:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,342
Активни 601
Страници 2,907
За един ден 1,302,066

Може ли Московски да затръшне Сезам

Шефовете на ДАИ гърмят като бушони след корупционни скандали, а ресорните министри винаги оцеляват
СНИМКА: БГНЕС
Министър Ивайло Московски твърди, че ще реформира ДАИ, за да разбута дългогодишните порочни схеми. И предшествениците му обещаваха, че ще преборят корупцията, но не им се получи.
Опозиционното ДСБ начело с Радан Кънев поиска оставката на транспортния министър Ивайло Московски заради разкритията за мащабна корупция в подчинената му агенция "Автомобилна администрация" (по-известна като ДАИ), последвани от арести и обвинения. Московски дни наред не обели ни дума - за разкритията и за обвиненията, дори за искането на ДСБ. Той дори закъсня да произнесе обичайните в подобни ситуации министерски думи - че е невинен, но естествено винаги носи оставката в джоба си и ако премиерът му я поиска, тутакси ще я извади. Вместо да уволни себе си като принципал на гнездо на корупцията, каквото от години е ДАИ, министърът уволни голям шеф в агенцията - главния директор на главната дирекция "Автомобилна инспекция" Валентин Колев - заради "пропуски в работата и нерегламентирани практики". Какви пропуски и какви нерегламентирани практики не знаем. Министерството на транспорта не казва повече, понеже върви разследване.

А последните събития около ДАИ са филм, който вече сме гледали, при това много пъти. Службата "Автомобилна администрация" съществува от 2002 г. и въпреки че периодично си сменя името, ранга и началника (в момента е Изпълнителна агенция), други промени няма. Може би само апетитите на служителите й и мащабите на корупцията растат. При предишните разкрития за покупко-продажби на транспортни лицензи, технически прегледи, шофьорски книжки пак имаше арести. Този път ДАНС мина през Сезам и влезе в съкровищницата на Али Баба. При обиските в офиси и домове бяха открити сериозни суми в брой и тетрадка с опис на взятките, водена от вече бившия шеф на ДАИ Цветелин Цветанов.



Схемите с купуване на книжки вървят от години



И периодично гръмват разкрития за порочните практики, при които кандидат-шофьорите си плащат, за да минат я листовките, я кормуването. Четири месеца преди да бъде арестуван, самият Цветелин Цветанов се кълнеше, че е решен да громи корупцията, и разказваше как е заловил инструкторка измамница, която се явявала на листовките и взимала теоретичните изпити вместо своите курсисти - и така над 20 пъти.

И преди Цветанов имаше проверки, които се увенчаваха с арести и уволнения в автомобилната администрация. През 2009 г. двама колеги журналисти направиха експеримент и успяха да си купят книжки, като единият дори стана правоспособен водач на автобус, без да е докосвал волана на голямо МПС. И макар че изпитните центрове на ДАИ се обзаведоха с най-модерни и скъпи камери и таблети, шашмите не спират и богатството в царството на Али Баба расте.

През 2014 г. във Велико Търново лъсна схема с такса "спокойствие". Местният шеф на ДАИ я искал от транспортни фирми, за да не ги тормози с проверки и да не им създава проблеми. Бе изправен пред съда заедно със свои колеги. Но



такса "спокойствие" остана



в ценоразписа за транспортния бизнес и тези, които я плащат редовно и с охота, могат да нарушават правилата, защото никой не ги закача. Това се разбра и от разкритията след арестите на групата на Цветелин Цветанов.

Миналата година пак имаше впечатляваща акция срещу корупцията в ДАИ със запомнящо се име - "Йок кармазъ" ("Не червено", на турски). Турски тираджия засне как инспектор от службата в Хасково му иска на пътя подкуп и дори поставя условие парите да не са в червено, защото това е цветът на евровата банкнота с твърде нисък номинал - 5 евро. Какво последва? Хванатият в крачка беше уволнен, а след пет месеца бяха арестувани четирима от областната инспекция. И при тях откриха доста пари по къщите и колите им. И какво се промени? Нищо - както се разбра от сигналите, изпращани от човек в системата до институциите, за които в. "Сега" писа, мобилните групи на ДАИ са продължили да продават такса "спокойствие" на транспортните фирми по магистралите.

Ще кажете,



това са дребни риби. Е, има и едри



От 2010 г. насам са се сменили четирима шефове на ДАИ. И какво от това. Симеон Арнаудов, който сега дори е шеф на Центъра за градска мобилност към Столичната община, оглавява автомобилната администрация през 2010-2011 г., но си тръгва от поста след жестоката катастрофа на магистрала "Тракия", в която загиналите са 9. Оказа се, че рейсът бил в недопустимо техническо състояние. Защо? Очевидно е бил на преглед в един от онези пунктове, в които си плащаш и "минаваш" без проблем. Впрочем три дни след тежката катастрофа Ивайло Московски, който и тогава беше транспортен министър, сам се усъмни в истинността на прегледа на возилото. И правилно, защото се оказа, че по едно и също време автобусът е бил на курс и е минал прегледа.

След този случай министърът се ангажира с промени в нормативната уредба и поставяне на камери в пунктовете. Речено-сторено, камерите накацаха, но схемите си останаха същите. В. "Сега" писа за пореден случай от миналата година, когато два влекача са "преминали" успешно техническите тестове в Елин Пелин, докато са пътували из Европа.

Валентин Божков бе начело на инспекцията около две години - 2011-2013 г. И той се раздели драматично с поста след арест с още други 12 души от подразделенията на агенцията, пак в акция за разбиване на корупционна схема. Тогава министър бе Данаил Папазов. И на него не му хрумна, че носи отговорност.



Министърът се ослуша, огледа и назначи нов директор



- Димитър Ганев. По негово време пък Сметната палата излезе с разтърсващ доклад за това, че инспекцията кара колите си с гориво, "дарено" от превозвачи. В края на 2014 г. на власт се върна ГЕРБ и старият-нов министър Московски трябваше да сложи предан човек на поста. Кандидатурата на "фаворита" Станимир Флоров не мина - понеже срещу него имаше дела, а премиерът Бойко Борисов, както знаем, понякога не обича да "витаят съмнения" и така се стигна до алтернативата Цветелин Цветанов, от когото днес всички се отричат и никой от ГЕРБ не ще да признае, че го е лансирал за директор на ДАИ.

Дотук ясно се вижда, че вече 5-6 години вървят скандални разкрития в ДАИ. Всяка година ДАНС вършее като комбайн в офисите на инспекцията и местните й поделения. Странното е, че шефовете на ДАИ си отиват, но министрите, отговорни за успехите и провалите на агенцията, винаги остават. Изглежда, че като стане напечено, някой бушон трябва да изгърми. Но "главното табло" май не се сменя току-така.

Да, корупцията не се изкоренява лесно. Но който не може да се бори с мечки, да не влиза в гората, нали така? И фирмите, които предпочитат да работят на чисто, и обществото очакват промяна, а не просто инсталиране на модерна техника за наблюдение.

Дни след арестите по високите етажи на ДАИ главният прокурор Сотир Цацаров предупреди: "Поредната акция, придружена с арести на началника и чиновници от "Автомобилна администрация", едва ли ще спре корупционните практики, генерирани в тази агенция. Ние ще си свършим нашата работа, но трябва да се прецени доколко това структурно звено на Министерството на транспорта може да концентрира в себе си интересите, от които зависи буквално бизнесът на всеки превозвач и прехраната на всеки шофьор, който упражнява такава професия."

Московски бързо откликна на репликата на главния прокурор. И обеща реорганизация на ДАИ. Но това изобщо не означава, че Сезам ще се захлопне завинаги. Както се вижда, "Али Баба и 40-те разбойници" не се плашат от реорганизации.

СНИМКА: БГНЕС
Обвиненият Цветелин Цветанов е един от тези, които изгоряха в корупционния скандал на автомобилната инспекция, но дали ще е последният...
4
2057
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
14 Април 2016 08:20
"Аз имам чест и достойнство, ако Премиерът ми поиска оставката, моментално ще си я подам."
14 Април 2016 09:27
Сезам може да се затръшне с Московски вътре. После, като дойдат разбойниците, обущарят ще го събира.
14 Април 2016 10:21
"Ракът" на тази агенция и това министерство е в напреднал стадий, много "метастази" има за изрязване - незаконни таксита, маршрутки - особено извънградски, водачи без СУМПС... Явно, този министър няма воля или сили да се справи, затова - да си ходи! Освен ако не е "абониран" към министерството поради някакви други причини или...нужди? Премиерът да си каже!
Автора!
14 Април 2016 15:52
Аз така и не разбрах, след като Флоров е бил фаворит на Московски, кой му нареди да не е Флоров, а да е Цветанов?! Министърът така и не даде отговор на този въпрос. Защото аз се сещам само за две имена в ГЕРБ, които могат да наредят на министър да назначи друг, а не фаворита си. И Московски да не се измъква с обяснения, че друг бил неговия избор за шеф на ДАА (ДАИ) - изпълнителните директори на агенциите към министрите се назначават от министрите. С други думи, Московски носи пълна отговорност за назначаването на Цветанов, ако не желае да посочи КОЙ му е наредил да го назначи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД