На прага между XIX и XX век светът постепенно навлиза в нова епоха - епохата на модернизма. Общоприети дотогава представи за много неща внезапно започват да се променят. Докато Айнщайн разрушава старите идеи за време и пространство, Пикасо руши класическата ренесансова перспектива в своите платна. Фройд руши традиционни представи за мотивацията в човешкото поведение. Квантовата механика променя представите за света на елементарните частици. Модерните поети (дадаисти, сюрреалисти и пр.) рушат ритъма на стиха.
----
Любопитно е да се види как всепроникващият дух на модерността и рационализма се е проявил в кухнята. Изглежда, това най-добре личи в появата на две храни - американският корнфлейкс и европейското мюсли. Двете универсални сутрешни закуски, които някои консервативно настроени гастрономи са склонни (несправедливо) да сравняват с фураж, са създадени в края на по-миналия век, т.е. по същото време, когато в науката и изкуството проникват бурните ветрове на модернизма. Затова и тези храни изцяло носят прогресивния дух на своето време. Иначе казано, след като светът не е това, за което сме го мислили, човек би трябвало да се храни (или поне да закусва) по друг начин.
За създател на
първата зърнена закуска
историята сочи американския д-р Джеймс Джексън от градчето Батъл Крийк в щата Мичиган, който през 1863 г. създал някакво далечно подобие на корнфлейкса. Неговите усилия били мотивирани от някои протестантски проповедници, които твърдели, че хората трябва да върнат триците в хляба, който бил станал прекалено префинен, че чаят и кафето са отрови и трябва да им се намерят заместители. Същинското раждане на корнфлейкса обаче станало трийсетина години по-късно, когато един друг американски лекар и активист на Църквата на адвентистите от 7-мия ден Джон Харви Келог изработил специална храна от житни люспи (cereal flakes), която нарекъл Granose. Желанието на д-р Келог било с новото изобретение да лекува от запек своите братя по вяра. Освен това той мечтаел да направи вкусен и здравословен заместител на кафето. Но нямал търговски нюх, поради което изобретенията му оставали известни единствено на неговите пациенти. Сред тях се оказал и някой си Чарлз Пост, предприемач, който след няколко фалита заболял от тежко стомашно неразположение. През 90-те години на XIX век той разработил напитката Postum - заместител на кафето на зърнена основа. Според рекламните послания нямало нито една сфера на живота, в която да не се простира полезното действие на новия продукт. Постум помагал както при физически и морални увреждания, така и при социални проблеми като разводите и младежката престъпност.
"Напитката, която прави кръвта червена",
бил основният рекламен слоган. Скоро след това Пост постигнал изключителен успех със закуската Grape Nuts - нещо, което силно се доближава до днешния корнфлейкс. В първите години на миналия век в Америка вече имало няколко десетки компании за производство на подобни храни. Тогава впрочем се ражда и чипсът.
Мюсли е европейският отговор на американския корнфлейкс. Тази универсална закуска днес сближава вкуса на деловите преуспяващи жени, децата и културистите - всеки има своето мюсли. Независимо че думата лесно може да се асоциира с ислямския свят, тази храна е измислена в сърцето на Европа. Създадена е от швейцарския лекар Бирхер-Бенер (1867-1939 г.). Той работел в санаториум за туберкулозно болни, където развил теорията за суровоядството като метод за лечение на различни болести. Методът му дал добри резултати сред много от неговите пациенти. Изглежда, това е направило популярно и неговото мюсли - закуска от житни зърна (най-често овесени ядки) с мед, плодове и различни други съставки. В Западна Европа тези храни започнаха да стават особено популярни в средата на миналия век. Изтокът ги опозна след падането на желязната завеса и изглежда тяхното разнообразие в супермаркетите е един от неизбежните знаци на нашата закъсняла модерност.
В същото време около модерността на корнфлейкса и мюслито има нещо подозрително. Тези храни прекалено силно деритуализират сутрешната закуска. Там където класическите стандарти от по-миналия век са наложили ножа за мазане на масло и рязане на наденички, както и лъжичката за чая, поставката за варено яйце и разни други атрибути, модерността предлага една проста купа с мюсли или корнфлейкс и супена лъжица. Усещането е, че отивайки напред, човек всъщност се връща някъде в дълбокото си минало.
---
Рецепти
Домашно приготвено мюсли
Продукти: 4 ч.ч. овесени ядки, четвърт чаша мед, 2 с.л. зехтин, 1 ч.ч. различни сушени плодове (стафиди, кайсии, смокини), половин ч.ч. ядки (орехи, семки, бадеми).
Овесените ядки се смесват със зехтина и меда и сместа се пече около 40 минути в предварително загрята фурна до 150 градуса. От време на време ядките се разбъркват. След като се охладят, се добавят сушените плодове и другите съставки. Мюслито се затваря в стъклен буркан и се държи в хладилника.
Мюслито на д-р Бирхер-Бенер
Продукти: 60 г овесени ядки, 1 ябълка или някакъв друг плод (банан, киви, мандарина), 1 с.л. мед, сок от половин лимон, 1 с.л. едро счукани орехови ядки или слънчогледови семки.
Овесените ядки се накисват от вечерта в студена вода. На сутринта водата се излива и върху ядките се настъргва ябълката или друг плод. Добавят се медът, лимоновият сок и ядките. Мюслито се разбърква и се яде.
Панирани пилешки хапки с корнфлейкс
Продукти: 1 пиле, 1 връзка корени за супа, магданоз, сол, черен пипер, брашно, корнфлейкс, 2 яйца, 100 мл прясно мляко, настърган кашкавал, настъргана лимонова кора, масло, костен бульон, мазнина за пържене.
Почистеното пиле се вари в костен бульон или подсолена вода с едро нарязаните корени за супа. След това се изважда, обезкостява се и се нарязва на хапки. Подправя се със сол, черен пипер и няколко капки лимонов сок. От яйцата млякото и брашното се приготвя палачинково тесто. Пилешките хапки се потапят в тестото, овалват се в корнфлейкс и се пържат до златисто в сгорещената мазнина. Веднага след изпържването хапките се мажат с прясно масло и се поръсват с настъргат кашкавал и настъргана лимонова кора. Поднасят се с картофено пюре и салата според сезона.
------
Страницата подготви Ясен Бориславов
Текстове към илюстрациите:
Въпреки че храни като корнфлейкс и мюсли минават за последен писък на модата в храненето, някои хора са склонни да ги сравняват с традиционните смески за животни.
|
|