Едва 4850 души са поискали достъп до персоналното си здравно досие от началото на 2015 г. досега, сочат данните на здравната каса. Досието, известно като уникален код за достъп, беше въведено през 2013 г. и оттогава до края на 2014 г. кодове са поискали и получили 30 000 души. След това обаче интересът на осигурените към данните им рязко спада.
Кодът е 10-цифрен и дава достъп до личното здравно досие на притежателя си. В него са въведени данните за избор на личен лекар, извършените и отчетени на името на пациента дейности от лекари и болници, отпуснатите му лекарства. Тъй като това са лични данни, НЗОК предоставя кода по усложнен ред и кодът се получава само лично от районните здравни каси срещу лично подадено заявление.
Идеята на касата за даване на достъп на осигурените до здравните им досиета беше и пациентите да могат да контролират системата и да сигнализират в НЗОК, когато установят, че на тяхно име са плащани медикаменти и лечение, които не са получили. Ефектът от мярката обаче също е минимален - досега има подадени едва 5-6 сигнала за отчетена на нечие име, но неизвършена дейност, обясниха от касата.
През 2015 г. парламентът не прие предложение на депутата от ГЕРБ Семир Абу Мелих кодовете да се раздават от личните лекари, за да могат повече хора да си ги получат, а също и да служат като електронен подпис - с тях пациентите да могат да подават жалби онлайн в касата. Все още жалбите в НЗОК се подават само лично в офисите на районните каси.
|
|