В момента частите на сирийската армия настъпват от запад срещу позицията на "Ислямска държава" в провинция Рака. |
През последните дни именно от Рака започнаха да пристигат съобщения и твърдения за въстание на местните жители срещу потисничеството на ислямистите. Първо руски и ирански медии съобщиха, че местните са издигнали знамето на Сирия в няколко квартала на града и са се свързали дори със сирийските военни, за да координират действията си. По-късно обаче местни активисти уточниха, че става дума за
голям разкол в редиците на ИД,
след като стотици джихадисти са се надигнали срещу управлението на своите бивши братя по оръжие. Съобщи се, че при стълкновенията е убит Али ал Туниси, който е високопоставен лидер в групировката на наемниците от Тунис. Смята се, че сблъсъкът е следствие от противопоставянето на привърженици на ИД от местната общност, обединени в групировка "Ал Ансар", срещу произвола на чуждестранните наемници от групата "Ал Мухаджирин". На това веднага реагирала ислямистката администрация на "столицата" на "Ислямска държава", която е предприела мобилизация в отговор на заплахата от разрастване на въстанието. Били са повикани подкрепления от други части на провинцията, за да бъде възстановен редът. Подсилени са и контролно-пропускателните пунктове на входовете към Рака.
Седмица преди това доброволци от местната нелегална организация "Рака се избива мълчаливо" първи съобщиха за сериозни разногласия и въоръжен конфликт в редиците на терористите. Организацията документира тайно от април 2014 г. издевателства на ИД в Рака, когато джихадистите я обявиха за своя столица. Според данни на техни активисти "Ислямска държава" е екзекутирала осем от своите холандски бойци. Те са били обвинен в опит за дезертиране и бунт в Маадан. От месец е имало напрежение между десетки холандски джихадисти, сред които и такива от марокански произход, и иракчани - членове на разузнавателните части на ИД. Един от лидерите на холандците бил задържан по подозрение, че се опитвал да дезертира, и пребит до смърт по време на разпитите. Ръководството в Рака изпратило свой представител при холандските джихадисти за изясняване на проблема, които на свой ред го убили като отмъщение за смъртта на своя другар. Именно тогава върховното ръководство на ИД наредило всички от холандската група джихадисти да бъдат затворени, а осем от тях били екзекутирани. По данни на холандското разузнаване около 200 местни ислямисти, включително 50 жени, са се присъединили към халифата в Сирия и Ирак.
Малко по-късно в интернет се появи запис, на който десетки въоръжени мъже се представят за бойци на "Ислямска държава", които обаче напуснали нейните редици и дезертирали край Алепо към друга ислямистка организация. Основната причина била орязването на заплатите им и постоянното недоверие от страна техните лидери към тях. Това разкрива една от основните причини за падането на бойния дух на воините на халифата, който лидерът на джихадистите Абу Бакр ал Багдади обяви през лятото на 2014 г. в Мосул. А именно все по-големият недостиг на финансови ресурси, след като американските и руските бойни самолети разрушиха техните банки, петролни находища и хилядите цистерни, с които превозваха контрабандното си гориво към Турция. За което Анкара си затваряше очите. Именно заради липсата на все повече пари и войната на няколко фронта халифатът
орязва заплатите
в региона, иска жителите на Рака да плащат сметките си за битови услуги с американски долари от черния пазар, а сега освобождава задържани хора срещу 500 долара на човек, съобщи АП.
След като изграждаше лоялност сред бойците с добри заплати и премии за меден месец и раждане на бебе, групировката спря да осигурява дори най-малките допълнителни облаги. Според местни активисти и бивши бойци от групировката продуктите от първа необходимост намаляват в градските й центрове, което води до недостиг и широко разпространена инфлация. През последните няколко седмици бяха взети интервюта, включително от трима изгнаници, поддържащи връзка с роднини и познати, които все още са в крепостта на групировката Рака, жители на Мосул и анализатори, според които ИД се обръща към алтернативни канали на финансиране, в това число в Либия. В сирийската крепост на групировката Рака
заплатите са намалели наполовина
от декември, има режим на електричеството, а цените на основните стоки се покачват неимоверно, казват изгнаници, напуснали града. "Не само на бойците. На всеки държавен служител, от съдилищата до училищата - те орязват заплатите им с 50%", каза активист от Рака, който сега живее в турския град Газиантеп, но продължава да поддържа тясна връзка с родния си град. Това обаче явно не е било достатъчно за запълване на недостига на групировката, която има нужда от пари, за да замени загубените при въздушни удари и боеве оръжия, и плаща на първо място на своите бойци. Тези два вида разходи съставляват две трети от нейния бюджет, показва оценка на изследователя от Форума за Близкия изток Аймен Джауад ат Тамими, който проучва документи на "Ислямска държава". Според активиста от Рака, който по съображения за своята безопасност поиска да бъде назован с псевдонима си Абу Ахмад, през последните седмици екстремистката групировка е започнала да приема само долари за плащане на данъци, сметки за вода и електричество.
Подкрепяното от Русия настъпление на сирийските правителствени сили в провинция Алепо, където ИД контролира големи градове, също оказва натиск върху ислямистите. Правителствените войски и съюзените с тях милиции напредват все повече към Рака от западна страна. В същото време Отрядите за народна защита на сирийските кюрди настъпват от североизток и е само въпрос на време "столицата" на халифата да бъде обкръжена изцяло. Изгнаник от град Ал Баб съобщи, че низшестоящите
бойци започват да недоволстват,
а хора от града дочуват служители на "Ислямска държава" да обсъждат осакатяващите въздушни удари по петролната инфраструктура в Сирия и Ирак и прекъсването на снабдителни линии и източници на приходи. Жителят, който поиска да бъде използвано само малкото му име Усама, защото все още има роднини в града, каза, че десетки жители на Ал Баб са избягали, пренебрегвайки заповедите на екстремистите. "Човек може да усети разочарованието, техният дух е паднал", казва Усама за бойците.
В Ирак, където "Ислямска държава" бавно губи позиции през последната година, иракското правителство спря през миналия септември заплатите на държавните служители на контролираната от екстремистите територия след месеци на колебание по повод хуманитарната цена, плащана от хората, хванати в капан в региона. Във Фалуджа бойците на ИД навремето изкарвали по 400 долара на месец, а днес въобще не получават заплати, хранителните им дажби са намалени до две порции на ден, съобщиха местни жители. Жители на Мосул споделят пред АП, че ИД започва да глобява гражданите, които не спазват строгите й правила за облеклото, вместо да ги наказва с бой с камшик, както преди. Жителите казват, че според тях това е в отговор на финансовите проблеми, отчасти защото групировката вече е иззела всички ценности, а именно коли и други стоки, които впоследствие са препродавани в Сирия. Доскоро се смяташе, че това по-скоро прилича на постепенен упадък и влошаване на положението за "Ислямска държава". Последните съобщения за вътрешен бунт в халифата може да се окажат преломната точка, от която вече започва началото на края на джихадистите. Това обаче може да продължи много дълго и да отнеме живота на много хора.