Учение на полигона "Ново село". Армията има нужда от бронирани машини, но незнайно защо търгът за тях беше прекратен. |
Решението на министерството да спре търговете идва само седмица след като сайтът "Биволъ" обяви, че военната прокуратура е поискала данни за всички поръчки на МО. Причината е сигнал, в който е описано "съществуването на корупционна среда и подготовка за сключване на вредоносни сделки". Между двете събития има пряка връзка, тъй като сигналът се отнася именно за част от спрените поръчки. Освен до главния прокурор Сотир Цацаров той е изпратен до премиера, председателя на комисията по отбрана и до представителството на Европейската комисия в България.
На два от спрените проекти е отделено сериозно място в подадения сигнал - за доставките на бронирани машини за военната полиция и за пехотата.
Познай кой ще спечели
Поръчката за военната полиция сигурно щеше да мине незабелязано, защото не е планирана никъде в програмата за модернизация на армията, ако не беше питане на депутата от ГЕРБ Христо Гаджев до Ненчев относно нуждата от подобна покупка. Търгът е обявен на 15 януари и е за купуване на четири бронирани високопроходими автомобила за техническо наблюдение и два бронирани високопроходими транспортни автомобила и комуникационна техника - 13.4 млн. лева без ДДС. Процедурата е разделена на две позиции - за автомобилите и за комуникационното оборудване. Фирмите трябваше в рамките само на месец да подадат нужната документация - до 15 февруари.
До този момент не е ясно кои фирми са подали документи за участие, но военният министър, без да иска, вдигна завесата. На 29 февруари, по време на една от малкото си пресконференции, на въпроса дали смята да спре поръчката Ненчев заяви, че на военната полиция са й много необходими "пустинни котки".Така той посочи конкретна марка, преди да е завършил търгът.
Двойно по-скъпо
В сигнала, подаден до различните институции, се твърди, че ще бъдат избрани именно израелските бронирани коли "пясъчна котка" (Sand Cat), които в България са известни като "пустинни котки". Обръща се внимание и на разминаването в цената. Военната полиция вече има 25 "котки", купени през 2009-2010 г. Крайната им цена тогава беше около 30 млн. лв. с допълнителната бронировка. Така един автомобил излезе около 1.2 млн. лв. В новия търг 7 години по-късно един брониран автомобил с комуникационната техника излиза средно 2.6 млн. лв. Не е ясно защо комуникациите са в отделна позиция, което завишава цената.
В питането си до министър Ненчев депутатът Христо Гаджев логично повдига въпроса защо на военната полиция са й нужни тези машини, след като част от получените при първата доставка се оказаха излишни - две "котки" бяха дадени на специалните сили на МВР. В същото време Сухопътните войски не разполагат с достатъчно бронирана техника, за да може всички батальонни бойни групи да бъдат сертифицирани по стандартите на НАТО. Наложи се дори пехотата да използва едни и същи машини за различни бойни групи пред западните експерти, за да получи сертификат.
За пехотата
Именно с пехотата е свързана другата поръчка, която е спряна без много обяснения, но също е в сигнала. Тя е на стойност 41 167 430 лв. без ДДС и беше обявена на 11 ноември 2015 г. Доставката на бронирани машини за Сухопътните войски, за разлика от тези на военната полиция, е един от проектите за модернизация. Плановете на военните са да бъдат купени постепенно 100-120 бронирани машини за батальонните бойни групи.
Според заданието с тази поръчка трябва да бъдат доставени 13 машини до 2020 г. Търгът би трябвало да е приключил, но досега няма данни кой е победителят. Той е бил обжалван в Комисията за защита на конкуренцията. Тук обаче в сигнала има известно разминаване с истината. За да обяснят, че има нарушение, авторите му цитират и част от журналистически разследвания. Според разследване на Офнюз, препечатано в документа, зададените параметри на бойната машина отговаряли "практически перфектно към една точно определена бронирана машина - американската Textron M1117 Guardian", с каквато нашите Сухопътни войски вече разполагат. Твърди се и че тези машини не отговаряли на нуждите на пехотата, което обаче не е точно така и поставя под въпрос целия сигнал.
Армията ни вече разполага с такива машини и те бяха използвани успешно в бойни мисии и в батальонните бойни групи. Също така изборът е логичен, тъй като още от времето на бившия военен министър Веселин Близнаков има подписано рамково споразумение с американската фирма ''Текстрон". Компанията вече достави 7 бронирани машини М1117 Guardian за 14 млн. лв., които бяха използвани в Афганистан. Рамковото споразумение предвиждаше да се преговаря за още 30 броя. Отделно САЩ през 2014 г. дариха 10 автомобила от същия модел на обща стойност 25.6 млн. долара. Освен това е логично да се поддържа един модел техника, за който има изградена техническа база. Спирането на тази поръчка спира и преговорите за изграждане на производствена база на същите тези машини в България и откриване на нови работни места.
Коли за войската или за МО
В сигнала до държавното обвинение липсват данни за поръчката за нови автомобили, която първоначално беше спряна, но прекратяването й е повод да бъде разгледана. Тук интересното е, че обяснението на министър Ненчев за спестяване на пари малко увисва, тъй като не става дума за средства от бюджета на МО. По неофициална информация парите, предвидени за автомобилите за военните чиновници, са били част от парите, които НАТО е отпуснало за ремонта и модернизацията на летището в "Безмер". Около 1.6 млн. лв. обаче са били пренасочени като административни разходи за покупката на автомобили. Интересното е, че в докладната за тях се посочва, че автомобилите щели да бъдат използвани от дирекции в централната администрация на МО, а не от военните в "Безмер".
В сигнала до прокуратурата има данни за още сделки. Част от изнесените данни звучат достоверно, други - не. Спирането на поръчките накуп и без много обяснение обаче поставят всички под един знаменател, дори и изрядните. Това говори лошо за случващото се в МО и изпраща поредния лош сигнал към чуждите инвеститори.