Френската полиция уби Хасна Айтбуласен и братовчед й Абделхамид Абауд, смятан за "мозък" на парижките атаки, при спецакция в квартала "Сен Дени". |
Младата жена е помагала на Абауд при подготовката на ударите във френската столица, убедени са разследващите. Според парижките следователи Хасна Айтбуласен е намерила и договорила наемането на жилище от Абделхамид Абауд и негов приятел джихадист. Младата жена се криеше от органите на реда заедно с Абауд и с белгийския гражданин от марокански произход Чакиб Акрух, който се взриви пред полицаите. Семейството й обаче настоява, че Хасна
Айтбуласен е станала невинна жертва,
и затова иска справедливост. Майката, сестрата и братът на Хасна Айтбуласен са внесли иск, като обвиняват властта за убийството на младата жена. "Смятам, че Хасна Айтбуласен е жертва", заявява адвокатът Фабиан Ндуму пред френските медии. "Братовчед й е оказвал натиск, като е заплашвал семейството и семействата на приятелите й", добавя защитникът.
Съдебен иск срещу френската държава внесе и бащата на Тарек Белгасем, който беше застрелян пред полицейски участък в 18-и парижки район на 7 януари т.г. - навръх първата годишнина от нападението срещу редакцията на сатиричното издание "Шарли ебдо". В началото на януари с викове "Аллах акбар" ("Аллах е велик") той се опита да влезе в полицейски участък, въоръжен с касапски нож и препасан с фалшив шахидски пояс. Полицаите разказват, че са го предупреждавали да не се приближава, но когато нападателят пренебрегнал призивите им, те открили огън. Представителите на реда твърдят, че са намерили написана на ръка бележка до тялото му, в която нападателят се кълнял във вярност към джихадистката организация "Ислямска държава".
"Тази версия за случилото се оспорва от поне три подробни свидетелски разказа", твърди адвокатът на семейството Наср Азайез. Според него Белгасем
е убит, тъй като е бил въоръжен
Той не е нападнал никого, но органите на реда твърдят, че са действали при самозащита. "Имат ли право да го убият, само защото е извадил оръжие?", пита риторично защитникът.
Бащата Тауфик Белгасем, който е внесъл съдебен иск за убийството на сина си, категорично отхвърля твърденията, че Тарек е бил джихадист. Ищецът определя сина си за "нормален като всички други млади хора, добър човек". Според бащата полицията е могла "да стреля по него, но без да го убива". Братовчедът на Тарек - Ахмед Белгасем, смята, че бележката, която дава основание да се прави връзка между Тарек и "Ислямска държава", е нарочно поставена, "за да се прикрие полицейска грешка".
Междувременно майката на една от жертвите на парижките атентати обяви, че ще заведе дело срещу властите в Белгия. Тя ги обвинява в небрежност, тъй като са позволили терористи да живеят безконтролно на територията й. Повечето от парижките терористите се оказаха с белгийски произход.
Надин Рибе-Райнарт, която е майка на 26-годишен адвокат, загинал при нападението в концертната зала "Батаклан", смята, че белгийските власти е
трябвало да предприемат сериозни мерки срещу джихадистите
От доста време се знае, че Белгия е на първо място в Европа по брой джихадисти на глава от населението. "Това се нарича бездействие и в резултат на това бездействие са погубени семейства и деца, които никога няма да се родят", казва тя. Покойният й син Валентин Рибе е адвокат. Във фаталния 13 ноември той и приятелката му Ева са на концерта в "Батаклан". Валентин е убит, а Ева е простреляна от джихадистите, но оцелява.
Парижките атентати са планирани в Белгия, където властите откриха няколко от скривалищата на джихадистите. Смята се, че те са ги използвали малко преди да отпътуват за Франция. Много от атентаторите имат белгийско-марокански произход и са свързани с квартала "Моленбек" в Брюксел, придобил слава на развъдник на джихадисти. "Всеки знае името Моленбек". Какви превантивни мерки е предприела белгийската държава?" пита ищцата Рибе-Райнарт. Според нея властите са можели и е трябвало да спрат 10-те терористи, пристигнали напълно безпроблемно на френска територия във фаталната нощ. Почернената Надин Рибе-Райнарт е решила да предприеме действия срещу Белгия в името на справедливостта и на сина си. "Ние, неговото семейство и приятелката му Ева, ще осигурим каквото е необходимо и ще отидем възможно най-далеч", казва тя.
Белгийският адвокат Йохан Платау обяснява пред местно радио, че може да се търси отговорност, но трябва да има конкретни доказателства за проявена небрежност от страна на държавата. Майката трябва да представи в съда такива доказателства, добавя той.