:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,569
Активни 387
Страници 134
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Истината от личен опит

Калин Донков
Двамина за малко да се сбият на екрана. Един други се наричаха лъжци и всеки отричаше твърденията на другия. А твърдяха съвършено противоположни неща. Според запознати в споровете имаше три възможности. Първо: единият да не казва истината. Второ: другият да не казва истината. Трето: и двамата да не казват истината. Вариант и двамата да я казват няма. Единият поне задължително ще е лъжец. Но кой - никога не се разбра. И никой няма да го изяснява. Ние сме общество, в което истината не е от значение.

Такова безразличие понякога погубва. Ако все още е останало нещо за погубване...

При главата на първия си вестник "Дума на българските емигранти" Ботев е написал "Свободата е мила. Истината е свята." Това са два императива в неговото житейско и революционно кредо. При това, мисля и го вярвам, поставя истината по-високо от свободата. Тя е "мила", докато истината е "свята"! Както повечето от заветите на онова поколение, и този е стъпкан и подигран от неговите наследници. Истината, макар и не веднага, отстъпва на арогантността, на политическата измама, на булевардната демагогия, на какви ли още не шмекерии, та чак до т. нар. политкоректност в наши дни. Престъпленията срещу истината лека-полека добиват имунитет - разминават се без последствия, бързо влизат в добрия тон на политиката, на властта, на пропагандата. Преживелите своите зрели години в България поколения, всяко за своето време, могат да свидетелстват за това с безмилостна достоверност.

Нашето, например, помни как тя биваше потопявана на едро (за идеите, за мира и войната, за светлото бъдеще, за религията като опиум за народа, за човек за човека като брат и другар и пр.) и на дребно - за бита, за равенството и за личното щастие. Имаше официално деление на истината в държавата - голяма правда и малка правда. Голямата правда се занимаваше с успехите на социализма и крачките на народа по светлия път, а малката с неприятните подробности от живота - недоимъка, подлостта и кариеризма, престъпността, бюрокрацията, номенклатурния произвол. Особено се наблягаше върху истината за еснафството като разпространена язва на обществото - наблягам и аз върху това, защото беше пример за "истина", изфабрикувана за отвличане на вниманието. Това въвлече в унизителна фалшификация маса млади литератори и журналисти - образът на трудовия човечец, който наесен вари буркани със зимнина, се рисуваше като заплаха за победния поход на обществото.

Имаше обидно, не, чудовищно отношение към истината. Ако имаш доказателства, ако всичко е подплатено с данни и факти, в най-добрия случай ще ти кажат "Добре, но на кого служи твоята истина?". Вярваха си, че истината може да им "служи", представяха си я нещо като слугиня. Разделяха я на "наша" и "тяхна" - тяхната служеше на враговете, на капиталистите, на Запада.



"Това не е нашата истина - и толкоз!" Точка по въпроса



Странен беше ефектът от истината. Тайната на греха бе почти свещена. Всъщност това бе негласната омерта на държавното благоприличие. Когато се разкриеше някакъв золум, някаква далавера, злоупотреба, дерибейство и каквото и да е от онези миризливи случаи на малката правда, отговорен обикновено се оказваше не извършителят, не виновникът, а онзи, който бе тази истина разкрил, изнесъл, разгласил. Стореното не се осъждаше, нито обсъждаше. Занимаваха се с написаното и изговореното. (Има някакъв опит и вашият автор...) С това държавата само потвърждаваше, че в нея словото е по-важно от делото. Нищо чудно - и онази държава също бе държава на обещанията и самохаресването. Тази непоносимост към истината разби живота на немалко хора. Не извършителят на престъплението, а онзи, който написваше истината, имаше грижи и неприятности. От друга страна страхът от неудобната истина спаси много кожи - потулваше се всичко, което можеше. Освен държавните тайни всяка система охранява и позорните си такива.

Истината обаче има своите енергии, много силно вътрешно налягане и в края на краищата избива през шевовете на всяка подобна система - и минала, и днешна. Това осмисля служенето на истината, прави го не тъй безнадеждно, колкото ни внушават. В едно отдавнашно стихотворение откривам два такива стиха: "На истината тиха веществото/ единствено от вик се състои." Тоест истината е вик, а значи и сила. И когато посягат върху истината, те искат да задушат нашия вик. Така съм го мислел тогава, така го виждам и сега.

Изминаха десетилетия, които бяхме обявили за време на величествени промени. На зачеркване на старото и на издълбаване на скрижалите на новото. За истината май нищо не бе предвидено в онези прокламации, блянове и романтични закани. И точно това се получи: нищо...

Не толкова отдавна си припомнихме тук великия български цигулар Васко Абаджиев. В ранното си детство той изпитвал физическа болка от фалшиво изсвирени тонове. Де да имахме такава чувствителност и ние към истината! Де да изпитвахме някаква болка за нея! Но онзи цигулар все пак бе гений.



А ние, изглежда, сме просто бездарни...



Намерих какво съм написал за всичко това в края на миналия век. Странната валидност на онези редове след толкова време не ги прави безсмъртни: просто отчайваща е скоростта на нашия живот, безсилието му да се взира и да се справя със своите недъзи. Истината още дълго ще бъде тема за публицистически елегии и по нея може би ще въздишат поколения. Ето ги впрочем и редовете, които се изкуших да добавя тук:

"Ако човек иска да каже истината без последствия, ако иска да извика кой има кози уши, може да опита дори в някой вестник. И там като в живота истината се изгубва в скромната си дреха и никой няма да я забележи.

От дългото вдишване на лъжа съвременникът е станал нечувствителен към житейската правда. От истината му става зле, както от чистия въздух прилошава на пушача. Той бърза да се върне в кръчмата.

От друга страна - истините са скучни може би и защото са вечни. В лъжата винаги има повече чар и блясък, дори ако щете свежест. Нищо, че е късокрака - харесва се. Тя е, която разширява ноздрите на обществото, възбужда го или просто го занимава. Не истината, лъжата държи повечето от днешните герои на фокус. Предпочитат я за танци и коктейли.

А истината си остава дама, неудобна във всяко отношение.

Кандидатите за ръката й стават все по-малобройни. Във времената на бракове по сметка тя няма дори чеиз. А и трудна е съдбата на онзи, който се венчае за нея.

Остава утехата, че и без да бъде повторена хиляди пъти, истината някой ден все пак се превръща в... истина."

 Егон Шиле, "Истината бе разкрита", 1913 г.
26
5863
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
10 Март 2016 20:13
***
10 Март 2016 21:55
Калин Донков:
10 Март 2016 23:16
Имам възражения:
1. Истината доста често е относителна.
2. Даже в 10- те божи заповеди няма заповед "Не лъжи!"(Само "Не лъжесвидетелствай срещу съседа си", защото, както се знае, животът е низ от компромиси.
10 Март 2016 23:36
От дългото вдишване на лъжа съвременникът е станал нечувствителен към житейската правда.

Само за едно не сте прав - тези редове вече са безсмъртни, бетонирани в скрижалите на съвремието.
Калин Донков
11 Март 2016 00:08
Напомни ми нещо:
Притча о Правде и Лжи
Владимир Высоцкий

Нежная Правда в красивых одеждах ходила,
Принарядившись для сирых блаженных калек,
Грубая Ложь эту Правду к себе заманила,
Мол,оставайся-ка, ты, у меня на ночлег.
И легковерная Правда спокойно уснула,
Слюни пустила и разулыбалась во сне,
Хитрая Ложь на себя одеяло стянула,
В Правду впилась и осталась довольна вполне.

И поднялась,и скроила ей рожу бульдожью,
Баба,как баба,и что ее ради радеть.
Разницы нет никакой между Правдой и Ложью,
Если ,конечно,и ту,и другую раздеть.
Выплела ловко из кос золотистые ленты
И прихватила одежды примерив на глаз.
Деньги взяла и часы,и еще документы,
Сплюнула,грязно ругнулась и вон подалась.

Только к утру обнаружила Правда пропажу
И подивилась себя оглядев делово.
Кто-то уже раздобыв где-то черную сажу,
Вымазал чистую Правду,а так ничего.
Правда смеялась,когда в нее камни бросали.
"Ложь,это все и на Лжи одеянье мое."
Двое блаженных калек протокол составляли
И обзывали дурными словами ее.

Тот протокол заключался обидной тирадой,
Кстати,навесили правде чужие дела.
Дескать,какая то мразь называется Правдой,
Ну,а сама пропилась,проспалась догола.
Голая Правда божилась,клялась и рыдала,
Долго скиталась,болела,нуждалась в деньгах.
Грязная Ложь чистокровную лошадь украла
И ускакала на длинных и тонких ногах.

Некий чудак и поныне за Правду воюет,
Правда в речах его Правды на ломаный грош,
Чистая Правда со временем восторжествует,
Если проделает то же,что явная Ложь.
Часто разлив по 170 граммов на брата,
Даже не знаешь куда на ночлег попадешь.
Могут раздеть,это чистая Правда,ребята,
Глядь,а штаны твои носит коварная Ложь,
Глядь,на часы твои смотрит коварная Ложь,
Глядь,а конем твоим правит коварная Ложь.
11 Март 2016 00:12
Радвам се, че Калин Донков не участва във форума. Вече да е с бан до 2100 година. Поне...

Впрочем, повечето списуватели на вестника също.

Явно има строго разделение - чукча-читатель, чукча-писатель....
11 Март 2016 00:42
Вариант и двамата да я казват няма.

тук не съм съгласен и подкрепям Татяна1. Абсолютна истина има само в точните науки - например Питагоровата теорема или законът за земното притегляне. Ако обаче говорим за общество или политика, а дори и икономика, истината зависи от две неща:
1. Колко време е минало от събитието.
2. Кой дава оценката. (при това, тук работи един от законите на кибернетиката, а именно - само по-сложна система може обективно да оцени по-проста. По-проста или равностойна система не може да даде обективна оценка.

Или - Милен Велчев решава да замени част от дълга. Дали това е правилно, може да се прецени само след определен период от време - другото са само емоции. Това е според първа точка. Според втора точка, оценка може да направи изключително опитен икономист, а не бай Иван стругаря.
Естествено, и бай Иван ще има своята "истина", понеже от неговата партия ще му "обяснят", че живее зле, понеже навремето Милен Велчев.... Може и да е поне отчасти така, може и да не е. Но реално бай Иван ще повтаря чуждата истина, която му харесва, без да знае това истина ли е или не.
След като преди време се наслушах как Сульо и Пульо обсъждат плоския данък и трябва ли да се поощряват чуждите инвестиции у нас, аз лично се отчаях. Оказа се, че у нас законите на кибернетиката не важат и най- простата (да не кажа най-тъпата) система има мнение по всички въпроси и е готова да критикува всекиго. И понеже обикновено го прави пред същите Сульовци като себе си, даже много и не се забелязва.
Там където има сблъсък на групови интереси, никой няма да признае абсолютна истина, ако тя не го устройва. Тоест, възможно е и двамата от примера на автора да са прави, но всеки за себе си.
Например - майките с колички искат да се ограничи още максималната скорост в града, за да не го помете някой, докато се разхождат по платното. За себе си те са прави - по тротоарите не е удобно, друса, а може и да си повредят токчетата. А така произшествията ще намалеят.
ОТ друга страна, шофьорите твърдят, че майка с количка няма какво да прави на уличното платно, ако не пресича. Винаги може да се създаде конфликтна ситуация на пътя и някой да я помете. Нещо повече - те казват - след като на нас ни забраняват да ползваме мобилен телефон, докато караме, нека същото важи и за пешеходците - ако са на платното и говорят по телефон - глоба сто лева. И са прави за себе си.
Разбира се, абсолютната истина е може би да се ремонтират тротоарите, но пък ако се сложат много равни плочки, през зимата в поледицата пенсионерите падат и си чупят това онова. Пък и не можеш да ремонтираш всичко веднага. Затова всяка група защитава интересите си и за себе си е права. А арбитър няма.
11 Март 2016 07:14
Да повторя разрешеното - за автора
За цензурата /някогашната, сега цевнзура няма!/ -
----------------------------
Сайтът на Генек
11 Март 2016 07:22
Шаман,
замислих се над мантрата ти за липсата на собствена истина и повтарянето на чуждата. Колко истини има по един въпорос на тоя свят? Отде да се вземат над 7 милиарда истини? Хайде, природата и самите хора са ни улеснили - повечето изобщо не търсят някаква истина, дори чужда да е. Но, все пак - остават немалко все още мислещи. Дори над чужда истина...
Една истина, която си приел - внушена или просто отговаряща на базовото ти мислене, е твоя истина. Понякога фанатична, понякога без доказателства, понякога дооформена от теб - все е твоя истина...
Да не говорим, че ако човечеството се развиваше единствено от оформянето на лични истини, все още да сме в пещерите. Няма истини за всички...
"Красотата ще спаси света", "Апни си, пийни си...", "Каквото и да ти говорят, става дума за пари"...
Впрочем, знаеш ли колко трудно се стига до една истина? Смятам, че ще разбереш някога. И ще схванеш, че не е толкова лесно, колкото проповядват теоретиците на мисленето...
----------------
Сайтът на Генек
11 Март 2016 08:01
11 Март 2016 08:11
И ще схванеш, че не е толкова лесно, колкото проповядват теоретиците на мисленето...


Че кои пък са тези теоретици, дето го проповядват това?
11 Март 2016 08:50
генек
11 Мар 2016 07:22
Мнения: 30,580
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
"Да не говорим, че ако човечеството се развиваше единствено от оформянето на лични истини, все още да сме в пещерите. Няма истини за всички..."

Верно? Ни една обективна истина? Те това е новост! Бравос!
11 Март 2016 08:59
Този пак е заорал да се бори с миналото и със социализма. Навремето рИвеше за една локва, че комбайните минали през нея, сега пък за някаква си абстрактна истина.
Нашето, например, помни как тя биваше потопявана на едро (за идеите, за мира и войната, за светлото бъдеще, за религията като опиум за народа, за човек за човека като брат и другар и пр.) и на дребно - за бита, за равенството и за личното щастие. .

Ами, тогава имаше едно относително равенство. Тогавашната по-висша номеклатура я се въъзползваше от по-бързо вземане на някоя кола или апартамент (едничък разбира се), я някоя карантия от местния месокомбинат, я някое винце от местния Винпром. Сега всичкото номеклатура с по 6 апартамента и надиплила милионите. Със скъпи коли. Я дългогодишната номеклатура браво Ваньо браво Костов как се оказа, че е надиплил милон само в КЗК, а какво има в другите банки още не се е разбрало. Какво има при неговия човек Хампарцумян още не се знае. А ако му сметнеш държавните заплати едва ли ще стигнат за мерцедесът му, без да се е хранил.
Сега на този автор да му светна по въпроса за истината. Той използва Аристотеловата логика, където имаме само двеа абсолютни предиката вярно и невярна. В математиката това е Булевата логика true=1, false=0. Тази теория може обаче трудно да се приложи в действителността, особено в обществото. Защото всеки човек си има своя истина във зависимост от амбиции, положение, историческо развитие на рода и т.н. Иранският математик Задех е развил така наречената размита (fuzzy) логика. Според нея истината не е като Булевата 1 и 0, а взема стойности между 0.0 и 1.0, или в проценти между 0 и 100%. Сега колко са верни твърденията на господин авторът ми е трудно да определя, но ми се струва, че са между 20 и 25%, т.е. доста ниско ниво на истина.


11 Март 2016 09:33
"Каквото и да ти говорят, става дума за пари"...

или за секс, а може и за двете...
---------------------
Тази истина в повечето случаи е вярна...
Така или иначе, пари и секс са нещата, които движат хората напред...
Колко напред и докъде сме стигнали, е друга тема...
Парите дават сигурност, сигурността осигурява по-голяма раждаемост...
Безконтролното ограбване на населението от наши и чужди монополи и банки, непрестанните реформи, политическата и икономическата несигурност доведоха до небивал срив в раждаемостта, което ще се отрази на икономиката...
И понеже статията е за истината – истината е, че сме в много труден исторически момент...
11 Март 2016 09:42

https://bg.wikiquote.org/wiki/Истина_—_Истинност
11 Март 2016 10:17
Стрелец,
добро дело си започнал - ако продължиш да четеш, а и се замислиш, още много неизвестни неща ще разбереш...
--------------------------------
Сайтът на Генек
11 Март 2016 10:45

Бабина приказка
П. К. Яворов

Тръгнала от божи рай
към земята чудна двойка:
Разум, който всичко знай,
с Правда, праведна девойка.


Бог поръчал им на път:
"Вий при хората идете -
стига вече да грешат,
ум и правда ги учете."


- Накъде ли! - "Път е нам
през града и щем намери
да ни слушат много там
сиромаси и болери."


Но сред пътя в нощен мрак
върху тях стражар наскочил,
за ръцете - и юнак
с пръст полето им посочил...


"Де щем...?" - Правдичке, не знам!
"То се, Разумчо, видяло..."
- Леле, боже! - Тука-там,
в село слънце ги огряло.


"Бог - добро!" - "Добро ви дал!"
И прииждат хора прости:
сума свят се насъбрал
да послуша млади гости.


Иде попа: "Дръжте!" - Беж...
"Дръжте, братя християни,
тез поганци!" - И поглеж,
грабват сопи вси събрани.


Бежанците с викове
дън-горите огласили;
наизлезли зверове
и от хора ги спасили...
11 Март 2016 11:07
Калин Донков


Пенчо бре



И сейчас не прожить без хлеба,
Хлеб, как прежде, основа жизни…
И сейчас не прожить без хлеба,
Как и тысячу лет назад.

И сейчас не прожить без зрелищ,
Всё сильней стадионов рокот.
И сейчас не прожить без зрелищ,
Как и много веков назад.

И сейчас не прожить без пушек,
Каждый держит в руках оружье,
Только вместо пищалей древних
Век придумал страшнее смерть.

Нынче можно прожить без Бога,
И хоть жить без него труднее,
Всё же можно прожить без Бога
И без древних святых молитв.

Можно даже прожить без счастья,
Счастья просто на всех не хватит,
И не каждый находит счастье,
И не всякий найдёт любовь.

Но сейчас не прожить без правды,
Правда людям нужнее хлеба,
И когда-нибудь мир решится
Правду Богом своим избрать!

Николай Добронравов
http://www.inpearls.ru/author/1597

11 Март 2016 11:36
Абсолютна истина има само в точните науки - например Питагоровата теорема или законът за земното притегляне.
И там не е абсолютна. Питагоровата теорема важи само за Евклидовата геометрия, в геометриите на лобачевски, Бойя и Риман не важи. Законът на Нютон за земното притегляне е едно приближение, по обща законореност на гравитацията е Общата теорията на относителността на Айнщайн.
11 Март 2016 12:26
"Истината е като поезията - всички се правят, но много малко я харесват в действителност".
11 Март 2016 12:47
Нещо повече - те казват - след като на нас ни забраняват да ползваме мобилен телефон, докато караме, нека същото важи и за пешеходците - ако са на платното и говорят по телефон - глоба сто лева. И са прави за себе си.


Не само за себе си. Мен ме е помитал в обикновен редакционен коридор служител на квартирантска корпорация с два телефона на двете уши и с очи, вперени в тавана, за да не се разсейва. Добре, че съм с патерица, че и успях да се подпра на стената. Оня и "пардон" не каза. Явно го няма в корпоративния кодекс на поведението.
11 Март 2016 16:16
Истината е някаква дивотия, в която вярва съседът ми.
Когато искам да се сприятеля с него, го питам в какво вярва и той ми разказва.
Кимам с глава и викам: "Така си е - чиста истина"
Курт Вонегът - "Закуска за шампиони"
11 Март 2016 16:25
Mrx++
11 Март 2016 08:59
Този пак е заорал да се бори с миналото и със социализма. Навремето рИвеше за една локва, че комбайните минали през нея, сега пък за някаква си абстрактна истина.
Нашето, например, помни как тя биваше потопявана на едро (за идеите, за мира и войната, за светлото бъдеще, за религията като опиум за народа, за човек за човека като брат и другар и пр.) и на дребно - за бита, за равенството и за личното щастие. .

Ами, тогава имаше едно относително равенство. Тогавашната по-висша номеклатура я се въъзползваше от по-бързо вземане на някоя кола или апартамент (едничък разбира се), я някоя карантия от местния месокомбинат, я някое винце от местния Винпром. Сега всичкото номеклатура с по 6 апартамента и надиплила милионите. Със скъпи коли. Я дългогодишната номеклатура браво Ваньо браво Костов как се оказа, че е надиплил милон само в КЗК, а какво има в другите банки още не се е разбрало.


Само че "сега" никой не ни лъже, че ни чака комунизъм и светло бъдеще. И "сега" всеки циганин може да излезе зад граница, не като едновремешните, с "по-бързото вземане на някоя кола".
Ако коментиращите ви прочетат, веднага ще разберат кое е истина и кое лъжа. Без позоваване на дефиниции.
11 Март 2016 22:09
Написаното от Калин Донков ми напомни за за една любима книжка от детството.
Така изглеждаше корицата и:
http://biblio.detstvoto.net/uploads/posts/2010-12/1291477353_hubavica-pravda-1963.jpg

Onda
11 Март 2016 16:25
Само че "сега" никой не ни лъже, че ни чака комунизъм и светло бъдеще.

E, сега лъжат, че има демокрация и истината е относителна.
Но всички знаят, че слънцето не е луна. Знаят какво е отразена светлина.
Истината е, че на извора в планината все още няма водомер.
11 Март 2016 22:19
Атлас Песен за истината
https://www.youtube.com/watch?v=1tW93v-3Svw

Стъпки, стъпки сред покой
Стъпки, стъпки сред безброя,
търсят истината своя,
трябва да я срещнат днес.
Помогнете ми и вий
истината да открия.
------
точна улица, адрес

Може би до теб се смее,
може би сама живее
и очаква моя поглед
самотата й да спре

Но адресът е погрешен,
и съм тъжен и съм смешен
но вървя, вървя отново
между хиляди съдби

Истината ме вълнува
значи нейде съществува,
може би със нея утре
ще се срещнем може би

Може би до теб се смее,
може би сама живее
и очаква моя поглед
самотата й да спре /х3
17 Март 2016 10:27
Акира Куросава - Вратата Рашомон.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД