:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,575
Активни 391
Страници 15,505
За един ден 1,302,066
Истинската история

„На попрището на честта и славата”

Заради незавършеното строителство на Черноморски флот Русия не успява да завладее Цариград през пролетта на 1878 г.
Лекият миноносен катер "Шутка" в атака срещу турската параходна фрегата "Ерекли"; 8 юни 1977 г.; р. Дунав, западно от Гюргево; сп. "Иллюстрированная хроника войны", бр. 20 и 23, приложение към "Всемирная иллюстрация", бр. 443 и 445 от юни-юли 1877 г. Руският катер е командван (на малката снимка горе вляво) от лейтенант Николай Скридлов (1844-1918), бъдещ адмирал (1909 г.), който при обявяването на Освободителната руско-турска война е командир на яхтата "Никса", принадлежаща на престолонаследника великият княз Александър Александрович, бъдещият император Александър III (1881-1894), но пръв се записва за изпращане в Дунавската флотилия. Там е назначен за командир на минния катер "Шутка"; при героичната атака е ранен тежко в двата крака. В този случай за първи път е извършена дневна атака с мини и торпеда. "Шутка" е построена в John I. Thornycroft & Cо през 1875 г. за 9753 рубли; дължината на катера е 53 фута (16, 15 м).
(Продължение от миналия четвъртък)



Историята на противопоставянето на руската и турската флота по време на Освободителната руско-турска война от 1877-1878 г. напомня митологичния разказ за Давид и Голиат (вж. Извори по-долу и Свързани текстове), за разлика от сухоземните битки; вместо "прашка" руският Черноморски флот използва редица нововъведения, включителни и такива, които са спешно изобретявани дори в хода на бойните действия. Срещу използваните от турските кораби мини и торпеда руските кораби са предварително снабдени с т. нар. "морски кринолини" - несложно съчетание от железни мрежи с кубична форма и платнища, провесени на известно разстояние по по цялото протежение на двата борда на корабите; морските кринолини се използват в Черноморския флот през 70-те години на ХIХ в. Използват се и най-съвременни, за времето си, торпеда, привеждани в движение от сгъстен въздух, който е достатъчен да запрати торпедото на 182 м със скорост 17 мили в час; освен достатъчно успешни, руските торпеда се отличават с крайно ниска цена, което помага за липсата на ограничения в използването им - докато се постигне задоволителен краен резултат. През май-юли 1877 г. командирът на канонерката "Великият княз Николай", лейтенант Фьодор Дубасов, изобретява особено съоръжение за разминиране на Дунав от турските мини; благодарение на това безхитростно устройство още в началото на лятото е открито свободното корабоплаване от Рени до Силистра. В бойните действия се включва дори руската императорска яхта "Ливадия", чийто екипаж унищожава с наличните на яхтата съоръжения случайно срещнат турски стражеви кораб при Варна.

В броя си от 15 юни 1877 г. лондонският Times съобщава за една военна хитрост, прилагана от руската дунавска флотилия. Собственият пратеник на вестника в Букурещ твърди, че е видял как при Мачин, обитаван предимно от българи по това време, впрочем, малките руски миноносни катери, произведени от Yarrow & Co, внимателно обстрелват два турски броненосеца от Дунавската флотилия, натикани в Мачинския ръкав, защото "руските моряци искат да ги вземат в плен, при това, по възможност, цели и невредими". Нека набързо да припомним, че в деня на това съобщение руската войска преминава Дунав при Зимница за да навлезе на българска земя и да започне мощното си настъпление по суша.

Там, където несложните технически нововъведения и военните хитрости не помагат, масовият героизъм на моряците, мичманите и офицерите замества липсата на достатъчно и пълноценни бойни кораби по р. Дунав и в Черно море. Така, в крайна сметка, малкият морски Давид успява да срази тромавия Голиат.

Руският Черноморски флот успява да противостои на турския флот - чрез умели действия е предотвратено всякакво турско противодействие на преминаването на руските войски през Дунав и изкачването им на десния бряг на реката, както и бързото превземането на всички български дунавски пристанища; в крайна сметка е прекъсната успешно и турската контраатака по бреговете на Кавказ и в Крим. Въпреки недостигът на бойни и транспортни кораби, руският флот прави и невъзможното за да неутрализира многократно по-мощния турски черноморски флот, допълнен при това с редица кораби от Марморно и Средиземно море.

Единствено напълно невъзможното руският Черноморски флот не може да направи - да противостои още и на навлизането на мощната английска ескадра в Мраморно море на 24 февруари 1878 г., която се установява едва на 50-тина морски мили от Цариград. Така Русия е принудена да прекрати войната и да се откаже от затвърдяване на бойните си успехи. Нещо, което наблюдаваме и в наши дни; неспирно ли се повтаря историята или на нас така само ни се струва . . .

* * *

В нарочната грамота, която император Александър III връчва през 1883 г. на Черноморския флот по повод 100-годишнината от създаването му, се чете: ". . . Разпростирането на границите на Империята по бреговете на Черно и на Азовско море бе дело на целия руски народ, но мирните успехи на новите заселници и тяхното благосъстояние не би било възможно без покровителството на защитаваща ги мореходна сила . . . Радостни са за всинца ни доблестните дела на нашите моряци във водите на Средиземно и Черно море, по Дунав, под стените на Варна, при твърдините на Кавказ . . . [Това изведе Черноморският ни флот] на присъщото за него поприще на честта, ползата и славата . . . заедно с признателната [му] Русия . . ."

* * *

Усърдно се разпространява виждането, че ако не беше загиването на руския Черноморски флот при обсадата на Севастопол през 1855 г., а клаузите на Парижкия мирен договор не ограничаваха Черноморския й флот, то Русия нямаше да се притесни особено от появата на английската флотилия в Мраморно море на 24 февруари 1878 г., а следователно нямаше да започнат мирните преговори същия ден; настъплението на руската войска щеше да продължи, а Цариград - превзет със сигурност. Макар да е известно, че в историята не съществува "ако", а и въпросът за руското превземане на Цариград, както и за задържането му, далеч не е стои толкова еднопластово, то поне е сигурно, че националният ни празник в никакъв случай нямаше да е на 3 март, а доста по-късно.

Понеже строителството на кораби, особено на военните, изначално е твърде продължително, възстановяването на руския Черноморски флот след унищожаването му при Севастопол и след подписването на Парижкия мирен договор, се проточва доста, чак до 1896 г.; тогава той достига до равнище, което го прави пълноценен, както е и преди Кримската война. В следващите десетилетия флотът расте неудържимо и след някои сериозни задръжки във времето след 1991 г., този растеж не спира. Днес руският Черноморски флот нараства и се обновява със страшна скорост и е по-силен от всякога; появата на нова вражеска ескадра в Мраморно море, както на 24 февруари 1878 г., този път няма да доведе до промени във вероятните бъдещи планове на Русия.



--------

Извори



"Като следствие от собствената си бездейност, както и поради умението на противника, [през юни 1877 г.] турският флот в Дунав се разпадна на [две] напълно откъснати една от друга части. Долната флотилия, състояща се предимно от морски съдове, беше до последно време разположена между [Сулина (в Дунавското устие)] и . . . Исакча; по-нагоре тя не можеше да се придвижи поради поставените от неприятеля [от руската войска] [артилерийски] батареи и [минни] заграждения. Тази част от дунавската флотилия . . . се състои от два казематирани броненосеца "Фет-и-буленд" и "Мукадемеи хаир", въоръжени с 6 армстронгови оръдия с най-голям калибър, броненосецът "Иджлалие", с 8 армстронгови оръдия, и дървената канонерка "Картал" с 6 оръдия, [намиращи се в Сулина]. Още 2 казематирани броненосеца "Мунизафер" и "Авни Илах", съответно с 4 и с 6 армстронгови оръдия, и два дървени бойни кораба - "Ерекли" и "Хаджа", стоят на рейд в Тулча; накрая, 1 броненосец първи ранг, с 5 тежки армстронгови оръдия, се намира в Исакча. Между него и Мачин се простира . . . "мъртва зона" от изкусно построени заграждения, която резделя двете половина на [турската] Дунавска флотилия. Едва след Мачин нагоре до Видин се намира обсегът на плаване на [втората част от] дунавската флотилия . . . [След първоначално унищожените от руската флотилия турски кораби] в Мачин остават само 2 военно-транспортни кораба "Митхад" и "Нувие" . . ., а също и стражевия кораб "Зияре". Ескадрата в Хърсово се състои от 2 казематирани канонерки "Фет-юл-ислям" и "Семендрия" . . ., дървената канонерка "Акка" (4 оръдия) и траспортните параходи "Аркадион" (6 оръдия) и "Калъч Али" (4 оръдия). В Силистра се намира дървената канонерка "Варна", в Тутракан - "Шевкет нума", въоръжени с по 5 оръдия. Преди Русчук (дн. Русе) стоят на котва броненосецът "Хизбер", с 4 армстронгови оръдия и военният траспортен кораб "Ислахат"; освен това там са и стражевите параходи "София" и "Ниш". В Систово [дн. Силистра] се намира дървената канонерка "Сунна" с 5 оръдия, а в Никопол - бронираната лодка "Шкодра" . . . При Оряхово са бронираната канонерка "Подгорица" и дървената лодка "Русчук"; във Видин - бронираната канонерка "Бугуртлен", дървената - "Тулча" и дървеният стражеви кораб "Видин". Общо горната част от [турската] дунавска флотилия се състои от 22 бойни кораба, включително 6 бронирани, съоръжени общо с 78 оръдия."

Из дописка на австрийския Wiener Fremdenblatt, юни 1877 г.



---

Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=793790

(Българският летник или неочакван спомен за освобождението)

и посочените там други свързани текстове

69
19794
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
09 Март 2016 19:37
Каква е тази "шутка".
Петрински като правоверен марксист-ленинец и сталинист требе да е запознат с това, дето го е писал Васил Коларов през 1935г. при публикуването на архивите на
„Азиатския департамент”:

"Публикуваните документи от царските архиви разкриват истинското лице и действителните мотиви на така наречената "освободителна мисия" на царска Русия по отношение на българския народ, получил национална полунезависимост в резултат на Руско-турската война от 1878 г. Създаването на "независимо" българско княжество трябвало да послужи само като прикритие и етап от завладяването от Русия на подстъпите към Константинопол по западния бряг на Черно море. В продължение на десет години царското правителство влагало колосална енергия за укрепване на господството си в новообразуваната квази-независима държава като пускало в ход всички средства на азиатско-византийската дипломация - от масова корупция и подкупи на политически гешефтари и армейски офицери до организирането на военни бунтове и държавни преврати, до вербуване на убийци и отстраняване на пречещите на плановете му държавни дейци в България
09 Март 2016 19:43
Цариград - превзет със сигурност

Продължавам да твърдя, че политическото и военно ръководство на Русия никога не са си поставяли такава цел.
09 Март 2016 20:16
ВладиГео 09 Март 2016 19:43
Цариград - превзет със сигурност
Продължавам да твърдя, че политическото и военно ръководство на Русия никога не са си поставяли такава цел.

Ахъм, Петрински разби сички детски чуства у назе, дето си мислихме, че Матушката е воювала за българете, а не за Цариград.
Макар и друг марксист да потвърждава същото:
"Пътят на Русия към Цариград значи за нас политическа смърт... ако русите влезат още веднъж в България, под един или друг предлог, то те вече не ще излязат. Ний трябва да разберем, че опасността за нас иде от Русия и към нея трябва да водим една систематическа отбранителна политика, като се опираме на всички враждебни ней елементи. В разбирането на тази политика е спасението на България и рано или късно тази политика ще бъде политиката на голямото мнозинство на българския народ. Колкото повече ний напредваме в политическото си развитие и се проникваме с духа на независимостта и свободата, толкова повече у самия народ ще се усилва желанието да се освободим от всяко покровителство, било то руско или друго". (Раковски, Кръстю, Русия на Изток, Фототипно издание, Глобус 91, (оригинал, Варна 1898, изд. книжарница К. Евстатиев) с. 179.) (пак там).
09 Март 2016 20:22
Щурчо, говоря за военно-политически решения на Русия, а не за сказките на дружество "Георги Кирков", които не можеш да забравиш.
09 Март 2016 20:25
Иван Петрински
09 Март 2016 20:32
Генек
09 Март 2016 20:34
Щурчо, говоря за военно-политически решения на Русия

Да, де.
Този план за превземането на Цариград си стои на дневен ред даже по времето на адмирал Колчак през ПСВ.
А може би и до ден днешен.
Се пак това е Третио Рим...
09 Март 2016 20:35
Заради незавършеното строителство на Черноморски флот Русия не успява да завладее Цариград през пролетта на 1878 г.

Няма страшно, ще го завладее сега. Заедно с източните провинции на Византийската Империя.
09 Март 2016 20:40
Няма страшно, ще го завладее сега.

ЩЕ.
Юще утре, може би...
09 Март 2016 20:44
щурчо 09 Март 2016 20:40
Няма страшно, ще го завладее сега.

ЩЕ.
Юще утре


Да, Юще утре
09 Март 2016 20:58
Днес руският Черноморски флот нараства и се обновява със страшна скорост и е по-силен от всякога; появата на нова вражеска ескадра в Мраморно море, както на 24 февруари 1878 г., този път няма да доведе до промени във вероятните бъдещи планове на Русия.

Както казва Страйки, трижди самопотапящия се флот е много героичен...
09 Март 2016 21:02
Този план за превземането на Цариград си стои на дневен ред даже по времето на адмирал Колчак през ПСВ

Глюпости.
Планът е бил за диверсия с една дивизия и то евентуално.
Цариград не може да се превземе с една дивизия. Нужни са поне 50.
През ВСВ британците две години се боричкат с немци и италианци за три заспали градчета в Северна Африка, като от едната страна участват 10 дивизии плюс 7 танкови бригади, а от другата - 11 дивизии. Башка 1 000 самолета и башка, че британците и италианците губят по един стратегически флот, докато превозват войските през Средиземно море.
И това са дивизии от ВСВ, далеч по-мощни от дивизията на ПСВ
09 Март 2016 21:32
ВладиГео,

всъщност, за кога разговаряме? за ВСВ или 1800 и някоя си?
09 Март 2016 21:37
Начи, за големо съжаление на Петрински, Цариград наистина е е завладян през 1918г., след Мудроското примирие от 30 октомври,с което се установява съглашенски контрол над Босфора и Дарданелите.
Но не от доблестнио флот на император Александър III, а от англичаните и французите...
09 Март 2016 22:27
Та значи нас какво щеше да ни грее, ако Русия беше завладяла Цариград?
Във война като Руско - Турската флотът (колкото ще и да е мощен) може да играе само спомагателна роля.
Прочее из нета току се въртят разни планове как Русия а - ха да вземе Цариград през 17 - а година (и дивизии отделили, и плана бил готов, и всичко)...и станала белята в Петроград.
Но божем се пише историк Петрински би трябвало най - добре да знае: в историята няма "ако".
Щото ако нямахме един неуравновесен комплексар за владетел на 16.06.1913 - а, сега да сне мощна европейска сила на две морета.
АКО.
09 Март 2016 22:30
Да бе, да... Те Великите Сили на Берлинския конгрес изритаха Русия от окупираната от нея България , за да няма плацдарм за последващо настъпление та ще я оставят да превземе Цариград. Добре е, че Петрински поне признава какви са били същинските цели на империята.
09 Март 2016 22:36
Anardil 09 Март 2016 22:27
Та значи нас какво щеше да ни грее, ако Русия беше завладяла Цариград?


Много скоро ще разбереш. ДАЕШ са вече в България.
09 Март 2016 23:03
[quoteТа значи нас какво щеше да ни грее, ако Русия беше завладяла Цариград?][/quote]

Щеше да ни грее евтин руски нефт и природен газ . Ако Русия беше завладяла Цариград, България щеше да бъде не просто Задунайская губерния, а интегрална част от Русия. Добре че, Великите сили и набиха канчето на Берлинския конгрес и върнаха дивата мечка в бърлогата и. България извади късмет, че Русия избута Турция от нашите територии на път към Цариград, а Великите сили я прогониха, та сега имаме собствена държава макар и доста осакатена.
09 Март 2016 23:19
ВладиГео,

всъщност, за кога разговаряме? за ВСВ или 1800 и някоя си?

Говорим за това, какви сили са нужни и колко време за да се окупира Цариград. Щурчо в безкрайната си наивност твърди за руска атака с една дивизия през 1917 г., аз му показвам колко дивизии са били нужни 23 години по-късно за три забутани градчета в Северна Африка.
Ако се върнем по-назад, трябва да анализираме обсадата на Севастопол през Кримската война. Не възразявам и срещу такъв подход.
09 Март 2016 23:20
ако не беше загиването на руския Черноморски флот при обсадата на Севастопол през 1855 г

Ако, акоо...
И катастрофата на руския флот при Цушима срещу японциете е съвсем логична.
И си остава пълна бутафория с ръждиви корита, даже по времето на Сталин.
Така и досега...
09 Март 2016 23:22
Усърдно се разпространява виждането, че ако не беше загиването на руския Черноморски флот при обсадата на Севастопол през 1855 г., а клаузите на Парижкия мирен договор не ограничаваха Черноморския й флот, то Русия нямаше да се притесни особено от появата на английската флотилия в Мраморно море на 24 февруари 1878 г...
.......
....Понеже строителството на кораби, особено на военните, изначално е твърде продължително, възстановяването на руския Черноморски флот след унищожаването му при Севастопол и след подписването на Парижкия мирен договор, се проточва доста, чак до 1896 г.; тогава той достига до равнище, което го прави пълноценен, както е и преди Кримската война.


Извинявам се за офтопика! Отдавана и начесто по различни поводи ми се е случва да пожелая да споделя във форума следващото си мнение, но все се въздържах, ама накрая ми писна...
Мисля, че потопяването на руския флот при Севастопол през есента на 1854-та доста се преувеличава. Айде за партньорите по форум това е лесно разбираемо и изобщо не е изненада, ама за уважаемия автор на статията пък и за някои други... Някак е необяснимо...
Ми поинтересувайте се малко и от чисто военните аспекти на историята!
Потопени са били през Кримската война на входа на пристанището на Севастопол, доколкото помня общо 91 кораба, от които 14 линейни. Някои от корабите са носели интригуващи имена, например имало линейни кораби с имена като Варна и Силистра, фрегати Созопол, Месемврия, Каварна и Мидия,.. но това не е чак толкова съществено. Важното е, че всички до един са били ветроходи... Какво е можел да стори в открито море един огромен ветроходен линеен кораб като Три Святителя с неговите 124 оръдия и 980 души екипаж, примерно срещу жалката фрегатка Terrible? Мчи тя на пръв поглед си е една...хмм... ужасна смехория, сравнена с онова чудовище- също е с дървен корпус, огромни и силно уязвими гребни колела, правещи безполезна при това, голяма и много важна за архитектурата на военните кораби по него време площ и на двата борда, 19 оръдия и 175 човека екипаж, но... си има и парен двигател... При схватка с чудовището ветроход, всеки път фрегатката ще може да му застане без абсолютно никакъв проблем откъм кърмата, и да си го разстреля на спокойствие, даже и да я командва някой от юнгите, без при това най-вероятно да получи дори и едно гюле, книпел или бомба. Руснаците са били напълно наясно с тази ситуация и са били започнали да свалят оръдията на част от морално остарелите вече ветроходи, доста преди войната. На някои от линейните кораби, още преди началото на военните действия, от няколко години вече е нямало нито едно оръдие, а са ги ползвали като лазарети, казарми или за обучение на моряци...
Имам смътен спомен, че някъде бях попадал на описание на реакцията на адмирал Джеймс Дъндас, при известието за самопотопяването на руската флота- от яд чак започнал да си скуби и малкото коси които все още имал запазени по главата... И това е напълно разбираемо... Три Святителя в открито море, примерно по плана на Корнилов, неминуемо би означавало 980 руснаци извън военните действия, като по-голяма част от тях, заедно и с 124 руски оръдия,... на дъното на Черно море, без най-вероятно това да коства живота на нито един британец, а за загуба на английски кораби или оръдия да не говорим... Три Святителя на дъното на севастоплското пристанище обаче е означавало, 980 руснаци и 124 руски оръдия в много по-трудно уязвимите бастиони и каземати на севастополската крепост, плюс сериозни проблеми с навигацията на входа на пристанището, и то под дулата на част от същите тези оръдия... Колко британски живота е струвало това руско решение ми е трудно да преценя, но със сигурност много много повече от един...
Относно темата...Тази флота би била още по-безполезна през 1877-78г... В договора е главната причина за турското морско превъзходство в Черно море и наистина резултатите постигнати от руснаците при това съотношение на силите са изумителни, поради което иначе за статията...
09 Март 2016 23:35
***
09 Март 2016 23:40
Да здравствует трижди самапатапляющийся! Уря! Уря! Уря!
09 Март 2016 23:42
***
09 Март 2016 23:49
showstopper 09 Март 2016 23:42

Като са фантазия, що се вълнуваш и си изписал 5 поста?
09 Март 2016 23:52
" В следващите десетилетия флотът расте неудържимо "....

Тук някъде беше моментът бай Петрински да озапти кронщатската си екзалтация си - да се прехласваш от укрепващата военна мощ на флот, който ще бомбардира крайбрежието ти през следващата война е доста странно, дори и за трескав ум като неговия.
09 Март 2016 23:55
Като са фантазия, що се вълнуваш и си изписал 5 поста?


Щото обича Рей Бредбъри
10 Март 2016 00:09
Мика 09 Март 2016 23:55
10 Март 2016 00:27
Така Русия е принудена да прекрати войната и да се откаже от затвърдяване на бойните си успехи. Нещо, което наблюдаваме и в наши дни; неспирно ли се повтаря историята или на нас така само ни се струва . . .

10 Март 2016 00:58
ЛъФчо, по същата причина поради която майка ми гледа разни сапунки. Когато я питам "Защо ги гледаш тези простотии", тя отговаря "Защото ме разтоварват и забавляват". И аз така - драсканиците на Петрински и агента Д. Иванов ме кефят с невъобразимите фантазии и безумия, които хвърлят във виртуалното, както обичаше да казва Симо Мадридски. Като ги чета в мен напират реакции като "Е, нее", "Това вече е прекалено", "А стига бе", "Кой да се сети" и искрено се разтоварвам - все едно, че гледам филм на абсурда с адски смешни моменти, който на повърхността като че ли се взема на сериозно. Аз съм кристално наясно, че това е пропаганда, която някои приемат като чиста монета, но за мен това е некадърно скалъпена смехотворна пропаганда. Нещо като призивите при социализма "Народната милиция - единствена опора на народната власт", "Роналд Рейгън - основен враг на Тутракан' и т.н. И тогава имаше иглолистни, които искрено се вдъхнобяваха от тези пропагандни фъшкии, а мен те просто ме веселяха. Така и с писанията на Петрински - без тях животът ми би бил адски скучен. Притеснителното е не че аз се забавлявам, а че някои хора вземат Петрински насериозно.
10 Март 2016 04:16
Притеснителното е не че аз се забавлявам, а че някои хора вземат Петрински насериозно.

e не им отнемай това удоволствие де
10 Март 2016 06:57
скалъпена смехотворна пропаганда.


showstopper ,а тия простотии дето ти си нацвъкал тук не са ли "скалъпена смехотворна пропаганда" ?
10 Март 2016 07:41
ВладиГео,

не знам по каква причина не възразяваш срещу подход, който въвеждаш ти?! да събираш ябълки и круши?! защото единственото, по което може да се сравняват нещата, с разлика от 23 години, е СЪОТНОШЕНИЕ на силите.
в тази връзка, според рехавите данни, които ползваш за измислената ти аналогия, имаме 17 съединения срещу 11 съединения. като е общоизвестно, че за да имаш известен шанс за успех в настъпление се изисква превъзходство поне 2:1. което в случая го няма. съвсем отделен е въпросът какъв е съставът на всяко едно от съединенята. защото може да се окаже, че 17-те са с по 10 000 л.с., а 11-те с по 15 000. важно е в каква степен са комплектовани с техника и въоръжение. за да правиш смехотворните си аналогии.
та - при определени условия и една дивизия върши работа. например - крепостта Тутракан през ПСВ е превзета от 4-та Преславска пехотна дивизия. една дивизия. само че виж какъв е съставът й...
10 Март 2016 08:00
Да здравствует трижди самапатапляющийся! Уря! Уря! Уря!

Хайде, хайде, успокой патоса. Цели флотове са губили и държавите, за които военноморската сила е жизненоважна, като Великобритания At the start of the Second World War the RN had 19 battleships, and 80 cruisers. During the war the Royal Navy lost 350 major warships and more than 1000 small ones и Япония В началото на войната е имала 2/3 от линейните кораби, крайцерите и подводниците на Великобритания, а самолетоносачите й са били повече. В края почти всички са на дъното. Да не говорим за тоталните загуби на Германия, Италия и Франция
10 Март 2016 08:20
И аз така - драсканиците на Петрински и агента Д. Иванов ме кефят с невъобразимите фантазии и безумия, които хвърлят във виртуалното, както обичаше да казва Симо Мадридски




Колегата закри темата.
Само бих си позволил да вмъкна, че думата "агент" не е съвсем подходящо използвана в горния цитат. Далеч по-точно би била думата "доносник".
10 Март 2016 08:20
Значението на Крим, Севастопол свършват със времето на адмирал Ушаков. След Кримската война Крим е една мишеловка, а Черно Море - капан. Два леки немски крайцера - Гебен и Бреслау - през ПСВ блокират многократно по мощния руски флот в пристанищата му. Следва поредното самопотопяване. По време на ВСВ - същата ситуация. Съветският флот не спомага особено за отбраната на Севастопол. Следва самопотопяване.
10 Март 2016 08:25
Хайде, хайде, успокой патоса. Цели флотове са губили и държавите, за които военноморската сила е жизненоважна, като Великобритания At the start of the Second World War the RN had 19 battleships, and 80 cruisers. During the war the Royal Navy lost 350 major warships and more than 1000 small ones и Япония В началото на войната е имала 2/3 от линейните кораби, крайцерите и подводниците на Великобритания, а самолетоносачите й са били повече. В края почти всички са на дъното. Да не говорим за тоталните загуби на Германия, Италия и Франция
хайде, хайде, г-н Гео, успокой патоса и се питай да направиш разлика между кораби, унищожени в бой, и кораби самопотопени, без да са дали един залп.
10 Март 2016 08:30
трижди самапатапляющийся


Та дали това постижение не държи световния рекорд?
Има ли друг такъв случай на трикратно самопотапяне?
10 Март 2016 08:41
Преди две години, когато Путин анексира Крим, някои другари тука хвърляха шапки от възторг и предричаха скоро руските танкове да стигнат и до Берлин, та и до Лисабон. Ама нещо се закучи работата...
Та и с Цариград така...
10 Март 2016 08:42
ruff
10 Март 2016 07:41

Ако искаш да кажеш нещо, защо просто не го съобщиш, ами си измисляш моя "теза", с която "спориш"
За трети път казвам: примерът със Северна Африка е само да покаже, че руският план евентуално да дебаркират една дивизия в района на Цариград не е и не може да бъде план за завладяване на Проливите. Все пак Цариград не е Тутракан, нали?
Нищо повече. За повече - Чърчил, човекът е написал над 500 страници по въпроса.

Като казах Чърчил, се сетих, че има още по-добър пример: Галиполи. Както е известно, британци и французи там хвърлят 15 дивизии (568 хиляди души), 18 линейни кораба и десетки крайцера и разрушителя. Турците ги правят на бъзе и коприва с 315 хиляди души.
Толкоз за това що е то Цариград и с какво се яде.
10 Март 2016 09:28
хайде, хайде, г-н Гео, успокой патоса и се питай да направиш разлика между кораби, унищожени в бой, и кораби самопотопени, без да са дали един залп.

Мога да ти отговоря в твоя стил: разликата е, че в единия случай просто отиват на дъното, в другия подпомагат отбраната, но това не съответства на фактите що се отнася до 1918 година.

За "самопотопяванията" през Кримската и Втората световна войни е ясно: глупост в чист вид.
В Кримската война ЧФ, "без да са дали един залп", унищожава турския флот при Синоп, а след това отбранява Севастопол, колегата Емо е споменал как и защо.
Във Втората световна отбранява Одеса, Севастопол и Кавказ, освобождава Новороссийск, провежда Керченско-Теодосийската и още 23 десантни операции, евакуира войски и потопява 835 кораба на противника, а 539 поврежда. Разбира се, "без да са дали един залп".

1918 година е друга опера. Болшевиките действително самопотопяват половината флот, другата половина става Белият Черноморски флот. Общо взето, "без да са дали един залп" по простата причина, че към това време войната е свършила.
10 Март 2016 09:39
И какво? Чета тези коментари по този и по други подобни матряли. Всеки си дърпа парче от историята към себе си за да го облече като парадна униформа. Но всъщност всички написали, откъснали от това чудо история своето парче "истинска история" бяха наказани от останалата история Всички!
10 Март 2016 10:18
Вместо многото общи приказки, авторът да беше разгледал конкретните бойни действия по море/река-най-вече. Има поне две статии по темата в едно специализирано списание.
10 Март 2016 10:33
„На попрището на честта и славата”

Днес Петрински здраво се е положил на попрището на рубладжийството
Моля, не стреляйте повече по него, толкова може. Безхитростен и несложен.
10 Март 2016 10:37
***
10 Март 2016 10:55
При схватка с чудовището ветроход, всеки път фрегатката ще може да му застане без абсолютно никакъв проблем откъм кърмата, и да си го разстреля на спокойствие


Емо може би си изненадан но ветроходните кораби сьщо могат да маневрират. . Британо - френско - турската ескадра сьщо има много ветроходи. Просто обединения флот има повече от 90 линейни кораби в сьстава си което изключва напьлно мисьлта за пряко противопоставяне на 2 та флота в открито море.
10 Март 2016 11:03
върлаков
10 Март 2016 08:20
Значението на Крим, Севастопол свършват със времето на адмирал Ушаков. След Кримската война Крим е една мишеловка, а Черно Море - капан. Два леки немски крайцера - Гебен и Бреслау - през ПСВ блокират многократно по мощния руски флот в пристанищата му. Следва поредното самопотопяване. По време на ВСВ - същата ситуация. Съветският флот не спомага особено за отбраната на Севастопол. Следва самопотопяване.

Виж сега. Справедливостта изисква да се каже, че част от ЧФ бега в Новорусийск. Не че това има някакво значение за бойните действия, НО.
Истинската история преди всичко!
Петрински
10 Март 2016 11:15
Понеже строителството на кораби, особено на военните, изначално е твърде продължително, възстановяването на руския Черноморски флот след унищожаването му при Севастопол и след подписването на Парижкия мирен договор, се проточва доста, чак до 1896 г.; тогава той достига до равнище, което го прави пълноценен, както е и преди Кримската война.

СЕГА. Имам няколко въпроса към Петрински, Котка,Генек и т.н.
1. Като е бил толкова пълноценен преди Кримската война, защо не е защитил Крим?
2.Ако приемем, че през 1896г. ЧФ е бил вече пълноценен (колкото преди ...... ) то до началото на ПСВ би трябвало да е понатрупал доста мускули. Както е известно на някои форумци, този вече мощен ЧФ бомбандира българското крайбрежие (основно Върна и Балчик). Да показваш мускули на по слаб от теб е лесно. Ефективния български флот по това време се е състоял от 6 торпедни лодки и няколко допълващи съда.
НО, в края на краищата, нищо не е толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед. Прехваления ЧФ е прогонен от българското крайбрежие от ...... полева артилерия.Вярно, съюзниците са изпратили по-късно и две подводници за авторитет. Та с това "бойните подвизи" на Руския ЧФ през ПСВ са приключили.
10 Март 2016 11:24
Два леки немски крайцера - Гебен и Бреслау - през ПСВ блокират многократно по мощния руски флот в пристанищата му.

Пьрво Гебен не е лек крайцер. Още от пьрвия заложен дреднауд всички стари броненосци на всички флоти стават второстепенна сила. Присьствието му не блокора руския флот в пристанищетата му но сьс сигурност измения ситуациата - блокирана е освен Балтика и южния фланг което усложнява като цяло положението на Русия.
10 Март 2016 11:40
Щурчо
за историческата истина
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД