:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,065
Активни 579
Страници 2,630
За един ден 1,302,066

Проблемът с фалшивите книжки не е само в ДАИ

Корупционната схема действа от години, но никой не си правеше труда да я разбие. Лансираните сега идеи също няма да променят ситуацията
СНИМКА: БГНЕС
Служител на ДАИ е задържан с подкуп, даден му от чуждестранен шофьор, за да не му състави акт. Далеч по-големи суми обаче бяха намерени при обиските в шефовете на агенцията.
"30 часа кормуване за вземане на книжка са абсолютно недостатъчни и съм възложил на експертите да ми предложат промяна. На мнение съм, че трябва да върнем полигоните по време на обучението" - това прозрение направи още преди година транспортният министър Ивайло Московски с идеята, че по този начин от школите за подготовка ще излизат по-добре подготвени шофьори и това ще намали катастрофите по пътищата.

Само че за тази близо година нещата не само че не се промениха, но и станаха още по-зле. Часовете за кормуване си останаха 31, увеличиха се на 40 тези за теоретичната подготовка. Полигонът така и не бе върнат, няма го и нощното управление, както и междуградското кормуване. Оправданието на фирмите бе - всичко това ще оскъпи прекалено шофьорските курсове и съответно ще отблъсне кандидатите. Според представители на школите за обучение 31 часа били напълно достатъчни за усвояване на основните шофьорски умения, но проблемът бил в инструкторите, които предлагали пълен курс за 20 часа, съответно на по-ниска цена.

На всичко отгоре се оказа, че тези, които изпитват кандидат-шофьорите и съответно им разрешават да управляват превозни средства по пътищата, са поредните корумпирани държавни служители начело с техния началник. Да, става дума за Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" към транспортното министерство (известна още като ДАИ), която от 2002 г. иззе функциите на КАТ и решава кой може да бъде шофьор и кой не.

Та същата ДАИ



има пълен монопол върху шофьорските курсове у нас



Тя контролира фирмите, които имат право да обучават бъдещите шофьори, а също така и изпитва същите кандидати. Общо взето, кръгът е затворен, тоест идеалното място за корупция. Желаещите предпочитат да си платят и да вземат книжка, вместо да бъдат късани по няколко пъти и да плащат допълнително за нови курсове и изпити. Собствениците на школите също не са склонни да си отварят устата, защото именно от ДАИ зависи тяхното бъдеще, тоест хлябът им.

Къде обаче е КАТ и съответно МВР, които трябва да контролират целия този процес? Сега излиза, че корупцията в ДАИ е едва ли не от времето на последния началник - Цветелин Цветанов, а преди него всичко е било наред. А още преди няколко години се появиха разследвания в медиите, които ясно показваха как в столичната ДАИ масово се купуват шофьорски книжки. Както често става, никой не им обърна внимание. Най-вероятно защото



тогава схемата бе удобна на някои



В един момент обаче тя "прегря", а шефът на агенцията стана "бушонът", който трябваше да гръмне.

Стигна се дотам, че корупцията в ДАИ бе определена като "генезиса на това, което се случва по пътищата". Определението бе дадено от шефа на СДВР Младен Маринов, който сигурно е безкрайно доволен, че агенцията е част от Министерството на транспорта, а не от МВР. А за това, че екипите на КАТ продължават да взимат пари, никой и дума не обели. Просто най-после бе намерен големият виновник за катастрофите по пътищата. Необходимият в случая грешник бе посочен и проблемът може да се счита за решен. Както и да се прибавят няколко допълнителни червени точки в борбата за корупцията.

Сега щели да се преглеждат протоколите от изпитите, провеждани от ДАИ през последните години. И съответно да се отнемат шофьорските книжки на тези, за които бъде доказано, че са си платили. Как точно ще стане това, не е ясно, но по-важното е, че желанието е налице. Нищо че вероятно покрай мошениците ще изгорят и такива хора, които са си взели свидетелствата за правоуправление по редовния начин. Но са имали нещастието да попаднат в една група с тези, които си плащат.

Само за сведение - едно от основните изисквания за започване на шофьорски курс е предоставянето на диплома за завършено средно образование, тоест поне осми клас. Ако някой си направи усилието да обиколи стоянките на таксиметровите коли в повечето градове у нас, ще се сблъска с доста субекти, повечето с мургав цвят на кожата, които не могат да си напишат името вярно, камо ли да изкарат теоретичния изпит. Най-малкото защото там трябва да можеш да прочетеш въпроса. И голяма част от същите тези хора не са в бранша от година или две, а от много повече. Като всекидневно возят други хора и съответно



излагат живота и здравето им на сериозен риск



Друго изискване, за да се явиш на изпит, е да си изкарал шофьорския курс, тоест да си платил на някоя от фирмите. Което също води до корупция - плащаш на съответната школа по-голяма сума и тя те допуска на изпит. Може да не си се мярвал нито веднъж в часовете, това няма особено значение. В повечето нормални държави теорията се изучава и като предмет в училище, а за практиката си има специални инструктори. Накрая се явяваш на изпит пред трета институция, което сериозно намалява шансовете ти да успееш да се промъкнеш по цялата верига само с плащане. И съответно те подготвя по-добре. Да не говорим, че има страни, в които няма никакво значение къде и как си се научил да караш, важното е да издържиш изпита за шофьорска книжка, като покажеш знания и умения.

Схемата в България прави точно обратното -



щом плащаш, няма проблем,



и затова никак не е чудно, че все повече и повече чужденци предпочитат да карат курсове в България и направо да си купят шофьорската книжка. Която на всичко отгоре е издадена от страна от ЕС и съответно е валидна навсякъде.

Всичко това ясно показва, че системата с издаването на шофьорски книжки не работи у нас от години. И няма никакво значение каква е цената на курсовете или колко часа са предвидени за тях. Корупцията се е настанила в системата още от най-ниското ниво. За да караш курс, трябва да си здрав и да имаш някакво образование. Ако имаш здравословен проблем, даваш пари на лекаря за медицинско. Ако ти трябва диплома, тя също може да бъде набавена срещу заплащане. Накрая плащаш и за шофьорската книжка. Тоест корупцията тръгва от кандидата, преминава през обучаващия инструктор и стига до проверяващия - ДАИ. А вероятно и до този, който контролира целия процес - КАТ.

Изобщо цялата схема е опорочена до такава степен, че май повече няма накъде. Тя е такава не само в ДАИ и министерството на транспорта, а почти навсякъде. Но пък и няма как да бъде другояче в държава, в която можеш да си регистрираш скъпия джип като баничарка, за да плащаш по-малко данъци, и никой в КАТ (съответно МВР) да не запита защо това се случва. Или пък да ходиш да си взимаш социалните помощи с последен модел лимузина и отново никой да не се интересува как си се сдобил с нея.

4
2396
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
04 Април 2016 19:54
05 Април 2016 17:14
Имам приятели автоинструктори, които най-сериозно се удивляват - "От тридесет години съм автоинструктор и до сега не съм имал циганин-курсист...а всичките имат книжки и шофират ?!" Ето тук е големият проблем, а сега властта се опитва да ни баламоса, че тук-таме има фалшифицирани изпити. Айде бе ,сериозно ?!
05 Април 2016 17:18
Авторът е ясен и категоричен, без да го увърта като Кунева
15 Ноември 2016 19:42
Проблемът с недостига на часовете по практика не е в техния брой, а в липсата на алтернативни възможности за обучение. Освен системата на МОН и частните учебни центрове след заплащане на задължителен, еднакъв за всички пакет от услуги не е разрешено да се обучаваме другаде? Кой има интерес да принуждава потребителите да си купуват непоискани услуги, след като реда за допускане до изпити се определя от МОН и ИААА-София? Всяка седмица полицията залавя над 500 нарушители без нужната категория зад волана, което е една малка част от нарушителите. Защо икономически е по-изгодно на тези хора да дават рушвети попътищата вместо за обучение и изпити?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД