:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,248
Активни 506
Страници 23,658
За един ден 1,302,066

Българинът силно люби ЕС, защото други вземат решенията

Колкото по-недоволен си от националния елит, толкова повече подкрепяш европейския. В качеството му на алтернатива
Борис Попиванов
82% от българите биха гласували страната да остане част от Европейския съюз, ако тази тема се подложи на референдум. 85% от румънците биха отговорили по същия начин. Данните са от най-прясното международно изследване на "Галъп Интернешънъл", проведено в 14 европейски държави. Проевропейските настроения са най-силни именно у нас и в Румъния. Средното ниво на положителни отговори е 68%, някъде е още по-ниско, във Великобритания - очаквано - пада под половината.

Всичко това се случва на фона на все по-дълбоката криза на европейския проект, даже не просто криза, а натрупване на кризи - икономически, социални, бежански, геополитически, дългови и какви ли не още. Случва се, когато водещите фигури на съюза, сред които Юнкер и Шулц, предупреждават за реалния риск от разпад на европейското обединение. Случва се, когато еуфорията от присъединяването у нас отдавна е отшумяла, златният дъжд не се е реализирал, а периодът на членството е съвпаднал с тежки икономически трудности.



Но защо се случва



Французите и германците демонстрират еврооптимизъм над средното ниво. И това е нормално, защото тези два народа схващат ЕС като свой проект, инвестирали са твърде много в него, за да се откажат току-така. Остта Париж-Берлин е била и е водеща за Европа не само в залите за преговори на политиците, но и в съзнанието на хората. Също така нормално е евроскептицизмът да расте в страни, ударени по-силно от кризата и дори вкусили някои от горчивите плодове на европейската антисолидарност - като Гърция или Италия. Най-бедните обаче - България и Румъния, са най-малко склонни да се разделят с масата на богатите.

Едното възможно обяснение се крие в ниското самочувствие на българи и румънци. Гражданите на по-старите, а особено на по-западните членки смятат, че техните държави правят ЕС, че това, което става, е резултат от действията и бездействията на техните елити. Ето защо разочарованието от собствените национални правителства неминуемо прелива и в разочарование от "тяхната" Европа. У нас Европа не е "наша". Ние принадлежим към нея, ние я ползваме, тя ни влияе, но се развива вън и независимо от нашите намерения. В светлината на подобна нагласа колкото по-недоволен си от националния елит, толкова повече подкрепяш европейския. В качеството му на нещо различно, на алтернатива. Впрочем личи и по други социологически данни. По времето, когато Меглена Кунева беше еврокомисар, имаше най-високият рейтинг в държавата. Когато се завърна в националната политика, този рейтинг се сви до традиционни за националните политици равнища. Сега Кристалина Георгиева се ползва с най-високо доверие. Ако рече да се прибере тук, и тя ще забележи как процентите й слизат надолу, подобно на етажите в светлинното табло на повикан от партер асансьор. И то без непременно да е повикала асансьора заради нещо конкретно. Това е така, защото Кунева се схващаше, а Георгиева се схваща от обществото като европейски политик. Следователно - може по дефиниция да получава подкрепа.

Същевременно в този все по-сложен, несигурен и объркан свят, в който масовизираният тероризъм, социалната беззащитност и имперските апетити си подават ръка върху гърба на хората, е много важно да имаш усещането, че все пак си някъде, че не си изолиран, че си част от нещо. ЕС, вярно, не е раят на земята и не дава на всекиго според потребностите, макар често да взима от всекиго много повече от възможностите. Но е структура, в чиито рамки



можеш да се надяваш, че не си сам като народ



Ще възразят, че мнозинството българи са свързани емоционално повече с Русия, отколкото с ЕС. Емоцията невинаги замъглява политическия реализъм. Отново има налице изследвания, които сочат крайно скромен дял българи като желаещи да се присъединят към Евразийския съюз. Първо, никой не ни го предлага. Излишно е да питаш дали пелмените са с телешко или с гъби, ако в менюто фигурира само крем супа с брюкселско зеле. И второ, Евразийският съюз стои отдалечен от нас. В самото му название се напомня за Азия, а ние мислим модерното си съществуване на народ като откъсване от Азия. Аргументът "Щом толкова харесваш Русия, отивай там" е изключително примитивен. По същата логика, ако изпитваш състрадание към бежанците, трябва обезателно да се метнеш на лодка и да тръгнеш по Средиземноморието. Русия за нас в момента не е реален политически избор. Политическият избор е Европа и той бе направен и отляво, и отдясно.

От този политически избор, потвърден в последното проучване, не следва, че ЕС вдъхва големи очаквания в българското общество. Такива действително имаше, основно по линия на надеждата, че под европейски натиск ще се променят към по-добро някои от недъзите на българската икономика, социален модел, съдебна система. Все повече хора виждат, че европейските препоръки присъстват, но политическият елит вече достатъчно обиграно ги заобикаля. По-рано политиците сякаш се опасяваха от негативни европейски реакции на поведението си. Сега са по-спокойни. ЕС видимо си има достатъчно проблеми, за да се нагърбва с нашите. От България като че ли искат две неща: да поддържа някакъв минимум от стабилност, за да не провокира социални конфликти, и да бъде така добра да пази своята престъпност в границите си, а не да я изнася на Запад. Ако тези условия биват съблюдавани, Брюксел може и да примижи на отложеното въвеждане на европейски стандарти. А и Европа, въплътила от толкова време мечтата на много българи за по-добър, подреден и достоен живот, все по-трудно защитава претенцията си. Хората у нас, които с повод и без повод приказват за Терминал 2, започват да си дават сметка, че



на отсрещното летище не ги чака червеният килим



и множащото се изобилие от кандидати за европейски живот все по-стабилно ни отдалечава нас, българите, от "работата на Запад".

Ние искаме да останем в ЕС дори само по две причини: свободното пътуване и европейските програми. В битка за последните наскоро проведохме цял местен вот. И ще продължим да подкрепяме европейския проект, защото не е еманация на въображаемо светло бъдеще, а нещо съвсем истинско. И тук не говорим за ценности или напудрените клишета на брюкселския нов говор. По исторически сложила се традиция ще се задоволим с толкова, колкото ни дадат. В този смисъл няма условия за разочарование. Докато няма жизнена алтернатива на нашия избор, той ще си остане. Не ни е за първи път. Разочарование голямата част от българското общество не изпитваше и към Съветския съюз през 1989 г., каквото и да разправят къснооглашените русофоби. Напротив, от СССР вееше хубавият вятър на доброто. Хората четяха съветски вестници и списания. Собственото ни дисидентско съсловие се позоваваше на Москва и учредяваше клуб не за нещо друго, а тъкмо за защита на гласността и преустройството. Което не попречи броени месеци по-късно всичко това да се сгромоляса. Но да се сгромоляса отвън, не откъм българския му преден пост.

Тези 82% от респондентите, които декларират, че биха гласували "за" на референдум за оставане на България в ЕС, на практика съобщават две неща: първо, че европейският проект няма да бъде предаден от българите и опасността от разпад идва не от нас; и второ, че промените, които стават все по-належащи, за да се спаси идеята, няма да тръгнат от нашите ширини. Ние лоялно ще изчакаме други да изработят и вземат решенията, стига да могат.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
По времето, когато Меглена Кунева беше еврокомисар, имаше най-високия рейтинг в държавата. Когато се завърна в националната политика, този рейтинг се сви до традиционни за националните политици равнища. Сега Кристалина Георгиева се ползва с най-високо доверие. Ако рече да се прибере тук, и тя ще забележи как процентите слизат надолу.
13
3063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
19 Януари 2016 20:19
Остава въпроса, кой ще ни опази от Ахмед ага или той само се шегува ??? ...
Да е жива и здрава, Вики Нюланд отдавна ни е нафъкала ...
19 Януари 2016 21:10
82% от българите биха гласували страната да остане част от Европейския съюз

Лоша новина за путинолюбците. И петата колона от евразийците, въобще...
19 Януари 2016 21:13
То хубаво , тов. Попиванов , ама др. Иван Кръстев казва днес пред бизнес форума ,че след 5 години ЕС няма да е същият- и това е дипломатичния изказ , че ЕС няма да го има най-малкото в този вид и този състав.
Казано по български и недипломатично, ЕС следствие на бюрократичния гейропски диктат ще се разпадне .
83% по Калъп са малко. Можеше да напомпят и до 92 %.
19 Януари 2016 21:17
Разочарование голямата част от българското общество не изпитваше и към Съветския съюз през 1989 г., каквото и да разправят къснооглашените русофоби. Напротив, от СССР вееше хубавият вятър на доброто. Хората четяха съветски вестници и списания.



Интересни детски спомени има авторът. Или може би наблюдения, защото от невръстна възраст е искал да стане политолог?


Борис Петров Попиванов е роден на 20.07.1981 в София.

http://liternet.bg/publish11/b_popivanov/index.html
19 Януари 2016 21:21
Аргументът "Щом толкова харесваш Русия, отивай там" е изключително примитивен.

Този - да. Обаче обикновено се употребява друг съвет, не аргумент - ако наистина искаш да живееш в Евразийски съюз или руска губерния, отивай там. Реален шанс те да дойдат тук, докато си жив, няма, колкото и да гледаш с надежда към Поморие!
19 Януари 2016 21:31
" Реален шанс те да дойдат тук, докато си жив, няма, колкото и да гледаш с надежда към Поморие!"

Абе, аз за всеки случай ще си приготвя "Здравствуйте , евразийци ! " не само за Поморие , но и за Влас и Веселие , че после от такива като теб и минджевци няма да мога да се вредя.
Ама, като гледам, тоя път може и от Юг ,от Капитана да дойдат, че нещо на пантюркистите им става все по-напечено.
Няма да е от Дунав мост , май?
19 Януари 2016 21:32
Българинът силно люби ЕС, защото други вземат решенията


Лошото е, че докато е зает да ЛЮБИ СИЛНО ЕС-а, който ВЗЕМА решенията вместо него, българинът ЗАБРАВЯ да се замисли в ЧИЯ ПОЛЗА са решенията! А те КАТЕГОРИЧНО не са в полза на българина! А в полза на онези 25 държави-членки на ЕС, които ни сториха големия "хаир", наричан ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ (accession), която дума е евфемизъм за АНШЛУС! Всяка кандиса да сложи подпис до този на Симо и на Гоце САМО защото бе сколаса да си "отхапе" сочен къс от България, благодарение на преговорите, които Съгласна Куна проведе!!! Но не разбира българинът (уви, и аз влизам в това събирателно), че икономически и политически Татковината (Мамковината) му е ОКУПИРАНА от "партньорите" й по Евросъюз, че България е 28-тата, НАЙ-ГОЛЯМАТА, дупка на европейския дудук! И причината да не разбира всичко това, е че е пълен ГЛУПАК, или ако искате ЩУРАК! Няма друго обяснение! Н-Я-М-А!!!


19 Януари 2016 21:43
Да, де. Секи дето не сака България да стане задунайска губерния или 16 республика е глупак...
19 Януари 2016 22:54
Некои верни наблюдения навързани повече емоционално-интуитивно отколкото смислено-логически.
19 Януари 2016 23:30
Ганьо отдавна е прозрял, че по-голям душманин от собствения си пишман елит няма. Предполагам, че това прозрение го е осенило още към края на 19в., за да изкристализира напълно през 20-те г. на 20в. Соц-ът и последвалото го нещо са убедили в правотата на това съждение и най-отнесените романтици.
20 Януари 2016 07:30
Лошо за путинорастите е това изследване и то точно на Кънчовците. Да приемем, че ЕС се разпадне, както искат някои другари, и ние се присъединим към така жадуваната Матушка. Както те се изразяват, какво положително ще вземем от тях? Технологии, производство, селско стопанство, обществени отношения или нещо друго, за което не се сещам? Ако сравняваме двата съюза е все едно да сравняваме ракета с магаре. И по-горе пишещия да ме брои и аз съм от простите, които предпочитат ЕС пред другото.
20 Януари 2016 14:20
Истината е много по-банална. 82% От запитаните не виждат своето бъдеще или на децата си в България.
Автоматично ако сме членове на ЕС и илюзията за по-лесна емиграция.

Обаче ЕС е обещана на Ахмед, ние сме донори колкото и да ни вземат все е кяр за тях.
20 Януари 2016 14:21
OldTen от 20 Януари 2016 07:30, ,
Колко време мислиш, че ще ни се плаща за хей тъй и просто послушание ???
Повдигни козирката и не чакай купичка като в социална трапезария - българи не останаха по територията ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД