Дори пътните полицаи да получават процент от наложените глоби, това не означава, че събираемостта на наложените парични санкции ще стане по-висока. |
Критиците обаче смятат, че мярката ще повиши броя на наложените, но не и на реално събраните глоби, освен това няма гаранция, че би спряла корупцията.
Ананиев отбеляза също, че трябва да се вземат мерки за събиране на санкциите, защото сега реално шофьорите плащат едва 30% от тях, а 70% "висят" несъбрани. "Предложението, което направих пред МВР, е да обърнем модела на събиране - вместо полицията да търси нарушителите, за да им връчи постановленията, нека нарушителите да търсят полицията. Това е възможно, ако обвържем задължителните годишни компоненти за всеки шофьор - годишната застраховка "Гражданска отговорност" и годишните технически прегледи, с глобите", разясни шефът на комисията по транспорт. Целта е, ако водачът има неплатена глоба, той да не може да мине на преглед, без да я изчисти. "По този начин той ще трябва да се поинтересува от глобата си и да я плати, за да бъде изряден", обобщи Нестимир Ананиев.
ПОКАЗАТЕЛ
България и Румъния са водещите страни в ЕС по брой жертви на катастрофи, показват последните данни на Европейската комисия. У нас те са средно 95 на всеки 1 милион българи, докато в Малта например са почти четири пъти по-малко - 26.