:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,266
Активни 491
Страници 1,831
За един ден 1,302,066

Не ви ли омръзна Let it Be, та искате още повече?

След медийната империя в България се промъква и медиен тоталитаризъм
Карикатура: Христо Комарницки
----
Домъчня ми за генералния директор на БНР Радослав Янкулов. Миналия четвъртък той изплака болката си в Народното събрание, където пред две парламентарни комисии и стотина представители на медии и сродни структури разобличи СЕМ, че "пропусна да се впечатли от досадното вече повторение на едни и същи две песни". Вероятно се е надявал надзорникът да ги спре, но той не бил на равнището на очакванията му.

Слушателите сигурно вече са научили наизуст "Лет ит би" на "Битълс" и "Вдигни очи" на Валди Тотев. Двете песни се използват от години като запазена марка на журналистите в националното радио, когато протестират срещу своите началници, и затова имат свойството да изнервят само тях, но не и аудиторията. Сега се очертава перспектива "досадните" песни да преминат и в ефира на телевизията, защото властта е замислила да слее БНР и БНТ, без да казва на журналистите защо е необходимо и какви ще бъдат последиците. В тъмни ъгли депутати и медийни консултанти са съчинили закон, който да постави



под пълна държавна регулация всички медии,



но истината се разкрива пред обществото на малки порции, за да бъде преглътната по-лесно. Осветяването започна с дискусия "Ролята и мястото на регулаторните органи и обществените медии и възможността за промяна на тяхната дейност в обществен интерес", която мина под формата на съвместно заседание на парламентарните комисии по медиите и културата и по транспорта. Председателката на комисията по култура и медии Полина Карастоянова от Патриотичния фронт обяви, че още тази седмица ще сформира работна група, която да съчини текста. Само че някои от съчинителите нямаха търпение и издадоха четата още в увертюрата. Собственичката на "Медийна група България", която притежава вестниците "24 часа", "168 часа" и "България днес", Венелина Гочева каза, че работната група се е събирала неведнъж, а бившият депутат от БСП Мартин Захариев (сега сътрудник на медийната комисия) разкри и темите, "които витаят в пространството" - обединяване на БНТ и БНР в "медиен холдинг", сливане на СЕМ и КРС (Комисията за регулиране на съобщенията) и разширяване на регулацията от радиото и телевизията върху всички интернет издания, защото и те са електронни. Трети източник от списъка на лицата, които по сценарий получиха право да се изкажат на дискусията, но пожела анонимност пред УС на СБЖ, заяви, че



"законът вече е готов".



Сменящите се власти, каквито и да са партийните им цветове, от дълго кроят планове как да вмъкнат под държавен контрол и медиите, които по принцип не се лицензират - вестници, списания и интернет издания. Кройката им се оказваше все крива, но изглежда този път са решили, че са взели мярката на всички медии. Под предлог че ще ремонтират Закона за радио и телевизия, защото бил от 15 години и вече бил остарял, а освен това имал много поправки, щели да приемат нов Закон за медиите. Уж ще сливат БНР и БНТ под една шапка, но целта е да наденат шапка и на онези, които няма защо да бъдат обект на държавна регулация. По принцип радиото и телевизията се лицензират и регулират в цял свят, защото се разпространяват ефирно, а ефирът е ограничен ресурс и трябва да се разпределя централизирано. В ерата на цифровата, сателитната и кабелната телевизия това техническо ограничение до голяма степен е отпаднало, но традицията на лицензиране се запазва. Нищо обаче не налага да се лицензират вестници и интернет издания, освен ако държавата не иска ясно да заяви, че има амбицията да ги контролира.

Хитрината, която се използва в момента, е, че всички медии са електронни, защото и вестниците имат онлайн издания. На практика в интернет медиите си приличат, защото се превръщат в мултимедии, като ползват техническите предимства и на вестници (писан текст), и на радио (озвучаване), и на телевизия (визуализация). Освен това всички имат предимствата на мрежовите връзки, които придават трето измерение на тяхната продукция чрез хиперлинкове в интернет. Когато полето на закона се разшири върху електронните медии, това означава, че ще важи както за радиото и телевизията, така и за всичко друго в медийния сектор.

Председателят на СЕМ в оставка Георги Лозанов, който не крие, че е един от конструкторите на нов закон, каза вчера пред БНТ, че категориите "радио" и "телевизия" вече не са актуални от гледна точка на регулацията, и трябва да се мисли



как и онлайн базираните медии да влязат в регулация



За да прикрие неудобството от тази претенция, уточни, че "става дума само за онлайн медиите, а не за интернет или "Фейсбук" - сякаш онлайн медиите са извън интернет. Интересно как ентусиастите на свръхрегулацията си представят контрола над всички издания в интернет? СЕМ и сега се оплаква, че има недостатъчни ресурси да следи радио- и телевизионните предавания. А председателят му театрално подаде оставка, уж възмутен от словото на омразата в една медия, на която нямал власт да откаже регистрация за телевизионно разпространение. Смята ли, че ако под шапката му бе вкарана същата медия само със сайта си, щеше да я научи на благоприличен език? За свръхрегулацията ще е необходим някой СуперГого, но въпреки многото желаещи да се отъркат о властта, едва ли



ще се намери Главен Цензор със способности като сторъкия Шива.



По-логично е амбициите на властта да са фокусирани в по-тесен сектор, който обаче й създава най-много неприятности. През последните 10 години тя успя да вкара 90% от нерегулираните национални медии в медиен монопол, който финансира задкулисно или публично с държавни и европейски средства. Той произвежда всевъзможен инфобоклук, предназначен за оглупяване на потребителите, за да се дезориентират откъде им идват бедите. Останали са няколко издания, които въпреки властовия натиск от всички страни и усилията за финансовото им изтощаване, продължават да вършат работата си като защитници на основното човешко право на информация. Медийният монопол опита да ги задуши чрез системата на разпространение, която контролира. Но тъй като хартиените издания имат все по-малко търсене, а читателите се концентрират в интернет, номерът не мина. Сега целта е да се завладее интернет пространството, за да няма мърдане. Медийният империализъм има амбицията да премине към медиен тоталитаризъм. Сливането между олигархия и държава ще бъде пълно.

Дискусията в Народното събрание толкова се увлече по блянове за регулация, че



съвсем забрави думата "саморегулация",



докато не бе произнесена от представител на СБЖ. През 2004 г. държавата се обяви за гарант на саморегулацията, когато над 200 медийни шефове подписаха Етичния кодекс на българските медии в присъствието на президента, премиера и председателя на парламента. Народното събрание дори стана депозитар (пазител) на кодекса, а с една от поправките на Закона за радиото и телевизията го инкорпорира в неговия чл. 76, с което му придаде юридическа сила поне по отношение на радиото и телевизията. Тогава България бе на 36-о място по свобода на словото според класацията на "Репортери без граници" и се нареждаше далеч преди Румъния, поставена на 70-о място. През 2006 г., когато започна подготовката за изграждане на медийния монопол, България бе подобрила образа си още повече и заемаше 35-о място заедно с Австрия и Франция. После настъпи срив, обратно пропорционален на растежа на монопола, за да стигне до 106-о място през миналата година. За сравнение Румъния е на 58-о място. Медийният монопол обяви, че за него не важи общият Етичен кодекс на българските медии, и си написа свой, колкото да излезе от контрол на другите журналисти, но да си запази достъпа до европейски фондове, разпределяни му през министерства и други ведомства за "комуникационни кампании".

Ако България наистина се осмели да приеме тоталитарен медиен закон, ще се устреми към Северна Корея и Еритрея, с които завършва световната класация по свобода на словото. Тогава критиките в ЕС срещу Унгария и Полша заради натиска им върху медиите ще звучат като похвали в сравнение с гнева, който ще се надигне срещу нея.

_________

* Председател на Комисията по професионални стандарти към Управителния съвет на Съюза на българските журналисти
 Светослав Терзиев
12
8289
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
14 Март 2016 20:41

Браво!
14 Март 2016 20:46
Той произвежда всевъзможен инфобоклук, предназначен за оглупяване на потребителите, за да се дезориентират откъде им идват бедите.
14 Март 2016 20:47
Умна и интересна статия -
Но някъде греши.
А председателят му театрално подаде оставка, уж възмутен от словото на омразата в една медия, на която нямал власт да откаже регистрация за телевизионно разпространение. Смята ли, че ако под шапката му бе вкарана същата медия само със сайта си, щеше да я научи на благоприличен език? За свръхрегулацията ще е необходим някой СуперГого, но въпреки многото желаещи да се отъркат о властта, едва ли ще се намери Главен Цензор със способности като сторъкия Шива.

Има, има...
Бих прочел с интерес нещо за плановете да се надзирават и цензурират сайтове и блогове, а защо не /стремежът е натам!/ и постинги в социалните мрежи...
---------------
Сайтът на Генек
14 Март 2016 21:40

А илюстрацията на Комарницки е върха на сладоледа - още един
15 Март 2016 07:23
Преди много го харесвах този автор, както навремето харесвах Владимир Костов и Велко Верин, но от годините ли или от партийните поръчение нещо взе да издиша. Дано да е от второто!
15 Март 2016 08:29
двете песни (най-вече тази на битълсите) не стават известни, защото журналисти протестирали против началниците си.

по друг повод започват да ги пускат.
това, че сега бедър фолкин и прочее прогресивни задунайки на българска държавна издръжка, се ползват по един мръсничък начин от чужди символи, не е нищо ново.

обичайната липса на хигиена.

иначе за статията - убу. има проблеми с държавна намеса и неефективен регулатор (демек, управляващите колят и бесят а законите са само за парлама).
чиста народна власт, с други думи.

учудващо е, че местните фенове на вв *уйло и най-прогресивния строй намират това за дразнещо.
15 Март 2016 08:33
* Председател на Комисията по професионални стандарти към Управителния съвет на Съюза на българските журналисти

Мачкай, Баце Светльо !
15 Март 2016 10:05
Светослав Терзиев

Мотивът за прилагане на цензура най-често е подобряването или стабилизирането на обществото.
15 Март 2016 10:17
и разширяване на регулацията от радиото и телевизията върху всички интернет издания, защото и те са електронни.


Така с един удар ще се пресече всеки журналистически опит за посяване на омраза и недоверие към властта на Генерал Боко и неговите седесари. Радан и Лукарски трябва да са горди, че са част от управляващата коалиция в този за сетен път преломен за седесарската революция реформа момент.
15 Март 2016 10:45
Светослав Терзиев
15 Март 2016 11:52
Ура! Славчо - президент!

Ама може ли Гого Феферудката да се излага така:

За да прикрие неудобството от тази претенция, уточни, че "става дума само за онлайн медиите, а не за интернет или "Фейсбук" - сякаш онлайн медиите са извън интернет.


Какъв ли нов пост му гласят на тоя псевдоекстравагантен конформист...
15 Март 2016 18:46
Абе мярка трябеа да има навсякъде...
Шива например има само шест ръце, до сто не е дорасъл още...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД