:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,747,133
Активни 381
Страници 3,600
За един ден 1,302,066
Вот

Подгрей електората с промени в изборния закон

Нито една от направените поправки не решава проблемите, от които се вълнуват гражданите
Антоний Тодоров
Задължително гласуване и 50 лева глоба за неспазване на задължението - това прие наскоро съответната комисия в парламента по предложение на Патриотичния фронт. Предвижда се също и активна регистрация. Очакванията според вносителите са да се увеличи легитимността на избраните органи - колкото повече избиратели стоят зад тях, толкова по-легитимни са те. Има и други, скрити очаквания, като например за намаляване на относителното тегло на партиите с предполагаем "твърд" електорат като ДПС и БСП, но това се казва с половин уста и никога не се признава публично. Колкото до ефектите от такова задължение или за това как биха гласували задължените, но нежелаещи да гласуват граждани, вносителите предпочитат да мълчат. Всъщност и никой не знае. Приети бяха и други нововъведения, като електронното гласуване (за което имаше и категоричен референдум, макар и незадължителен), както и машинното преброяване на гласовете от бюлетините. Но това последното е технология и не се отнася до съществото на изборите.

Ще оставя настрана многобройните аргументи против въвеждането на такова задължение за гласуване, както и на активна регистрация на избирателите, защото по тях беше казано много. Ще подхвърля няколко възможни ситуации, които



показват слабите места на едно такова законодателство



Живеещ от години в чужбина български гражданин, който е изгубил връзка с родината си, е задължен да се регистрира и гласува на изборите. Не го е направил - дължи глоба. Как ще стане това? Ако държавата не го направи, санкцията се обезсмисля, ако реши да го направи, какво ще й струва? Или друга ситуация - софийски клошар без жилище не се регистрира и не гласува на изборите. Дължи глоба или три месеца социална помощ, която, така или иначе, не получава. Как ще го глобят, къде ще му връчат известието за глобата? Или ще му конфискуват прокъсаното одеало? Трета ситуация - отдавна отлетял в "един по-добър свят" гражданин, но останал в избирателните списъци по незнайни причини, не се регистрира и не гласува. Него ли ще глобят или наследниците му? Ще изискват ли от тях смъртен акт, за да не ги глобят? Изобщо, колко ли голяма администрация ще е нужна, за да следи за регистрацията на избирателите, за поведението им и евентуално за събирането на глобите от негласувалите! Отделно стои въпросът докога ще е давността на тези глоби.

Задължителното гласуване е лошо решение на един иначе много сериозен проблем - оттеглянето на гражданите от политиката изобщо и от изборите в частност. Все пак и да не забравяме, че средно около 55-60% все пак гласуват. Сигурно е, че причините за това толкова много граждани да не гласуват на изборите не могат да бъдат "поправени" с вменяването на задължение за гласуване. Това може единствено и само да повиши омерзението от политиката - дори тези граждани да се съгласят да гласуват, ще го правят с отвращение.

Парадоксално, но и предложенията за технологията на гласуването (електронно, машинно) също не решават



съществения проблем за омерзението от политиката



Електронното гласуване се предлага като улеснение за онези граждани, които искат, но не могат да гласуват (оставям настрана споровете за сигурността на интернет връзката). Дотук аргументът е напълно приемлив. Но кои са тези граждани? Живеещите далече от България, или далече от българските посолства и консулства? И колко далече: на няколко пресечки, на няколко спирки с метрото, на десетки или стотици километри? Как това ще се определя или контролира? Или ще приемем, че електронното гласуване ще се отнася до всички български граждани, които живеят в чужбина? В САЩ или в Турция, в Австралия или в Гърция. Защо тогава проста законодателна промяна не въведе гласуването по пощата - правят го в почти целия свят. Или за пътуващите в деня на вота - отложено предварително гласуване по местоживеене? Представяме ли си, че електронното гласуване може да не бъде лично, а от някой изборен брокер? Или че ефектът му ще е неочакван? Много по-смислено изглежда машинното гласуване - една значителна инвестиция, но която бързо се възвръща. Това, последното, засега е оставено на заден план.

Отново обаче законодателните предложения се отнасят или до едно неизпълнимо и вероятно противоконституционно задължение, или до технически въпроси, които могат да намерят и друго, по-лесно или по-евтино решение. Следователно това поредно предложение, зад което стои най-вече Патриотичният фронт, не е нищо друго освен



"подгряване" на електората



Защото въвеждането му няма да направи изборния процес по-прозрачен, по-разбираем и най-важното - по-честен. Мнозина граждани не вярват в изборите, в тяхната честност и затова не гласуват. Но със сигурност биха гласували, ако са убедени и уверени, че изборите се провеждат по правилата, че състезанието е честно, че с гласа си са в състояние нещо да променят. Всичко това обаче изисква други промени в изборното законодателство, които не са сред предложените: а) избирателна система, която да дава право на избирателите да влияят върху персоналния състав на партийните листи (отдавна предлагам финландската система, която е пропорционална, но със задължителна преференция); б) преброяване на подадените гласове в районните избирателни комисии, а не в секционните, за да се намали възможността за контролиран вот и евентуални манипулации на резултатите още в секциите; в) партии, чиито застъпници са уличени и осъдени за купуване на гласове, да нямат правото да участват с кандидати на следващите избори. Последното изглежда много радикално, но може би ще поохлади ентусиазма на някои да си купуват изборите.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Дали може да глобите някой, който е отлетял от България и не смята да гласува повече за родните депутати.
 На кой адрес да пратят глобата за този клошар?
20
2260
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
10 Март 2016 19:19
Лично аз "задължително" ще пускам бял лист....
10 Март 2016 19:55
А аз в бюлетината ще спомена нечия майка. Ама се страхувам че ще я отчетат "действителна".
10 Март 2016 20:16
Аз пък смятам пред комисията да рисувам ръчичка в вирнат пръст и съзнателно скъсана бюлетина...
Макар че нищо не помага. Протоколите ще са готови, отчетите за изборите нагласени...
---------------------------------
Сайтът на Генек
10 Март 2016 20:19
Ако го приемат и по някаква случайност КС не го отмени с погнуса, няма да гласувам.
10 Март 2016 20:42
Вече писах ведъж и повтарям без възможността за съзнателен избор „ПРОТИВ ВСИЧКИ“ задължителното гласуване е популизъм.
Празни и невалидни бюлетини могат да се тълкуват гато случайна грешка, а да се плаща глоба е най-лошия възможен избор. Гласуване по интернет е възможност за манипулация на изборите.
10 Март 2016 23:05
Хора! Никакви празни бюлетини, после може някой да ги попълни! Малко художествено творчество, нарисувайте по нещо!(или 3 неща)
И все пак, аз пак не разбрах, възможно ли е активната регистрация да е доброволна, а после гласуването задължително? Ако не искаш да гласуваш- просто не се регистрираш
10 Март 2016 23:21
Чл. 10.
Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.


Горното е от Конституцията. И сега, като гледам в цитирания член 10, да ви попитам (и автора на статията, и коментаторите под нея) - думичката "произвеждат" бихте ли я свързали с думичката "технология" (= метод, начин за правене на нещо)? Мисля че няма как да не я свържете защото е ноторен факт, че всяко "производство" става възможно, протича, осъществява се, ЧРЕЗ някаква конкретна "технология"... ДРУГ НАЧИН НЯМА!

Та, кажете сега - Кое е "технологията" за горецитираното "произвеждане" на избори и референдуми ? Кое от двете цитирани в изречението неща: "/общото, равно и пряко/ избирателното право" или пък "/тайното/ гласуването"?

Изяснете си отговора и елате пак тука да си приказваме за промени, ама ИСТИНСКИ промени в изборния закон, а не такива, които са такива, че НИЩО няма да променят! (Промени, които ЗАПАЗВАТ статуквото са както предложените от депутатите, които Антони Тодоров коментира в статията си, така и от него самия предлаганите!)

11 Март 2016 07:54
А субсидията за партиите същата ли остава? По12 кинта на гласувала глава? Много важно, какво си нарисувал на бюлетината - субсидийката си тече!
11 Март 2016 08:39
Философията на този закон е тотално сбъркана. Лично аз съм решил, че ако ме задължат да гласувам никога повече няма да отида до урната. Нямам проблем да отделям по едни 50 кинта годишно и да си плащам за решението. Дори обмислям дали да не внеса 500 лева и да си прихващат за десет избора напред. Друг обаче е въпрос с онези които са на помощи. Сега те няма да има как да не гласуват и трябва леко финансово напомняне, за коя точно партия да пуснат гласа си!
11 Март 2016 08:41
Лично аз съм решил, че ако ме задължат да гласувам никога повече няма да отида до урната.


И аз мразя задълженията, но какво печелим ако не гласуваме?
11 Март 2016 08:47
но какво печелим ако не гласуваме?

Замислям се, какво печеля като гласувам?
11 Март 2016 10:55
Малко уточнение. Изборите са вид административно производство (в юридически смисъл). Затова те се "произвеждат", а не "провеждат", както неграмотно се пише. И освен това се дават не по 12 лева на глас, а по 11. В Германия беше май 3 евро. Тези пари се дават на партиите, прескочили 1% (в момента има 10 такива). Дават се освен това не еднократно, а всяка година. Но не там е бедата, а в това, че много се краде.
Бъдете здрави!
11 Март 2016 11:29
Мишо К., може ли като експерт да поясниш как ще се произвежда задължителното гласуване от чужвина и от мъртвите души?
11 Март 2016 12:28
Естествено, че не може. Трябва предварително да се зачистят фантомите. Непрекъснато ги говоря тези неща, но насреща има само дървен материал. Ама як.
Бъдете здрави!
11 Март 2016 12:34
А аз в бюлетината ще спомена нечия майка. Ама се страхувам че ще я отчетат "действителна".


Мани, горката майчица ще я преследват за даване на два гласа.
11 Март 2016 14:51
Това с майката в бюлетината дали ще го има като опция при интернет гласуването?
11 Март 2016 15:00
Но не там е бедата, а в това, че много се краде.


Радой Ралин:
"Добре, че млади поетеси,
за свои лични интереси,
ми идват често във леглото,
но не в това се крие злото,
а в язвите на обществото!"

Не знам дали е било вярно, но има рима!
11 Март 2016 16:38
Пенчо бре, ако правиш някакъв намек, не му е тук мястото. Не понасях този тип и творчеството му. А той имаше респект от баща ми и никога при срещите ни не е отварял дума за мокри котета. Шубелия беше. А до Тодор Живков не знам как си беше осигурил безпрепятствен достъп без доклад. Той и Калоянчев.

А дисидентщината на прословутата книга я внесе на първо място Борис Димовски с картинките и подписа.

Колкото до младите поетеси, знам само за една такава, от котилото. В смисъл видях ги, като влизаха у Радой. Може и да са гледали албуми на Шагал.
11 Март 2016 17:05

onzitam
11 Мар 2016 08:47

но какво печелим ако не гласуваме?

Замислям се, какво печеля като гласувам?


И аз съм се замисляла. Но ако не гласувам, печелят други! И то най-противните!
Затова, задължително гласуване, но да се въведе вот "Против".
Докато на избори се явят нормални хора!
11 Март 2016 17:09
Дорис, никакъв намек не правя! Винаги съм бил далеч от "хайлайфа" и не знам никакви клюки. Цитатът ми е заради последните два реда. Според мен се връзват с цитата по-горе.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД