Има спад на обхванатите със задължителните имунизации деца през 2015 г., обявиха от Българската педиатрична асоциация. Едва 49.4% от шестгодишните деца са били имунизирани през миналата година, обхватът при децата на възраст 1.5 година е бил 65%, а на най-малките до 1-годишна възраст е надвишил 95%, съобщи председателят на асоциацията проф. Владимир Пилософ. По принцип делът на неваксинираните деца под 1 година у нас е между 2 и 6 на сто.
Много и различни са причините за тази ситуация, каза Пилософ. В последните 3 години има проблеми с доставките на задължителните ваксини от здравното министерство, има родители, които отказват да ваксинират децата си, има неимунизирани деца и в ромските общности. Педиатрите предлагат търговете за ваксини да се правят поне 1.5 - 2 г. преди годината, в която те ще се използват, а не както сега - няколко месеца по-рано. Друго предложение е конкурсите да са за дългосрочни доставки - от 3 до 5 г.
В момента се прави единен централизиран имунизационен регистър, съобщи националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова. Регистърът ще дава информация на личните лекари за имунизационния статус на пациентите им, дори когато са сменили джипито си. "На централизирано ниво здравните власти ще разполагат със сигурен инструмент за оценка на текущата ситуация по всяко време, а така също и за навременно прогнозиране на евентуални проблеми", допълни Кожухарова. Регистърът се очаква догодина.
|
|