:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,678
Активни 468
Страници 24,088
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Колчето на позора

Бойко Ламбовски
Всички палаткаджии, които познавам, са потискащо акуратни хора. Аз не съм такъв - не съм палаткаджия тоест. (За акуратността си не ща да се разпростирам, без това е често обсъждана вкъщи.) По-долу ще допълня някои неща по тези си наблюдения, но сега искам да кажа, че готвените промени в Закона за туризма, който така възбуди къмпингарите, не са само от грижа за екокомфорта ни. Един от мотивите за предвижданите солени глоби в проектозакона спрямо тези, които са си позволили да вдигнат палатка в "непредназначено за това място", е, че "увреждат природата". Други възможни мотиви, за които не пише, а само съм чувал или се досещам, са: 1) Така е по целия цивилизован свят. 2) Ще се избегне хаотичното брожение - дори на съмнителни елементи, из разни пущинаци. Я да си представим, че бандити или нелегални имигранти си живеят в палатки, където щат и творят безобразия наоколо под алибито, че са туристи... 3) Ще накарат тоя хитроумен и стиснат палаткаджийски народ, от който туристическият бизнес у нас не вижда почти никаква печалба, да се бърка повече - я за място в къмпинга, я за оборот на лавките и ресторантчето наблизо, я направо ще го принудят да зареже кемперите и брезентите, па да иде да пълни хотелите и да си плаща като поп; за какво теглихме кредити да ги строим тия бетони, а...

Третото, не ще и дума, е могъщ законотворчески фактор. Всички се досещат за него, дори най-наивните. Изглежда като основен, бих казал единствен действителен мотив. Аз обаче мисля, че няма да стане тази работа. Палаткаджиите са особено племе, както казах по-горе. Те са като индианци, които гониш от горите им към все по-тесни и все по-тясна камениста пустош. Накрая ще им писне и ще направят гора там, където е Народното събрание.



Може от пънове, но пак на лес ще мирише



Ще кажете - ти откъде знаеш, като не си палаткаджия? Знам - от опит. Първата си палатка заедно със съученици в последните години на гимназията опитахме да опънем някъде към Златни пясъци - вечерта, под напоителен студен дъждец. Бяхме тръгнали да се еманципираме от родителския надзор, да пием и пушим на воля и да търсим приключения с противоположния пол. Които, както тогава мислехме - приключенията де, - само като надушат ученици в гората, тутакси се слитат към палатката им като мухи около счупен буркан мед... Палатката беше за четирима, ние бяхме пет-шест непохватни юноши, освен това всеки бе зареден с бутилка и романтични, а не практически съображения. Както казах, вече се стъмваше, заваля студен дъждец. Не е нужно да ви описвам какво правихме от 9 вечерта до рано след полунощ в горичката над Златни; но не беше красиво. Имаше първо смях и ритници по инвентара, после псувни и пъшкане, после униние, по едно време почти се стигна до бой. Нещо скъсахме, друго загубихме, окаляни като прасета, към 3 след полунощ, с раници и остатъци от палатката събудихме охраната на едни бунгала наблизо и позорно платихме за едно.

Нека кажа и това, че съм виждал истински палаткаджии в действие - и на морето, и особено по рибарски излети. Изумявал съм се и съм се изпълвал с комплекси, докато наблюдавам аптекарските им манипулации и почти любовната отдаденост на това временно строителство. Оформянето на площадката, подравняването, улейчетата за оттичане на водата, колчетата и канчетата, импровизираните столчета и дори телевизорчето с акумулатор, което един въдичар бе взел, за да не изпуснем мача, ме очароваха и замисляха за неудържимия нагон на човешкия род към облагородяване на обиталища и несекващ достъп до повече кефове. Освен това - поне тези, които съм виждал - са екодоктринери по ген, бих казал. Внимаваха за всяко боклуче, за всяка капачка и всяка спонтанност - не дай боже да те видят да целиш с празна стъклена бутилка близката върба: предстои трибунал и кол на позора! А когато прибираха палатката, то сякаш пъхаха образци на флората в тетрадка за хербарий - това тук, сгънато на четири, онова там, ама не така, а изтупано, изпрано, изсушено и навито на роло, онова в тази кутийка, а боклука... о, боклука в торби в багажника и 100 километра по-нататък - в кофите.

Някой ще възрази - има и други,



те цапат, секат, рушат, крадат...



Сигурно. Аз не съм виждал такива палаткаджии, но не съм всевиждащ. Какво пречи обаче на горските, на полицията, на общинските власти да хвърлят по едно око там, където някой е решил да си устрои див пикник под тентата? То и сега има закон срещу увреждане на природата. Хайде да вземем да го спазваме първо, а после да правим нови. И сега има закон срещу бракониерството, но бракониери не липсват; като рибар мога да ви кажа - дори ми се виждат повече. Има и закон срещу нерегламентираното застрояване, но той помогна ли срещу прогимназиите из крехките курортни местенца на родината?

Общата тенденция на този етап на цивилизацията ни всичко да се записва, снима, регламентира и съответно разрешава у нас върви по-бавно, за сметка на това не изостава тенденцията всичко това да се плаща предварително. И при палатките е така. Това законодателно колче на г-жа Ангелкова обаче тук ще удари на камък, струва ми се.

37
5387
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
14 Март 2016 19:31
Внимаваха за всяко боклуче, за всяка капачка и всяка спонтанност

Няма по-задръстени субекти от палаткаджиите по убеждение.
Иначе всекиму може да се наложи да подслони тяло в палатка и най-доброто, което може да стори, е да се пренесе духом другаде.
14 Март 2016 20:16
И какво точно задръстено видя в грижата за обществения ред ВладиГео?! Де света да беше пълен със такива 'задръстени' хора, а не 'широкоскроени', които живеят на готово.
14 Март 2016 20:35
ами аз съм против дивото къмпингуване - чист цивилизационен избор е да го направиш там, където има елементарни условия за събиране (извозване) на боклуци и фекалии. и като се разхождам из природата, нека да се разхождам из девствена природа, а не из девствени лай*а на диво къмпингуващи. и да не забравяме въпроса за сигурността на самите дивакуващи - ако някой бракониер посегне на плътта на някой дивакуваща, кво правим като се е случила в дън гори тилилейски ?!
14 Март 2016 20:52
...Които познавам...
Тук ме изгуби. Не съм палаткаджия, но, разбира се, познавам и съм срещал мнозина. Туристи, рибари, отпускари...
Направо казано - малцина от тях са "акуратни хора"...
--------------------
Сайтът на Генек
15 Март 2016 00:11
В момента трябва да си абсолютно луд, за да отидеш на палатка на извън населено място само с гаджето си. Преди много години сме го правили, но сега е по-вероятно да влезеш в криминалната хроника като жертва.
Така че - за момента, няма как. Пък и с тези емигранти в горите...
15 Март 2016 08:20
И какво точно задръстено видя в грижата за обществения ред ВладиГео?! Де света да беше пълен със такива 'задръстени' хора, а не 'широкоскроени', които живеят на готово.

Какво общо има грижата за обществения ред с простотията? Аз разбирам нещата така: доброволният избор да живееш без течаща вода и ватерклозет е доказателство за малоумие и липса на елементарна култура. И на безотговорност, щом принуждаваш и децата си да получат хепатити, язви, колити и прочия хубостии.
Ако си културен човек, следва да се погрижиш преди всичко за здравето, а след това и за обществения ред
15 Март 2016 08:41
Мехуди
15 Март 2016 08:46
Не съм палаткаджия "по убеждение" макар че по принуда живота ми е предоставил "възможноста да се наслаждавам " на палаткаджийският живот и то предостатъчно.Но ги подкрепям искренно и бих направил всичко по силите си протеста им да успее и да си отвоюват отново правото да къмпингуват свободно.Подкрепям ги защото техният протест е вид съпротива срещу тези фактори на които те пречат и които авторът по горе е описал достатъчно точно.
15 Март 2016 08:57
Всички палаткаджии, които познавам, са потискащо акуратни хора.

Г-н Ламбовски, вие сте добър човек (макар и не толкова акуратрен) и привличате около себе си също такива хора. Сполай ви!
15 Март 2016 09:57
На повечето, дето сте писали тук, ви личи от километри, че кракът ви стъпва в планината веднъж на петилетка. Че и по-рядко.

Като човек, който редовно ходи, мога да ви кажа, че боклуците са там, докъдето стигат лифтовете, докъдето може да се стигне с кола.

Два бързи примера от Пирин.
Качвате се с кола до хижа Вихрен. Тръгвате пеш нагоре към езерата. Боклуците са в първите 100 метра, докъдето е стигнал ленивия крак на изнежения и мързелив човечец, който се е напънал пряко сили да измине това разстояние, за да се "тагне" в планината. Продължавате нагоре и о,чудо - боклуци няма

Казчвате се с лифта от Добринище до хижа Безбог. Боклуците са около езерото, докъдето стигат силите и волята на мързеливия. Слава богу природата е измислила една интересна закачка в местния ландшафт, наречана "Душевадката". Едно възстръмно изкачване, което изцежда и последните сили на "тагващите" се. От там-нататък всичко си идва на мястото.

Същото е и на рилските езера и т.н. и т.н.

15 Март 2016 10:09
Бойко Ламбовски, inventus, vielicata, ,
Не съм от запалените палаткаджии, но уважавам правото им на избор.
15 Март 2016 10:18
mehudi
14 Мар 2016 20:35


Нямам нищо против къмпингуващите, палатките, кемперите и т.н. - но, на регламентирани за това места. Макар и да предпочитам да летувам в климатизирани хотели с гореща вода, също съм почитател на дивата природа и много искам да се наслаждавам на диви поляни, диви речни и езерни брегове, диви плажове и дюни, а не на нацвъкани с палатки, каравани, временни клозети. Да се разхладявам в сянката на крайбрежната горичка, а не да се промушвам покрай пакирани там возила. Не съм съгласен някой къмпингар, пък бил той и свръхакуратен приятел на Б. Ламбовски, да окупира част от плажната ивица - обикновено най-хубавата- и де факто да ме лишава от достъп до нея. Защото - опитвали ли сте се да се настаните на плажа между прибоя и палатката на някой акуратняга ? Пробвайте, ако не сте
15 Март 2016 10:26
Ами мръсни сме си и безотговорни! Как да са други, палаткаджиите? Но в болшинството си са! Особено планинарите.

Планински водач към групата:
– Преходът ще е труден и затова всичко трябва да бъде концентрат: храната - консерви, пиенето - ракия, жените - само мръсници...
15 Март 2016 12:32
Всичко което е нужно да се направи от страна на държавата е на тези хора да им се осигурят правила а от своя страна държавата да ги контролира да взисква спазването им и да налага санкции на неспазващите ги.След като повечето тук сме съгласни че тези хора са акуратни значи има вероятност това да е така и правилата ще бъдат спазвани.Преди всичко ясно трябва да се укажат местата на които къмпингуването може да се осъществява.След като се съберат там повече от три палатки примерно да си изберат комендант който да се разходи да полицията и да вземе от там някакъв образец с който да ги регистрира.И да прави записи в него за всички новодошли и отпътували.Нищо не пречи на районният инспектор от време на време да ги навестява и да следи всичко наред ли е. И общо взето това е.
15 Март 2016 12:46
vielicata
15 Мар 2016 09:57


точно така си е!
Истинските туристи, които ходят там, дето няма лифтове, си носят боклуците обратно, и не ги оставят в природата
15 Март 2016 12:46
inventus, то няма вече регистрация и домови книги в градовете, ти искаш да ги въведеш по горите!
15 Март 2016 13:27
А цялата работа е да се принудят хората да плащат в хотелите вместо да си живеят свободно под звездите. Всички тези локуми за жизнената необходимост от топла вода и грижа за здравето са за камуфлаж.
15 Март 2016 13:38
Има бре Пенчо има!В хотелите как регистрират?Че има и санкции за който не го прави.То тъкмо това и е зора на държавата.Да знае кой къде ходи...и с кого...и какво аджеба правят там...да не е нещо противодържавно и т.н....сещай се сам!
15 Март 2016 13:39
Аве, хора, вие имате някаква крайно идеализирана представа за палаткаджиите. Акуратни били
Колко могат да са акуратни хора, които нямат представа, че ръцете трябва да се мият с топла вода, минимум 15 секунди под течаща струя и сапун по 10-12 пъти дневно? Щото толкова пъти ги вкарваме в устата си. Че едно кихане в затворената малка палатка означава заразяването на всички? Веднъж чрез въздуха, втори път чрез лапата с която кихналият възпитано си бърше цифката. Впрочем я кажете честно колцина знаете, че трябва да се киха само в сгънатия лакът
И така нататък ... да не стигам до неизползването на тоалетна и душ, храненето в неизмити съдове, спането с мръсни дрехи и прочия "акуратни" особености на къмпингуването

П.С. Зная и привлекателните му страни. По различни поводи, съм нощувал общо повече от година под открито небе
15 Март 2016 14:14
ВладиГео, нали знаеш защо лорд Фаунтлерой не обичал да спортува? Трудно му било да тича с чаша уиски в ръка!
15 Март 2016 14:30
ВладиГео, ,
Едва ли ще убедиш който и да е, че някой се е замислил за това колко пъти на ден си мият ръцете хората по палатките/навесите.

За протокола: досега няма случай на епидемия по плажовете на Карадере/Иракли, не дай Боже.
15 Март 2016 14:51
Като палаткаджия аз всеки ден десетки пъти на ден се къпех в чистото море (и си миех ръцете). Сега в комплексите с топла вода се страхувам да нагазя във водата.
15 Март 2016 15:11
А спали ли сте с палатка върху ледник? Знате ли какви звуци издава? Тогава обобщавайте статистически.
15 Март 2016 15:22
Е как пък в статията нито дума за: all-terrain vehicle (ATV), джипове, мотоциклети, пък и обикновенни автомобили които са напъплили алпийските поляни.
Обективно те са поголемия проблем.
15 Март 2016 15:30
В тоталитарния режим на къмпинга "Арапя" нямаше никакви проблеми. Имаше и паркинг на 50-60 м от морето, и идеално разпалагане на палатките не прекалено близо до водата. Имаше кошчета за боклук и 2-3 пъти дневно минаваха хигиенисти да ги прибират. Имаше немалка сграда с тоалетни и душове. Проблеми нямаше!

Изкарахме там 40 дни рахат, макар че в първия момент, като влязох превита на две в палатчицата, се разревах. После посвикнах, а в един прекрасен ден наши съседи, познати от София, си заминаха и ни оставиха тяхната прабългарска шатра като за кавхан, с газов хладилник и газова печка. Блаженство. Е, влизаха водни змии, заблудени в пясъците, но ги събирах в тенджерка, черпех ги с останки от нашата храна и като укрепваха, ги пускахме в близкото блато.

Там сега, чувам, са бетонните "Дюни".

15 Март 2016 15:49
Ако бъдем честни най-големите зъмърсители са рибарите. Те след себе си оставят купчина найлонови торбички, кутиики с червеи неизползвани, прерязани влакна и нерядко и остатъци от обезглавена риба. Ужас. Отидете на Велека към притоците да видите ордите рибари какво са направили. Край реките и язовирите е така, няма чиста река от тях особено като почнат едни захранки да плуват, в силно течаща река да се чудиш що такива ги хвърлят.....Но за палатките съм за две ръце ...няма планинар който да мърси няма. Не говоря кашкавал туристите които се оказаха голяма част от форумците....тези кашкавал туристи са виновни за бетонното застрояване, защото телесата не могат да мръднат 100 метра от лифта или колата. Затова хотелчета трябва , с банички пък и ако сауна и спа процедури ехааа....Жалка работа. Сега да седна да разправям че няма нищо по красиво на 2000 метра при пронизващия студен вятър да наблюдаваш Млечния път и къделите на галактиките. Няма по- прекрасно от звуците от вятъра плющяш по стените на палатката и да слушаш гората как пее. Няма...а хотели има- не се притеснявайте.
15 Март 2016 16:01
kasad, направо не мога да си представя, че виждаш Млечния път, без да си си измил ръцете, барем 12 пъти, пък ако не си си взел душ... не ми се говори!
Мръсни палаткаджии...
Тогава ще вкараме нашата малка лодка в някое тихо заливче и ще поставим палатката, а после ще сготвим скромната си вечеря и ще се нахраним. Сетне иде време да напълним и запалим лулите, да поведем тих и непринуден разговор. Постихне ли разговорът, водата приплисва край лодката и реката подема чудна приказка за далечни времена и тайнствени неща, тихо тананикайки старата детска песничка, която тя пее от хиляди години насам и ще пее още хиляди години, дорде гласът й стане немощен и хрипкав — една песен, както се струва нам, научили се да обичаме постоянно променящия се лик на реката и свикнали да почиваме в нейните леко разлюлени гърди, която ние сякаш разбираме, макар и да не можем разказа с думи какво гласи тя.

И тъй, ние седим в реката, близо до брега, а месецът, който също я обича, се килва ниско, за да й отправи братска целувка, а после я притиска в сребърните си обятия. Ние гледаме как струят водите, винаги пеещи и шепнещи, устремени нататък, към своя повелител океана, докато накрая гласовете ни замират, лулите загасват и ние — най-обикновени и посредствени млади хора, биваме преизпълнени от тъжни и нежни мисли и вече не изпитваме желание да разговаряме. Тогава се разсмиваме, изправяме се, изтърсваме пепелта от угасналите лули и си пожелаваме „лека нощ“.
15 Март 2016 16:29
В тоталитарния режим на къмпинга "Арапя" нямаше никакви проблеми.
Там сега, чувам, са бетонните "Дюни"


Нерде Ямбол, нерде Стамбул. Ама, важното са спомените.
15 Март 2016 17:19
Невероятно неграмотно написано. Наистина ли българите и най-вече тези дето си въобразяват, че могат да пишат, са толкова неграмотни. Някак си, обидно е.
15 Март 2016 17:30
Не се правете на ударени. Готините хора не са по хотелите. Къмпингарите не замърсяват природата. Останалото е от лукавия.
.......
А за литературното колче на позора .... знаете си там!
15 Март 2016 17:35
Хора, след толкова злостни слова срещу палаткаджии, къмпингари и пр. вие бихте шута на световното скаутско движение. Ще трябва децата и младежите да се учат да палят огън, да се ориентира, да оцеляват в Киноцентъра сред декори на природни местности А на собствените си деца ще показвате от прозорците на колите, че ей това покрай магистралата е ливада, по-нататък е гора, а още по-нататък - планина.
15 Март 2016 19:00
haner,

Мрачните ти предвиждания, уви, са си отдавна тъжна реалност...
15 Март 2016 19:01
Прощавай, hamer...
15 Март 2016 19:19
направо не мога да си представя, че виждаш Млечния път, без да си си измил ръцете, барем 12 пъти, пък ако не си си взел душ... не ми се говори!

Хайде, хайде, говорим за различни неща.
Едно е да си сам или с още един отчепляк, да си изберете мястото и времето, а съвсем друго да те напъпли гадно време в някаква дупка с домочадието
19 Март 2016 21:04
Не зная защо се сетих за къмпингуването ни в "Атлиман" (не съвсем диво, но все така очарователно) и как насред черния прах в гората едно момче от нашите обуваше дънките си, като мяташе крачола им през рамото си, за да не се праши... За маса ползвахме макари от кабели, а дините и салатите режехме в легени; сутрин пък закусвахме с шкембе, вечерно време крачехме из тъмната гора от ме-ме-цето, затворили една подир друга всички дискотеки, а после - нощо къпане... Към обед стигахме и до плажа, а децата засияваха: "Мамо, тате, леличките и чичковците от цирка дойдоха!" Радостта и фънът не са непременно в палатката, опъната диво... може и в къмпинг. Нищо лично. На море в Атлиман отивахме след 15 дни с раници на гръб и палатки я в Пирин, я в Рила, я в Родопите. Море след планина може и бива, обратното е невъзможно - морето е за релакс. "Мащайте ги тия палатки или ща ви зАпала!" - и така са ни будили из лъките в Родопите... В Рила обаче и в Пирин трябваше да ги свием на ранина, мокри, за да не ни видят отдалеч, носехме ги мокри на гръб, а посред деня ги изваждахме да ги сушим на слънце, ако не валеше... Сега всички сме с увредени колене от тежките товари на гръб, но си останахме щастливи и честити... Години наред ми бе странно из заслони или хижи да слушам как, срещнат ли се две компании, не обсъждат песента на къделите на галактиките (за съжаление), а кой откъде е минал... Но боклука (празни консерви) наистина сваляхме от планините в градовете, никога не го изхвърляхме по хижите. А това за боклука е вярно - видехме ли опаковките от вафли, бонбони и цигари по пътеката да увеличават броя и честотата си, знаехме, че хижата е наблизо и... не сме се изгубили...

Но никой от нашите не спеше само в чувал - викахме му хотел "Звездоброй". Само ако се изгубеше някой.
Поздрави на планинарите!
(Е, като станахме на 40, и ние се ориентирахме към хотелите... иначе си носехме по една смяна дрехи и чисти чорапи за на връщане - да не плашим гражданите... но никога никой не заболя от нищо, палатките опъвахме винаги до вода и на равно място, най-трудно бе на тъмно в планината да откриеш място, което хем да е близо до вода, хем да е равно...)
20 Март 2016 15:49
Да си къмпингуват на воля, но да НЕ цапат!
20 Март 2016 23:53
Здравке, по-малко цапат от гордия "инвеститор" на лъскавото хотелче, където ти ходиш; бъди сигурна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД