Български адвокати за правата на човека" е поискала от Европейската комисия да започне процедура по Механизма за върховенството на закона заради липсата на институционални гаранции за независимостта на съда от политическо влияние. "Силно сме обезпокоени от безпардонната и груба намеса на министър-председателя в работата на ВСС. Самото му явяване на заседанието, без да е бил поканен, е проява на явно неуважение към съдебната власт", пише в писмото. Според подписалите го доц. д-р Светла Маргаритова-Вучкова и адвокат Йорданка Бекирска случаят е извадил на показ "нелицеприятни прояви на зависимост на отделни членове на съвета от изпълнителната власт и явната им съпротива да се установи по прозрачен и обективен начин истината около магистрати, замесени в скандални разговори, от които прозират корупционни схеми и прояви". Те посочват, че премиерът "демонстрира превратно разбиране на принципите на правовата държава и парламентарната демокрация". Процедурата за върховенство на закона започна наскоро за първи път срещу Полша заради измененията в законодателството й за обществените медии и Конституционния съд. В края й може да се стигне до суспендиране на правото на глас на държавата членка, която извършва сериозно и трайно нарушение на ценностите на ЕС.