Скъпите автомобили са задължителни за корумпираните партии, но отскоро съмнително забогателите чиновници се крият, за да избегнат разследвания. |
Подавам си кредитната карта, но Джейн иска да си поговорим. Необходимо й е време, за да се съобщи по телефона за покупката. За първи път двете с нея се срещнахме преди десетилетие, тя току-що беше постъпила на работа в един от магазините за бижута в Пекин, посещаван предимно от туристи и известен с обиците и колиетата, които струват цяло състояние. В продължение на години всеки път когато я посещавах, магазинът беше пълен с хора и цареше хаос.
Огромни количества перли бяха изсипани на масите -
толкова много, че част от тях свободно се търкаляха по земята. Никой нямаше време да ги събере, всички бяха прекалено заети да правят пари. Сега обаче магазинът е пуст. И не само това. Всички магазини за перли и бижута в района са притихнали.
Не е изненадващо, че Джейн е отегчена, а е и бременна в осмия месец. Вместо с униформените костюми на магазина тя е облечена в дреха, традиционна за китайките, очакващи бебе - гащеризон с картинка на плюшено мече отпред. "Къде са всички клиенти?", питам. Докато бях в магазина, не дойде нито един човек. "Погледни навън", въздъхва тя, като сочи към далечния прозорец. "Туристите изчезнаха. Страхуват се от замърсяването на въздуха... Това обаче не е най-лошото нещо.
Китайските ни клиенти бяха свикнали да харчат най-много
Правителствени служители купуваха най-хубавите ни перли за подаръци. Сега обаче всички те се страхуват от господин Си", прошепва тя, докато говори за президента на страната Си Цзинпин. "Докато тече кампания за борбата с корупцията, никой не иска да го виждат да носи скъпи бижута."
Преди дни беше обявено, че около 300 000 държавни служители са наказани за корупция само през изминалата 2015 година. В това число влизат и 80 000, които са получили "сурови наказания". Кампанията се води при закрити врати в китайската Комунистическа партия, така че е малко известно кои са тези чиновници, какво лошо са направили и какво им се е случило в резултат на това.
Антикорупционната акция обаче има и други, по-видими последствия. Разхищаването на пари за лъскави луксозни стоки като часовници е намаляло. Магазинът за перли на Джейн също е жертва на това. Удар е нанесен и върху хазарта. Китайският анклав Макао, известен като Лас Вегас на Изтока, отчита намаляване на печалбите с 20% през миналата година - и всичко това заради отсъствието на притеснените китайски партийни функционери.
Всичко това обаче съвсем не означава, че Комунистическата партия се е отървала от корумпираните си членове. Подобно нещо е доста далеч. "Не смятам, че по този начин значително ще се намали броят на партийните членове, които нарушават закона", казва китайски анализатор. "Целта не е тази." Хората извън Китай не разбират същността на кампанията, допълва тя. В крайна сметка Си Цзинпин не се опитва да сплаши спазващите законите чиновници. Не. Той се опитва
да създаде легиони от послушни партийни членове,
които да прилагат неговата политика. Това е начин да си осигури лоялност на всяко ниво в Компартията - от най-ниските ешелони в Пекин до най-отдалечените села. Китайските държавни петролни компании, армията и големите банки са обект на проверки за корупция. Дори ведомството за борба с корупцията има свои собствени вътрешни инспектори. Всеки "непослушен партиец", който може да се опитва да си направи лична империя - чрез създаването на схема за подкупи и комисиони - е отстраняван и сменян с друг вътрешен човек, представен като лоялен на президента Си. Корупцията и взимането на подкупи се толерират до определена степен, за да остане партията единна. И при тези обстоятелства всичко се извършва при закрити врати.
Въпреки прокламираната борба с корупцията се увеличават продажбите на скъпо бельо. Кадрите на Компартията не се отказват да харчат пари за лични удоволствия, но това се прави много дискретно, за да не будят подозрения. Добре запознати приятели ми казаха, че т.нар.
"тайни" ресторанти се възприемат като необходимост
Направени в приземни етажи, те изглеждат като занемарени чайни, но партита се правят на по-горните нива. Да, някои луксозни неща все още са популярни, а потреблението им мина на тъмно.
Винаги съм се чудела, че в Пекин има изключително скъпи магазини близо до дома ми. Търговски център на открито, пълен със скъпи европейски марки - и винаги изглежда празен, все едно че почти никой не посещава магазините. Това впечатление продължи до ден, в който влязох в подземния паркинг на площада. Цялото пространство беше пълно със скъпи коли - БМВ-та, ламборджинита, ролс-ройс или може би бяха два. А зад колите имаше индивидуални асансьори. Всеки магазин разполага със свой собствен асансьор с плюшен килим. Не е необходимо да рискувате да излизате навън пред обществеността.
"Кога смятате, че ще приключи антикорупционната кампания", питам уважаван експерт, когото познавам. Той се смее. "Няма да приключи, докато Си Цзинпин не усети, че има пълен контрол", казва експертът. "Той е напълно уверен в своите верни кадри, но всички други го мразят и само чакат да сгреши. Веднага когато това стане, корупцията отново ще се завърне". И няма да има нужда от подземни паркинги, когато това се случи.