:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,537
Активни 421
Страници 19,467
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Ако дадеш свобода на хората, те поемат отговорност

Свободните училища в Дания получават 73% от издръжката на държавните, но се управляват от родителите и сами определят програмата си, казва Питер Пидерсен, председател на Датската асоциация на свободните училища
Питер Пидерсен
- Г-н Пидерсен, каква част от децата в Дания учат в свободни училища?

- В Дания има 550 свободни училища, в които учат около 17% от датските деца. В Асоциацията на датските свободни училища, която аз представлявам, членуват 360 свободни училища.

- Защо тези училища се наричат свободни? Какво е различното в тях?

- В Дания има два закона за училищата. Единият съдържа регулациите, които се отнасят за държавните училища, а другият - за свободните. Те са в голяма степен подобни на държавните, но има една основна разлика - могат сами да определят ежедневието, учебния процес и програма, начина на оценяване, целите на училището и т.н. Свободните училища трябва да се погрижат в края на 9-и клас учениците им да са способни на това, което като цяло постига общинското образование. Това означава, че програмата им може да бъде различна, но могат да изберат да ползват и програмата на държавните училища. Някои предпочитат нея, но повечето създават собствена програма. Свободните училища получават финансова подкрепа от държавата. Тя се равнява на 73% от издръжката на държавните училища. Останалата част от сумата се покрива от родителите. В държавните училища не се плаща такса.

Общинските училища се управляват от местните власти и училищната администрация. Свободните училища са асоциации, чийто борд се състои от родители, избрани на общо събрание. Бордът управлява финансите и е отговорен за училището. Бордът наема директор, който отговаря за педагогическата дейност. Това са основните разлики между общинските и свободните училища. Свободните училища се управляват от родителите на демократичен принцип.

- Има ли разлика между начина, по който се обучават учителите в Академията за учители за свободни училища и в други висши педагогически заведения?

- В Дания има два типа колежи за обучение на учители: няколко държавни колежа и една Академия за учители за свободни училища. Те действат в рамките на един и същи закон, но програмата им е различна - така както свободните училища се различават от общинските. Финансирането става по подобен начин, като в академията студентите плащат част от таксата, за разлика от държавното образование, което е изцяло безплатно. Всички студенти получават държавна стипендия.

- Какво е важно за преподавателите в свободните училища?

- За да преподаваш в общинско училище, трябва да имаш образование в държавен колеж. Свободните училища обаче нямат такова задължение - те могат да наемат за учител когото пожелаят, включително без педагогическо образование. Отговорността на училището е да избере човек, който да е способен да преподава качествено. В свободните училища има учители с най-различно образование: академично, педагогическо, занаятчийско и т.н.

Този, който отговаря за работата на учителите, е директорът. Родителите осъществяват основния контрол на качеството - всяка година те избират независим надзорник, който посещава училището и прави доклад за преподавателската работа. Неговият доклад оценява работата на учителите съобразно ценностите и приоритетите, за които са се съгласили родителите. Освен това той потвърждава, че изискванията на закона са удовлетворени. В противен случай министерството може да инициира собствена проверка и в краен случай да спре финансовата подкрепа. Учителите в свободните училища трябва да притежават както професионални, така и личностни качества. Там е важно не само академичното развитие на детето, но и възпитанието на децата като личности с индивидуалност и свързването им с другите в общност чрез сътрудничество и задружност. За да постигне това, учителят трябва не само да е преподавател по определена дисциплина, а и човек с изградена личност.

- По каква причина един родител би избрал да запише детето си в свободно училище, а не в общинско?

- В Дания родителите носят отговорност децата им да бъдат образовани, а не да осигуряват присъствието им в училище. Те могат да ги образоват и у дома, ако решат. Ето защо имаме както общинско, така и свободно образование. Това осигурява свободен избор на училище за родителите. Те правят своя избор въз основа на своите ценности. Всички свободни училища са изградени около определени ценности, цели и подходи и са длъжни да ги опишат на своя уебсайт. Общинските училища в цялата страна са до голяма степен едни и същи. Това дава възможност на родителите да изберат училището, чиито ценности са най-близки до изповядваните от тях.

- Има ли някакви предизвикателства, с които свободните училища се справят по-добре, отколкото общинските?

- Като цяло няма разлика между децата и родителите в общинските и свободните училища. Датското общество е до голяма степен хомогенно - без това да означава, че всички сме богати или пък че не сме различни. Това означава обаче, че предизвикателствата в училищата са до голяма степен едни и същи. Разликите са в начина, по който се преподава и общува с децата, начина, по който възрастните присъстват в живота им. Свободните училища са по-малки от общинските (като цяло, защото има различни случаи). Ето защо те по-добре прилагат сътрудничеството като мотивация за учене. Свободните училища използват ресурсите на родителите (финанси, труд, умения) като част от училището и културата в свободните училища и по този начин ги интегрират по-добре в училищната дейност.

Свободата, която се дава на тези училища, мотивира родителите да подкрепят учителите и директора. Те са силно посветени на училището и се грижат за него. Общинските училища като че не са толкова близо до семейството - и това отдалечава родителите от поемане на отговорност за ежедневието на децата в училище. Нали знаете: ако дадеш свобода на хората, те поемат отговорност.

..............................

* Питер Пидерсен е председател на Датската асоциация на свободните училища, която обединява 360 училища. В момента е същевременно и председател на управителния съвет на Академията за учители за свободни училища в Олеруп, Дания. Той е гост на Втората национална среща за свободно развитие на образованието, където ще представи датската образователна система и демократичното управление на Академията за учители за свободни училища. Конференцията е организирана от Националната мрежа на родителите и ще се проведе в София на 20 и 21 февруари т.г. в "Рейнбоу Плаза" и "София Лайв Клуб".

4
2129
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
14 Февруари 2016 18:48
Ех, мечти, мечти....
14 Февруари 2016 19:25
Дааа. А българското училище от тоталитарно се превърне в авторитарно...
14 Февруари 2016 20:40
И датците с едни такива фамилии...
15 Февруари 2016 21:04
Повече информация за събитието тук:
conference.nmr.bg
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД