:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 101
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Братовчедите - опитали да измамят тотото, се отърваха с условни присъди

Продан и Николай Маринови се спасиха от затвора заради чистото си съдебно минало и самопризнания
СНИМКА: БГНЕС
Братовчедите Продан Маринов и Николай Маринов от Варна прекараха в ареста близо 3 месеца.
Две условни присъди. Така приключи делото срещу братовчедите Продан и Николай Маринови, които през 2014 г. се опитаха да измамят спортния тотализатор, че са спечелили джакпота от над 5 млн. лв. Двамата признаха изцяло вината си и процесът приключи само в две заседания. Резултатът - Продан и Николай получиха по три години условно с четири години изпитателен срок. Споразумението между тях и прокуратурата беше одобрено от съдия Николай Младенов от Софийския градски съд.

Въпреки че делото приключи много бързо, главно заради самопризнанията на двамата братовчеди, арестът им вдигна доста шум, а самата история - още повече. Не всеки ден някой се опитва да измами спортния тотализатор, като му хаква компютърните системи. А и не всеки може да направи подобно нещо. Още по-любопитно е, че двете момчета не успяха да нанесат никаква вреда, ако не се броят усилията на разследващите да ги заловят. Така или иначе обаче



не можаха да вземат 5 026 320.60 лв.



Лятото на 2014 г. Поредната тото истерия е обхванала страната, тъй като мечтаната от всички печалба е доста висока. В това време двамата 20-годишни младежи, които от няколко месеца се уговарят как точно да действат, решават, че е дошло времето. Тегленето на тиража започва в 19.30 ч. на 26 юни. Три минути по-късно Николай пробива системата на тотото от компютъра на баща си. Според специалистите момчето успява да върне часовника назад и това му дало възможност да смени серийния номер на фиша, така че да съвпада с този на листчето, купено от пункт от братовчед му Продан по-рано. Така един непечеливш билет се оказва златен. В материалите по делото Николай е описан като човек със "задълбочени компютърни умения". Двамата учат във Военноморското училище във Варна и по-късно именно следването ще се превърне в аргумент да искат освобождаване от ареста. Наред с чистото им съдебно минало, фактът, че не са успели да извършат измамата, и констатацията на съда, че двамата имали "не чак дотам перфектен замисъл", наклониха везните към освобождаването им срещу гаранция от 2000 лв. за всеки. Преди това обаче братовчедите прекараха близо 3 месеца в ареста.

След като серийният номер е сменен, идва ред на следващата стъпка - представяне на фиша пред Българския спортен тотализатор и поискване на печалбата. Проблемът обаче е, че на ценната книга, която двамата държат,



всъщност ги няма печелившите числа



Единственото "доказателство", че джакпотът е техен, е подправеният сериен номер. Затова двамата измислят как да преодолеят тази пречка. Продан Маринов отива в централата на тотализатора, носейки само отрязъка със серийния номер. Пред служителите на тотото обяснява, че е спечелил, но докато траело тегленето, бил с приятел. Това момче се опитало да претендира за част от печалбата, двамата се скарали, сдърпали се и фишът бил скъсан. Междувременно е обявено, че джакпотът е спечелен във Варна.

Служителите на тотото обаче се усъмняват и започва проверка. Измамата е разкрита от Мария Янева, директор на "Обработка и контрол на тиражите". По-късно тя заявява: "Обявихме джакпота за спечелен, тъй като искахме да дадем време и възможност на следствените органи да си свършат тяхната работа и да могат да заловят извършителите - за да не се създават възможности за нови манипулации от страна на когото и да е било". До ареста на братовчедите се стига след повече от месец - на 7 август.

През това време в тотализатора върви проверка. Данните от всички тегления се пазят на три места. Преди тиража се архивират на дискове, един се пази в трезора на тотото, вторият в кабинета на началника и след това данните се сравняват с тези от сървъра. Цялата история продължава над месец и очевидно всички участници в нея са изнервени. Тогавашният шеф на тотото Белчо Иванов



дава съгласие да бъде подслушван,



за да се разкрие измамата. Продан Маринов взема мерки, защото подозира, че го следят. "Обвиняемият Маринов се държал подозрително пред приятелите и познатите си, като споделял опасения, че бил следен, многократно сменял SIM карти и използвания от него мобилен телефон", пише в обвинителния акт.

Какво точно са записали СРС-тата, не става ясно, тъй като така и не са използвани по делото. Веществени доказателства са изготвени, но заради самопризнанията на двамата записите не влизат в употреба. Това обаче не е единствената неяснота. В обвинителния акт се посочва, че "случаят е немаловажен с оглед предварителната подготовка, разполагането с информация относно конкретните технически данни за IP адреси и пароли, чрез които е осъществен нерегламентираният достъп до компютърната система, сложността на изпълнението, целените значителни вредни последици и притежаваните от дееца неправомерно използвани задълбочени компютърни умения..." А още преди това в медиите се появяват съобщения, че Николай, който пробива системата, е разполагал с ай пи адресите и паролите на тотализатора и фирмата, която поддържа компютърната система. Как точно се е сдобил с тях, няма данни да е разследвано.



Остава загадка дали братовчедите са имали съучастник,



който би могъл да им предостави такава вътрешна информация.

В крайна сметка Продан е обвинен като извършител, а Николай като съучастник. По адрес на компютърния специалист прокуратурата пише, че е "добавил, променил и изтрил компютърни данни... в резултат на което числовата комбинация била модифицирана в печеливша числова комбинация".

Двамата получават обвинения, че са се опитали да заблудят шефа на тотото Иванов и главния счетоводител Бояна Георгиева, че са спечелили джакпота. На второ заседание по делото двамата се признават за виновни. По обвинението, че е променил данните, Николай иска почивка, за да се посъветва със семейството си дали да признае вина. След 15 минути се съгласява. Съдът им присъжда и разноските - 2890 лв. за експертизи и 255 лв. за пътни разходи на свидетели и вещи лица.
5
1714
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
23 Март 2016 09:45
тоя със "задълбочените компютърни умения" не случайно е поне 120 кила живо тегло
сигурно и с хемороиди от постоянно седене....
23 Март 2016 09:46
тоя със "задълбочените компютърни умения" не случайно е поне 120 кила живо тегло
сигурно и с хемороиди от постоянно седене....
23 Март 2016 09:47
тоя със "задълбочените компютърни умения" не случайно е поне 120 кила живо тегло
сигурно и с хемороиди от постоянно седене....
23 Март 2016 10:10
aminali
не спирай да постваш, тъкмо стана интересно ...
23 Март 2016 14:12
Самуилчо, нищо лично, само дето тирето в заглавието е неуместно, оно си сака запетайка тамо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД