Дейвид (Давид) срещу Борис: това ще бъде картината на решителната британска битка в референдума за оставането на Обединеното кралство в Европейския съюз. След като дълго подклаждаше напрежение, консервативният кмет на Лондон Борис Джонсън съобщи в неделя след обяд решението си да поведе кампания за Брекзит (Вritish exit, излизане на Великобритания от Европейския съюз) срещу своя състудент от Итън и Оксфорд премиера Дейвид Камерън. Същински сблъсък на титани. Неговият чар и популярност в служба на лагера Оut ("Вън")
може да промени съотношението на силите
Засега се редуват противоречиви сондажи: след като в петък социологическата агенция TNS даде предимство на Брекзит, статуквото се върна и дори взе преднина от 15 пункта в неделя според института Survation. "Шансовете за Брекзит нараснаха значително със съобщението на Борис Джонсън", смята бившият министър по европейските въпроси лейбъристът Денис Макшейн, който е автор на книга за Брекзит. С "огромна тъга" съперникът на Дейвид Камерън се остави да бъде погълнат от атавистичен евроскептицизъм. Прецизната политическа сметка показва, че в случай на излизане от ЕС Борис Джонсън ще бъде неизбежен наследник на отслабения Камерън. А може би и в случай на победа на статуквото...
Борис Джонсън обясни в неделя, че е желаел "по-добро споразумение" за британците с цел "да си спестят пари и да си върнат контрола". "Желая нови отношения (с Европа), базирани повече върху търговията и много по-малко върху наднационалното съдържание", заяви той пред стотина журналисти пред дома си в Лондон.
"Последното нещо, което ми се иска, е да се изправя срещу Дейвид Камерън или срещу правителството, но след много главоболия не мисля, че бих могъл да постъпя по друг начин", каза лондонският кмет. Изтъквайки отбраната и британския суверенитет, Борис Джонсън настоява, че Европейският съюз "носи реална заплаха да излезе от адекватен демократичен контрол".
След европейската битка за Брюксел започна на висока скорост
битката за Англия
На връщане в Лондон през нощта в петък срещу събота Дейвид Камерън вече се сблъска с бунт в собственото си правителство. В пазарлъка на високо равнище той успя да изтръгне консенсус на 28-те държави в ЕС, но не бе така с неговите 23-ма консервативни министри от кабинета. Петима от тях и много заместник-министри станаха дисиденти, като започнаха кампания срещу оставането на Обединеното кралство в Европа. Няколко минути след потвърждаването от премиера, че 23 юни е датата на референдума, те се появиха в събота след обяд на среща във формата Vote Leave (Вот за напускане).
Начело на дисидентите още преди присъединяването на Борис Джонсън се открояваше министърът на правосъдието Майкъл Гав, близък личен приятел на Камерън, който се определи като "разочарован, но не и изненадан" от това решение. Там са също министърът на труда и пенсиите Иън Дънкан Смит, лидерът на Камарата на общините Крис Грейлинг, Джон Уитингейл (министър на културата), Тереза Вилиърс (министър за Северна Ирландия) и Прити Пейтъл (заместник-министър по заетостта). Те са свободни да правят кампания за Брекзит, запазвайки мястото си в правителството. Камерън се съгласи миналия месец да допусне отклонение от правителствената солидарност под заплаха от колективна оставка.
Премиерът прие със свито сърце
новите правила на играта, утешен, че главните фигури в кабинета - Джордж Озбърн (министър на финансите) и Тереза Мей (министър на вътрешните работи) - остават в неговия лагер. Макар и пламенен евроскептик, министърът по въпросите на бизнеса Саджид Джавид обяви подкрепа на кампанията in ("вътре"), но само от "прагматизъм", твърдейки, че Великобритания въобще не е трябвало да се присъединява към Европа. Затова пък кандидатът на торите за наследник на Борис Джонсън в Лондон на задаващите се общински избори през май Зак Голдсмит се обяви за излизане от ЕС - дързък стратегически ход за завладяване на най-еврофилския град в страната.
Изправени пред исторически залог, политическите среди са разтърсени из основи. След като постави бъдещето на Обединеното кралство в зависимост от авантюрата с референдума, чиято цел бе да възстанови единството в Консервативната партия, Дейвид Камерън рискува да се провали и в едното, и в другото. Тази втора фаза на битката за Брекзит го накара да промени тона. След като месеци наред хулеше Европа, ето го превъплътен в неин най-добър адвокат. Разбира се, той си запазва някои семантични резерви: "Не обичам Брюксел - обичам Великобритания". Но настоявайки за "особен статут" на Великобритания в Европа, той предупреждава срещу "скок в неизвестното". "Напускането на Европа ще заплаши нашата сигурност и благополучие", аргументира се Камерън. Страната е "по-сигурна, по-силна, по-богата" в ЕС - ще повтаря той през оставащите 123 дни на кампанията.