:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,753
Активни 371
Страници 318
За един ден 1,302,066
Тактика

Твърдото ядро в ЕС избра мека политика към Ирак

Париж и Берлин усетиха, че губят силата на гласа си в европейския хор, и преминаха към лиричен дует
Европа стана жертва на своя успех - колкото повече се разширява, толкова повече се разединява. Още при първото по-сериозно изпитание за нейната солидарност покрай кризата с Ирак държавите се разделиха на проевропейски и проатлантически. За центробежните тенденции с пълна сила допринасят и кандидатките за членство, които уж много се натискат да ги приемат в общия европейски дом, а гледат да се закачат на американски буксир.

От няколко месеца се случват странни неща. Най-проевропейският британски премиер след войната Тони Блеър оглави проамериканския фронт на привържениците на твърдите действия срещу Ирак. Най-проамериканският френски президент Жак Ширак оглави фронта на съпротивата срещу американския натиск. Най-безгласният съюзник на САЩ в НАТО - Германия - проговори със свой глас и в синхрон с Франция. Споровете създават впечатление, че се решава съдбата на Ирак, но в действителност се решава съдбата на Европа.

Шефът на Пентагона Доналд Ръмсфелд опрости нещата повоенному: според него Европа се разделила на стара и нова. В действителност от "старите" има и в двата лагера, докато новите са изцяло в американската зона. В момента картината изглежда така: твърдото европейско ядро се представя от Франция, Германия, Белгия, Люксембург и Гърция - те са настроени миролюбиво по кризата с Ирак; Декларацията на 8-те в подкрепа на САЩ очерта групата на "атлантиците" - Великобритания, Испания, Италия, Португалия и Дания, както и трите "отличнички" сред страните-кандидати (Полша, Унгария и Чехия); Към тях се присламчи Вилнюската група на 10-те, сред които и България; а Холандия, Швеция, Финландия, Ирландия и Австрия запазиха неутралитет.

Париж и Берлин усетиха, че Европа влиза в дълбок атлантически коловоз, и слязоха от натежалата каруца, за да запазят маневреност. В края на януари те си спомниха за началото - за френско-германското помирение, което беше моторът в изграждането на обединена Европа, и обявиха нови идеи за бъдещата архитектура на ЕС. Философията на тяхната инициатива бе да се узакони правото на държавите да напредват с различни скорости: които могат да избързат - да се обособят в лидерска група; останалите да ги догонват, като първите им показват посоката. Това не се хареса на кандидатките, които се надяваха да се движат в една група с по-развитите, за да се възползват от тяхната солидарност. "Новите" започнаха да хвърлят погледи към Щатите, които искаха от тях само политическа преданост, без да им поставят икономически условия.

Аритметично Франция и Германия би трябвало да изглеждат в изолация заедно с малкото си верни приятели. Ако се броят държавите, атлантиците определено имат превес. Париж и Берлин обаче все повече залагат на съюзник, който въобще не бе включван досега в сметката. Тяхната позиция се разминава с политиката на повечето правителства, но е в синхрон с настроенията на повечето народи. Миналата седмица "Ню Йорк таймс" писа, че в еднополюсния свят вече се очертават две суперсили - САЩ и световното обществено мнение. Втората няма бойни дивизии, но както показа през Виетнамската война преди 30 години, може да спре и най-голямата военна машина.

Ако войната срещу Ирак, която изглежда все по-близка, не бъде бърза и ефикасна, а предизвика много жертви и нови кризи в света, Франция и Германия могат да разчитат, че твърдите правителства на атлантиците няма да издържат. Ще ги съборят собствените им народи. Тогава те могат да се окажат в много удобна позиция на истински европейски лидери. Или поне така се надяват.
 
Германия и Холандия изпратиха ракети "Пейтриът" след като HАТО постигна мъчително споразумение за защита на Турция.
848
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД