:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,883
Активни 427
Страници 19,813
За един ден 1,302,066
Трансформации

Долу раята, да живее мултикултурата!

Или как точно се промениха учебниците по история за 27 години
Странен урок по родинознане от 1992 г. България получила свободата, но не се казва от кого. "На 3 март 1878 г. българската държава била възстановена" - толкоз!
"Да се характеризира робското тегло на българския народ под османска власт!, Да се изтъкне, че всеки поробен народ има право да се бори за своята свобода!, Да се възбуди чувство на национална гордост!" Напътствията са от Ръководство за учителя по родинознание през 1981 г. Ясно е - "робство", "тъмно потисничество", "гнет", "ангария", "кръвен данък", "еничари", "Русия освободителка" са ключовите понятия в този период.

По-долу ще се опитаме да сравним имат ли промяна учебниците по история след това, каква, в какво направление по отношение на "робството" и "владичеството". Но най-напред трябва да се направят няколко уточнения. Първо, цялостен анализ какво са учели през годините децата не може да се направи, защото една и съща тема се разглежда многократно в различните класове (дообогатява се). Второ, в годините на демокрацията се рояха



много учебници по един и същ предмет,



няма как съдържанието им да се обобщи. За база на настоящото сравнение е взето изучаването в два класа - трети и пети, през три периода: веднага след 1989 г., в средата на миналото десетилетие и сега.

Преди да започнем, пак важно уточнение - в трети клас, когато е първият досег на децата с Османската империя, най-ползваните учебници в годините на прехода ("Родинознание", после "Човекът и обществото") са все дело на Мария Радева (тя или колектив). Радева е автор на десетки трудове и винаги в тях или на лекции пред студенти е защитавала тезата "да се възпитават толерантни личности, а не фанатици и терористи". Това тя казва и през 2014 г. пред сайта Клуб Z. Т. е. ясна е линията на Радева. Но понеже е професор по методика на историята, често си навлича критики на колеги - фокусира се не върху историята, а върху методиката; върху възпитанието, а не върху фактите.

И така, предметът е "Родинознание", издателство "Просвета", годината 1992-ра, автор Радева и колектив. Акцентът на османските времена е урокът "Запазване на българския народ". Четем: "Християните не участвали в управлението на държавата, плащали повече данъци". "Те нямат право да строят високи черкви, да носят пъстри дрехи". Застъпено е "съжителството": "Не бил лек животът и на много мюсюлмани. В българските градове и села те живеели заедно с християните. През столетия на съвместен живот усвоили общи обичаи на труда, в семейния живот". Много любопитен е урокът "Свободна България". В него се разказва за Руско-турската война през 1877-1878 г., но дума няма, че е победила Русия. На следващата страница "Празници в Република България" все пак се загатва, че Турция е загубила... Използван е и терминът "робство".

През 2004 г. предметът вече е "Човекът и обществото". Урокът "Запазване на българския народ" е заменен с по-неутралното "Българите през ХV-ХVII век". Четем за Османската империя: "Огромната държава била мозайка от езици и вери. Обществото се разделяло на две големи групи: елит и рая." Помнете - рая. В този учебник интересното е, че "немюсюлманите имали право да изповядват вярата си", т.е. паднало е уточнението, че не са могли да вдигат високи църкви.



Вече не се споменава, че не могат да носят пъстри дрехи,



а че имат право на собствено облекло. Описани са и несгоди и безправност, като е изведено съждението "Това накърнявало човешкото достойнство".

След 10 и повече години, т. е. днес, децата учат почти по същия учебник, в който има малки, но съществени разлики. Османската империя си е все така "мозайка", но вече не се дели на елит и рая. Думичката "рая" отпада от специалните термини, няма я. Четем, че "хората от всички вероизповедания плащат данъци", липсва информацията от 1992 г., че християните плащат повече. Няма го и изречението за накърненото човешко достойнство от 2004 г. "Съжителството" е разширено, като българите "говорили родния си език, пазели обичаите, празнували християнски празници, пеели песни", не се споменава никой да им пречи. Казусът с Русия върви положително за нея - в настоящия учебник е записана като победителка.

Накратко - в най-масовия учебник за 3-ти клас след 1989 г. "раята" изчезва, християните от най-големи данъкоплатци се превръщат просто в данъкоплатци, от "забраната за високи църкви" остава само, че имат право на църкви. Българинът е все по-фриволно облечен. Изчистена е и патетиката за "накърнено достойнство", общо взето, никой не го е нарушавал.

Вече сме в 5-и клас, 1994 г., предметът е "История", автори Вера Мутафчиева и Райна Гаврилова, изд. "Просвета". Заглавие на урок: "Българите в империята на султана". Специална точка: "Унижението на народа ни". На другата страница след уточнението, че едва ли османците са потурчвали целенасочено, следва ужасяваща картина: "Знае се, че в империята съществувало и робство, и пазари на роби. (...) Ако робинята роди дете, то ставало роб. (...) Пред всекиго от тях обаче имало изход: ако приеме исляма, получавал свобода. Съвсем немалко роби сами се стремели към това, за да бъдат освободени. (....) Невъзможно е да пресметнем числото на християните, които се помюсюлманчили, за да избегнат най-страшната участ: робство или смъртно наказание. Чудно е друго: че имало множество роби или осъдени, които предпочитали доживотна мъка или смърт, вместо да се освободят.



Длъжни сме да почитаме паметта



на тези безименни мъченици". И още: "Понякога вярващите мюсюлмани от някой град не можели да се примирят, че сред християните, техните съграждани, се издигнал изкусен занаятчия, успяващ търговец или просто хубавец. Тогава те го нападали, връзвали и отвеждали пред кадията, за да го потурчат насила. Но се случвало новият мюсюлманин на излизане от там да се отрече от чуждата вяра. Това "правоверните" не прощавали - веднага го убивали с камъни или изгаряли жив".

През 2006 г. картината е по-различна. Издателството е "Анубис", автор отново е Вера Мутафчиева. От урока за българите в империята липсва точката "Унижението на народа ни". Урокът "Българите в султановата държава" има нов увод - вместо с несгодите в Османската империя разказът почва с разширена географски мъка: "От XV до XVII век за мирния работен човек никъде из Европа не било леко". За робските пазари, насилваните християни, помюсюлманчването е разказано по-сбито. Липсват убийствата с камъни и изгарянето. Няма го и призивът да почитаме паметта на мъчениците. Използвано е и равнозначно противопоставяне: "Султановите закони наричали християнина гяур, българинът отвръщал със същото на господарите си, като ги наричал поганци".

В днешния учебник по история ("Просвета", Райна Гаврилова и колектив) е разказано подробно за помюсюлманчването, еничарите, християнската вяра като опора, съпротивата, въстанията... макар и не така въздействащо като Мутафчиева през 1994 г. И още една съществена разлика - имаме нов урок на име "Мозайката от общности в българските земи". В него четем за съжителство, общуване, обща немотия, разговори на чаршията, "взаимно уважение на религиозните празници". И верски конфликти "нерядко".



Общата тенденция през тези години



е да отпада не само думичката "робство", но и "владичество". Върви се към все по-неутрална форма - "османска власт", "османска държава".

Още по-важни от учебниците са ръководствата за учители, т.е. какво да втълпяват на децата, на какво да акцентират, кое е важното. Ето ключовите думи: 1981 г. - "героизъм", "национално самочувствие"; 2004 г. - "съжителство на различни етнически и религиозни общности", "мултикултурна среда на живота през XIX и XX l век", "стилумиране на "емпатията" (приемане на различните). За 2016 г. дебатът е сега.
 Днешният учебник по "Човекът и обществото" се опитва да направи децата толерантни граждани.
22
4492
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
08 Февруари 2016 19:30
Историята се повтаря като фарс, беше казал някой. За нас това ще бъде последната национална катастрофа.
08 Февруари 2016 19:58
Добър и полезен труд -
-----------------------------
Сайтът на Генек
08 Февруари 2016 20:17
учебниците са писани с оглед на текущата политическа конюктура и демографска ситуация и нямат общо с това, което наистина се е случило. А, известно е, че ДПС-то постоянно си е увеличавало влиянието през тоя период, а и малцинствата са си увеличавали дела сред населението. През 2050 г. не ми се мисли какво ще пише в учебниците.
08 Февруари 2016 20:25
Интересно какво е пишело в учебниците по история от 1878 до 1944 година?
08 Февруари 2016 20:27
Вижте, много е просто. 90% от списващите учебниците "историци" са зобали турски грантове. Даже си го пишат гордо в биографиите.В интерес на истината не са само нашите. Просто Турция дава много повече средства на чужди изследователи отколкото която и да е европейска страна. Как после да хапеш ръката, която те храни. Следващият репортаж предлагам да е за историческия музей в Русе, наричан неслучайно "Турския музей".
08 Февруари 2016 21:16
автора
Докато съсипваха България и народа, се разнасяше неспирен лай и смърдеж срещу ДС и военното разузнаване, които можеха да противодействат ефективно на сисипията и геноцида.
08 Февруари 2016 21:26
Мария Радева е една платена овца. Бисерите в нейните учебници са безкрайни. Такива като нея доведоха до това положение нашето образование.
08 Февруари 2016 21:57
Понеже имах възможност да се занимавам с украинци - точно така за 25 години постепенно променяха учебниците им по история , изтриваха родовата им памет .
После дойдоха курабийките и втория ешалон олигарси , които яхнаха променените учебници и промененото самосъзнание на украинците . Резултатът за Украйна и народът й - виден.
В българския случай , този процес е свързан с обезличаване на иначе консервативния в традициите си българин и гордостта от предците му , изтриване на всякакви връзки - православни, исторически и икономически , с Русия .
Проблемът тук е границата ни с неоосманистка Турция и местните кирякстефчовци - грантажии.
08 Февруари 2016 22:27
и икономически , с Русия .
Брей и заради това ли сме виновни ние?Че стокообменът ни е около 0.5% от БВП? Лош народ , лош..
08 Февруари 2016 22:31
Брей и заради това ли сме виновни ние?Че стокообменът ни е около 0.5% от БВП? Лош народ , лош.


а ти с метрополията знаеш ли колко имаме ?
колкото с Македония.
08 Февруари 2016 23:23
AzUrAL "Брей и заради това ли сме виновни ние?Че стокообменът ни е около 0.5% от БВП? Лош народ , лош..

Пак много е. Не по руска вина . На мястото на българските стоки - всякакви други стоки , но не и български. А , извинение, кроасан- българска марка, мернах сбутан в "Ашан" и "Метро" . Мястото на турците в строителството веднага се запълни.
Пак заради евроатлантическите ценности , консервни фабрики от Южна България изнасят полуфабрикати, които след това се дообработват и пребрендират.
А по-удобна и евтина връзка спрямо конкурентни държави, от порт Бургас/Варна - порт Новорусийск, особено за Крим, здраве му кажи.
09 Февруари 2016 02:09
Божидаров за труда! Както е тръгнало, няма да е далеч времето, когато на табелите по КПП-та вместо "Дорбе дошли!" ще изографисваме мултикултовото "Мархаба & Welcome"...
09 Февруари 2016 09:30
Може ли някой да обясни защо трябва да възпитаваме толерантност като преиначавяме историята? Не може ли да възпитаваме децата и внуците си да бъдат и толерантни, и знаещи своята реална история? Защо историческите събития отпреди 300-400 години трябва задължително да се считат, че ще възпитават омраза към днешна Турция и турците?
09 Февруари 2016 09:30
Интересно какво е пишело в учебниците по история от 1878 до 1944 година?
Е какво, за робство и за победата на Русия над турците. не случайно тогава 3-март е бил национален празник. Някъде след 1970-та година той беше обявен за официален. Долу, горе това, което се пише и в учебника от 1981г. Тогава националистическата пропаганда е била много силна. Аз съм виждал тетрадки от това време. Всичките бяха с образите на възрожденци на корицата- Пайсий, Раковски, Ботев, Левски, Иларион Макриополски и др..
09 Февруари 2016 10:02
Диян Божидаров
Преходът от социализъм към куневизъм върви по план.Незаменима роля в това отношение играят българските управляващи,които демонстрират”политическа воля”за разчитане на”ясния знак” долитащ от Брюксел.
09 Февруари 2016 10:53
Автора
Интересно какво е пишело в учебниците по история от 1878 до 1944 година?


Тук може да намерите малко информация за написаното в учебниците от 1936 изнесени от Костадин Костадинов:

http://kostadin.eu/2015/03/12/%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F/

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/na-kogo-prechi-balgarskata-istoriya.html
09 Февруари 2016 13:20
Може ли някой да обясни защо трябва да възпитаваме толерантност като преиначавяме историята? Не може ли да възпитаваме децата и внуците си да бъдат и толерантни, и знаещи своята реална история? Защо историческите събития отпреди 300-400 години трябва задължително да се считат, че ще възпитават омраза към днешна Турция и турците?


Летец,
09 Февруари 2016 18:02
Народ който позволи да му отнемат истината и историята... остава в историята, ако ме разбирате правилно! Ние натам сме се запътили...
09 Февруари 2016 21:51
Цялата статия описва развоя на една лъжа. Как и какво да лъжем за да възпитаваме роби. Да, въпреки различията навсякъде неотменно присъства едно и също - втълпяването в невинните деца на психологията на жертвите. Убиването, както на личното им, така и на националното бъдеще.

А историческата истина е ясна, никога не е била крита и винаги е присъствала в университетите, но никога в средното училище. Тя, обаче предполага яснота на социални понятия, каквито едва ли могат да имат третокласници.

Децата ни са доказано все по-неграмотни и остават такива. Не е ли по-добре вместо да се мисли как и с какво да ги лъжем, така че да го разберат, просто да вземем в началното училище да ги научим да могат бързо да четата, правилно да пишат и вярно да смятат.

Пък, в горния курс, когато вече имат създадена възможност за разбиране на социалните и исторически процеси, просто да им казваме историческата истина такава, каквато е.
09 Февруари 2016 22:03
Мдааа....
09 Февруари 2016 22:14
Някъде след 1970-та година той беше обявен за официален.

Марксе, паметта пак ти изневерява. 3 март бе еднократно официален празник през 1978 г., след което продължи да си бъде нормален работен ден. До 1990 г., когато стана национален празник, замествайки 9 септември.

Най-голямата истерия за робствата - византийско, турско, фашистко, бе като част пропагандата на Студената война, която трябваше да нахъса войници за евентуалният сблъсък между българската и съветската армии от една страна и гръцката и турската от друга.

Интересно как, като се скараха Турция и Русия, някои веднага се присетиха за "турското робство", почни никой не се сеща за "византийското робство", а пък за "фашисткото робство" вече никой не се сеща. Само дето тези три "робства" са си част от един пропаганден пакет.
10 Февруари 2016 01:16
981 г. - "героизъм", "национално самочувствие"; 2004 г. - "съжителство на различни етнически и религиозни общности", "мултикултурна среда на живота през XIX и XX l век", "стилумиране на "емпатията" (приемане на различните).

В тези 500 века има и за героизъм, и за национално самочувствие и за съжителство на различни етнически и религиозни общности. Но не и за "мултикултурна среда на живота през XIX и XX l век" и "стилумиране на "емпатията" (приемане на различните).
Неопол
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД