Президентът на Free Software Foundation Ричард Столман изрази становището си относно назряващия в интернет скандал след решението на Линус Торвалдс да събира лицензионна такса за ползването на името Linux.
-----
Според бащата на GNU-софтуера Столман случаят с търговската марка измества дискусията в погрешна посока и я отдалечава от реалния проблем - свободата да се дистрибутира и променя софтуера. В интервю за в. "Сидни Морнинг" Ричард Столман заявява: "Свободният софтуер означава, че сте свободни да стартирате, изучавате, променяте, редистрибутирате и да дистрибутирате променени версии по начина, по който функционират готварските рецепти. Какви имена могат да се използват, за да се нарече една програма, е отделен въпрос."
Според него
проблемът за наименованието
на продукта не е достатъчно ясен, тъй като много често с името Линукс се нарича системата GNU и ядрото Linux, които заедно съставят операционната система GNU/Linux. Столман изразява надежда, че след като за името Linux в бъдеще ще трябва да се плаща, то хората могат да започнат да използват по-често името GNU.
Твърдейки, че въпросът с търговската марка "Linux" е незначителен, Столман се противопоставя на някои от членовете на движението за свободен софтуер, които вярват, че името Linux е достатъчно добре защитено, тъй като е много добре познато в цял свят и не се нуждае от специална защита.
Припомняме, че Линус Торвалдс разгневи много от последователите на
движението за свободен софтуер
и движението за отворен софтуер, след като негов адвокат изпрати писма до 90 австралийски компании с покана да платят между $200 и $5000 за използването на търговската марка "Linux" в имена на техни продукти. Те обвиниха Торвалдс, че желае да капитализира по този начин популярността на Линукс. Чрез e-mail към Linux Kernel мейлинг листа Линус Торвалдс обяви и излизането на новата стабилна версия на ядрото за GNU/Linux. Версията е 2.6.13 и се появява след серия от кандидат-версии за тестове, в процеса на които бяха открити и поправени някои недостатъци.
Според Торвалдс най-проблемната новост в тази версия на ядрото е опитът да се направи възможно x86 да ползва кода за обикновените настройки на PCI шината за асоциирането на неасоциирани ресурси. Това е довело до много непредвидена работа, но в резултат сега голяма част от лаптоп компютрите ще могат да откриват и PCI устройства, които BIOS не е могъл да настрои.
както се вика: Сложи си ГНУ ОС или накратко ГНУС.
А къде ще се ръгат на лаптопа тия ПЦИ устройства дето биоса нямало да ги открива? B PCMCI слота ли?