:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,473
Активни 494
Страници 23,883
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Инвалидната пенсия се полага само при изгубен доход

Защо всички инвалиди имат право на винетка? Това е едно сиромахомилство. Дайте я на тези, които имат нужда от нея, казва шефът на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски
Снимка: АРХИВ "СЕГА"
Минчо Коралски завършва право в Софийския университет. Бил е социален зам.-министър в правителствата на Димитър Попов и Филип Димитров и социален министър при Жан Виденов. От 2006 г. е директор на Агенцията за хората с увреждания.
- Г-н Коралски, участвате в двете работни групи към здравното и социалното министерство за реформата на ТЕЛК системата и инвалидните пенсии. Има ли вече предложения?

- До края на април ще бъде представена концепцията. Досега медицинската експертиза се произнасяше за работоспособността на хората, при това на деца и възрастни. В цял свят, когато се говори за работоспособност, се гледа дали човек, след като се е инвалидизирал, може да продължи да извършва същата работа. В оценката би трябвало да се казва аз какви противопоказания имам и какво не мога да правя като работа, чисто физиологически. В моя случай - при условие че не мога да си движа краката, аз съм юрист, каква е моята инвалидност? Очевидно е, че ако не ми пречи да си върша работата, както е в моя случай, няма как да има неработоспособност, защото аз работя.

- Преценката вече ще е спрямо това, което човек работи?

- Идеята е самата епикриза, като се допълни с някои атрибути, да е оценката за степента на увреждането.

- Това означава ли да се закрият ТЕЛК-овете?

- Не, но трябва да обсъдим дали освен ТЕЛК-овете, и здравните заведения да не могат да издават такива документи. Дълбоко се съмнявам, че една болница, в която са инвестирани милиони левове, ще рискува да си изгуби акредитацията заради една пенсия от 100 лв., ако епикризата е погрешна. Още повече че тя отива в здравната каса, може да има контрол от нея. Ще се спестят и средства.

ТЕЛК ще остане при определени условия, но целта е човек най-късно до месец да получи оценката, а не да чака години. Тепърва ще уточняваме в кои случаи - вероятно там, където няма болници, ще остане ТЕЛК. Идеята е здравната част да се произнася за вида и степента на увреждането в болниците или в комисиите. Но това чакане и разтакаване по болници, личен лекар, ТЕЛК, нови изследвания да се съкрати максимално. Тук се поставя и въпросът, че хората, които работят в ТЕЛК, не може да продължат да вземат по 600 лв. и да им се забранява да работят другаде.

- БОРКОР говори за корупция в комисиите.

- Самата система позволява това нещо. Даже да си най-честният човек, ТЕЛК може да издаде погрешна оценка, защото там не ти правят всички изследвания. Там се носи една папка с документи и ако в нея вкараш фалшиво изследване, няма как да се хване. ТЕЛК си вършат работата по документи. А в болницата ще се знае кой е издал оценката.

- Няма ли просто корупцията да слезе в болниците?

- Няма как, защото един лекар с практика 1000 човека или една болница много ще се замислят дали за 100-200 лв. да си загубят практиката.

- А болниците как гледат на тази идея?

- Те според мен още не знаят за нея. Но всичко е въпрос на методика. Това е в интерес на всички - на системата и на хората. Освен това ще отпадне и това да се дават срокове на решенията при дефинитивни състояния - безсмислено е да се карат хора с отрязан крак например да се явяват на три години пред ТЕЛК. Идеята е при определени такива състояния, при които е ясно, че няма как хората да се подобрят, да не се карат да се явяват отново на преглед.

- Към НОИ обаче ще има втора социална комисия. Тя какво ще прави?

- С тази експертиза човек тръгва към социалната система. В момента ТЕЛК-овото решение отключва всички тези системи. Пише, че имаш 90% нетрудоспособност и в НОИ ти отпускат пенсия, в социалното подпомагане - дават ти всичко. В цял свят има такава комисия - тя трябва да се произнесе дали когато на Коралски не му работят краката, това му пречи да работи като юрист. Проблемите съществуват и те са свързани с транспорта, комуникациите и архитектурната среда, нуждата от рехабилитация и т.н., но не и с работата ми като юрист. И тази комисия към НОИ ще прави това - ще преценява дали мога да работя професията си.

- И като можете, ще получавате ли пенсия?

- Очевидно като мога да работя, няма да ме пенсионират. В цял свят пенсиите за инвалидност се дават за загубено трудово възнаграждение. Ако в резултат на увреждането мога да продължа да работя същата работа, нямам нужда от пенсия. Тя не се дава като награда за това, че си инвалидизиран, а за това, че не можеше да работиш тази работа. Или трябва да се преквалифицираш. Никъде в Европа няма такова нещо - да работиш същата работа като преди инвалидизирането и да получаваш пенсия. Има модели, в които се плаща част от пенсия, която да компенсира загубеното възнаграждение.

- Обсъждате ли предложението на БОРКОР да се получава 50% от инвалидната пенсия, ако човекът работи?

- Ще се реши каква ще е частта, но ние очевидно не сме за това да се спре инвалидната пенсия. Трябва да се съобрази с това дали човек е загубил трудовото си възнаграждение, или не е. Целта на тази реформа не е да има редукция на пенсията. Законът няма действие назад. Това ще е за в бъдеще. Според Вас кое е по-добре за един човек - да остане с инвалидната си пенсия от 130 лв. или да работи?

- Как ще се стимулират работодателите да наемат хора? Има проблем с това заради допълнителните разходи за работното място, което трябва да се пригоди, и заради защитите в Кодекса на труда?

- Не е проблем пригаждането на работното място, защото в агенцията по програмата за оборудване на работните места за хора с увреждания за 2015 г. са кандидатствали всичко на всичко 22 работодатели. И на практика не успяхме да изхарчим парите - половината от средствата останаха, по простата причина че няма работодатели, които да кандидатстват. Но ние не можем да искаме работодателят да изпълнява функциите на социална служба - вземи инвалид, който нищо не може да прави, и му плащай заплата. И затова, когато ние даваме на работодателя човек с увреждане, образно казано през системата по заетостта, трябва да му даваме човек, който е работоспособен. Но вторачването в социалното министерство е погрешно - преквалификацията трябва да се прави от образователното министерство, достъпната среда е отговорност изцяло на общините - има изисквания, но никой не ги спазва. Построихме още една България с нови сгради, но вероятно 80% от тях са недостъпни в нарушение на наредбата. От което страдат всички - не само инвалидите, а и майките с децата, възрастните.

- Колко хора с увреждания работят?

- Около 10-15% от хората в трудоспособна възраст имат работа. Малко е, защото ние ги дамгосваме с оценката "нетрудоспособен". Нещо изключително важно, което предложих в двете работни групи, е класификаторът на Световната здравна организация за функционалните възможности на хората с увреждания. Този международен стандарт, който всички напреднали страни вече използват, връзва здравното състояние на човека - увреждането му - с околната среда, в която живее, и с работата му. В модерните системи се правят две оценки - как моето увреждане се отнася към заобикалящата ме среда - града, жилището и т.н. Когато обаче работя - в каква степен мога да си изпълнявам работата. Връщам се на работа - няма пенсия. Намира ми се друга работа, там съм с по-малка заплата - получавам пенсия. Не работя или не искам - получавам пълната пенсия. Няма да има задължаване на хората да работят - никъде няма такова нещо.

Идеята е всичко това, което се прави сега, да има временен характер, докато се въведе стандартът на СЗО. В Румъния тече подобен процес - оптимизират си системата, но същевременно с европейски средства се финансира и подготовката на методика, обучения на медици и т.н.

- Колко време ще отнеме?

- Ако започнем от утре, между 3 и 5 г. Няма начин за революционен модел, но това не означава, че пет години не трябва да правим нищо - да поддържаме сегашната система, която е безумна и би могла да се хуманизира по-ефективно да заработи. Това, което се мъчим да направим сега, е да се доближим максимално като философия до стандарта - между здравния статус и заобикалящата среда трябва да има връзка.

- Какво да очакват хората през 2017 г.?

- Опашките пред ТЕЛК ще изчезнат, по-добра система на трудоустрояване, по-справедлива система за оценка на работоспособността. Това са глупости за спирането на пенсиите.

- Но решенията за ТЕЛК ще изтекат и тогава работещите хора ще останат без пенсия.

- Ами за какво да се дава тази пенсия, ако хората получават същата заплата? Защо всички инвалиди имат право на винетка? Това е едно сиромахомилство. Дайте я на тези, които не могат да се движат с друг транспорт освен адаптираната кола. Няма логика - на този с диабет не му се дава бял бастун. Интеграционните добавки също трябва да са за преодоляване на бариерите, а не като извинение, че понеже нищо не правим, даваме по някакви 8-9 лева или винетка. Дадат на бабата, а я вземе внукът.
77
14406
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
77
 Видими 
19 Януари 2016 19:26
...тя трябва да се произнесе дали когато на Коралски не му работят краката, това му пречи да работи като юрист.

По-скоро трябва да се произнесе дали когато на Коралски не му работи главата, това му пречи да работи като шеф на агенция.
Казвам това като 100% инвалид и се учудвам от бездушието на бюрократи като г-н Коралски, които хал хабер си нямат какво значи да си инвалид. Дали да не го взема с мен по време на една тежка химиотерапия, да види в какво се превръща за минути привидно здрав човек? Но понеже е дадено нареждане - икономии! - почват да се говорят глупости. Точно инвалидите сриват икономиката, не далаверите за милиарди навсякъде около нас.
Напоследък като стане дума за служители в сегашното правителство и службите, свързани с него, все се сещам за Кърт Вонегът и прословутото: "Не е задължително да сте луд, за да работите при нас - но много помага."
Давайте, г-н Коралски - и без това България скоро не е съдена за дискриминация. Давайте с реформите си.
19 Януари 2016 20:05
бюрократи като г-н Коралски, които хал хабер си нямат какво значи да си инвалид.

Коралски е инвалид. (снимка: натиснете тук)
19 Януари 2016 20:10
Коралски е инвалид. Да,Ама хич не съм сигурен,че освен заплата не получава и инвалидна пенсия
19 Януари 2016 20:17
Тимуре

Това, което минах покрай брат ми, лека му пръст, може да се нарече само по един начин - унижение!
19 Януари 2016 20:28
Абеее..ТЕЛК държавна, НОИ държавен, на Мунчо Коралски агенцията държавна- не си оправят бакиите, ами инвалидите според БОРКОР били виновни.
19 Януари 2016 20:31
От интервюто излиза, че ако човек няма крака, но може да шие на машина, или да рисува, т.е. има други физически способности да работи, няма да бъде пенсиониран поради инвалидност и няма да получава инвалидна пенсия.
Аз така разбирам логиката на Коралски. Или греша?
Излиза, че инвалидът без крака е оставен да се конкурира на свободния трудов пазар със здравите шивачи и художници. Нещо ми се губи равнопоставеността.
В същото време, ако се премахне тригодишното инвалидно пенсиониране и човекът бъде инвалидизиран с пенсия за цял живот, това означава ли, че ще му бъде забранено да си докарва допълнителни доходи, ако може да го прави, при условие, че въпросните пенсии са от порядъка на 130 - 150 лева? При това положение, смятам, че също има нарушение на правата му.
19 Януари 2016 21:08
Интересно как се повлияват хората от едно мнение и губят реална преценка за нещата...

Всички знаем много добре, че половината инвалидни пенсии, които се плащат, са 'натаманени', ако не и директно фалшиви, ама шу !

Ето, в приказката на меркури по-горе, защо не заменим "без крака" с "диабет" или "хипертония" ? Какво ще се получи ?
19 Януари 2016 22:58
Детето ми е 100% инвалид с чужда помощ. Изисква грижи 24часа.
Няма нормална градска среда където мога да го изведа. Като се наложи да ходя с детето по институции косата ми побелява.
Що се отнася за помощите които държавата ни отпуска за детенце, какво да ви кажа унижение, унижение.
Тъжна картинка в България хората с увреждания бъдеще нямат. Няма правителство, което да има ясна програма или критерии за подобряване
на ситуацията около хората с увреждания.
Държавата смята, че тези хора не съществува.
Относно г-н. Коралски и за казаното от него .

За Тимур
19 Януари 2016 23:10
Няма нормална градска среда където мога да го изведа. ...
Що се отнася за помощите които държавата ни отпуска за детенце, какво да ви кажа унижение, унижение.

зумер, искрено ти съчувствам.
Това, на Тимур, съм го преживял с много близък човек и съм наясно (всъщност, въобще не ни хрумна да поискаме инвалидна пенсия), но твоята беда е по-различна.

Никак не искам да засягам чувствата ти, но, все пак, бих искал да разбера какво, според теб, трябва да направи обществото.
- каква е тази градска среда, която ти би приел за 'нормална' ? Ако може - конкретно.
- какви трябва да бъдат помощите, които държавата да ви плаща, че да не се чувствате унижени ? В числа.
19 Януари 2016 23:34
зумер, искрено ти съчувствам.
Това, на Тимур, съм го преживял с много близък човек и съм наясно (всъщност, въобще не ни хрумна да поискаме инвалидна пенсия), но твоята беда е по-различна.

Никак не искам да засягам чувствата ти, но, все пак, бих искал да разбера какво, според теб, трябва да направи обществото.
- каква е тази градска среда, която ти би приел за 'нормална' ? Ако може - конкретно.
- какви трябва да бъдат помощите, които държавата да ви плаща, че да не се чувствате унижени ? В числа.

1. Най елементарно, по тротоарите във Варна не може да се бута инвалидна количка, разбити и с постоянно паркирани коли. Само централната градска част има свестни тротоари и естакади. Примерно за да пресечеш бул."Левски" с количка е пълен абсурд, за подлезите няма да споменавам.
2. Относно помощите /аз на помощи не разчитам/. Приблизителен месечен разход включващ: лекарства /доплащаме по здравна каса, на месеца по два пъти се ходи при личен лекар/, памперси, хигиенни материали, помощник за детето, транспорт до училище, когато не са на училище човек да си грижи у дома докато сме на работа и още много специфични нужди с уточнение без усложнения е около 850лв.-900лв. на месец- помощите са около 380лв. на месец.
3. Ежемесечното разкарване по разни служби и службици по доктори и прочие е честно няма такова чудо в нормална бяла държава.

Повечето Родители на деца с тежки увреждания не ги извеждат до голяма степен поради липсата на достъпна среда. Но ние не сме от тях, при всяка удобна минута детето е сред хората и на вън. Нас трудностите не ни плашат бюрокрацията също, но понякога на човек му идва в повече от нови и нови измишльотини и т.н.
19 Януари 2016 23:54
Zumer ,
Когато видя дете в инвалидна количка беснея.
Защо , защо има деца в инвалидна количка ??? Ето това е въпросът???
Защо все повече се раждат такива деца???
Венерически болести ли, лоша храна ли,условия на труд ли ,изкуствени торове ли , радиации, ...
Това е въпрос на който трябва да отговорят лекарите.
През 80-те години работих за малко в болница . Спомням си гинеколозите как набиваха на бременните

Не прави безразборен секс ,не позволявай на мъжа си да хойка , не пуши , не пий , не си боядисвай косата ,не си лакирай ноктите , разхождай се , не се вози на мотор , ...

Защо , защо се раждат такива деца?
20 Януари 2016 00:51
Защо все повече се раждат такива деца???

Извинявай, не искам да прозвучи грубо, но не се раждат повече, а по-малко умират.
20 Януари 2016 00:52
А Коралски е прав.
20 Януари 2016 01:52
Защо , защо се раждат такива деца?

Сега се виждат повече.
Моите почитания на Зумер за куража. Дето се казва в един слъзоточив руски филм, силни не се раждат, силни стават от безизходица. От това, че читави тротоари няма, от това, че в болницата не можеш да вкараш инвалидна количка - щото има три етажа стълби, от това, че няма помощ за транспорт до училищата - а и изобщо, от това, че няма специализирано обучение, в това, че околните могат да бъдат просто зли към детето, за което се налага повече внимание.
Преди две десетилетия в Радио "Пловдив" се обади то ли холандец, то ли датчанин, искаше да стажува там. Обясни му, каза ми тогава директорката на радиото, защо сляп човек при нас няма как да устиска, и ще ми трябват поне още двама на смени по 12 часа да ги закача към него. Момъкът отначало се обиди, той е напълно самостоятелен в неговия си град, навсякъде ходи сам, говори три езика и изобщо, какъв е този патернализъм! Ами такъв, друже, че от Главната до радиото са 60 метра, а аз съм преброила три липсващи капака на шахти, от дълбочките, дето после не можем да те намерим и да те извадим от тях. Такъв, че единственото общежитие за слабовиждащи в Пловдив е затворено, място при глухите няма. Такъв, че брайлови ноти има само в София, в училището, и може би в Националната Библиотека, не зная. Такъв, че твоят специализиран магнетофон ще изчезне за по-малко време, отколкото аз ще кажа думата...
Разбрано излезе момчето, разбрахме се, че не е въпрос да не го искаме, а че няма как да оцелее. Умен момък беше, даже не ни попита как, аджеба, живеят в Пловдив слепите. Щото е неописуемо и на трите му езика.
20 Януари 2016 02:31
А Коралски е прав.


За кое е прав? Аз съм диабетик на инсулин, винаги мога да си изкарам свидетелство за 60-70% инвалидност, ама се оправям без това и не го правя, както и Коралски. Кой ще прецени може ли инвалидът да работи и какво работи точно? Щото има доста дипломирани юристи, които никога не са си работили по специалността. Или може би, след като е освидетелстван и признат за инвалид, вместо пенсия, държавата да се задължи да му осигури работа по каквато специалност има тапия, с гарантирана заплата 1,5 пъти средната за гилдията? Между другото, казвали са ми, че инвалид диабетик, за да го уволниш, даже дисциплинарно, трябва да съгласуваш с 4 инстанции, вкл. и агенцията на г-н Коралски, мисля, всяка от които, ако не е убил човек с мърлявата си работа, не приема никакви аргументи. Явно сме свестни хора диабетиците, щото иначе всеки кандидат-работодател, щеше да иска да се явяваш при него с медицинско че немаш диабет. Ама с такива идеи това ще стане.
20 Януари 2016 02:42
Извинявай, не искам да прозвучи грубо, но не се раждат повече, а по-малко умират.


Не е грубо. За тези неща трябва да се говори. Ми не е така.
Все казват че такива деца живеят до 35 години.
И да по времето на соца можеше да го откажеш и да го ползва държавата както намери за добре. Но съм наблюдател на поне няколко случая.
Единия е досущ така наречената сега множествена склероза.Почина на 35 години. Бабите казваха че дядото войник е прекарал венерическа болест на война.
Сестрата нормална , Роди дете с вълча уста. Остави го.Докторите казваха че измененията на условията на живот, болестите , .. повече влияят на момчетата , отколкото на момичетата.
Другия случай е работа в Козлодуй при зачеване .Резултатът - Даун.
Познавам 3 момчета по Чернобил са били на по 7 години , не ги взеха войници , имат ракови клетки в кръвта си. Та за това трябва да се говори.
По соца при преглед при психиатър се казваха наследствените болести , а хората си решаваха да сключат ли брак или не.

п.с.
Познавам и роден диабетик Стрес на майката по време на бременност.
.И да , всички случай без първия , децата се оправят .
Но и децата и родителите имат право на помощи от държавата.Обществото им е длъжник.
Зумер да ти дава Бог здраве , да се справяш.
20 Януари 2016 04:50
Сестрата нормална , Роди дете с вълча уста. Остави го.Докторите казваха че измененията на условията на живот, болестите , .. повече влияят на момчетата , отколкото на момичетата.

А в тукашните ширини оперират вместо да го оставят. И децата с Даун синдром се социализират доколкото е възможно в зависимост от тежестта на състоянието им. Даже работят. Например пощальони. О, и на танци ходят!
20 Януари 2016 06:57
Когато видя дете в инвалидна количка беснея.
Защо , защо има деца в инвалидна количка ??? Ето това е въпросът???
Защо все повече се раждат такива деца???
Венерически болести ли, лоша храна ли,условия на труд ли ,изкуствени торове ли , радиации, ...
Това е въпрос на който трябва да отговорят лекарите.
През 80-те години работих за малко в болница . Спомням си гинеколозите как набиваха на бременните

Не прави безразборен секс ,не позволявай на мъжа си да хойка , не пуши , не пий , не си боядисвай косата ,не си лакирай ноктите , разхождай се , не се вози на мотор , ...

Защо , защо се раждат такива деца?


В нашия случай, вътрешно болнична инфекция във Варна, през същия период починаха по спомен около 5-9 деца.
Нямаха пари за скъпо лекарство. Лично аз го купих и спасихме останалите. Моето беше от най тежко засегнатите
20 Януари 2016 07:15
Предвид смешния размер на инвалидните пенсии - на гусина Коралски не му ли идва наум, че тези пари отиват обикновено само за част от необходимите лекарства, за да поддържа състоянието си хронично болният човек, който не може да не работи с под 71 % инвалидност? Щото ако някой си мисли, че НЗОК ги поема 100 %, е наивник. С два инсулта съм и съпътстващи заболявания, от необходимите за месеца минимум лекарства ми се реимбурсират по 3-4 лева, някои изобщо не се реимбурсрат. Ходя на работа (дотук съм ползвала един път 6-месечен отпуск по болест), не съм инвалидизирана официално, осигурявам се, заболяването ми е такова, че крие огромни рискове за живота и здравето ми, а и рецидивира... Целта е да мрем на работните си места, а всякакви коралскита и симеондянковчета да прибират пенсионните и здравните ни осигуровки.
П.П. Докога провалили се в управлението и "реформите" хора като горния и като Нейков ще продължават да дават акъл и да вземат решения за нови "реформи"?!
20 Януари 2016 07:17
За винетките е прав. Имам познат - получава максимална пенсия, собственик на фирма, но понеже има изкуствена става ( ако не знаеш няма да повярваш) си взема безплатната винетка; друг със сменена става качва Черни връх и той си взима винетката и си работи и взима не лоша заплата.




20 Януари 2016 07:25
Между другото, казвали са ми, че инвалид диабетик, за да го уволниш, даже дисциплинарно, трябва да съгласуваш с 4 инстанции, вкл. и агенцията на г-н Коралски,

Наредбата, която пази от уволнение диабетици, онкоболни, хора с исхемична болест на сърцето, хора в активна фаза на туберкулоза и с психически заболявания (но само тях) е - внимание!!! - от 1987 г., преподписвана през последния четвърт век от здравни министри. Последната здравна министърка на ГЕРБ в миналия мандат - края на 2012 - искаше списъкът да се попълни с множествена склероза, инсулт, СПИН, но срещна отпор от "бизнеса". Същият "бизнес", който намира начин да се отърве от тези болни, когато разбере за болестта. После правителството падна...
Сега - въпросът се решава радикално: ако не може да работи и въпреки натрупан трудов стаж и осигуряване, го изхвърляш на пътя, със 150 лв. Ако може да продължи да работи, пада и мре, без да дочака пенсията, за която се е осигурявал десетилетия наред, но не е стигнал възрастта (която пък расте, благодарение на мин. Калфин). Къф е проблемът.
20 Януари 2016 08:10
Искам да добавя някои неща от личен опит, макар че някои преди мен ги споменаха частично:

Разбира се, господин Коралски не живее в България и никога не е чувал, че работодателите правят всичко възможно, за да се освободят от служителите с висока степен на инвалидност. Знам случаи, за които ме е гнус дори да разказвам - опити да се уволни инвалид дисциплинарно (!) по измислен донос, написан по нареждане на директора (описал съм го в блога си - статията "Тонька-пулеметчица". И прави впечатление нещо друго - допреди десетина години Инспекция по труда практически не даваше разрешение за уволнение на защитени от закона. Но откакто по едно време там се завъдиха едни "гълъби", нещата коренно се промениха в полза на бизнеса. Но това са други хора, няма сега да вадим кирливите ризи на колегите, нали?
Разбирам го г-н Коралски - големият шеф е наредил да се спре източването на Здравната каса. А и г-н Коралски е човек, и той иска да го галят по главичката - е, не папи, но поне шефа - и развива дейност. Само че не както трябва- да започнат проверки за признаване на фалшива инвалидност и съответно наказание на комисиите, ами - всички под ножа. Така е по- социално справедливо.

При това се ужасявам от въпиещата неграмотност на един шеф на агенция- инвалидната пенсия била САМО за компенсиране на загубената трудоспособност. Не е така, г-н Коралски - и ако не знаете защо, подайте се веднага оставката. Инвалидната пенсия е и за да те изведе от среда, в която рязко ще бъде съкратен животът ти. Например, с метастази в белите дробове може да се работи (ако са малки) - двигателните възможности не са засегнати. Но натоварването, замърсяването на въздуха (което често не може да се избегне - то е в цялото предприятие), стресът от това, че ръководството на фирмата гледа на теб като на нежелан храненик, фактът, че понякога след тежка коремна операция и отстраняване на част от червата може да получиш непроизволна дефекация дори на работното място, унижението от това и т.н. - всичко това тотално срива имунната система и вместо да живееш още пет години, ти не изкарваш и три.

Разбира се - ето аз например - работя десетки година с доста висока заплата - примерно колкото на министър. Плащам си всички данъци и осигуровки. Платил съм на държавата вероятно стотици хиляди левове под формата на удръжки. Обаче сега вече не издържам на десетчасов ден на висш мениджър. Трудно издържам и осен часа, а при тежка химиотерапия не мога да карам кола. И какво? Рева за пенсия? Откъде накъде? Според господин Коралски мога да се цаня например да късам билетчетата в градската тоалетна - ако мога да стигна до нея пеша. Четиристотин лева - кой ти ги дава? А и въздухът там - макар и "ароматизиран" - не е вреден. Какво повече искам? Пенсия?
А онези пари, които съм дал на държавата? Е, да, но пък някои са плащали по 20 лв. осигуровки, а и тях трябва да лекуваме. Има "самотни" майки от едно малцинство, трябва да им плащаме помощи. Не се тревожи, ще намерим как да ти похарчим парите. Ти бъди солидарен и марш към градската тоалетна!

Като гледам кой какво ръководи, искрено се ужасявам от кадровото безсилие на ГЕРБ. Изобщо не се вижда светлина в тунела, освен може би фаровете на идващия насреща влак.
20 Януари 2016 08:19
Тимуре, , уви!
Вместо да отстранят неправомерно дадена инвалидност, искат да унищожат истинските инвалиди. В Европа божем, през ХХІ век.
20 Януари 2016 09:23
zumer,
Благодаря за отговора.

Ще попитам още нещо (въпросът е и към SvSophia и Тимур). Как мислите, трябва ли държавата (т.е. - данъкоплатецът) да поеме всички разходи на един инвалид, свързани с неговото заболяване ? Например, тези 850 - 900 лв на zumer, трябва ли да бъдат плащани от държавата ? Както и всички лекарства на SvSophia ? Ако да - защо ?
20 Януари 2016 09:31
А Коралски е прав.

Да, и аз съм на това мнение. Струва ми се, че Тимур интерпертира думите му твърде необективно и едностранчиво.
20 Януари 2016 09:31
Има и една друга част от истината. Около 500 000 с основна инвалидна пенсия и още около 500 000 с добавки за инвалидност. На по-човешки език всеки пети пълнолетен в България се води инвалид, а всеки десети - с много сериозна инвалидност. Едва ли има нормален човек който да иска да се отнема нещо от истинските инвалиди, но трябва много ясно да си кажем, че те не са половин или един милион.
Даже един прост факт, около 200 000 винетки годишно за инвалиди. Сигурно има инвалиди които целогодишно се нуждаят от пътуване по републиканските пътища, но около 200 000 страдалци с такава необходимост изглеждат множко. Помощните средства за инвалиди, в доста случаи търгувани на 10 пъти по-висока цена от доставката им са друга тема, данъци трета ... ... Когато се чува ропот, не е за истинските инвалиди а за една огромна измама за която второ десетилетие управляващите си затварят очите.
20 Януари 2016 09:59
Св. София, Тимур- Абе Мунчо Коралски като е толкова ербаб, защо не започне някъде другаде работа?? Нали е юрист?? Да поосвободи стола за някой друг- Все пак-вече 10 години го топли.
20 Януари 2016 10:07
Съгласен съм, че има много злоупотреби с привилегиите за инвалиди. Но борете се със злоупотребите, не с инвалидите! На мен лично безплатна винетка не ми трябва - освен ако се наложи да отида на лечение в друг град. Но един дядо на село, който трябва да ходи периодично до града на прегледи... не знам. Мисля, че трябва да се подходи по-диференцирано.

Обаче има и други неща, които Коралски не споменава - например, че който иска, си спира на места за инвалиди. Никой на практика не контролира. Веднъж побеснях, понеже се бях насочил към място за инвалид, но една млада жена го зае преди мен. Колата й не беше инвалидна - просто наблизо има училище и тя трябва да прибере детето си. А на мен ми се налагаше да спра точно там, понеже мястото е пред специализирана аптека.
Направих й забележка, тя ми показа един от пръстите си. Обадих се на 112 и се почна една - "ама то това го контролира общинска полиция, а на тях работното им време вече свършило, а няма ли други места, ама какво да правим сега...".Обясних й, че ще пиша на кмета и все пак пратиха кола на КАТ. Но понеже полицаите и така и така бяха дошли, провериха всички места за инвалиди. На нито едно от тях нямаше инвалидна кола, повечето бяха заети от таксите, куриерски коли или просто от някого, на когото не му се търси друг паркинг.

Понеже уж се учим от Европа, ще дам два примера от Франция - втория специално за г-н Коралски:
1. Ако във Франция спреш на място за инвалид, глобата е 300 евро. Хващат те до 20 мин след спирането, не знам как. Обикновено полицията (май не е общинска) идва след пат минути. Не съм сигурен, но мисля, че има и други санкции освен глобата. Там хората не гледат на проблема формално, както у нас.
2. Ако във Франция си 80-100% инвалид, ти губиш право на работа и получаваш инвалидна пенсия, почти равна на заплатата, която си получавал преди да се разболееш. Вярно, контролът е по-строг, но аз нали за това апелирам?

А що се отнася до въпроса на колегата - трябва ли обществото да плаща инвалидните пенсии - за хора, които цял живот са се осигурявали на високи доходи го намирам най-малкото за нелеп. Все едно да попиташ - трябва ли обществото да плаща въобще пенсии, майчинство, болнични и т.н.? Какво да му отговориш на такъв.

Между другото, г-н Коралски черпи челен опит от застрахователите. Те обявиха, че понеже много чужденци си регистрирали колите тук и ги застраховали отново тук, а настъпвали застрахователни събития зад граница, трябвало рязко да се увеличи "Гражданска отговорност". Да, но подобни трикове правят 1-2% от застрахованите, защо останалите да им плащат масрафа - хора, които си карат тук? Ами понеже така е по-лесно и е добър повод да се измъкнат допълнителни от населението. А то да тръгнеш да пресичаш злоупотребите - сложно, главоболно, не е като си пиеш кафето в офиса и да правиш реформи. Тя, корупцията, сама ще се пребори, като види какви професионалисти ни управляват.
20 Януари 2016 10:19
А що се отнася до въпроса на колегата - трябва ли обществото да плаща инвалидните пенсии - за хора, които цял живот са се осигурявали на високи доходи го намирам най-малкото за нелеп. Все едно да попиташ - трябва ли обществото да плаща въобще пенсии, майчинство, болнични и т.н.?

Очаквах подобно изопачаване на въпроса ми, който беше "трябва ли държавата (т.е. - данъкоплатецът) да поеме всички разходи на един инвалид, свързани с неговото заболяване ?" По същия начин, по който не поема всички разходи за майчинство, болнични и т.н., а дава само някаква частична компенсация. Пенсиите пък са нещо съвсем различно.

Заяждането ти с Коралски ("да късам билетчетата в градската тоалетна" е също неадекватно, защото акцентът на му не е върху трудоустрояване (всъщност, само се споменава мимоходом), а изрично за упражняване на същата професия, която инвалидът е имал преди инвалидизирането.

И заяждането с паркоместата за инвалиди е неадекватно. Коралски си е свършил работата, като е накарал общината да осигури такива места. Оттам нататък грижата за правилното им ползване е на общината и на КАТ.
20 Януари 2016 10:40
Калки, въпросът не само Държавата да поеме разходите- далеч съм от тази мисъл.
Големия въпрос е, че в БГ не се прави нищо за обучение на кадри които да се се занимават с рехабилитация и подготовка към по самостоятелен живот на децата и хората с увреждане. Ние се занимаваме постоянно с детето и се учим, като четем чужда литература, но това не е достатъчно.
Идва ли са у дома рехабилитатори от Англия и са се занимавали с детето, за кратко време детето има невероятен напредък за състоянието му.
Преди време ни казаха, че нямало да може да стои изправено и седнало. Но ние не се предадохме и в момента си върви макар и не много с чужда помощ.
Самото дете има желание и воля да се справя /но увреждането му не му позволява да се движи с темпове каквито на нас ни се иска.
Или искам да кажа, че е необходима една цялостна работа със специалисти, но такива в БГ липсват. Дори и да покрият нуждите им с пари, като цяло мисленето и отношението към хората с увреждане още дълги години няма да се промени.
Примери мога да изреждам много. Лично аз не позволих на работодател да уволни инвалид / просто нямал подходящо помещение за канцелария/, който си вършеше работата перфектно- е направихме му.
Лично аз в същото малко градче направих дневен център за инвалиди и хората го посещаваха и бяха доволни и близките им също и т.н.
20 Януари 2016 10:43
Съпругата ми, де факто е инвалид. Но по документи не. Когато се консултирахме с докторите какво да предприемем за получаване на инвалидна пенсия, ни настръхнаха косите- дълъг и сложен бюрократичен път, задължителното в подобни случаи лекарско и чиновническо безразличие, без ясен изход от създалата се ситуация. Изводът- да не дава ГОСПОД да изпаднеш в такава ситуация. Унизително е, жалко е . За нас, българските граждани!
20 Януари 2016 10:45
Всеки по-възрастен човек у нас познава инвалиди и "инвалиди". За това става дума в интервюто на Коралски, а не да се отнемат инвалидните пенсии или добавки. Преди няколко години имаше един комичен случай с нашия настоящ минпред и негов приятел-инвалид заради заболяване на сърцето - "Вучката" от летище София, с когото ритаха заедно "мачлета". В семейството ми също има инвалид, който получава добавка от около 50 лв месечно за многопроцентна инвалидност, така че съм напълно наясно с проблемите и те са в безхаберното и неконтролируемо раздаване на ОГРАНИЧЕНИЯ обществен ресурс. Само за сведение на Форума, вече има разработено и изпробвано 100% лечение с антитела на меланома в терминален стадий, което струва около 140000$ на сеанс. Е, може ли "държавата" да си позволи да го плаща, като загърби другите заболявания? Очевидно не. Има и "инвалиди", които се пенсионират само по инвалидност, защото така получават повече от пенсията за прослужено време. Колкото и да сме социална държава по конституция, хуманисти, алтруисти и филантропи, парите, събирани от данъци и осигуровки, са краен брой. Това е проблемът, а не парализираният Коралски.
20 Януари 2016 11:04
Едва ли има нормален човек който да иска да се отнема нещо от истинските инвалиди, но трябва много ясно да си кажем, че те не са половин или един милион.
и как разбра за това? как реши, че не са?
В България вече има около 600 000 хора с диабет!
същото, от същия сайт, на английски
Currently in Bulgaria there are approximately 520 000 diabetics
Натисни тук

Честотата на захарната болест у нас е 9,6 на сто, сочат данни от национално проучване от 2012 г., тоест предполага се, че всеки десети човек е с диабет.
Данните сочат, че около 80 на сто от болните от диабет са от държави с нисък до среден стандарт.
Натисни тук

това само за една болест. която обаче се отключва от стрес

ха сега прибави и останалите и пак си помисли колко са инвалидите.
20 Януари 2016 11:33
Тимур и неговите командоси
20 Яну 2016 10:07
Мнения: 1,639
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Съгласен съм, че има много злоупотреби с привилегиите за инвалиди. Но борете се със злоупотребите, не с инвалидите!




Аз и с останалото съм съгласна, но тези две изречения са достатъчно прости и ясни, та да ги схване и гербаджия. + задъханите им коалиционери.

В това е същността на проблема.
Иначе колкото и да се ограничават "привилегиите" - да пази Господ! - един да има да усвоява - положението ще бъде същото.

А трябва да отбележим и факта, че има много хора, които не се възползват от инвалидността, просто за да си спестят униженията - стига да имат тази финансова възможност.

Какво правим, ако се амбицират? А?

20 Януари 2016 11:35
Как мислите, трябва ли държавата (т.е. - данъкоплатецът) да поеме всички разходи на един инвалид, свързани с неговото заболяване ? Например, тези 850 - 900 лв на zumer, трябва ли да бъдат плащани от държавата ? Както и всички лекарства на SvSophia ? Ако да - защо ?

Не зная дали държавата би имала такъв ресурс, но едно е ясно: ако се отбият от яслата всички фалшиви инвалиди, за истински нуждаещите се ще има по-адекватни обезщетения и пари за лекарства.
Това трябва да направят компетентните органи.
Иначе авторът е прав, но само ако става дума за инвалиди, които са с нарушена мобилност или без ръка/крак, нямат големи разходи за лекарства и други процедури и то ако тези хора имат професии, за които недъгът не е пречка да ги упражняват.
20 Януари 2016 11:38
Страшно е да загубиш здравето си дотолкова,че да не можеш да работиш,да се движиш, да се обслужваш сам. И да получаваш една сума,която не стига за почти нищо.Но в същото време някъде има едно село,в което всички са глухи и получават инвалидни пенсии ,в друго село повечето са психо и пак са с инвалидни пенсии.Подобни инвалиди са хиляди, затова няма пари за хората с истински увреждания.Социалната система се източва безобразно и това трябва да спре.Че ще има протести от хора,които удобно са се устроили като "лъжеинвалиди" ,това е сигурно.Но ако системата се очисти от тях,трябва да последва адекватно и по-високо заплащане на хората,които действително се нуждаят от помощ.В този смисъл подкрепям г-н Коралски ,но преди да започнат да отсяват отделните случаи,нека първо отсеят фирми и агенции,които са се закачили по социалните фондове.Няма да забравя как по къщите на възрастни хора обикаляха емисари и им предлагаха инвалидни столове ,колички и други помощни средства и който не поиска,той не получи.Нарушенията са толкова много,но трябва да се започне отнякъде.
20 Януари 2016 11:50
Това, в което не е прав г-н Коралски, е че подменя темата за злоупотребите в системата, на която е съавтор.
20 Януари 2016 12:20
Очаквах подобно изопачаване на въпроса ми, който беше "трябва ли държавата (т.е. - данъкоплатецът) да поеме всички разходи на един инвалид, свързани с неговото заболяване ?" По същия начин, по който не поема всички разходи за майчинство, болнични и т.н., а дава само някаква частична компенсация. Пенсиите пък са нещо съвсем различно.

Калки, а каква е разликата между "инвалидна" пенсия и такава "по старост"? Мисля, че само в размера на внесените осигуровки. Добре, ти готов ли си да застанеш зад следното предложение - инвалидната пенсия да зависи от внесените до момента осигуровки? Аз съм готов, понеже ме устройва. Но ако моето заболяване го развие студент на 23 години без нито един ден трудов стаж? Да го оставим да мре от глад и да не може да си плати тока? Моля, коментирай.
Разбира се, мен още повече ме устройва несолидарната система, разпространена в западна Европа (без ЮК) - да ми се внасят всички медицински осигуровки в една сметка, която мога да ползвам само аз и семейството ми. Обаче откъде тогава ще се вземат пари за лечение на тъмнозелените например?)

Що се отнася до примера на Ле Бойен - не е много адекватно. Една химиотерапия струва между 5000 и 15 000 лв. месечно (понякога и доста повече), и то при условие, че масово се заменят английски и немски лекарства с индийски аналози. Поема се изцяло от Здравната каса. Даже Чайкафарма се включи, понеже печалбата е огромна. Но никой в последните години не е тръгнал да икономисва от онкоболните - това го признах и на господин Москов в един разговор, когато защитавах интересите на пациентите. И се съгласихме, че пари за онкоболните винаги ще има.
(Има си хас да няма - да се появят десетина съобщения за онкоболни, умрели поради липса на лекарства - и правителството пиши го бегало. А там е рисково, понеже те хората и без това си мрат - иди доказвай от какво.)
Много спорно е кое е по-справедливо- много пари за някой, който си ги е изкарал - или същите тези пари, поделени с тези, които не са внесли почти нищо. Аз имам мнение по въпроса, но, естествено, съм пристрастен.
20 Януари 2016 12:36
Ако да - защо ?

Защото вече над 30 години работя и, като гражданин на "тази държава", почтено и изрядно съм си плащала данъците, както и всички осигуровки, вкл. здравни и пенсионни. И защото "тази държава" системно и едностранно променя договора, който съм сключила с нея, както по отношение на пенсионната възраст, така и по отношение на здравните ми права. И защото, ако не си разбрал, в други, далеч по-европейски държави, всички изследвания и изписани лекарства, ако си здравноосигурен, ти са безплатни. А аз и една шепа работещи все още в момента в "тази държава" сме заложници на нейковци, коралскита, дянковци, московци и пр. безхаберници, разпореждащи се с нашите пари, права и живот. Както и на немалка група свои сънародници, които данъци не плащат, но за тях всичко е безплатно. И на безхаберници по форумите.
20 Януари 2016 12:41
Не зная защо плюете по г-н Коралски.
Намирате нещо несправедливо ли че той има право на паркомясто , а не може да го ползва. Иска винетки да ползват само имащите право на това.
Иска системата да е по ефективна .
Иска ако човек е работил до инвалидността си за 1000 лкева например , а след това за 400 да получава разликата , която му е отнела инвалидността . Иска отговорността за фалшивите инвалидности да се персонализира. Има ли човек който да смята това за несправедливо.

Не засяга проблема за фалшивите инвалидностти.
Знаете ли че разбрах че алкохолик , имал право на 40 лева на месец социална помощ. Майка му работи в Гърция. Баща му е също инвалид. Строшиха му главата и има проблеми.
20 Януари 2016 12:41
и как разбра за това? как реши, че не са?

Средно за ЕС инвалидните пенсии са към 12%, в България са 40-50% (спрямо общия брой пенсии). Отделно, че в доста страни от ЕС в тази група се включват и хората които се пенсионират няколко години по-рано от установената възраст с мотиви, че не могат да работят същата работа (и подразбиращо се едва ли ще се преквалифицират), та разликата вероятно е и по-голяма.
Една разлика от 400-500% навява на размисли.
Не че има особена полза, но не става въпрос за инвалиди изобщо, а за тези които са до такава степен, че имат нужда от пенсия например или добавка към пенсия. Там започват родните чудесии. Както се казва, има обосновано предположение, че 3-4-5 човека с документи за инвалидност си делят средствата за един истински инвалид.
20 Януари 2016 12:53
zumer
20 Яну 2016 10:40

Нямам нищо против това, което си написал(а). Въпросите ми бяха провокирани от две твои определения - "нормална среда" и "унизителни", които, според мен, са необективни и затова исках да разбера какво конкретно разбираш.
ПП. 'необективни' в смисъл, че няма обективни критерии, по които да бъде определено що е то 'нормално' и 'достойно'.
20 Януари 2016 13:01
Тимур и неговите командоси
20 Яну 2016 12:20

За втори път избягваш да отговориш и прилагаш номера 'на въпроса с въпрос'.

Коментарът на LeDoyen е точен и примерът му е съвсем на място. А твоите намеци, че си малко по-равен от другите, щото си получавал висока заплата, е ...
20 Януари 2016 13:30
Калки, надявам си че си ме разбрал(а), какво имам предвид.
За съжаление лошата инфраструктура в градовете в БГ води до големи главоболия по предвижване с инвалидна количка.
Трябва да имаш яки мускули и здрава количка, а количките никак не са евтини.
Другото за което много ме боли, е че повечето родители на деца с увреждане не могат да създадат някакъв стандарт за нормално съществуване-обикновено работи само единия, а другия се грижи за детето си.
Изпадам в ужас когато започна до търся хотел или друго място за почивка в България по хотелите и курортните селища липсват условия или са крайно не достатъчни.
За мен в България условията за отглеждане на деца с увреждания са крайно неприемливи.

20 Януари 2016 13:33
Хайде и аз да споделя.
Според мен, аритметиката на Г-н Коралски няма да сработи.
И няма да сработи, поради простата причина, че в България трябва да има работеща икономика.
А в България такава няма.
И ако има нещо имитиращо икономика, то се намира в 3-4 големи града (при това централизирано), докато инвалидите са пръснати в цялата страна.
Я, г-н Коралски да ми каже, ако живееш на село и най-близкият град е на 30км (нема едно предприятие), а в селото единственото работно место е кметското (даже краварниците ги унищожиха), като какъв ще се преквалифицира, че да работи? При кого?
Или пак некой трябва да усвои некакви средства?
Имам чувството, че господина живее на друга планета.
Справката я давам - северозапада.
И това е реалноста.
20 Януари 2016 13:41
И защото, ако не си разбрал, в други, далеч по-европейски държави, всички изследвания и изписани лекарства, ако си здравноосигурен, ти са безплатни.

Не е съвсем така. Режимите на плащане/доплащане на лекарствата са различни.
http://www.ezok.bg/participants.html
20 Януари 2016 13:49
А твоите намеци, че си малко по-равен от другите, щото си получавал висока заплата

Не защото съм ПОЛУЧАВАЛ, а защото съм ВНАСЯЛ. Уточнявам - не мениджър в БТК например, а само в чуждестранни фирми, където не ти дават и един незаработен лев. И за разлика от някои безработни, е имало дълги периоди, когато са ме будили по три пъти на нощ, ходил съм на работа в събота и неделя, разправял съм се със стотици подчинени.
Не е ли малко рано за "От всекиго според способностите, всекиму според потребностите"? Понеже, съгласен съм - потребностите на едно циганско семейство с десет деца са по-големи. Според теб "равенство" означава аз да ги издържам? А защо тогава ревете срещу емигрантите? Нали и те си търсят тяхното си "равенство" тук?

Хората са равни пред закона, но не и в труда и качествата си. Нали няма да ми отговориш, че бай Иван Циганина може да управлява инвестиционен проект или да направи ROI-анализ?
20 Януари 2016 14:05
Средно за ЕС инвалидните пенсии са към 12%, в България са 40-50% (спрямо общия брой пенсии).
и как от това следва, че инвалидите у нас не са милион? аз ти дадох статистика, че 10% от населението боледува от 1 /една/ болест, която се признава за инвалидност. отделно малоумието на всеки 2-3 години да се минава телк и да се отчита резултатът като нова /!/ пенсия.

нещо ябълки с круши сравняваш.
20 Януари 2016 14:36
Мен ме интересува нещо друго- За 10 години като шеф на Агенцията Мунчо за разкриването на КОЛКО РАБОТНИ МЕСТА за инвалиди в страната спопогна, преди да се е загрижил нещо да орязва??? Какво се прави на дръж ми шапката,че едно не знае какъв процент е безработицата сред инвалидите?? Те ли ще напълнят хазната??
20 Януари 2016 15:40
Средно за ЕС инвалидните пенсии са към 12%, в България са 40-50% (спрямо общия брой пенсии).

Едно към три-четри..демек горе долу както съотношението работна заплата.
Нещо да ти навява в главата това подобие? Не снег де...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД