:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,496
Активни 612
Страници 3,061
За един ден 1,302,066

Талоните за прегледи ще са само с 300 000 повече

Болниците ще имат лимит за всяка специалност
Снимка: МЗ
Здравният министър Петър Москов подписа още вчера новите правила за работа през 2016 г. Те трябва да излязат и в "Държавен вестник" и да са в сила от 1 април.
305 000 повече направления за първични прегледи при специалисти ще плати здравната каса тази година, сочи окончателният вариант на служебния рамков договор, по който ще се работи от 1 април. Вторичните прегледи ще са със 122 000 повече. Увеличението е минимално, тъй като за миналата година касата е платила 6.7 милиона прегледа и ръстът е около 0.009 талона повече на пациент месечно, както предупредиха и личните лекари, които продължават с протестите си. Въпреки това здравният министър Петър Москов продължава да твърди, че ръстът е по-голям, като само за първичните прегледи талоните са увеличени с 450 000 броя, а за вторичните - със 183 000 броя. "Общо взето, с над 640 000 е броят на направленията повече", обяви той вчера пред Би Ти Ви.

Ръст ще има и при изследванията, плащани от здравната каса. Те ще са с 3 148 870 повече. През 2015 г. НЗОК е осигурила 17.6 млн. изследвания.

Със служебния договор се въвежда още задължителната идентификация на пациентите с пръстов отпечатък. Тази година обаче тя ще важи само за болниците, и то от есента. При аптеките, специалистите в извънболничната помощ и евентуално личните лекари отпечатък ще се иска от догодина.

Въпреки че от касата твърдяха, че тази година няма да има лимити за болниците, ограничения все пак ще има, и то още по-стриктни. Те ще са за определен обем дейност за всяка една специалност и клиника в болниците, а не както досега - лечебните заведения да имат фиксиран бюджет, който да не могат да надвишават. "Причината е промяната в закона от 2015 г., според която касата вече не плаща медицинските услуги - каквито и колкото са те, а ги купува в определен обем", обясни членът на надзорния съвет на НЗОК Иван Кокалов. По тази причина и отчетени случаи над определените в договора на болницата обеми няма да се плащат. За тази година касата е предвидила да купи 2 млн. хоспитализации, при платени 1 970 000 през миналата година. В бройката не влизат амбулаторните процедури, които се въвеждат за пръв път тази година и представляват лечение в болница до 48 часа.

От тази година вече ще има и клинични пътеки за продължително лечение след инсулт, инфаркт и тежки операции.

Документът с новите условия на работа за 2016 г. беше приет вчера от надзора на касата. След това той трябва да се съгласува със здравния министър Петър Москов и да се публикува в "Държавен вестник". Председателят на НС на касата Кирил Ананиев гарантира, че всичко това ще стане до 1 април. След това лекари и болници ще започнат да подписват индивидуалните си договори.



ПРОТЕСТИ

13 млн. лв. повече от предвиденото в закона за бюджета на касата ще има за първичната извънболнична помощ, гласят правилата за работа тази година. Ще се платят повече профилактични прегледи за деца и няма да се намаляват диспансерните прегледи при хипертониците. Протестите на личните лекари обаче продължават, тъй като реално увеличение няма, само се гарантират достигнати през миналата година обеми дейности. Днес протести на лични лекари ще има в Бургас, Видин, Добрич, Плевен, Силистра, Сандански, София-област, Стара Загора, Търговище и Хасково. Вчера работа спираха общопрактикуващите в Сливен, Смолян, Перник, Пазарджик и Ловеч.

5
1131
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
29 Март 2016 23:29
... имах рядка коса...

...сега не`ам никаква...

... А, за статията ли... Не`ам нерви...
30 Март 2016 10:28
Системата за опазване на болестите, погрешно наричана "здравна система", се бутнува люто, когато я карат да работи икономично и ефективно.

И това е съвсем разбираемо - когато са те научили за 15 години колко е сладко да точиш обществени фондове в личните си джобове, губиш навици да се трудиш в името на това хората да не боледуват.

Не всички в тая система работят така, но тенденцията е очевидна - минимум работа, максимум пари, никаква отговорност и никакъв контрол върху качеството на услугата. Това са накратко исканията на голяма част от гилдията.

Само че така повече не може.



ПП. Да не забравяме главния подстрекател за неефективната работа на системата, който е и най-заинтересован от това хората да са болни, а не здрави.

Става дума за Нейно Величество Фармацията.

30 Март 2016 14:22
Удри,удри....
30 Март 2016 17:45
хората да са болни, а не здрави - Нейно Величество Фармацията
Тоест, фармакологичните продукти могат да въздействат на организма така, че да блокират съответните само- лекуващи способности? Или директно отравят организма?
30 Март 2016 23:04
Най-добре е, да си минат болниците и личните лекари,т.е. доболничната помощ, открито на бюджетна издръжка, не че сега не са.
"Договорянията" при формирането на цените на здравните услуги, т.н. рамков "договор" и ограниченията за болничен прием и амбулаторни направления, прикриват точно това.
Да закриват Касата и да оставят медицинския персонал да си гледа работата, не да се занимава с отчети, бумащина, "пътеки", магистрали и прочее измишльотини на псевдореформата, настъпила в зората на "демокрацията".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД