:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,825
Активни 392
Страници 23,235
За един ден 1,302,066
Аномалии

Чудото "Марешки": Каква е цената на бензина?

Каквото и да е обяснението за нелогичното положение на пазара, топката е в Комисията за защита на конкуренцията, която очевидно трябва да се реформира
Светът се радва на най-евтиния петрол от 12 години насам. Горивата навсякъде също поевтиняват. В България обаче спадът е доста бавен. Aко не беше Варна, някак щяхме да можем да се самоубедим, че картел при горивата уж няма. Но не би. Конкуренцията в един български град срина илюзиите за пазарните цени на дизела и бензина. Илюзии, в които никой не вярваше, но и доскоро никой не можеше да опровергае по безспорен начин. Изведнъж се оказва, че една и съща верига бензиностанции - с едни и същи източници на гориво, с едни и същи данъци и разходи, може да продава във Варна дизела и бензина с 30-40 ст. по-евтино, отколкото е в останалата част от България.

Отдавна и друг феномен прави впечатление. Цените на горивата в малките регионални вериги от бензиностанции често са по-ниски. В това няма икономическа логика, тъй като икономиите от мащаба са ограничени и съответно разходите за литър бензин или дизел при тях са по-високи.

Трябва да е ясно, че нито един търговец няма право да продава на загуба, така той нарушава закона и правилата за конкуренция на пазара. По същия начин в нарушение би бил и един картел, който поддържа цените изкуствено завишени. И в двата случая Комисията за защита на конкуренцията би трябвало да се намеси и да глоби нарушителите.



Къде обаче е КЗК?



Към края на миналата седмица средната цена на литър обикновен бензин А95 в България е 1.97 лв. Дизелът пък струва 1.94 лв. Във Варна най-ниските цени са съответно около 1.68 лв. и 1.58 лв. В други градове обаче бензинът се продава до 2.05 лв. за литър, както и дизелът.

Както петролът, така и горивата често се търгуват с фючърсни договори за доставка след месец и повече, ето защо, за да се види тенденцията, трябва да се разглежда период от половин до една година. За последната една година масовият бензин А95 в България е поскъпнал средно с 1.57%. Цената на дизела пък е намаляла с 3.55%, по данни на Fuelo. Промени в акцизите и данъците и за двете горива не е имало. В същото време фючърсите за доставка след месец на петрола сорт "Брент" са поевтинели в Лондон с 41%. Цената на въпросния нефт, добиван в Северно море, е референтна за 80% от стойността на петролните контракти по света. Включително и за руския експортен сорт Urals, който се продава с отстъпка спрямо лондонския "Брент". В петък миналата седмица фючърсите на сорт "Брент" с доставка през февруари затвориха в Лондон на ниво от 28.94 долара за барел, което е най-ниското от 2003 г. насам, по данни на ICE Futures. Цените вероятно ще паднат още - особено след вдигането на ембаргото срещу Иран.

Разбира се, тук трябва да отчитаме и влиянието на долара. Както петролът, така и горивата се търгуват на международните пазари в щатска валута. През последна година доларът е поскъпнал с 6% срещу еврото и респективно срещу лева.

Тъй като данъците и акцизите формират близо половината от цената на бензина в България и като изключим разумната пазарна печалба и другите разходи, масовият А95 би трябвало да е поевтинял с около 30 ст. заради спада при петрола до близо 1.60 лв. за литър.



Вместо това А95 е поскъпнал



При дизела нещата стоят по идентичен начин. Отчетеният спад на цената през последната година е по-малък от този, който предполага поевтиняването на петрола.

Къде отива печалбата от значително нарасналата надценка при горивата на дребно в България? Със сигурност в търговците, тъй като държавата не е променяла акцизната си политика.

Това може да обясни повишената събираемост на акцизи през последната година без никакви значителни реформи. Не че митниците и НАП работят по-добре. Просто търговците на горива печелят много повече и съответно са малко по-честни към държавата.

В допълнение трябва да подчертаем важния факт, че като се изключат данъците и акцизите, както бензинът, така и дизелът в България са сред най-скъпите в Европа. В другите страни делът на държавата в крайните цени е по-висок. Масовият A95 е по-скъп (без данъци и акцизи) само в Дания, Малта и Испания. А дизелът е по-скъп в Дания, Гърция и Малта.

Средната цена на бензина в Европейския съюз без данъци и акцизи е с 11% под тази в България, а на дизела - с 16%.



На какво се дължат ценовите разлики



Все пак в България работи една голяма и модерна рафинерия и страната е изнесла горива и масла за 4.2 млрд. лв. през първите 10 месеца на миналата година, по данни на НСИ.

Очевидно има проблем с конкуренцията. А при условие че цените на горивата на дребно без данъци и акцизи в съседна Румъния например са по-ниски със 17-23%, възниква и въпросът какво пречи на вноса.

Всъщност проблемът е, че в потока на търговията с горива има място, откъдето може да се контролира цялата верига на сделките. Това е т. нар. данъчен склад. Там се произвеждат, складират, получават и изпращат акцизни стоки под режим на отложено плащане на акциз. Всички горива, продавани на пазара на дребно, би трябвало да минават през такъв склад. Собствениците на данъчни складове се лицензират от държавата.

В Закона за данъчните складове обаче "не се съдържа изискване нито за деклариране или установяване на действителните собственици на данъчните складове, нито за изследване наличието на свързаност между собствениците на отделните данъчни складове". Това гласи отговор от 10 септември 2015 г. на министъра на финансите на питане на депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов. На практика - една фирма може да контролира пазара на горива в България чрез верига от свързани дружества с лицензи за данъчни складове.

Тук отново решението на проблема е в ръцете на КЗК, тъй като тя е органът, който трябва да санкционира злоупотребата с господстващо положение на пазара, ако има такава. Така кръгът се затваря. Очевидно е необходима реформа, която да увеличи капацитета за работа на антимонополния орган в България, но и да засили възможностите за обществен контрол върху институцията.
15
5982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
19 Януари 2016 19:32
Мисля, че точно този въпрос повдигна и Трайчо Трайков в правителството на Бокаса 1-ви. Това не се хареса на Валентин Златев и Мутрата му взе главата.
19 Януари 2016 19:59
Пак, бла-бла без конкретни имена. Голям страх ей.
19 Януари 2016 20:46
За жалост - цената на бензин / дизел / газ е тази, на която н/ми я продават в най-близката бензиностанция... А това, че тук или там има цена, различна от тази в моята най-близка станция, ме хвърля в оркестъра. Искам, но не мога да допринеса за увеличаване на народонаселението на републиката от мои не-родственици/чки посредством много действена и конкретна по целенасоченост вербална себеизява като ... А бе няма да напиша съкращението...
19 Януари 2016 20:55
Когато преди няколко месеца БТВ показа как нашите горива са най-скъпите на света, а държавата получава най-малко, мигновено започна замазване от най-високо ниво. Проверки на разходомери и кенефи и табелки на бензиностанции. И какво? Вместо да си вземе полагаемия си от акциза дял за строеж и поддържане на пътища, държавата ни вдигна винетките!
19 Януари 2016 21:07
Ако зависеше от мен, бих запазил частично държавния сектор, който да работи при минимална печалба. Това което прави Марешки, задължително да го прави по 1 държавна бензиностанция във всяка област и по-голям град. И не само бензиностанция. И всички монополи щяха да се осветлят. Не може ли? Може, може! Кучето бяга според тоягата.
19 Януари 2016 21:09
Сухар, държавата си продаде данъчните складове !
19 Януари 2016 21:24
Що мрънкате , бе ?
Пазара - регулатор , предприемчивост, къртовски труд, по-малко държава, КЗК - така се става богат .
Ей го на - бензинаджиите ви го показват.
Като ви чета , почвам да се съмнявам, че евроатлантическите ценности са победили окончателно.
19 Януари 2016 21:56
Уралският нефт (това се доставя в бг от руския доставчик) е най-некачествения нефт, който се добива. От една страна енергийната му ефективност e значително по-ниска от нефта от северно море, от друга фирата е много по-голяма, а на всичкото отгоре и изгорелите газове съдържат цялата менделеева таблица. В добавка може да се поспори доколко рафинерията в Бургас е "модерна". И накрая за капак като се замислиш КОЙ контролира цените в БГ ....
20 Януари 2016 07:52
Голям експерт ! Независим ....Нищо не зависи от него !
20 Януари 2016 08:25
В Македония нафтата е към 1.30 лв. Всека среда в района на Кулата шофьори на цистерни продават гориво за 1 (един) лев. Разбира се след , като са преминали митнически "контрол".
20 Януари 2016 09:08
Ламята 20 Януари 2016 07:52
Голям експерт ! Независим ....Нищо не зависи от него !

именно
20 Януари 2016 09:29
Никакво значение няма каква е цената в Македония - все едно да отбележа, че вчера цената на бензина в Щатите е 20ст. литъра! (а тя наистина е толкоз). Докато се потиска истинската конкуренция ще е така!
20 Януари 2016 11:15
Strudel

Мисля, че точно този въпрос повдигна и Трайчо Трайков в правителството на Бокаса 1-ви. Това не се хареса на Валентин Златев и Мутрата му взе главата.

На плажа в Катар ли го повдигна? Линкче, нещо?
Голям мъченик за народа тоз' Трайчо...

Некои конкурентни наброски:

- сегашният състав на КЗК работи извън мандата си вече няколко месеца.
Някой да пита Бокаса защо и докога така?

- с ускореното си опозициониране ДСБ съзнателно абдикира от възможността да участва в определянето на новия състав на КЗК, а и на новата концепция за работа на този орган, а това беше един от най-ярките и важни приоритети, заявени от Радан Кънев при влизането на РБ в парламента и управлението.
Дано конституционната каскада си е струвала жертването на този и куп други важни приоритети, ама изпитвам леко съмнение. Не мисля, че "ДСБ - Предприемачи"* ще са особено щастливи от абдикацията от приоритета за КЗК...

* "ДСБ - Предприемачи" = по аналогия от "ГЕРБ - Предприемачи" - предложеният от Кънев "бизнес съвет" към новия десен проект, каквото и да значи последното
20 Януари 2016 18:03
Не е чудо тоз модел на ценообразуване на дребно-търговски обекти от тип бензиностанции. По белия свят цената се определя от много повече фактори и е съвсем нормално бензионстанции на една и съща верига да имат различни цени в различни географски региони, по различно време от седмицата и т.н. Цената се влияе доста повече от това къде се намира самата бензиностанция - в по-заможни области или квартали на даден град цената обикновено е по-висока, в сравнение с други такива. Както и покрай главни пътища и магистрали цената е също по-висока от колкото в населени места. Кой ден от седмицата също играе роля в по-големите градове - в неделя вечер и понеделник сутрин обикновено е по-ниска, понеже има много повече пътуващи към тези градове заради работа. Търговеца знае, че заради повишения обем ще има и завишени приходи а от там и печалба. Основен определящ фактор обаче е начина на отдаване на тези търговски обекти за стопанисване. Масовата практика е да се дават на франчайзинг, така, че практически всеки обект си има различен собственик, който самостоятелно може да определя поне една част от крайната цена. Както винаги обаче в нашата мила Родина много обичаме да преиначаваме иначе доста логични практики и модели, които доказано работят много добре по развитите държави...
19 Февруари 2017 23:22
Честно казано, при това ползване на коли, не съм сигурен дали искам цените на горивата да са конкурентни.Ганьо няма да слезе от голфо.
Но това че "правилните хора" прибират свръхпечалби разбира се никак не ме кефи
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД