:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,335
Активни 427
Страници 5,900
За един ден 1,302,066

Полицейщината е заразна

Май всеки министър под цивилния костюм носи милиционерски пагони
Снимка: БГНЕС
Досега нито един финансов министър не е успял да реализира идеята си за данъчна полиция заради съпротивата на МВР. Владислав Горанов обаче едва ли ще срещне особена съпротива от колежката си Румяна Бъчварова.
"Задачата за решителната борба срещу отрицателните явления и социалните деформации в нашето общество не е кампанийна, не е еднократна акция." Това не е част от програмата на някоя партия, а думи от встъпителното слово на Тодор Живков пред XIII конгрес на БКП. Те са актуални и днес, когато управляващите всеки ден громят корупцията и престъпността, които упорито се увеличават, вместо да намаляват. Затова и непрекъснато се лансират нови структури с хиперправомощия.

Финансовият министър Владислав Горанов, който минава за представител на цивилната част от властта, също не устоя на изкушението и предложи създаване на данъчна полиция. Идеята не е нова - преди него я лансираха предшествениците му Милен Велчев и Симеон Дянков. Но тя



не се реализира заради мощния отпор от МВР



Горанов иска да се създаде специално звено от данъчни инспектори, което да може да образува дознания и да осъществява арести на лица, заподозрени в данъчни престъпления. От средата на 2015 г. депутатите дадоха подобни права на митническите служители и те вече могат да извършват оперативно-издирвателна дейност и да разследват престъпления, свързани с приходите от акцизи и ДДС при внос. Това е един от основните аргументи на финансовия министър да се направи и данъчно звено. "Доста сме напреднали с концепцията за даване на дознателски функции на служители на НАП по аналог на това, което беше направено в митниците. Това е стара концепция, за която срещнах разбиране, и мисля, че този път ще бъде доведена до успешен край. Има разбиране в рамките на правителството и партиите, които го подкрепят", обяви финансовият министър. Според него целта е да се оптимизира процесът и повече дела за данъчни измами да се довеждат до успешен край. "В момента процесът е сложен. Когато се установи нарушение, данъчните предоставят информацията на икономическа полиция. При прехвърлянето обаче често информацията някъде се къса, а това се случва при 2/3 от случаите", обяснява Горанов. Освен това материята се оказвала сложна за служителите на МВР, които тепърва се запознавали с нея.

Само че подобна логика важи и за останалите ведомства. И логично възниква въпросът



за какво изобщо са ни МВР, полиция, ДАНС,



ГДБОП, финансов контрол, финансово разузнаване, митници, данъчни и още какви ли не звена с милиарден бюджет, след като ще се правят какви ли не още структури - бюра за корупция, комисия за престъпно имущество, митническо дознание, данъчно дознание, горска полиция, селска полиция, които ще дублират дейността им. Защо ни е данъчно спецзвено, ако вече съществуващите структури си вършат работата ефективно? Или поне така твърди премиерът Бойко Борисов, който от половин година не спира да се хвали как са събрани над 2 млрд. лв. повече данъци, мита и акцизи заради доброто взаимодействие между прокуратура, НАП, МВР, ДАНС, ГДБОП.

Министърът на финансите пък сам съобщи как (без да се налага създаването на данъчна полиция) заедно с МВР са изработили механизъм, по който хората с автомобили да бъдат проверявани автоматично от данъчните. "Хората, за които има подозрение, че стандартът им на живот е много над средния, автоматично ще бъдат проверявани дали доходите им отговарят", казва Горанов. Той обяснява, че когато служителите на пътна полиция например спрат много скъп автомобил за проверка, те ще пращат данните и до НАП. Впоследствие ще се прави проверка на собственика и на свързаните с него фирми. Причината за тази акция е активността на властите по отношение на конвоите от скъпи автомобили, които се движат по улиците след случая с пребитите хора на Околовръстното шосе в София.



Значи е въпрос на воля, а не на нови структури.



Създаването на данъчна полиция е тревожно, като се има предвид, че по тази схема накрая цялата държавна машина ще се парцелира по отделни текстове на Наказателния кодекс (НК). Митническото дознание си разследва контрабандата, данъчната полиция - други два-три текста от НК, горската полиция ще ходи да хваща незаконни секачи, зоополицията - престъпленията срещу гръбначните животни и т.н., и т.н. Така култовата реплика от филма "Опасен чар" "милиционер, роднина, милиционер, роднина ..." ще бъде перифразирана на "зоомилиционер, данъчен милиционер, горски милиционер, строителен милиционер, обикновен милиционер, ВИП милиционер ..."

Като се остави шегата настрана обаче, трябва да се припомни, че и в момента МВР, службите, финансовото министерство имат огромни правомощия и работят с невероятен ресурс от пари и кадри. Би трябвало да имат възможност и сили да се справят с всяко предизвикателство и без още власт, и без нови структури, които единствено размиват отговорността. И в момента всеки може да рови по сметки, кореспонденция и т.н. Затова наистина няма нужда да се хвърля прах в очите на хората с идеите за поредните полицейски и разследващи структури. Просто е достатъчно всеки от държавната машина да си върши работата - все пак затова получават милиарди от бюджета. Освен ако под цивилните костюми всички не крият милиционерски пагони.





1
2252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
17 Март 2016 23:08
Като се остави шегата настрана обаче, трябва да се припомни, че и в момента МВР, службите, финансовото министерство имат огромни правомощия и работят с невероятен ресурс от пари и кадри.


Докато им се позволява да вземат дългове представлявайки цялата държава герберо-седесарите ще консумират тоя невероятен ресурс. А като има пари животът е весел - шегички, закачки, бой на мачета у диреци, мачове в ранен следобед, пържени станишковци ... само дето голямата консумация води неизбежно до голяма сметка.


ПРОФ. ХРИСТИНА ВУЧЕВА
...
Новата емисия на дълг веднага породи познатите коментари. Опозицията, а и някои експерти, я определиха като навлизане на страната в опасна дългова спирала. Управляващите партии, особено тези от Реформаторския блок, отхвърлиха това твърдение с обяснението, че това са пари за погасяване на стари дългове, което означава, че дългът няма да се увеличава, дори е възможно да се намали номинално към края на годината.

Тук ще спестим припомнянето на оценките, които тези партии даваха на нови емисии дълг в много по-скромни размери във времена, когато те не бяха в управлението.
...
При така избрания подход е нормално дългът да нараства, лихвите да изместват полезните публични разходи, но това не е всичко, защото около 2023 г. вече няма да се говори за потенциални опасности, а за неизбежна катастрофа, поради струпване на значителни по размер плащания по дълга. Все още това може да се избегне, ако всички го искаме и настояваме за спазване на законите и недопускане на познатите на всички схеми за присвояване на бюджетни пари, което ще ограничи дефицитите по бюджетите за следващите години.


Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД