:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,868
Активни 758
Страници 10,433
За един ден 1,302,066

Мая Манолова отвори фронт и срещу арбитражните съдилища

Омбудсманът поде нова битка, от която обаче потребителите могат повече да загубят, отколкото да спечелят
Снимки: БГНЕС
Откакто стана омбудсман, Мая Манолова води битка след битка - за казаните, срещу топлофикациите, срещу съдилищата...
Ако трябва да решите един спор, какво бихте предпочели - дълго и скъпо дело или евтино и бързо дело? Въпросът изглежда риторичен, особено като се има предвид, че решенията и на двата вида институции биха имали еднаква тежест по закон.

Не така обаче смята омбудсманът Мая Манолова, която от няколко седмици насам е подела нова битка - срещу арбитражните съдилища. "Това са новите бухалки в ръцете на колекторските фирми и монополните дружества, които не се подчиняват на никакви правила и регламенти и които откровено рекетират българските граждани", заяви тя. И вече е инициирала промяна в три закона с цел потребителските спорове да бъдат изключени от обхвата на арбитражните съдилища, за които да се създадат правила в създаването и работата им. "1180 жалби, откакто съм омбудсман, са постъпили в институцията по повод на спорове с доставчици на обществени услуги. Най-голямата част от тях са срещу топлофикациите. Много сериозен процент са и жалбите срещу колекторските фирми и арбитражните съдилища", каза тя.



Манолова описва и схемата,



по която според нея функционират арбитражните съдилища - фирма монополист продава свои вземания от клиенти, обикновено малки по размер и отдавна погасени по давност, на колекторска фирма за жълти стотинки, на смешна цена за около 10-20% от стойността на дълга. Колекторската фирма си създава арбитражен съд, който правораздава в нейна полза. Масово страните не се уведомяват за започнатите производства и арбитражният съд приема, че след като страната не се е явила, значи се е съгласила с претенцията на ищеца. Така арбитражните съдилища постановяват окончателни решения. След това колекторската фирма се снабдява с изпълнителен лист и подгонва потребителя с частен съдебен изпълнител. "Само за справка ще кажа, че административният съд в София на година образува и разглежда под 15 000 дела. Справка в интернет показва, че арбитражните съдилища в страната са над 45, а само едно от тях миналата година е разгледало 102 000 дела", каза още омбудсманът.

Всъщност дяволът въобще не е толкова черен, нито практиката толкова порочна. Големият проблем в случая е, че голяма част от гражданите изобщо не са запознати с функционирането на арбитражните съдилища. Иначе с основание биха се насочили към тях, а не към съдилищата, които и без това са претрупани с дела.

Основното преимущество на арбитражните съдилища е



тяхната бързина и сравнително ниските арбитражни такси



в сравнение с държавните съдилища. За спорове с участието на потребители те са около 15 лв., докато в държавния съд са минимум 25 лв. Освен това има възможност за присъждане на по-малки по размер юрисконсултски възнаграждения, което намалява значително разходите по делото. В държавните съдилища много често на осъдени потребители се налага да плащат 800 и 1000 лева за дълг от 100 лева. В арбитражните съдилища обаче за същия дълг от 100 лева плюс таксата и юрисконсултските възнаграждения сумата едва ли ще надвиши 170-200 лв.

Арбитражните решения се ползват със същата изпълнителна сила като всички съдебни решения. Те са напълно законни, a дейността им е регламентирана в Закона за международния търговски арбитраж (ЗМТА). Статутът и дейността им по цял свят са уредени от два международни договора, по които България е страна: Нюйоркската конвенция за признаване и изпълнение на международни арбитражни решения от 1958 г. (ратифицирана от НРБ през 1965 г.) и Европейската конвенция за външнотърговския арбитраж от 1964 г.

Поради доста по-опростената процедура арбитражните съдилища имат



капацитета за обработване на голям брой дела,



което прави производството бързо и евтино.

Според омбудсмана един от основните проблеми на практиката, прилагана от арбитражните съдилища, е, че гражданите, осъдени от съответното дружество за дължими суми, нямат възможност да се защитят, като те дори не разбират, че са осъдени. Според правилата обаче едно дело изобщо не може да започне, ако двете страни изрично не са дали съгласието си то да се гледа в арбитражен съд. Всяка страна има възможност да бъде представена от адвокат, който да защитава нейните интереси и да дава доказателства в защита на съответната теза.

Арбитражното производство е едноинстанционно, но решенията на арбитражните съдилища



са подложени на двоен контрол



- веднъж от Софийския градски съд, който следи дали са спазени изискванията на закона (наличие на арбитражна клауза, надлежно уведомяване на страните и т.н.), и втори път - от Върховния касационен съд, който следи за това дали арбитражното решение е постановено законосъобразно. ВКС трябва да бъде изрично сезиран от някоя от страните в арбитражното производство, а СГС следи служебно винаги щом има подадена молба за издаване на изпълнителен лист. Няма възможност, а и няма в практиката случаи СГС да издаде изпълнителен лист, ако страните не са били уведомявани в хода на арбитражното дело.

Фактът, че в арбитражните съдилища има само една инстанция, значително ускорява съдебния процес, който е максимално опростен, за да се разбира от всеки. Обикновено арбитражните производства в България протичат в рамките на от 3 до 6-7 месеца, което зависи от капацитета на конкретния арбитражен съд.

Основният и най-голям проблем е, че повечето граждани



не са запознати с този нов способ



за решаване на спорове. Поради тази причина те, вместо да излагат своите възражения до арбитражните съдилища, често сезират некомпетентни органи и по този начин пропускат възможността да участват в процеса.

Според правилата арбитражният съд може да решава всякакви частно-правни спорове с изключение на тези за вещни права върху недвижими имоти; за издръжка и по трудовото законодателство. Идеята на Мая Манолова е от неговия обхват да се изключат потребителските спорове, особено ако става дума за монополист. Трябва обаче да се има предвид, че точно тези спорове и двете страни имат интерес да бъдат решени бързо и евтино. Ако спор с "Топлофикация" например се гледа в Софийския градски съд, най-вероятно делото би отнело няколко години, през които ще се трупат наказателни лихви и адвокатски хонорари. В арбитражните съдилища то би приключило за няколко месеца.
 Най-големият проблем при арбитражните съдилища е, че гражданите не си знаят права и не могат да ги упражнят
9
2508
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
07 Април 2016 20:16
Колекторската фирма си създава арбитражен съд, който правораздава в нейна полза.

Това не го разбрах. Как така всеки у нас си създава съд, както му уйдисва? Обръща се към купен съд, вероятно.
Колкото и да ми е неприятна като човек Мая, в случая е права. Страната, която бърза да си получи парите, е монополистът. В "обикновен" съд делата могат да паднат и по давност.
Между другото, знае ли някой на какво основание двустранен договор се трансформира в тристранен без желанието на една от подписалите го страни? (изкупуването на дългове е точно това) Това да не са акции, които купуваш на борсата?
07 Април 2016 22:14
Костинбродска досада . Няма да я огрее връщане на бял кон..
Ако Кулския направи поне едно добро нещо в БСП - то , поне това ,че я махна от ръководството на БСП.
Сега Ангелчо Маин - репресиран.... , мъка .
08 Април 2016 08:57
ММ пак изпълнява поръчка. Правилата в съдопроизводството са едни и за държавните и за арбитражните съдилища.
Проблемът е в ГПК, който позволява да те считат редовно призован чрез залепване на призовка на вратата ти.
Две призовкарки правят протокол да това и ти докажи, че не е имало.Същото важи и за изпълнителните дела.
Не е вярно, че може да те съдят в арбитраж, ако ти не си подписал договор за това - при спор да се обърнете не както е по закон, а към ТОЧНО ПОСОЧЕН
арбитражен съд.В публичните договори на масовите доставчици няма такава арбитражна клауза.
ММ като е много загрижена - да се занимае с ЧСИ-тата, ама там бият, и то не само през пръстите.К.Пенчев беше професионалист
от висока класа, но като такъв е неудобен и сложиха мм.Да се занимае и с колекторските фирми - но и там пари много, та така , стрелба
по гаргите.
Всъщност тази статия леко повдига мъглата и показва, че с едни и същи закони извън правораздавателната система на държавата
може да се работи бързо, евтино и в рамките на закона.
08 Април 2016 09:19
хипер
08 Апр 2016 08:57
Мнения: 9
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Щеше да е добре, ако имаше поне едно вярно твърдение в поста ти.
Важи и за заключението.
Шаман, прехвърлянето на вземане е допустимо от римско време насам, нарича се цесия.
Договорът е двустранен, но има действие за длъжника след уведомяването му (тънкостите и нюансите на това уведомяване няма да коментирам) от стария кредитор.
До момента на уведомяването, макар и вземането да е прехвърлено, може да плати на стария кредитор, а след уведомяване - само на новия.
На т.нар. колекторски фирми най-често се прехвърлят вземанията не изцяло, а само за събиране, като кредиторът не се сменя.
08 Април 2016 09:57
Е, най-сетне нормална статия. Толкова време се чудих какви са пък тия арбитражи, които правораздават без изразеното съгласие и на двете страни, та чак и без знанието на длъжника.
08 Април 2016 12:08
Че Манолова вдига само пушилка е ясно, нищо няма да се промени. Тя така действаше и като депутат - много лаене, полза никаква. Тъй като арбитражът възниква от волята на страните, всеки може да създаде арбитраж. В случая колекторската компания се обажда на няколко познати юристи, написват един устав, наемат един офис - и арбитражът е готов. Така че никога не бих препоръчал на потребител да се съгласи с арбитражна клауза, предложена му от доставчик, в която се посочва като кометентен някакъв филанкишийски арбитраж. ГПК не се прилага при разглеждането на арбитражни спорове, обратно на това, което е писал хипер, затова правилата за призоваването там не важат в арбитража. В действителност, за да заобиколят неудобството с липсата на арбитражното споразумение, т.нар. арбитражи правят едно твърде широко тълкуване на чл. 7, ал. 3 на Закона за международния търговски арбитраж, съгласно който "Смята се, че има арбитражно споразумение и когато ответникът писмено или със заявление, отбелязано в протокола на арбитражното заседание, приеме спорът да бъде разгледан от арбитража или когато участвува в арбитражното производство, без да оспорва компетентността на арбитража." Така те изпращат призовка до страната, която не се явява, примерно защото не я е получила, след което арбитражът мотивира компетентността си с аргумента, че страната не е оспорила компетентността и постановява осъдително решение. Наистина подобно решение подлежи на отмяна от ВКС, но докато процедурата приключи на жертвата отдавна са ѝ създали достатъчно ядове със запори, надути такси за съдии изпълнители и т.н. Изводът е, че трябва да се прецизира въпросния чл. 7 от ЗМТА, а не да се забрани арбитража по стар ГЕРБерско-комунистически принцип, щом не можем да се справим с нещо, трябва да го забраним.
08 Април 2016 17:18
Какво, какво....?
Правилно ли разбрах, че по този начин, дори при липса на изразено писмено съгласие от длъжника(арбитражна клауза), "арбитражът" пак действа???
08 Април 2016 17:54
Много интересно, хората искат да се съдят по бявната процедура.. после пак ще ходят при Манолова, щото вместо 10 лева ще трябва да връщат 1010...

Не знам защо всички искат бавна процедура.. всички искат да протакат, барем да им се размине и когато дългът от 10 лева стане 1000 - вой до небесата.

И всички само това им е устата - не сме редовно призовани.. що? щото не приемат призовките. Крият се. Ами да се помисли и за частни призовкари.. за 100 лева на призоваване да видите как всеки призован веднага ще бъде намерен. После ще си и плати тия 100 лева.. с таксите като загуби делото и готово.

Или пък - не сме знаели, че имаме дългове.. нищо, че на фактурата им всичко си е написано.. години наред.
09 Април 2016 08:57
Адмирирам Манолова, че повдигна завесата на частното правораздаване под формата на арбитражни съдилища.Прави впечатление, че писалите по-горе във форума само четат за арбитражните съдилища, но не са се сблъсквали с техните решения.От статията пък личи, че единственото предимство е, че те (а.с.)ще присъдят по-ниски разходи на длъжника, а не се казва истината - че ще бъдете със сигурност осъден! Направете си труда и се запознайте с арбитрите(съдиите) в тези съдилища, изградени не само от монополисти, но и от едри групировки.Голяма част от тях са адвокати, преподаватели в юридически факултети, както и хора без юридическо образование.Какъв е принципа на подбор на арбитрите е неясно.В официалната съдебна система съдиите минават през конкурси и професионализма им се следи от по-горната инстанция.В арбитража всеки арбитър, дори и не юрист, може да постанови решение ,от което недоволната страна може да се жалва само ако има процесуално нарушение във ВКС, ако няма такова некомпетентното решение не подлежи на никакъв контрол.Определението на Манолова за арбитражните съдилища е изключително вярно.Желая й да спечели битката, защото това е в интерес на всички граждани, рекетирани от безконтролни монополисти и недобросъвестни групировки.Смятам, че обществото трябва да я подкрепи, защото монополния бизнес си е създал начин да се обогатява безконтролно!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД