:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,880
Активни 759
Страници 10,445
За един ден 1,302,066
Образование

Сериалът "Яворов" ще блесне пак в новия сезон на матурите

Просветното министерство остави на учениците да се произнесат да се преписва ли на зрелостните изпити
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Ако питахме учениците, сега нямаше да имаме матури.
"Човек с никнейм Яворов е предупредил, че ще се падне на матурата по български език и литература. "Дано сте ме научили добре", написал във Фейсбук анонимният автор ден преди изпита"...

............

Спомнихте ли си епизода с преписването на матурите? И репортажите как нагледно се купуват верните отговори на тестовете, а след това се получават чрез есемес по скрит телефон в училищните тоалетни. Те са от 2015 г., но явлението никак не е ново и даже един бивш министър възкликна, че практиката е банална и неизкоренима, а в нея са замесени стотици квестори. Уж щеше да има мерки, но по всичко личи, че те ще си останат празни приказки, а тази година ще гледаме нов епизод от сериала "Яворов".

Преди няколко седмици зам.-министърът Диян Стаматов обяви пред столични вестници, че се обсъжда разделянето на матурата на три модула. Квесторите дават първия модул на ученика, той го решава, предава отговорите и чак тогава може да напуска стаята и да отиде до тоалетна. Съответно да препише. След това решава втория, предава го и след това, ако иска, може пак да посети тоалетна. По същия начин се процедира и с третия модул от въпроси. Така човек и да има скрит втори телефон и да се е спазарил да получи верните отговори, просто няма да има физическа възможност да препише. Или най-малкото ще бъде поне затруднен. Промяната крие известно неудобство - учениците няма да могат да отложат отговорите на първите въпроси и да се върнат към тях в края на изпита, след като например ги дообмислят, защото ще трябва да са приключили с тях още през първия час. Факт е обаче, че форматът не е от решаващо значение за тези, които са учили, а за тези, които разчитат на "другите" методи.

Този почти идеален вариант обаче очаквано се натъкна на съпротива и съответно бе сложен в графа "в бъдеще неопределено време". Обяснението на заместник-министъра бе, че новият формат на изпита е тестван сред ученици, които са реагирали отрицателно на смяната на правилата "по средата на годината" и са заявили, че това ще създаде повече проблеми. "Дори



отличниците казаха,



че са резервирани към промяната, защото вече са се подготвили по сегашния формат", обясни Стаматов. С което темата удобно се изчерпа.

Вярно е, че не е много коректно правилата да се променят в движение. Но пък учениците ли са последна инстанция, когато става дума да се спре преписването? Ако зависеше от тях, сега нямаше да имаме и матури. И този екип на МОН би следвало да е по-осведомен по темата, защото един от най-близките съветници на Кунева - Даниел Вълчев, беше министърът, който наложи задължителните зрелостни изпити при жестока съпротива и протести на ученици в цялата страна.

Пробойните при провеждането на матурите са известни от години. Бившият просветен министър Тодор Танев директно заяви преди година, че стотици квестори са замесени в изнасянето на матурата. Прокуратурата обаче така и не откри данни учители или квестори да са част от схемата, по която миналата година изтекоха въпросите на матурата по български език. Напротив - заяви, че материалите са изнасяни от самите зрелостници. Така всичко се върна на изходна позиция.

После пък също бившият вече зам.-министър Ваня Кастрева съобщи, че се обмисля промяна на формата на изпита, включително и намаляване на времетраенето му, което сега е 4 часа. Изглежда голямо обмисляне е паднало, защото повече нищо не се чу по този въпрос.

Като бивш директор на училище зам.-министър Стаматов е прекрасно запознат с



пролуките в системата,



както и с мерките, които могат да се вземат. Неслучайно той бе сред убедените привърженици на разделянето на матурата на модули. Учудваща е обаче лекотата, с която се отказа от идеята си (само като зам.-министър, защото в лично качество продължавал да държи на нея). Така МОН оставя впечатление, че няма никаква воля да хвърли камък в блатото. А ако се огъва толкова лесно пред шепа ученици, как ще прокара ключовите промени, които се очаква да разтърсят системата в следващите месеци и години?

Бял свят не видяха и други обещани от МОН мерки - например да се говори с Комисията за регулиране на съобщенията, за да се заглуши сигналът на мобилните оператори в училищата в деня на изпита. Изглежда и там съпротивата е непреодолима като на учениците. Едва ли ще се реализира и идеята, ако зрелостник е хванат да преписва, да не може да се яви на следващата сесия, а чак през следващата година. От министерството така и не изнесоха обобщени данни колко са квесторите, които са си затваряли очите за преписвачите, колко са директорите, заставящи учители да решават тестовете, както и дали и какви наказания са понесени.

Впрочем развитието на темата "матури" и при новия екип - по линия на най-малкото съпротивление - подсказва какво да очакваме в следващите серии на сапунката. Напук на обещанията за публичност новите стандарти за статута на учителите, за инспектирането, за институциите и за информацията и документите, които се обсъждат надлъж и нашир из страната, остават скрити за медиите, защото били в насипен вид. Няма ги обещаните т.нар. технически брифинги, няма яснота за бавещата се оперативна програма за наука, по която ще усвоим над 350 млн. лв. Но пък има бомбастични идеи за разкриване на приемни за родители в школата, за вкарване на спешните телефони в бележниците и т.н. и т.н. Просветният екип не е казал последната си дума и за матурите - зам.-министърът Стаматов обяви, че се подготвя "изненада", която няма да е просто увеличение на квесторите и на камерите. Кой кого ще изненада - предстои да се види след месец. Но едно нещо е ясно отсега - никой няма да се учуди, ако изпитите и тази година останат "поле за организирана престъпност" по думите на известния учител по физика Теодосий Теодосиев.
4
1783
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
07 Април 2016 20:26
Два варианта - или разрешено масово ползване на 'помощни" материали, или сваляне нивото за тройка до 5 точки... Тогава ще станем първи по успех в Европа...
-----------------
Сайтът на Генек
07 Април 2016 22:35
Промяната крие известно неудобство - учениците няма да могат да отложат отговорите на първите въпроси и да се върнат към тях в края на изпита


А може и някое нервно девойче да се напишка. А е противно на суетата да се явява на изпит с бабешки памперс.

Поддържам предложението на Генек за помощни материали - само книги обаче. Способността да се ориентираш в помощните материали, за да създадеш оригинално становище е велико нещо и не е по силите всекиму. Неспособните просто ще преписват буквално, а това с просто око се установява от проверяващите.
08 Април 2016 06:43
Устройството за заглушаване на сигнали, за да се предотврати джиесем подсказването, е по-малко от кутия за обувки, не струва скъпо и всяко училище може да си позволи да си купи по 2, което е напълно достатъчно - лични впечатления от зимната изпитна сесия. В МОН не са ли чували за подобна възможност? Или се правят, че не са, понеже са наясно, че половината питомци няма да успеят да се дипломират без преписване и подсказване? И ще лъсне истината за резултатите от демократичните образователни реформи.
08 Април 2016 11:08
Даниел Вълчев, беше министърът, който наложи задължителните зрелостни изпити при жестока съпротива и протести на ученици в цялата страна


Наложи ги, но, за да няма още протести, явно бяха дадени указания квесторите да не си вдигат главите от вестниците, а масите бяха наредени така, че всеки да е в състояние да вижда отговорите на поне трима-четирима наоколо. Така и вълкът сит (матури има), и агнето цяло (всички са ги издържали повече от добре).
Ако, обаче, се предотврати масовото преписване, с кого университетите ще запълнят местата си?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД