Военните, които построиха първите 30 км преграда към Турция, бяха разсипани от критики и наказания заради 9 млн. лв. Сега става наистина голямата разсипия, но никой не иска проверки за това. |
следва нова финансова "ламя" - и по границата с Гърция
Ако имаше истинска опозиция в парламента, правителството вероятно отдавна щяха да са го разпънали на кръст заради новите строежи. Факт е, че към Турция България строи едно от най-скъпите и с доста спорна ефективност заграждения в Европа. Опозицията, ако ДПС, БСП и "Атака" могат да се нарекат така, само наблюдава. Дори и да дръзнат да попитат нещо, правят го с половин уста и показват криворазбрана солидарност с управляващите.
Това е същата опозиция, която само преди година, докато беше власт, бе принудена да се обяснява постоянно за една доста по-евтина и по-бързо изградена ограда. По времето на кабинета "Орешарски" с помощта на военните бяха построени 30 км за близо 9 млн. лв., от които 1.5 млн. лв. за сметка на бюджета на Сухопътните войски. Тогава ГЕРБ буквално разкъса военния министър Ангел Найденов и тогавашния командващ пехотата ген. Нейко Ненов за цената, за сроковете, за качеството. Днес същата ограда се показва от управляващите пред британския премиер Дейвид Камерън и министри от Австрия като голямо постижение.
За новата ограда от 135 км покрай браздата с Турция правителството предпочита да мълчи, даже премиерът изцяло прехвърли фокуса към границата с Гърция - там бил големият проблем, защото била много дълга, не била защитена и няколко месеца наред гръцкото правителство не вземало мерки. "На българо-турската граница натискът е малък. Истинският проблем очаквам да дойде от Гърция", увери Борисов.
Защо тогава се инвестират гигантски ресурси по турската граница?
Кога ще е готова - това е най-важният въпрос за стената по югоизточната граница, чиято цел уж беше да забави евентуален мигрантски наплив. С този аргумент правителството форсира строителството, дори беше променен Законът за обществените поръчки, за да бъдат избрани фирми без конкурс. А напливът предстои в следващите месеци, когато времето се затопля. Ако не чакаме "приливна вълна" откъм Турция, защо тогава правителството се захвана да прегражда и между ГКПП-Малко Търново и Резово - още 90 км? Районът, в който ще се изгради, е труднопроходим и там липсват работещи камери. Вероятно цената и там ще е фантастична.
От обясненията на МВР и на областните управители на Бургас, Ямбол и Хасково, които отговарят за строежа при Турция, почти нищо не става ясно, освен че има голямо забавяне. Тъй като правителството било пропуснало в постановлението си за изграждане на новата ограда от март 2015 г. да възложи ясна отговорност по координацията и спазването на сроковете на МВР, то прехвърля тези си задължения (въпреки че по закон се грижи за опазване на сухопътната граница) на областните управители. Те пък в крайна сметка са зависими от осигуреното финансиране от държавата и от капацитета на фирмите, които строят. Затова за една година работа са изградени едва 53 км. За сравнение - военните успяха да вдигат тяхното съоръжение за по-малко от шест месеца.
Новото съоръжение досега струва на данъкоплатците 100 млн. лв. и това не е окончателната му цена. За да бъдат завършени оставащите близо 73 км, ще са нужни още най-малко 10 млн. лв. Така
стойността на 1 км от оградата излиза близо 1 млн. лв.
Военните похарчиха само 300 хил. лв. на километър и бяха разбити от критики, проверки и наказания. Обясненията на МВР за високата цена определено куцат. Едно от тях е, че било нужно да се изградят пътища по граничната бразда, които са оскъпили съоръжението. Подобни черни пътища бяха направени и от военните. Аргументите, че новото съоръжение ще е по-здраво от първото, също е трудно да се приемат. Двете са почти идентични. Разлика има в използването на поцинкована бодлива тел, която не ръждясва.
И двете обаче са еднакво лесни за преодоляване. При започването на строежа на новата ограда от МВР удобно разпространиха снимки как съоръжението на военните е почти паднало. Само че пропуснаха да споменат, че в района е имало 62 случая на преминаване на оградата, която е била рязана от нелегалните мигранти под носа на Гранична полиция. Трафикантите и мигрантите от Турция вече имат готовност и за новата ограда - снабдили са се с
малки флексове на акумулаторни батерии,
с които ще преодолеят препятствието за минути. На места ще е дори по-лесно. Новото съоръжение не е изцяло копие на първата ограда - два реда метални платна с бодлива тел. Въпреки високата цена, на места съоръжението ще бъде от тип Б - тя ще е с един ред метално платно и бодлива тел. Такъв тип съоръжение ще бъде изградена и в три участъка в Бургаско. Най-дългият е между реките Велека и Делийска - 7.4 км. Тази ограда ще бъде по-висока за сметка на широчината. За флексовете височината едва ли ще има значение.
Доста може да се спори и по вида на самото съоръжение. И в Гърция, и в Македония се спряха на коренно различен модел, който позволява по-голяма мобилност на граничарите и дава възможност за реакция, преди мигрантите да са влезли на територията на страната. Оградата в двете държави също е от два реда, но между тях има около 10-15 м полоса, по която се придвижват автомобилите на полицията. Така дори и да преминат през първата ограда, мигрантите биват задържани между двете заграждения.
Логичен е и въпросът защо МВР реши за изгражда скъпо и неефективно защитно съоръжение по труднодостъпни места, след като охраната с жива сила би имало доста по-добър ефект. Дори грубата сметка показва, че назначаването допълнително на гранични полицаи по границата с Турция би струвало далеч по-евтино от новото съоръжение, при това временно. Бившият вътрешен министър Веселин Вучков поиска допълнително 9 млн. лв. за назначаване на нови 500 гранични полицаи и 200 души помощен персонал, които да помогнат за охрана на границата с Турция.
Изхарчените досега пари щяха да стигнат за 10 години
издръжка на тези гранични полицаи и ефектът щеше да е бърз и осезаем. Също така подобна стъпка щеше да развърже ръцете на кабинета да поиска допълнително финансиране от ЕС за издръжка на граничарите.
До този момент МВР показва, че решава въпроса на парче, без ясна визия как оградата да бъде интегрирана със системата за видеонаблюдение. От Гранична полиция вече ясно дадоха да се разбере, че новото съоръжение няма да бъде обвързано с видеонаблюдението дори в местата, където то работи. Ще липсва и система за известяване, ако някъде има пробив в новата ограда. Така почти се обезсмисля построяването й, тъй като тя лесно може да бъде преодоляна, а полицаите дори няма да разберат. Като добавим и аргумента на премиера, че откъм Турция всичко било спокойно и не се чакал бежански поток, въпросът е - за какво тогава ни харчат парите.