:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,380
Активни 692
Страници 8,945
За един ден 1,302,066
Кулинария

Мюсли - европейският отговор на американския корнфлейкс

Консервативно настроените гурмани сравняват тези храни със смески за животни
На прага между XIX и XX век светът постепенно навлиза в нова епоха - епохата на модернизма. Общоприети дотогава представи за много неща внезапно започват да се променят. Докато Айнщайн разрушава старите идеи за време и пространство, Пикасо руши класическата ренесансова перспектива в своите платна. Фройд руши традиционни представи за мотивацията в човешкото поведение. Квантовата механика променя представите за света на елементарните частици. Модерните поети (дадаисти, сюрреалисти и пр.) рушат ритъма на стиха.

----

Любопитно е да се види как всепроникващият дух на модерността и рационализма се е проявил в кухнята. Изглежда, това най-добре личи в появата на две храни - американският корнфлейкс и европейското мюсли. Двете универсални сутрешни закуски, които някои консервативно настроени гастрономи са склонни (несправедливо) да сравняват с фураж, са създадени в края на по-миналия век, т.е. по същото време, когато в науката и изкуството проникват бурните ветрове на модернизма. Затова и тези храни изцяло носят прогресивния дух на своето време. Иначе казано, след като светът не е това, за което сме го мислили, човек би трябвало да се храни (или поне да закусва) по друг начин.

За създател на



първата зърнена закуска



историята сочи американския д-р Джеймс Джексън от градчето Батъл Крийк в щата Мичиган, който през 1863 г. създал някакво далечно подобие на корнфлейкса. Неговите усилия били мотивирани от някои протестантски проповедници, които твърдели, че хората трябва да върнат триците в хляба, който бил станал прекалено префинен, че чаят и кафето са отрови и трябва да им се намерят заместители. Същинското раждане на корнфлейкса обаче станало трийсетина години по-късно, когато един друг американски лекар и активист на Църквата на адвентистите от 7-мия ден Джон Харви Келог изработил специална храна от житни люспи (cereal flakes), която нарекъл Granose. Желанието на д-р Келог било с новото изобретение да лекува от запек своите братя по вяра. Освен това той мечтаел да направи вкусен и здравословен заместител на кафето. Но нямал търговски нюх, поради което изобретенията му оставали известни единствено на неговите пациенти. Сред тях се оказал и някой си Чарлз Пост, предприемач, който след няколко фалита заболял от тежко стомашно неразположение. През 90-те години на XIX век той разработил напитката Postum - заместител на кафето на зърнена основа. Според рекламните послания нямало нито една сфера на живота, в която да не се простира полезното действие на новия продукт. Постум помагал както при физически и морални увреждания, така и при социални проблеми като разводите и младежката престъпност.



"Напитката, която прави кръвта червена",



бил основният рекламен слоган. Скоро след това Пост постигнал изключителен успех със закуската Grape Nuts - нещо, което силно се доближава до днешния корнфлейкс. В първите години на миналия век в Америка вече имало няколко десетки компании за производство на подобни храни. Тогава впрочем се ражда и чипсът.

Мюсли е европейският отговор на американския корнфлейкс. Тази универсална закуска днес сближава вкуса на деловите преуспяващи жени, децата и културистите - всеки има своето мюсли. Независимо че думата лесно може да се асоциира с ислямския свят, тази храна е измислена в сърцето на Европа. Създадена е от швейцарския лекар Бирхер-Бенер (1867-1939 г.). Той работел в санаториум за туберкулозно болни, където развил теорията за суровоядството като метод за лечение на различни болести. Методът му дал добри резултати сред много от неговите пациенти. Изглежда, това е направило популярно и неговото мюсли - закуска от житни зърна (най-често овесени ядки) с мед, плодове и различни други съставки. В Западна Европа тези храни започнаха да стават особено популярни в средата на миналия век. Изтокът ги опозна след падането на желязната завеса и изглежда тяхното разнообразие в супермаркетите е един от неизбежните знаци на нашата закъсняла модерност.

В същото време около модерността на корнфлейкса и мюслито има нещо подозрително. Тези храни прекалено силно деритуализират сутрешната закуска. Там където класическите стандарти от по-миналия век са наложили ножа за мазане на масло и рязане на наденички, както и лъжичката за чая, поставката за варено яйце и разни други атрибути, модерността предлага една проста купа с мюсли или корнфлейкс и супена лъжица. Усещането е, че отивайки напред, човек всъщност се връща някъде в дълбокото си минало.

---

Рецепти

Домашно приготвено мюсли

Продукти: 4 ч.ч. овесени ядки, четвърт чаша мед, 2 с.л. зехтин, 1 ч.ч. различни сушени плодове (стафиди, кайсии, смокини), половин ч.ч. ядки (орехи, семки, бадеми).

Овесените ядки се смесват със зехтина и меда и сместа се пече около 40 минути в предварително загрята фурна до 150 градуса. От време на време ядките се разбъркват. След като се охладят, се добавят сушените плодове и другите съставки. Мюслито се затваря в стъклен буркан и се държи в хладилника.



Мюслито на д-р Бирхер-Бенер

Продукти: 60 г овесени ядки, 1 ябълка или някакъв друг плод (банан, киви, мандарина), 1 с.л. мед, сок от половин лимон, 1 с.л. едро счукани орехови ядки или слънчогледови семки.

Овесените ядки се накисват от вечерта в студена вода. На сутринта водата се излива и върху ядките се настъргва ябълката или друг плод. Добавят се медът, лимоновият сок и ядките. Мюслито се разбърква и се яде.



Панирани пилешки хапки с корнфлейкс

Продукти: 1 пиле, 1 връзка корени за супа, магданоз, сол, черен пипер, брашно, корнфлейкс, 2 яйца, 100 мл прясно мляко, настърган кашкавал, настъргана лимонова кора, масло, костен бульон, мазнина за пържене.

Почистеното пиле се вари в костен бульон или подсолена вода с едро нарязаните корени за супа. След това се изважда, обезкостява се и се нарязва на хапки. Подправя се със сол, черен пипер и няколко капки лимонов сок. От яйцата млякото и брашното се приготвя палачинково тесто. Пилешките хапки се потапят в тестото, овалват се в корнфлейкс и се пържат до златисто в сгорещената мазнина. Веднага след изпържването хапките се мажат с прясно масло и се поръсват с настъргат кашкавал и настъргана лимонова кора. Поднасят се с картофено пюре и салата според сезона.

------

Страницата подготви Ясен Бориславов



Текстове към илюстрациите:

Въпреки че храни като корнфлейкс и мюсли минават за последен писък на модата в храненето, някои хора са склонни да ги сравняват с традиционните смески за животни.
2
4198
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
17 Септември 2005 10:53
Според мен "соленият" вариант е по-вкусен.Особено като салата с една ракийка вечер който иска да пробва- в 200 мл запарва 6-7 супени лъжици мюсли за около 40 минути.През това време си нарязва наситно /настръргва/ краставица, зеле, или надребнен суров карфиол, домати.Прибавя се настъргано яйце и сирене.залива се със сос от смесени с предпочитани съотношения олио, оцет и горчица.Ситно нарязано пушено филе също е вкусно да се добави.Много си върви салатата със здраво изстудена във фризера ракия.Няма нужда от друга вечеря и със сигурност се смъкват килограни.
17 Септември 2005 13:18
Аз пък, четейки за корнфлекса и д-р Келог, се сетих за оня велик филм Пътят към Уелвил
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД