:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,466
Активни 727
Страници 11,031
За един ден 1,302,066
Правова държава

Защо Естония успя, а България не

Повечето пари, обучение и образование няма да сработят, докато тези, които държат властта, подкопавaт всички усилия за въвеждане на върховенство на закона
През 2011 г. Естония стана 17-ия член на еврозоната.
Институциите са резултат, а не фактор за добрите политики, пишат Нийл Ейбрамс и М. Стивън Фиш от Калифорнийския университет във "Вашингтон пост" по повод тяхно изследване за установяването на върховенство на закона в посткомунистическите страни.

Под върховенство на закона повечето специалисти имат предвид система от сложни правила, които се отнасят до всеки, независимо от власт, богатство или статус. Тези правила се отнасят както до обикновените хора, така и до управляващите.

Върховенството на закона не е същото като демокрацията. Резултатите на развиващите се страни показаха, че установяването на демокрация е лесната част. По-трудно е да се постигне върховенство на закона. От Индия и Филипините до Аржентина демокрацията съществува заедно с ендемична корупция и елитите до голяма степен остават изключени от правилата.



Защо Естония успя?



Изследването показва, че няколко добри политики могат да проправят пътя за върховенството на закона. Например чистата и способна държавна администрация на Естония е модел на посткомунистическия успех. Но това не винаги е било така. През 1991 г., когато комунизмът се срина, Естония, както и други бивши съветски републики, нямаше почти никакви работещи институции, нито беше привилегирована. Икономическите хищници процъфтяваха. В ранните постсъветски години доходите на глава от населението бяха едва 10 до 20 процента по-високи от тези в Русия и Румъния и 20 до 30 процента по-ниски от тези на Хърватия, Словакия и Унгария.

Но естонските лидери действаха смело. Първо, те бързо елиминираха компрометираните от комунистическата епоха държавни служители и ги замениха с мотивирани, млади активисти на опозицията.

Второ, първите естонски правителства сложиха край практически на всички субсидии за държавни и частни предприятия. Такъв ход винаги предизвиква обвинения за "неолиберализъм" от някои западни учени, много от които не успяват да разберат, че в развиващите се страни държавните субсидии почти винаги се използват от корумпирани елити повече, отколкото от обикновените хора.

Тази политика отряза начинаещите икономически престъпници, които печелят от държавната щедрост, а не от предприемачески талант, и позволи на истинските предприемачи да виреят. Лишени от субсидии, старата гвардия директори на предприятието и приятелски капиталисти не успяха да съберат достатъчно политическо влияние, за да държат правителствата заложник. Естонските лидери успяха да създадат държава, в която има върховенство на закона и която стърчеше сама сред останалите посткомунистически страни.

За съжаление Естония е изключение, а не правило. Това не е поради липcата на опити от страна на Запада. Съединените щати, Европейският съюз, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и ООН похарчиха милиарди долари с ясната цел да се помогне на страните да изградят върховенство на закона.

Западните усилия предполагаха, че върховенството на закона ще процъфти, ако развиващите се страни получават достатъчно образование, насоки, обучение и пари. В действителност все по-голям брой изследвания поставят подобен оптимизъм под съмнение. Кампанията имаше разочароващи резултати. Защо? Основният проблем е политически.



Oцеляването и обогатяването на елитите в развиващите се страни



често зависят от отсъствието на върховенството на закона. Повечето пари, обучение и образование няма да сработят, докато тези, които държат властта, предпочитат да го няма и подкопавaт всички усилия за въвеждане на върховенство на закона.

Прилагането на принципите на правовата държава е сложно. Една страна трябва да приеме огромен брой правила. Изработването и прилагането на тези правила изискват сътрудничество между законодателните органи, министерства, ведомства, съдебната власт, местни власти и др. На всеки етап защитници на статуквото може да саботират усилията в своя полза.

Така например страни като Украйна и Нигерия са получили обилна подкрепа от страна на международната общност. Но и до днес безотчетни елити контролират тези страни, докато прокуратурата се управлява като частна група за рекет и изнудване. Елитите редовно манипулират или изпразват от съдържание законите, които би трябвало да насърчават откритост и отчетност.

Правата на миноритарните акционери в Украйна може да послужат за пример. Докато законите изглеждат прогресивни, на практика



хищнически бизнес групи се използват за покупката на малки участия



в набелязаните компании, така че да ги овладеят незаконно. По подобен начин възхваляваният скорошен закон, насочен към повишаване на съдебната независимост, се оказа безполезен, когато главният прокурор нагласи процеса на подбор на прокурори, така че да назначи компрометирани лоялисти вместо независими лица.

В Косово след 1999 г. ЕС и ООН инвестираха значителни средства в създаване на правова държава. През 2008 г. натовари специална агенция в областта на правоприлагането, EULEX с широки правомощия да разследва, преследва и съди корумпирани.

През 2014 г., след като 1 милиард евро бяха изразходвани за програмата, следователите заключиха, че EULEX има обратен ефект. Според един изследовател "политическият елит и ЮЛЕКС са се слели. Те са неделими. Законите са само за бедните хора. "Той заключи, че организираната престъпност и корупцията са се влошили под мандата на EULEX. Днес Косово остава затънало в корупция и лошо управление и е контролирано от елити, които са изцяло безотчетни.

Учените често смятат правовата държава като предпоставка за пазарно ориентирани икономически политики, като например либерализиране на цените и търговията и премахване на разточителните субсидии. Но трябва да е обратното. Първо трябва да се премахнат субсидиите и компрометираните бюрократи, които стоят на пътя на правовата държава. Това ще предизвика огромна съпротива от тези, които се възползват от статуквото. Но е далеч по-реалистичен и ефективен подход.

--

Neil A. Abrams and M. Steven Fish: Policies first, institutions second: lessons from Estonia's economic reforms (2015)
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Естония отдавна е правова държава, а у нас правосъдната система отчаяно се нуждае от капитален ремонт.
снимка: ЕП
2015 г. Зам.-председателят на ЕК Андрус Ансип (на трибуната), който е бивш премиер на Естония, и българският премиер Бойко Борисов участват в дискусия за електронното управление. Борисов обяснява, че мечтае за въвеждането на е-гласуване, като се започне с българите зад граница. Андрус Ансип пък подчертава, че всяка публична услуга трябва да е достъпна онлайн и че е-управлението води до значително намаляване на разходите за гражданите и бизнеса, но и до връщане на доверието на гражданите в администрациите. Естония е сред страните с най-развито е-управление, а България е на опашката.
35
4982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
14 Април 2016 20:17
В 1991 г. Естония тръгна от по лоша позиция, в сравнение с нас....
14 Април 2016 20:44
Защо Естония успя

Какво е успяла Естония, какво, не разбрах?
Успяла е да сдържа агресора с голи гърди?
14 Април 2016 20:59
Но и до днес безотчетни елити контролират тези страни, докато прокуратурата се управлява като частна група за рекет и изнудване. Елитите редовно манипулират или изпразват от съдържание законите, които би трябвало да насърчават откритост и отчетност.


Ключовото словосъчетание в горния цитат е БЕЗОТЧЕТНИ елити!

Безотчетни са и българските елити, узурпирали законодателната, изпълнителната и съдебната власт! Какъв е пенкилерът срещу такива елити ?

Не е един, а три на брой! Първият е М2 в ЕДНОмандатни избирателни райони. Вторият - отчетност на мажоритарно избрания депутат в НС и съветник в ОбС пред избирателите! ПРЯКО отчитане пред тях, на всеки 3 месеца! Третият - отзоваване (червен картон) на избраника, ако на три последователни отчета избирателите установят, че избраникът НЕ изпълнява обещаното (в хода на ПРЕДизборната кампания)!

С референдума, иницииран от Слави Трифонов и сценаристите, но РЕАЛНО предизвикан от нас, 570-те хиляди граждани, чиито подписи бяха признати от ГРАО-МРРБ за валидни, първият пенкилер може да си го "доставим" - стига да участваме МАСОВО в референдума (даже и посред август да е!) и още ПО-МАСОВО с ДА на първия референдумен въпрос да отговорим!

За начина на "доставяне" на втория и третия пенкилер разговорът помежду нас - българските граждани - ТЕПЪРВА предстои! Може по два начина - мирен (още един референдум, или "меки" въздействия върху депутатите от сегашния, или следващ състав на НС, които да ги накарат да уредят законово втория и третия пенкилер), и не-мирен! Вярвам, че първия начин ще изберем защото съм убеден, че не сме си загубили акъла съвсем!
14 Април 2016 20:59
Естония е измислена страна.
В целия си живот съм видял точно трима души, които да заявят за себе си, че са естонци, всъщност само единият ми довери, че бил естонец, другите мълчаливо се наливаха и нито потвърдиха, нито отрекоха естонскостта, приписвана им от олигофрена, дето ми пречеше с глупостите си да гледам мача в Spread Eagle.

14 Април 2016 21:31
Eстония е чудесна страна

Само дето мързеливите рускоезични граждани прецакват нещата. И се развива доста по-бързо икономически от България. И няма чиновническа диктатура. И хората ползват чипа с личните си данни на практика за всичко - за банкови транзакции, за лекарства, плащане на всякакви данъци, такси, глоби, билети и т. н. А Талин е един от най-очарователните градове, в които съм бил, а съм бил на всички континенти без Австралия!
14 Април 2016 21:43
Защо Естония успя, а България не

Глупости! В какво е успяла Естония?
Че населението им в работна възраст се изнесе да работят като келнери, проститутки и таксиметрови шофьори в ЕС?
И без това имат население по малко от София, ако може да се нарече това държава.
14 Април 2016 22:01
Защо Естония успя?

Заради фашизма като национална доктрина?
14 Април 2016 22:35
Не зная колко е успяла, но демографията е като в България - минус 20% спрямо 1989 г.
14 Април 2016 23:44
Правата на миноритарните акционери в Украйна може да послужат за пример. Докато законите изглеждат прогресивни, на практика хищнически бизнес групи се използват за покупката на малки участия в набелязаните компании, така че да ги овладеят незаконно.

Тия и за слива не ни бръснат.
Каква Украйна, какви пет гривни?
Масовата приватизация, анихилирането спестяванията на хората, разбойническо-мутренската доприватизация и финалната шкурка по ограбването на всичко ценно в държавата са си български, вълчи, овчи, наши.
15 Април 2016 00:02
Уходившие Прибалтике миллиарды начали работать на российскую экономику

http://www.russiapost.su/archives/73977
15 Април 2016 01:16
Преводът на предложения ни от Economix.bg текст ми напомни думите на една изключителна българка от Трънско, която след 50 години емигрантство в Канада казваше с усмивка "Английскио го не научиеме, а българскио го забраийме".
Колкото до самия текст - няма много за отбелязване. Братята юдеи Abrams и Fish от Либерастинската школа на UCLA запретнали ръкави и изчукали с длетата тънки поредния скрижал за реднеци, НПО-башибозук и аспириращи шарани, бранещи "дясното" по цървули. Двамата не са пестили пот, за да представят Естония като Success story. Необходима на корпоративните им спонсори, за да оправдаят излятите милиарди държавни и институционални "помощи" за аборигените в Източна Европа, върнали се обратно във фирмените кофари в многократен размер. Без "успелите" естонци изтъканата нАучна черга нямаше да може поне малко да прикрие корпоративните срамотии на "демократичния свободнопазарен" establishment. Тъй де - и аз малко нАучен шекспирски да използвам. Модерно е и е шик.
15 Април 2016 01:22
Е в какво е успяла : 3 пъти по-високи заплати от руските и 10 години по-дълъг живот. Хем няма нито петрол нито газ.

15 Април 2016 01:39
The Bulgarian Lion
15 Април 2016 00:02

Добра статия. А имаше време, когато Латвия беше най-големият европейски износител на метали. И на железария. Титанова пластина за 200 долара с неокастрено елхово колче в гнездото минаваше за лопата по долар
15 Април 2016 02:39
Е в какво е успяла : 3 пъти по-високи заплати от руските и 10 години по-дълъг живот.

Средната заплата в Естония е към 950 евро. Лошото й е, че с нея се купуват само 1,9 екзистенц-минимума, докато руската средна заплата купува 3,3 екзистенца.
Нашата средна заплата купува 1,7 екзистенца, значи засега естонците не ни оспорват мястото на най-бедната страна в Европа.
Средната продължителност на живота в Естония е по-дълга от тази в Русия, с 6 години, не с 10, но наистина е по-дълга.
15 Април 2016 03:54
Средната продължителност на живота в Естония е по-къса от тази в Русия...
това лекторът в Дружество "Георги Кирков" ли ви го казва?
Щото тука пише друго:
място/държава/средна/мъже/жени
105 Естония 71,4 65,9 76,8
137 Русия 65,5 59,0 72,6
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D0%BE_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0

За екзистенците не питам - ясно ми е че са от "Г.Кирков"
15 Април 2016 04:13
Щото тука пише друго:
място/държава/средна/мъже/жени
105 Естония 71,4 65,9 76,8
137 Русия 65,5 59,0 72,6

Писали сме едновременно, Трайко.
В смисъл, че ти основателно си сочил моята лапсус калами, докато пък аз съм я поправял

П.С. Знаеш ли, нещо друго ми направи впечатление, докато преглеждах разните статистики. Продължителността на живота на етническите естонци, без 30-те% етнически руснаци в Естония, по времето на СССР е била по-дълга от сегашната. И обратно: продължителността на живота на руснаците, както в Естония, така и в самата Русия, след СССР нараства непрекъснато.
Излиза нещо като
"Минздрав предупреждает: СССР опасен для российского здоровья"
15 Април 2016 05:07
Писали сме едновременно, Трайко.
извинявай за сарказма тогава!
15 Април 2016 07:48
Да, 4 убийства на 100,000 в Естония, 2 в България и 9 в Русия. Затова когато руските медии лъжаха за изнасиленото девойче в Германия, набързо някак си премина новината за отрязаната глава в Москва - статистика.
Екзистенц минимум, трънки. Това е на месец 30 кила картофи и 3 кила протеини някакви - боб или месо. Смятай колко можеш да си купиш.
15 Април 2016 08:09
А статията всъщност е много добра!
Само, че "Естония" просто действа като червено на бик. Ако беше "Словения", пак кой знае каква разлика в посланието нямаше да има, но нямаще още от второто мнение да се почва с "геополитиката". За съжаление, чак и аз се включих в безсмисления спор за Естония и Русия.
А тя, статията, казава много добре защо сме на това дереже.
Защо е важна правовата държава ... ако има такава, примерно генерал Тонев /за последно герберска дружка/ заедно с още няколко директори на болници щеше да е вече осъден, другите щяха да му мислят, и в Касата щеше да има малко повече пари. А сега, защото никой не иска да търси сметка на крадците, първо въведоха като превантивна мярка четците на лични карти /не сработи/, а сега и пръстовите отпечатъци /няма да сработи/. Следващата превантивна мярка ще е камера и ЖеПееС за всеки пациент и лекар, а после и движение в болниците само по белезници, за да не се крадне - и пак ефектът ще е нулев.
Вместо да се наказват измамниците с ДДС /за което има нужда от правова държава/, се въвежда данък уикенд, не сработва /защото мярката е насочена към честните данъкоплатци/, после се потапят същите в бюракрация, докато накрая сами не си платят откуп 10% към държавата.
И така е с всеки проблем или престъпление. Защото не можеш да накажеш нарушителите /наши хора/, "превантивните" мерки са насочени към все по-малко оставащите честни хора, и тези мерки по конструкция /зашото не са насочени към когото трябва/ няма как да сработят, а само създават главоболия и стават предпоставка за още корупция, която като "данък 10% върху колите" може и да бъде за съжаление легализирана!
15 Април 2016 08:12
Глупости! В какво е успяла Естония?


Тъй ами!
Не може да е успяла една държава, която не прави метани на тов. Путин!
15 Април 2016 08:18
екзистенци ! Ха хааа ! Цял ден ще се смея !
15 Април 2016 09:25
Статията сравнява Естония с България, не с Русия. А спрямо България, Естония е доста по-напред:
Средната заплата в Естония е към 950 евро.
15 Април 2016 09:49
Според правилата, които влязоха в сила тази година, почти 420 000 души, които живеят в Талин, ще могат да ползват безплатно автобусната и трамвайната мрежа, след като си купят специална зелена транспортна карта за 2 евро.
Това е от 2013 г. С тия 2 евро в София можеш да си купиш едно билетче и късче за еднократно пътуване. Късчето няма да ти го признаят даже да обещаеш да пътуваш на един крак и със затворено едно око!
15 Април 2016 09:54
Статистика за Естония:

Година ; Население ; Промяна за последните 10 години
1989 ; 1,565,662 ; +6.9%
2000 ; 1,370,052 ; −12.5%
2011 ; 1,294,445 ; −5.5%

Година ; Тотален Коефициент на Плодовитост
1978 ; 2,2
1988 ; 2,1
1998 ; 1,28
2008 ; 1,66
2011 ; 1,52

В какво точно успя Естония?
15 Април 2016 10:16
Че населението им в работна възраст се изнесе да работят като келнери, проститутки и таксиметрови шофьори в ЕС?

Така де, според някои западнярите пазят горните работни места специално за източноевропейци.
15 Април 2016 10:38
Патагонец 15 Април 2016 10:16

Прибалтийските от много успех и демокрация се обезлюдяват, както и ние впрочем.
15 Април 2016 10:56
Естония "успява" както купища малки градчета у нас. Младите бягат, възрастните живеят от изпратени спестявани с мизерия пари. Навсякъде е тихичко, чистичко, спретнатичко и евтинко за всеки дошъл от големия град(държава). И как няма да е като са останали само бедни пенсионери! Те естествено не киснат по пейките с бири и чипсове до среднощ и да гърмят с айпадовете. Средната възраст на населението расте както и средната продължителност на живота засега доколкото производствата са закрити и активността на малкото останали местни е в услугите без които не може - по някой магазин, бързи кредити, администрация, сервизи и комунално-битови. Чудесни места за екскурзия или за живот, но не и ако разчиташ да си изкарваш прехраната там. И у нас като дойде бедния пенсионер-чужденец в Калофер примерно с 1000-1300 евра пенсия му е чудничко е се чуди даже що хората се махат (туристът от София изнасилван за неговата хилядарка също, ако и той най-често да е гастарбайтер там).
15 Април 2016 11:04
Естония е измислена страна.
В целия си живот съм видял точно трима души, които да заявят за себе си, че са естонци,...

Егати, кви интелигентни колеги имаме! По какви самобитни критерии само определят коя страна е "измислена".
15 Април 2016 11:11
Сигурно щото в Естония живеят естонци, а в България - българи.
15 Април 2016 13:35
Естония е измислена страна.


Също като в оня виц: "То пък една гара..."
15 Април 2016 15:59
По време на перестройката учех в Ленинград, сега и преди - Санкт Петербург, а първото пътуване, което ни организираха от Деканата за чуждестранни учащи се, бе до Талин (пристигнах във вторник вечерта, в събота сутринта заминахме за Талин, беше през есента, и на едното, и на другото място слънце нямаше). Местните (в Ленинград) ходеха до граничните градчета в Естония да купуват млечни продукти, хе-хе, ние пък - да правим снимки из тесните улички и се любуваме на тесните къщи, пием кафе, хапваме сметанови сладкиши, а вечерно време - до влака обратно - да слушаме орган...
Наистина беше различно, някои казваха, че ако говорим руски, нямало да ни обслужат, но нямаше такова нещо, естонски или фински така или иначе не знаехме...
Следващата седмица ни заведоха в Тбилиси, на Тбилисобата, по-нататък - в Рига, във Виборг.. и така години наред...
Диапозитивите си и сега гледам с интерес, въпреки че с времето посетих и други ханзейски градове... Водиха ни в Талин и Рига и лятно време, т. е. в късна пролет, през белите нощи, бялото слънце само грееше, без да пече, но затова пък по-дълго време отколкото у нас, връщахме се в началото на юли за ваканцията у дома в БГ с тен от Финския залив...
Приятно вспомнить.
15 Април 2016 16:29
Но естонските лидери действаха смело. Първо, те бързо елиминираха компрометираните от комунистическата епоха държавни служители и ги замениха с мотивирани, млади активисти на опозицията.

Второ, първите естонски правителства сложиха край практически на всички субсидии за държавни и частни предприятия. Такъв ход винаги предизвиква обвинения за "неолиберализъм" от някои западни учени, много от които не успяват да разберат, че в развиващите се страни държавните субсидии почти винаги се използват от корумпирани елити повече, отколкото от обикновените хора.

Сякаш в Бг не го направихме същото?! Сменихме не само служителите, министрите, а прокурори и съдии с такива от СДС-то. Хора със странни биографии и възможности станаха посланици.. Не само спряхме субсидиите за държавните фирми, но и ги продадохме/ подарихме на "бизнеса". Колкото до субсидиите: сега ги даваме на частниците. За да им осигурим печалбите. На ТЕЦ, на ВЕИ, на Софийска вода, на земеделци, животновъди и на строителните фирми, които все са гладни. Не, т.нар. държавни субсидии, които имаше за тока, парното, здравеопазването не се ползваха от корумпираните елити, а от обикновените хора. Виж субсидиите за бизнес се ползват точно от тях. И за това корупцията скочи до небесата!!!!!!!!! Вече никой не иска да прави нормален бизнес, всеки чака и иска от държавата. Като се почне от малката фирма, която иска да достави храна в училището и се свърши до мултинационалната компания, която иска да се уреди с поръчка от някое министерство, за да си продаде софтуера, компютрите или автомобилите.

Западните усилия предполагаха, че върховенството на закона ще процъфти, ако развиващите се страни получават достатъчно образование, насоки, обучение и пари. В действителност все по-голям брой изследвания поставят подобен оптимизъм под съмнение. Кампанията имаше разочароващи резултати. Защо?

Защото по тази начин се хрантути елита, корумпира се и той няма никакво намерение да управлява, а иска само да източва и да краде. Парите отиват за всякакви глупости, но не и за развитие. На малката държава й трябват технологии и пазари. А не-пари за пътища и стадиони. Последните трябва да се изкарат от икономиката. Последната трябва да работи, да произвежда и продава, а не- да гледа да се докопа до обществените поръчки като корумпира администрацията. В Бг кметовете и министрите не идват на власт да управляват, те идват на власт, за да раздават подаръци на приближените си по роднинска и партийна линия.
15 Април 2016 21:14
Статията е удар под кръста и провокация за двуизмерните хардлайнери. Сега, след като ги накокорджихте, за баланс да се пуснат статии защо са успели Русия, Северна Корея и Венецуела. Подобни за Китай и Куба може да се приемат със смесени чуства.
15 Април 2016 23:23
Защо Естония успя, а България не
...
Но естонските лидери действаха смело. Първо, те бързо елиминираха компрометираните от комунистическата епоха държавни служители и ги замениха с мотивирани, млади активисти на опозицията.

Второ, първите естонски правителства сложиха край практически на всички субсидии за държавни и частни предприятия. Такъв ход винаги предизвиква обвинения за "неолиберализъм" от някои западни учени, много от които не успяват да разберат, че в развиващите се страни държавните субсидии почти винаги се използват от корумпирани елити повече, отколкото от обикновените хора.

Много просто - естонците са поставили болшевиките/русофилите (двете множества са на практика тъждествени) където им е мястото. Нататък е лесно.
16 Април 2016 00:18




"Нашата средна заплата купува 1,7 екзистенца, значи засега естонците не ни оспорват мястото на най-бедната страна в Европа."


Не пречете на бедните духом да си изкарат сребърниците !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД