:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,166
Активни 468
Страници 4,731
За един ден 1,302,066

Да блокираш на инат

Българската държава за пореден път доказва, че трудно се справя с кризи
Снимка: БГНЕС
Транспортният министър Ивайло Московски реагира не само късно, но и абсолютно неадекватно на кризата.
Пълната блокада на българо-гръцката граница в неделя спря, макар и под условие, и засега не е ясно дали няма да се поднови. Но тя за пореден път показа, че българската държава трудно се справя с кризи или реагира със закъснение. Показа още, че напук на хвалбите за масово строителство на пътища алтернативни маршрути няма. А когато ги има, те не могат да понесат засилен трафик, нито пък навреме да се създаде организация за неговото пропускане. Показа и още нещо - че непрекъснатата смяна на мнения и изказвания, така типична за премиера, е заразила и неговия екип.

След като седмици наред гръцки фермери затваряха периодично основния пункт при Кулата и частично някои от другите пунктове, през миналата седмица българските превозвачи затвориха всички гранични преходи от наша страна. Докато при гръцката блокада се пропускаха леки коли и автобуси, както камиони в определени интервали от време, за няколко дни блокадата стана пълна, със заканата да е безсрочна. В последните й два дни имаше закани да се спират дори пешеходците.

Едва тогава българските власти заговориха на висок глас за проблема - колкото хаотично, толкова и противоречиво. Непремерени и напълно неподходящи за държавници от висок ранг изказвания срещу гърците и гръцката държава



отключиха патриотично-шовинистична вълна,



която с времето ще отшуми, но последиците от нея могат да бъдат много неприятни. Приказките на премиер и на транспортен министър за група пияни фермери, заради които цяла България страда, също не могат да бъдат определени като приемливи.

Вярно, реакцията на българските превозвачи в някаква степен би могла да бъде оправдана. От дълги години, точно в неактивния за земеделска работа сезон, фермери от Северна Гърция периодично блокират границата с едни или други искания. В случая протестът бе най-вече срещу пенсионната реформа, която трябва да проведе южната ни съседка. Но никога досега това не се е случвало за толкова дълъг период. Управниците ни лансираха подозрения, че протестите са толерирани от гръцката държава и едва ли не има някакво съглашение с фермерите. Може и да е основателно.



Но нека видим и другата страна



Министърът на транспорта Ивайло Московски стигна до границата седмици след като там започнаха блокадите. След което изрази пълна солидарност с българските превозвачи за пълната блокада. При поредния опит за преговори в събота се оказало, че няма с кого да се преговаря. Имало само един-двама фермери, които просто пазят паркираната край магистралата техника. Добре, но отговорните за ситуацията в гръцкото правителство не са на границата при Кулата. Гръцкото правителство все пак е в Атина. Така че министър Московски просто няма какво да прави и с кого да преговаря там, освен ако не иска да си говори с "някакви овчари", които от своя страна имат проблем не с него, а със своето си правителство. И като капак на всичко да обяснява, че подкрепя протестите на българските превозвачи и те ще продължат до неясно какво решение.

Точно заради това Московски стигна до крайно емоционални изказвания - едва ли не да прекратим всякакви връзки с Гърция. В последните дни на миналата седмица той дори заяви, че ще остане с нашите шофьори колкото трябва, взел си е дори и дрехи. След което замина за Бургас, а в неделя обяви спирането на блокадата. Вчера в интервю за в. "24 часа" министърът вече твърди, че може да е разбран превратно и че не иска да се нарушат добрите българо-гръцки отношения, има нещо против само византийските номера.

И не е само Московски. Подкрепа за блокадата от българска страна изрази и премиерът Борисов. Първо той се изказа остро срещу гръцките протестиращи, после смекчи тона, в събота отново заговори за скари и сиртаки отвъд границата. От времето на вдигането на блокадата до вчера още не се бе изказвал.

Българският парламент пък прие в петък декларация Европейската комисия да започне наказателна процедура срещу Гърция заради блокирането на границата и протестира срещу честите блокади.



Това упражнение на парламента е безсмислено



През миналата седмица от Европейската комисия на няколко пъти бяха получени отговори, че "положението се наблюдава внимателно". Да има наказателна процедура срещу Гърция е почти невероятно. Дори и да се стигне дотам, тя трае дълги години и няма да доведе до санкции, камо ли до компенсации. Още повече че в събота и неделя границата от гръцка страна бе реално отворена, а блокирана от наша страна. И това няма как да не бъде отчетено. Какво да очакваме - някой да призове Брюксел да започне процедура и срещу България? Впрочем, думите на транспортния министър, че отваряме границата в знак на хуманност, водят до извода, че между събота и неделя някой е осъзнал, или е бил "осъзнат", че отива твърде далеч. От гръцка страна нещата също бяха изиграни "по византийски" - границата е отворена, те българите са я затворили...

Поведението на гръцките фермери може да се определи като самоуправство, нарушаващо европейските правила, толерирано от гръцките власти. Но пълното блокиране на границата от българска страна с подкрепата и насърчението на българските власти също нарушава европейските правила, и то по-драстично. Премиерът Борисов може да говори, че е имал разговори с гръцкия премиер Алексис Ципрас, че колегата му отговорил как няма контрол на ситуацията, че не пращал полиция и жандармерия. Но как да определим затварянето от наша страна на гранични пунктове, отвъд които няма протести и блокади? Как да определим ситуация, в която не се отваря дори хуманитарен коридор? Като война?



Или като "зъб за зъб, око за око"?



Подобно поведение е само "блокада на инат" независимо от последиците.

Последиците досега са опашки от десетки километри от няколко хиляди тежки камиони от двете страни на границата. Изнервени шофьори. При толкова дълга и тежка блокада тя се превръща в криза - и хуманитарна, а и екологична. Българските превозвачи поставиха ултиматум да има споразумение на държавно ниво за свободен път. Правят се закани границата да бъде блокирана по Великден, когато традиционно стотици хиляди българи пътуват към Гърция, както и в разгара на летния сезон, за да се провали летният сезон. Превозвачите получиха подкрепа и от земеделски организации. Плодове и зеленчуци, голяма част от които в този сезон идват от Гърция, поскъпнаха, а някои от борсите останаха напълно празни. Фирмите и от двете страни на границата търпят сериозни загуби. Засега българските транспортни фирми пресмятат само преките щети от престои, командировъчни, горива за около 15 милиона евро. Но на границата над половината камиони не бяха български.... Конкретните загуби ще се броят по-късно. И те ще бъдат многократно по-големи - от развалена стока, от пропаднали договори за доставка в определен срок. Появиха се дори кадри на шивачки от цехове от българска страна, които с ръчни колички прекарват топове плат през границата. Хвърчат информации за отказани туристически резервации и от двете страни на границата. Адвокат от Петрич, който работи с гръцки фирми у нас, заведе дело в Гърция заради бездействието на институциите. Българските превозвачи се готвят за дела, управляващите обясняват, че трябва да сметнат загубите си и че могат да си търсят парите и в български съдилища. Досегашният опит сочи, че при предишни подобни случаи никакви компенсации не е имало.

След пълното затваряне на подходите към Гърция тежки камиони се насочиха да преминат от Гърция през Македония към България. Образува се опашка от около 4 км, а едва след това от българска страна започнаха някакви мерки да се пратят допълнителни екипи и да се ускори преминаването на тировете.

Има и друг въпрос. Защо въпреки блокадата на гръцката граница родните транспортни фирми не са пренасочили автомобилите си? Ако искат, ще отговорят в идните дни. Непонятно е как въпреки предупрежденията, че трасето е затворено напълно от българска страна, там продължи да се трупа опашка от тирове. И тук може да се подозира известно съглашение между превозвачите и властите. Но е факт, че страната ни няма алтернативни маршрути. И никога не е имала амбиция да ги направи. Само че това е тема от десетилетия, не от вчера.

Снимка: БГНЕС
Дни наред това беше единственият начин да прекараш стока през българо-гръцката граница.
БГНЕС
В отговор на непрекъснатите разкази за димящи барбекюта при гръцките фермери скари бяха изкарани и от нашата страна на границата.
19
2717
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
22 Февруари 2016 20:22
Докато при гръцката блокада се пропускаха леки коли и автобуси, както камиони в определени интервали от време, за няколко дни блокадата стана пълна, със заканата да е безсрочна.


ах!
как другите медии скриваха това?
Не подкрепям контрабадистите ака. бг шафьори.
22 Февруари 2016 20:45
Боза , добрите гърци , лошите българи и екологичната катастрофа
22 Февруари 2016 21:09

Цигуларов,
Един трезв глас в цялото безумие.
22 Февруари 2016 21:51
Много необективнаи тендециозна статия. Цигуларов -

Дон, пак се подхлъзваш по кирякстефчовщина
22 Февруари 2016 21:52
афторът
22 Февруари 2016 22:01
Дон, пак се подхлъзваш по кирякстефчовщина

Няма да ти отговоря. Не заслужаваш такива слова.
22 Февруари 2016 22:02
Краси,
22 Февруари 2016 22:15
Пак прочетох материала, да не би да съм изпуснал нещо. Тц. Боза и кирякстефчовщина от кора до кора.

Краси
22 Февруари 2016 22:26
А къде е коренът на проблема? Пенсионната реформа. Вариантите са два:
- или вдигат осигуровките. Не искат.
- или намалят пенсиите. Пак не искат.

И целата тая цигания, за която ние сме само съпътстващи загуби е да си я карат по старому и пак ЕС да им плати сметката.
Нищо ново не научиха от 2009 досега. А що дитирамби как се "борели за правата си". Не случихме на съседи, ей.
22 Февруари 2016 22:28
- Бягайте беее-й! Бягайте! Чорбаджията иде! - извика едно от хлапетата, като зърна Кир Михалакя, и обърна пети, та побягна като опърлено.
Децата - едни избягаха, други като втрещени се прилепиха до дуварите, зачевъркаха носовете си и със страх чакаха да измине селският бик. А Кир Михалаки - вятърът надул шкембето му като гемеджийско платно - плува ли, плува! "Их! Да има кой да ти избоде с някоя главня едното око, ще замязаш на циклоп" - рекох аз на ума си; защото тамам тогава учех гръцката митология.
22 Февруари 2016 22:32
Господин Цигуларов,
22 Февруари 2016 22:33
Не случихме на съседи, ей.

Факт, ако бяха като нас, нямаше как да ги изкарваме виновни затова, че не са като нас.
22 Февруари 2016 22:50
Неубедително и със сбъркан прицел четиво.
22 Февруари 2016 23:18
Поведението на гръцките фермери може да се определи като самоуправство, нарушаващо европейските правила, толерирано от гръцките власти. Но пълното блокиране на границата от българска страна с подкрепата и насърчението на българските власти също нарушава европейските правила, и то по-драстично.
Това е смешно! Гърците не пускат никого, блокадата от българска страна е символична, не можеш да спреш някого, който е спрян от друг. Но пък имаше ефект. За да обвинят България, веднага свалиха блокадата.

Какво сме направили като държава? Два телефонни разговора от министър-председателя Борисов към гръцкия премиер Ципрас. Среща в Лондон между двамата по тази тема. Разговори между нашия и техния външен министър, както и между вътрешните министри. Аз с моя колега също разговарях.

И ако някой твърди, че държавата нищо не прави, лъже. На всички тези разговори, включително и с министър-председателя, отговорът е един и същ: “Ситуацията е извън нашия контрол, ние не можем да направим нищо.” При което поех ангажимента да водя преговори на място - на самата граница.

И към ден днешен официалните власти на Гърция твърдят, че това е незаконен протест, но е извън техен контрол.


https://www.24chasa.bg/Article/5316390

След като това се повтаря десетилетия /според думите от автора / поне едно предложение за решение на проблема защо не написахте? Не само правителството на Ципрас се спотайва и отказва да разчисти ГКПП с България, а и всички предишни гръцки правителства. Този факт, всъщност посочен от автора, би трябвало да му подскаже за какво иде реч.


23 Февруари 2016 09:08
Общо-взето преговор на всичко случило през последните седмици, което си го знаем и без тази статия. Разбра се, че грешно сме били реагирали, но кое би било верният път - също не се знае. Останах с чувството, че вината е единствено наша и че има някаква завера от превозвачите ни...
А това за алтернативните маршрути ми прозвуча като газовите трасета - пожелателно...
23 Февруари 2016 10:33
А когато ги има, те не могат да понесат засилен трафик, нито пък навреме да се създаде организация за неговото пропускане.

И този проблем сигурно съществува само от 4-5 години?
Ако добре разбрах, трябва да се хвърлят пари за построяване на още няколко пътя, свързващи България и Гърция, които са обходни и по-неудобни и през останалото време няма да са натоварени като превантивна мярка срещу периодичните гръцки блокади.
Оправдани ли са разходите за построяването им и каква икомомическа полза ще има от тях?
И ако следващия път гърците блокират и тях какво правим тогава?
Освен това след като гърците са крайно некоректни към България защо нашите управници трябва да поддържат добрия тон? Значи да се снишим да не обидим съседите. А че тези съседи не им пука за нашите проблеми, за заплатите на тираджиите и за цялата социална цена, плащана от българите? Защо на нас трябва да ни пука дали ще са обидени или не?
Какво бълваше и бълва гръцката преса срещу Германия, например? А заканите на Ципрас към кредиторите на Гърция?
Те действат нагло и безпардонно срещу всеки, нарушил интереса им (поне както те го разбират), а ние ще им правим мили очи за да не ги разгневим.
Адвокат от Петрич, който работи с гръцки фирми у нас, заведе дело в Гърция заради бездействието на институциите.

Трябва да се търси и намери начин да се съди Гърция за щетите, понесени от българските фирми поради бездействието на гръцката държава. Много съм скептичен, че "независим" гръцки съд ще отсъди в наша полза. Юристите трябва да търсят и други възможности за получаване на обезщетения.
Статията е разочароващ опит да се оправдае едно самоуправство като се прехвърли вината за рекета на гърците върху България.
Ако български протестиращи бяха направили същото дали гръцките вестници щяха да запазят приятелски тон към България и да обвиняват тяхното правителство? Щеше ли гръцкият премиер да е благосклонен към подобни действия?
Щеше, ама друг път!
23 Февруари 2016 11:04
Пълната девалвация на кадрите е видима на снимката.До министъра с гръмко,всяващо респект име е специалист от миналото по управление на готвачки и чистачки, издигнал се до управление на шофьори виден частник.
Той и МП е по чистачките та не е за учудване.
23 Февруари 2016 11:57
При гръцките фермери положението е ясно. До сега не са плащали, или символично, сега държавата иска от тях да почват да си плащат. Обаче държават от другата страна започва да им орязва и парите дето им е давала, та по този начин те са цакани от двете страна. Нормално е това да не им харесва.
Обаче като не им харесва не мога да разбера защо трябва да блокират границата? Да си блокират Атина, Тесалоники, Серес, Драма ... както са си свикнали, конвенционално да си чупят магазини, да палят коли , да се замерят с полицията ...
Нашите превозвачи могат да затворят границата малко по-интелигентно, с известен пропусквателен режим, без да се налага автобуси с туристи, деца, животни да бедстват без храна и вода.
Но дали не очаквам порекалено много от нашите шофьори?
Интересно ще е ако се опитат да затворят границата примерно Юли месец ... и то ако от гръцка страна няма блокада ... Тогава ще стане весело.

23 Февруари 2016 18:40
Вината за тези блокади е на гръцките фермери и на гръцката държава. Тяхната полиция може да ги спре и да не допусне селскостопанска техника към КПП-та. Но тях повече ги притеснява ако тракторите се стоварят в Атина.
И нека да е ясно - протестиращите НЕ СА ВСИЧКИ гръцки фермери, а тези от централната част на гръцка провинция Македония. С главен център Серес. Да отидат с тракторите си в Атина ще им е доста по-трудно. Това е по-бедната част на Гърция, нито портокали растат, нито маслини. Отглеждат картофи, малко плодове, зеленчуци, зърно и продават най-вече в близките градчета, те износ за България НЯМАТ.
Блокирайки границата, пречат на българските превозвачи, които логично са най-много, и на гръцките износители от южните части на страната. Мизерна работа от тяхна страна.
В северна Гърция има доста обходни маршрути, но на юг България има своите планини и пътищата са малко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД