:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,625
Активни 742
Страници 15,190
За един ден 1,302,066

Отношенията между България и Турция пак се обтегнаха

Съвместното заседание на двете правителства няма да се състои
Съвместното заседание на правителствата на България и Турция на 24 април няма да се състои. То е било отложено за неопределено време. Информацията беше потвърдена от външното министерство, но засега няма официално обяснение за причината. За първи път за подготвяното заседание се разбра по време на посещението на турския премиер Ахмет Давутоглу в края на м.г. В началото на април военният министър Николай Ненчев обяви, че датата е 24 април и ще се проведе в Анкара. Самият Ненчев планираше разговор с турския си колега, за да го уведоми за нова ограда по граничната бразда и включването на армията в охраната на границата. Такива срещи той проведе с колегите си от Македония, Сърбия, Румъния и Гърция.

По неофициална информация прибързването на Ненчев е вбесило МВнР, тъй като вече е било ясно, че такова заседание няма да има. Причината е охлаждането на дипломатическите отношения между София и Анкара след посещението на Давутоглу. Това стана, след като на 21 февруари България изпрати нота до Турция да отзове аташето си по религиозните въпроси в консулството в Бургас Угур Емироглу. Турският дипломат е бил акредитиран като аташе по социалните въпроси, докато в по-голямата част от времето, прекарано в България, се е занимавал с религиозна дейност. В отговор Анкара поиска да бъде отзован първият секретар в генералното ни консулство в Истанбул.

Малко преди това стана ясно, че Турция е забранила на Ахмед Доган и ключови фигури от ДПС да влизат в страната. От външно министерство са направили опит да разберат каква е причината, но комуникацията с турския посланик у нас Сюлейман Гьокче е била изключително трудна. Вероятно това е причината и за първи път на 11 март българският външен министър Даниел Митов да забрави дипломатичния тон. "Оставил съм на турския си колега Мевлют Чавушоглу, когото много уважавам, да реши дали присъствието на посланик Сюлейман Гьокче е полезно за нашите отношения, заяви Митов.

Въпреки провала на срещата в Анкара българската страна се надява да бъде финализирано двустранното споразумение за връщане в Турция на граждани на трети страни, които са влезли у нас. То е част от споразумението между ЕС и Анкара. В него е записано изрично, че Турция ще охранява границата си, за да не влизат у нас мигранти.
3
2803
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
11 Април 2016 01:40
Ненчовото пак се е изтропкал като най-върховния земеделски спец по аскер и достлук.
"Информацията беше потвърдена от външното министерство, но засега няма официално обяснение за причината." Каква ли може пък да е таз причина? Да не би Надка да е неразположена и да не може да навърти бюреците и имамбаялдъта за съвместната софра? Сигур МитOFF зарад това си трае като флатулирал в операта... Както върви, най, ама най-способното Му правителство ще остане без споразумение с турчагите за екстрадиция на тарамбуки и язък за всичките теманета и плонжове пред султана. Ма нищо де - той Владко Зидаров веке го развива достлука до нови висоти...
11 Април 2016 13:37
Когато Турция трябва да изпълни някакво договорно задължение, отношенията винаги се обтягат. Тогава започва и да създава етнически проблеми у нас, за да измести фокуса и ако може да изклинчи от задължението. Реадмисията трябва да бъде клучово условие, за каквито и да са договорености. Турция си знае че безвизовото пътуване на турците е нереално искане, но се стреми не за да улесни бизнеса и туризма, а за да изгони колкото се може повече кюрди от територията си. Турците извън турция, винаги ще са оръжие с което да се намесва във въртешните работи на други държави. Ислямът има същата роля. Нашите турци трябва да им е ясно, че за турската политика винаги са били средство а не цел и възродителния процес го доказа безусловно. Истината за възродителният процес трябва да се знае, колкото и да боли. Истината е че болката на турците бе много голяма и горчива, защото разбраха че бяха използувани и предадени от Турция. Истината е че възродителният процес бе реакция на българите спрямо турската политика на намеса във нашите работи и подклаждане на етническа омраза от страна на турската държава. Ако българските турци искат да не се повтаря, трябва да знаят истинската история а не изкривения разказ на СДС и ДПС за лошата комунистическа партия. Възродителният процес беше държавна политика за самозащита. Примери за подобни политики, колкото искате в съвремието.
11 Април 2016 14:00
Къде е Местан с МОСТА?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД