:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,627
Активни 782
Страници 21,530
За един ден 1,302,066
В строя

Казармата - нещо като курорт, но да има дисциплина

20-годишните нямат представа какво е да си войник, но са против да бъдат водени на отчет от МО
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
5 октомври 2004 г. - момчета от един от последните набори, подлежащи на задължителна казарма, се уволняват от служба с радостни викове. МО вече няма пари да издържа новобранци, но пак опипва почвата.
За израсналите в ХХI век, за които членството на България в НАТО и ЕС е съвсем естествено и не помнят друга политическа ситуация, екстравагантната идея на военния министър Николай Ненчев да ги води на отчет и евентуално да ги мобилизира след кратка подготовка, е абсурдна. Репортер на "Сега" се разходи и поговори с младежи и по-възрастни хора, за да провери какви са настроенията по темата - чувстват ли заплаха от военни действия, склонни ли са да постъпят доброволно в армията, биха ли се сражавали в защита на родината.

Около Софийския университет, Борисовата градина и езерото "Ариана" гъмжи от млади хора. Някои са резервирани, други се притесняват "да се изкажат неподготвени", а има и такива, които се измъкват: "Не знам, трябва да помисля". Весела компания студенти е отзивчива и кратките въпроси отварят цяла дискусия. Момичетата се оказват малко по-заинтересовани. Една от тях дори заявява, че



не се нуждае от подготовка - баща й е военен



и тя би могла "да научи всичко нужно за около 3 часа вкъщи". Друга със смях казва, че обмисля доброволното си участие в армията. Момчетата не приемат думите им сериозно. Всички са на мнение, че казармата учи на ред и дисциплина и че родината трябва да се защитава. Те самите обаче в течение на разговора стигат до идеята, че е добре войници да се набират доброволно, а не задължително.

Повечето младежи вече са обсъждали въпроса и смятат, че предложението за водене на военен отчет е смешно. "Не може изведнъж да пратиш някого на война. Не можеш да изкараш човека от всекидневния живот и да го пуснеш на фронта. Нужно е обучение, но то трябва да е ефективно." А от това, което са чували от родителите си, за себе си заключават, че точно преди въвеждането на професионална армия казармата е била формална. Поколението на 20-годишните обаче има изисквания към евентуално бъдещо военно обучение - да не им е в тежест, да не е "заточение", да няма тормоз, да не ти губи времето, да "учи на мъжество", да има ред и дисциплина.

Повечето младежи са чували истории за издевателства над новобранци, но пострадалите явно са били "по-слабохарактерни" - "в такива ситуации се вижда кой е годен и кой не е". Дори и тези, които не са слушали "страшни истории" за малтретирани и тормозени войници, шокират с отговора си: "Не съм чувал, но това се предполага". Един обаче е категоричен: "Това е абсолютен мит; няма такова нещо". И обяснява, че има познати военни, които напълно отричат "слуховете".

Всъщност преди дни МО оповести статистика:



41 момчета са станали инвалиди на финала на наборната военна служба



Те са от набори 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 и 1987, като сред последния набор има най-много пострадали - 12. За сравнение, след преминаването към професионална армия инцидентите бяха сведени до минимум и няма данни за пострадал войник. И още едно шокиращо число - за 60 години в редиците на Българската армия са пострадали 5217 мъже. Толкова за "слуховете".

Хората, преминали през това изпитание, хвърлят малко повече светлина по въпроса дали казармата е бреме. Пазач на паркинг първоначално отказва коментар, но след това плахо подвиква: "Да, казарма трябва да има". Спомня си, че това е бил един от "най-хубавите му периоди". И да, чувал е за тормоз, но никога не е бил свидетел, нито пък познава някой потърпевш. "Ние бяхме малка група - 5-6 човека, нямаше как да се случи." Доста по-възрастен господин споделя, че също е от късметлиите, които са преминали обучението си без "злополуки", но все пак тормоз е имало.

Намират се и бивши войници, които с усмивка споделят, че казармата е била "едно добро място", но да, имало е и такива, за които обучението се е превърнало в ад: "Имаше тормоз над по-слабите", "Те си ги надушваха", "Правеха ги на маймуни". Не отричат, че е имало и смъртни случаи. Единици са тези, които са били свидетели на гавра. Все пак смятат, че ако казармата се върне, трябва да има контрол и да не се допускат извращения.

Бивш полковник не се страхува да признае, че такива неща са ставали, но то е било заради разделението "на старши и младши". Според него обаче това няма да го има, ако казармата се върне днес. "Казарма трябва да има, да е по-краткосрочна - до 6 месеца. Да има по-добри условия и обучение с техниката. Младежите грешно разбират казармата". И



сравнява казармените злополуки едно време с днешните мелета в дискотеките



"Но днес това няма как да го има".

По въпроса дали казармата трябва да е задължителна или доброволна мненията варират. "В България цари анархия и момчетата трябва да минат през казармата" - разпалено заявява младеж. Според него едва тогава "има надежда да се оправим", защото всички трябва "да се научат на ред и дисциплина, щото са много разглезени!"

Повечето млади хора обаче стигат до извода, че "насила хубост не става" и е добре армията да си търси доброволци. При възрастните мъже мнението по-скоро клони към задължителната казарма. Най-силният им довод е възпитанието и дисциплината. Офицер от резерва се изказва менторски, че войниклъкът възпитава, необходим е за познанията и е важен за издръжливостта.

Биха ли се записали доброволно? Почти всички младежи дружно викат: Да! Но остава неясно защо не са го направили досега при този ентусиазъм. Има и такива, които поставят на преден план финансовия въпрос, а също и решението от какво ще им се наложи да се откажат и как ще повлияе на бъдещето им.

"За съжаление, аз бях от първите, за които отпадна казармата. И до ден днешен съжалявам, че не можах да отида", казва младеж, но не иска да постъпи по свое желание, защото "заплатите на кадровите войници са толкова ниски, че не си заслужава".16-годишен смелчага пък заявява с плам в очите, че парите не го интересуват, той "ще се запише".

Трябва ли да има жени в армията? Някои смели момичета са "за". Девойка твърди, че обмисля възможността. Възрастна дама гордо заявява: "Аз, ако съм по-млада, бих се записала". Според повечето момчета



жените нямат място в армията, нито им е работа "да разглобяват "Калашник"



"За какво й е на една жена да се занимава с такива неща?!" Виж, за медицински сестри във военно време стават. И все пак отделни единици подкрепят дамите, давайки за пример Израел, където казармата е задължителна и за жените. А отскоро и в Норвегия.

Колко време е нужно за една ефективна подготовка на войник? Достатъчни ли са 3 седмици, за да получи човек основни познания и да е подготвен в случай на нужда? Трябва ли подрастващите да получават основни познания в училище? В края на миналата година МО направи предложение за въвеждането на начално военно обучение в I клас, а от две години има няколко часа годишно в IХ и Х клас в гимназиите. Мненията варират, че казармата трябва да е в рамките между 6 месеца и година и половина, някои дори предлагат 2 до 3 години. Но всички категорично отхвърлят идеята, че за 3 седмици един напълно неподготвен човек би могъл да придобие достатъчно военни познания. Категоричност има и по въпроса, че дисциплината трябва да се възпитава в ранна възраст - тоест начално военно обучение може да има след VII клас или поне да се учи как се оказва първа помощ и как се действа при пожар. И тогава става ясно, че на 20-годишните им липсват основни познания за действия при бедствия. И вероятно бъркат армията с гражданска защита.
СНИМКА: АВТОРЪТ
Всички от тази студентска компания са на мнение, че казармата учи на ред и дисциплина. Само че е добре войници да се набират доброволно.
69
4788
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
24 Март 2016 19:57
Сега, това какво е? Репортаж, ли е? Щото има някои доста погрешни внушения. Чувства се някакво лично отношение от явно добре запознатият с казармата репортер.
24 Март 2016 19:59
.....Бивш полковник не се страхува да признае, че такива неща са ставали, но то е било заради разделението "на старши и младши"...
.
От междупланетната станция си личи че е бил ЗаКаПЕЧе.
24 Март 2016 20:03
разделението "на старши и младши"

Журналистката явно не е ходила войничка и не знае, че става дума за стари и млади.
24 Март 2016 20:06
Всички от тази студентска компания са на мнение, че казармата учи на ред и дисциплина. Само че е добре войници да се набират доброволно.

Това е и квинтесенцията. Не е патриотичен тоя народ като съветския и толкоз! Както и да го подклаждаш - не става.
24 Март 2016 20:14
Един обаче е категоричен: "Това е абсолютен мит; няма такова нещо". И обяснява, че има познати военни, които напълно отричат "слуховете".


Отдалеч си личи комуняшкото изчадие!
24 Март 2016 20:24
Казармата - нещо като курорт, но да има дисциплина

Да бе, да....

Преди половин век, като ученици, тананикахме:

"Боже, направи казармата
на курортен пансион -
всеки да си има стаичка,
радио и телефон.

Сутрин да ни будят в десет,
лекичко, със саксофон,
а на обед и закуска
да ни карат със файтон..."
24 Март 2016 20:34
......41 момчета са станали инвалиди на финала на наборната военна служба

Те са от набори 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 и 1987, като сред последния набор има най-много пострадали - 12. За сравнение, след преминаването към професионална армия инцидентите бяха сведени до минимум и няма данни за пострадал войник
.
Без коментар.
24 Март 2016 20:42
...за начало да уеднаквим понятията - 'старослужещи' и 'новобранци' - съгласни ли сте?
Второ, странно ми е млада дама да глаголи за казармата и нещата около службата.
Трето, малко се насилват нещата с инцидентите - били около 5600 за 50-60 години, какво се включва в тази бройка? Жертви на извращения? Общо инциденти? Самоубийства поради извращения?
24 Март 2016 20:54
А 30-годишните?
Помня - в казармата ходеха всички. С изключение на инвалидите и педалите. Инвалидите и сега са малко...
--------------------------
Сайтът на Генек
24 Март 2016 21:01
какво се включва в тази бройка?


В една действаща армия, която ежедневно се обучава с техника и въоръжение не може да няма инциденти. Изтъкването на разни числа не означава нищо. За мойто време от чанч и гърч никой не е пострадал фатално. А всички знаят, че ЧП-тата се четяха сутрин на развода пред строя. А ако те фанат, че гърчиш некой кестен - гориш. Никой не може да ти помогне.
24 Март 2016 21:03
С изключение на инвалидите и педалите.




Педалите си ходеха на общо основание. Немаше поделение без педал. Не ходеха само дюстабанлиите и изсипаните.
24 Март 2016 21:04
Това се включва - инвалидност!

Данните, изнесени от МО, са доста стряскащи по отношение на общия брой на военноинвалидите, от които може да се установи колко са пострадалите в казармата. Оказва се, че общият брой установени с военна инвалидност е 5316 души. От тях 99 са ветерани от Втората световна война. Това означава, че през следващите близо 60 г. в редиците на Българската армия са пострадали общо 5217 мъже.


http://www.segabg.com/article.php?id=796162
24 Март 2016 21:08
Инвалидности всякакви. В нашето поделение готвачът /войник/ по невнимание си резна една фаланга от пръста с хлеборезачката. И го освободиха и пенсионираха. Ама си беше време, защото при 160 сантима височина беше станал с обиколка поне толкова...
---------------
Сайтът на Генек
24 Март 2016 21:10
...тъй де, и аз казвам това.
Делим 5200 инцидента : 50 години, приемаме, че от 200 000 армия годишно около 1/3 са новобранци и получаваме нещо, което нищо не значи.
Никой не знае броя на инцидентите поради извращения при носене на службата защото не е ясно какво се включва в понятието - за сметка на това в статията се глаголи за всичко, но не и за военната служба като такава (независимо дали наборна, свръхсрочна или професионална=по трудов договор).
24 Март 2016 21:15
За сравнение, след преминаването към професионална армия инцидентите бяха сведени до минимум и няма данни за пострадал войник. И още едно шокиращо число - за 60 години в редиците на Българската армия са пострадали 5217 мъже. Толкова за "слуховете".
Това е дълбоко невярно, да не кажа че е идиотия. Само в Иракската война са убити 13 военни. В атентата срещу базата ни в Кербала са убити 5-ма и са ранени 27 българи. Колко от тях са останали инвалиди не пише, но няма да се учудя ако поне 2/3 от тези 27 са такива. За пострадали в Афганистанската война, при трудови злополуки и професионални болести не ми се губи време да търся, но няма да са по-малко.
24 Март 2016 21:16
Ако приемем справката на Тормозчиян, трябва да отнесем тези 5300 военноинвалиди към общата бройка военнослужещи.
Не оправдавам никого и нищо, това са фактите.
24 Март 2016 21:16
през следващите близо 60 г. в редиците на Българската армия са пострадали общо 5217 мъже.


За САЩ четох някъде, че са около 400 годишно. В мирно време!

24 Март 2016 21:49
в редиците на българската армия за 60 години са пострадали общо х човека

Не знам за други, но в нашто поделение не знам за нито 1 пострадал редник.
24 Март 2016 23:01
най-загубените 2 години от живота ми

и съм щастлив, че синът ми сега няма да ходи войник. ако върнат казармата, задействам всички връзки за да го отърва, с чиста съвест!
24 Март 2016 23:11
ако върнат казармата, задействам всички връзки за да го отърва, с чиста съвест!


Пак наши и ваши, а
6 месеца бех, имало е глупости, имало е и велики моменти. Пак бих служил на Република България

За хейтърите да спомена, че съм имал възможност да се отърва от службата, бех предпоследния набор служещ редовно
24 Март 2016 23:37
Представям си как днес в строя всеки държи смартфон, таблет или е със слушалки на ушите..Изгубена работа...
24 Март 2016 23:40
Представям си как днес в строя всеки държи смартфон, таблет или е със слушалки на ушите..

Може, само преди тва да направи марш на скок в пълно бойно на -10 в ШЗО-то в Плевен
25 Март 2016 00:13
Младежите грешно разбират казармата

Тъй си е. Фатмаците никога не са били разбирани правилно...
25 Март 2016 00:54
автор на статия за казарма жена...
без сексизъм, НО: обиколила градинките и келеши, които са родени след казармата дават мнение
за 60 години в редиците на Българската армия са пострадали 5217 мъже. Толкова за "слуховете".

по-точен слух не бях чувал
а отдолу веднага комунистите, фатмаците виновни..
даже и Генек обяви всички, дето не са ходили (НГВС в мирно време, така пише във военната ми книжка) за педали инвалиди
само мозъчни инвалиди ли останаха тук?
25 Март 2016 01:21
Да е жива и здрава казармата и улицата. Те ме възпитаха като мъж и ми разрешиха да постигна това, което съм (а то е доста). За разлика от лайната, които не могат да изтраят и 10 мин без айфона си. Научиха ме, че няма невъзможни работи, ако стиснеш зъби и бачкаш.
25 Март 2016 01:49
Чета Рикито и Тормозчиян и разбирам, че те са били:
инвалиди, педали, изсипани и дюстабанлии
.
25 Март 2016 07:33
Държава не се гради на принципа - "искате ли да има казарма?" или "искате ли да платите еди какво си"? или "искате ли да получавате без да давате?"

Така държавата се разгражда. То и в едно семейство, ако всеки прави само това което харесва.. само яде без да внася нещо/не е нужно да е пари/ в семейството.. познайте какво става..

Според мен след време/като гледам няма да е след много години/ - демокрацията ще бъде обявена за най-грешният начин за управляване на държава.

Искате ли ограда - искаме, ами хайде да я построим.. ааа имаме друга работа. Искате ли, работа .. да - ето ви ... ааа ама тя не ни харесва. Искате ли - хубави улици.. даа, ами - дайте пари.. ааа така всеки може. Не даваме.

При социализма имаше - самоуправление. Та там в едно ТКЗС - събрали се да решат кога ще работят - Ами от понеделник до събота.. Попа става , ама събота не трябва да се работи, освен това еди кой си ден е църковен празник.. така всеки ставал и накрая се оказало че само сряда е свободна за работа. Тъкмо да приемат това и един се обажда - ама всяка сряда ли? Та - толкова за самоуправлението и демокрацията.
25 Март 2016 07:36
Кинг,
извинявай - не съм се изразил ясно.
А именно: на днешните младежи казвам, че едно време в казармата не вземаха инвалиди и педали. Вие, казвам й, не сте инвалиди...
НГВС имаше. СЛЕД казармата и аз бях обявен за такъв и си сдадох военната книжка, ВОЗ 1. Влязох с 4,5 диоптъра. Подписвах какви ли не документи, на два пъти ме пращаха във военна болница - София, накрая си отслужих, прибрах се и комисията ме освободи...
Много неща научих от улицата, казармата и книгите! Много!
--------------------------
Сайтът на Генек
25 Март 2016 07:44
Биха ли се записали доброволно? Почти всички младежи дружно викат: Да!

Това Да! опровергава всички внушения за "ненужността" на казармата.
25 Март 2016 07:47
Като гледам днешните младежи, ами имат остра нужда от казарма.
Само едно ме притеснява - те се бият и трепят без оръжие, а не знам какво ще стане като им дадат оръжие.
25 Март 2016 08:12
......41 момчета са станали инвалиди на финала на наборната военна службаТе са от набори 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 и 1987, като сред последния набор има най-много пострадали - 12. За сравнение, след преминаването към професионална армия инцидентите бяха сведени до минимум и няма данни за пострадал войник.Без коментар.

Може би все пак има нужда от коментар?
Армията както всяко друго място под слънцето си носи рискове. 41 човека с инвалидност за 6 години при 70 000 армия води до риск от 1:10 000 годишно.
За същия период от време 2010-2015 новоотпуснатите военноинвалидни пенсии са 68, което при 34 000 армия прави риска някъде към 1: 3 000 годишно.
Излиза, че сегашната армия е към 3 пъти по-опасна от предишната.
25 Март 2016 08:38
Като гледам днешните младежи, ами имат остра нужда от казарма.
Само едно ме притеснява - те се бият и трепят без оръжие, а не знам какво ще стане като им дадат оръжие.

Нищо. Боравенето с оръжие е най-контролираната и безопасна дейност.

Изобщо, поради реда и дисциплината, казармата като цяло е далеч по-безопасна от цивилния живот. Виж статистиката: 85 нещастни случая годишно при близо 200 хиляди души в частите и по разните запасняшки сборове. 200-хиляден е Бургас. Каква е честотата на тежките инциденти в Бургас?
За две години в нашето съединение с близо 1 000 души загина едно момче, Бог да го прости! Загина при трудова злополука извън казармата. В "свободното" ни време постоянно ни пращаха да работим в заводите и апекатата.

Приказчиците за "извращенията" са на хора, които нямат и грам понятие.
Жизненоважно е младите войници да бъдат научени на безусловно, незабавно и точно изпълнение на всяка заповед. Всяка означава наистина всяка, а не да пита защо трябва да измие спалното с четка за зъби например. Офицерите нямат право да издават неуставни заповеди и затова тази работа бе оставена на старите войници. Лично съм се убедил, че дресурата спасява живот.
25 Март 2016 08:43
Дежурния
25 Март 2016 08:12

Верен извод. Добре е да си го запишат някои.
25 Март 2016 08:57
Бивш полковник не се страхува да признае, че такива неща са ставали, но то е било заради разделението "на старши и младши"


Че кой го крепеше това "деление" бе, тюфлек с тюфлек ?!
Нали такива като тебе, които работят от 9,00 до 17,00, след което си се прибират по апартаментите. И за да остане някакъв порядък в тяхно отсъствие, даваха рога на старите и ефрейторите да тормозят новобранците.
В армията на САЩ и GB има още по-як тормоз, но от сержантите и офицерите, които ти крещят в ухото, че си дебил и смотаняк, но нямат право да те пипнат с пръст, камо ли да издевателстват над тебе. Затова там фатални изходи почти липсват.
25 Март 2016 09:08
И стига сте глаголствали на темата "рискове".
Защото ако се случи, пардон, КАТО се случи това, което са планирали в ИДИЛ, рисковете ще станат ежедневие.
Да, на първа линия няма как да не падат жертви, но ако не падат там, ще падат хиляди пъти повече жертви в тила.
Такава е жестоката и проста аритметика !
25 Март 2016 09:21
Енергетиката ни например е около два пъти по-опасна за живота и здравето от армията в мирно време. Броят на тежките злополуки във въгледобива и енергетиката през 1980- те години е бил между 80 и 90 годишно, при 70 хиляди заети (днес са 53 хиляди: 13 300 във въгледобива, 15 600 в централите и още 23 800 в останалите енергийни производства), тоест е бил същият както и в два пъти по-многочислената ни тогава армия.
25 Март 2016 09:34
Покрай проблема трябва ли или не трябва да се мие спалното с четка за зъби пропуснахте основното конституционно задължение на армията - да брани страната. За да го изпълни войникът трябва да е мотивиран. И тук идваме до проблема с четката за зъби - как го мотивира?
25 Март 2016 09:44
"Пей за гнева на Ахила сина Пелеев Богиньо,
гибелний гняв що дакара мъки безброй на Ахайци....."

Ето това е впечатлението ми от статията. Митове и легенди.
И преди и сега професионалния състав на армията е бил в сърцевината на проблема: подготовката, уменията и морала на офицерите и сержантите.
25 Март 2016 09:50
Затова там фатални изходи почти липсват.

Нещо като линкче?
Щото американската армия е рекордьор по самоубийствата: 468 през 2010 г., от които 301 контрактници и 167 национални гвардейци. През същата година в руската армия общо са загинали 478 души, в т.ч. 143 самоубили се.
25 Март 2016 10:22
Покрай проблема трябва ли или не трябва да се мие спалното с четка за зъби пропуснахте основното конституционно задължение на армията - да брани страната. За да го изпълни войникът трябва да е мотивиран. И тук идваме до проблема с четката за зъби - как го мотивира?

Много грешиш.
"Основното конституционно задължение", пък и което и да е задължение, няма нищо общо с който и да е мотив. Главният мотив за войника и не само, е бил, е и винаги ще бъде да оцелее. Щом за това е нужна дисциплина, възпитавана включително и с четка за зъби, значи четка и толкоз. Голем праз. Четката да ти е "проблемът"
25 Март 2016 10:30
Дежурния 25 Март 2016 08:12
......41 момчета са станали инвалиди на финала на наборната военна службаТе са от набори 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 и 1987, като сред последния набор има най-много пострадали - 12. За сравнение, след преминаването към професионална армия инцидентите бяха сведени до минимум и няма данни за пострадал войник.Без коментар.

Може би все пак има нужда от коментар?
Армията както всяко друго място под слънцето си носи рискове. 41 човека с инвалидност за 6 години при 70 000 армия води до риск от 1:10 000 годишно.
За същия период от време 2010-2015 новоотпуснатите военноинвалидни пенсии са 68, което при 34 000 армия прави риска някъде към 1: 3 000 годишно.
Излиза, че сегашната армия е към 3 пъти по-опасна от предишната.


Значи съжалявам че нямам точна статистика, обаче ако се сравни с броя на загиналите, пострадалите и останали инвалиди при пътно транспортни произшествия за същият период, където само загиналите бяха между 800 - 1000 на година и към 20 000 пострадали в различна степен, и половината поне са младежи... какви са изводите? Сигурен съм че само за последните 25 години по дискотеки и селски събори при различни инциденти са загинали поне 3 пъти повече младежи отколкото за 60 години казарма в НРБ!
И пак питам - какъв може да е извода? То наистина ще излезе че казармата е едно супер безопасно и здравословно място!
Статията дори няма да я коментирам... "старши и младши" изби рибата... не е лошо обаче да се пише с малко повече разбиране на проблематиката, само като съвет!
25 Март 2016 10:32
Иначе следващата статия предлагам да е нещо като интервю в начално училище с въпроси от сорта на "Вие бихте ли плащали данъци и какво мислите за ДДС?"
25 Март 2016 10:44
ВладиГейчо, статистиката е най-ефектния способ да замажеш истината, ша знайш !
Според статистиката любимото блюдо в България било свинско със зеле, понеже софиянците маали пържоли , а бедната провинция - кисело зеле.
Така стои и въпросът с нормалното кръвно налягане на населението. Да, това са вицове.
Затова дай данни колко стотин хиляди е американската армия барабар с Националната гвардия /гледам , че и за нея си копнал туй-онуй/.
25 Март 2016 10:56
Отдалеч си личи комуняшкото изчадие!

Ще ми се да ти видя физиономията, когато някой друг нарече децата ти изчадия. Ако имаш деца де. Ако МОЖЕШ да имаш деца.

Прощавай, но ти по какво си д-р ? Щото звучиш като каруцар по-скоро.
25 Март 2016 10:56
Двете "загубени" години ми дадоха професия от която и днес изкарвам пари. Един от моето поделение загина - от обекта тръгнал през полето пеша да се прибира сам.Мой съученик също загина около Шабла - заспал под танка. Не беше курорт, но и пари на ръка са ми давали преди отпуск. На изпроводяк ме информираха че има място и за мен в редиците на БНА с кариерно развитие.
25 Март 2016 11:09
Статията е нелепа. Когато се опитва да говори за статистика, ауторката е пропуснала да сравни например колко души годишно пострадват от битови или пътни инциденти. За цялата история на наборна армия у нас в мирно време има по-малко смъртни случаи, отколкото за 1 година загиват при пътни произшествия сега.
Да, армията е сериозно нещо. Не е развлекателна шоу-програма. Стават инциденти, най-често комични, понякога обаче сериозни и даже трагични. Всичко е в ръцете на самите войници и офицери. То всъщност съвсем наскоро и в една реалити шоу-програма загина човек, но никой не отмени ТВ шоу-програмите.
В реалностите на съвременния свят връщането на наборната армия в демократичните държави е неизбежно. Губене на време е да се обсъжда трябва или не трябва наборна армия, трябва да се обсъжда каква армия да бъде тя.
25 Март 2016 11:12
Пикачу
25 Март 2016 10:44
ВладиГейчо, статистиката е най-ефектния способ да замажеш истината, ша знайш !

Сам ли ще се извиниш и поправиш или да попитам през "Помощ" как става?
25 Март 2016 11:19
Прави ми впечатление, че и "авторката" и колегите съфорумци основно наблягат на това колко "опасно" и страшно може да е в редовната войска. Как старите може да те тормозят, как може да си издраскаш маникюра или насиниш колянцето...

По-важното, според мен, е какво ще стане ако се наложи, не дай си боже, тези от градинките и кафенетата да хванат автоматите или седнат в танковете за да защитят Отечеството(кухо звучи, нали?). Дали няма да е по-страшно?
25 Март 2016 11:26
Казармата произвежда мишени и пушечно месо. Много важно, че знаеш как да стреляш с калашник когато те запука артилерията или мине авиацията.

Отделно е загуба и за държавата и за индивида периода през който нищо не произвежда.
25 Март 2016 11:48
Много важно, че знаеш как да стреляш с калашник когато те запука артилерията или мине авиацията.
Ами в казармата научаваш освен калашника и как да се укриеш, как да се окопаеш, пък и как да пукаш с топа.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД