:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,387
Активни 732
Страници 9,952
За един ден 1,302,066
ПРЕДИЗВИКАНО

По Великден се мери кой е по-по-най-голям популист

На гърба на уязвими хора и кабинетът, и омбудсманът си правят реклама
СНИМКА: БГНЕС
Пенсионери протестират срещу премиера Борисов по времето, когато ги нарочи, че са "изяли" фискалния резерв. Сега са "нашите майки и бащи, баби и дядовци", на които Борисов щедро ще раздаде великденски добавки към пенсиите.
Великден е време на една особена надпревара - кой ще бъде по-по-най-голям популист. Обикновено това място е запазено за премиера Бойко Борисов, който тържествено съобщава радостната вест, че ще има добавки към пенсиите, "изкарани" с тежък труд от правителството в битката с контрабандата. Фактът, че тези хора цял живот са се трудили за тези пенсии и не са виновни, че системата е "изяла" спестяваните за старост пари, ни най-малко не впечатлява управляващите. Те изискват благодарност и са много сърдити, ако не им се отдава заслуженото.

Тази година към обичайната доза популизъм се добавя още една - омбудсманът Мая Манолова не може да излезе от амплоато си на социалистка и подхвана акция, която далеч надхвърля правомощията й - събира от "хора с добри сърца" пари и храни, които ще раздава на възрастните хора.

Идеята на пръв поглед изглежда похвална, но само на пръв поглед. Тя предвижда да се събират пари по банкова сметка, с които след това ще се платят ваучери на стойност 20 лв., които ще могат да се използват от пенсионерите в определени магазини. Как ще се избират получателите не е много ясно. Заговори се, че пенсионерските клубове в цялата страна щели да разпределят ваучерите. Тъй като ваучерите ще стигнат само за определен брой хора, със сигурност ще сме свидетели на много скандали и подозрения при разпределението им. Още повече че всяко дарение ще се раздава на мястото, където е направено. Да не говорим и че не всички пенсионери са членове на тези клубове, т.е. някои вече са получили предимство пред други.

Не е ясно и как ще се изберат магазините, където ще може да се пазарува с ваучерите, те ще правят ли отстъпка от цените на пазаруваните стоки и т.н. Както не е ясно и кой ще отпечата ваучерите и за чия сметка - нищо чудно да се окаже, че една голяма част от дарените суми отиват за разходи около "подаръка" за пенсионерите, а не за самите пенсионери.

От друга страна, с инициативата отново се погазва един основен принцип на дарителството - че то е личен акт на добра воля. А в случая има елемент и на изнудване - Мая Манолова обиколи доскорошните си колеги в парламента и ги разкритикува, че само десет депутати и една парламентарна група са откликнали на призива й за благотворителност.

След парламента Мая Манолова се прехвърли на земеделските производители, от които се очаква да дарят храни и които също ще бъдат подобаващо разкритикувани, ако поради някакви причина не желаят или не могат да откликнат. Как точно ще се раздават храните засега не е ясно. Омбудсманът не е сколасал да измисли ясен ред, който да разясни и на желаещите да се включат в инициативата граждани.

Вместо да се занимава с неприсъщи дейности, много по-полезно би било Мая Манолова да впрегне възможностите на институцията си за смислен дебат по темата. Всяка сума и пакет с храна са добре дошли за 320 000 възрастни, които живеят само с по една минимална пенсия от 157 лв. и 44 ст. Но проблемът няма да се реши, като се раздават веднъж или два пъти годишно подаяния, които освен че са смешни, са и унизителни. Българските пенсионери са вечен заложник на управленския каприз - ту им замразяват пенсиите (Симеон Дянков), ту държат на всяка цена да ги зарадват (Борисов във втория си мандат), ту има за всички, ту само за някои. Ред правителства създадоха порочната практика да се използва осигурителната система за социално подпомагане. В нея обаче водещ е осигурителният принос на хората, а не тяхното положение на скалата на мизерията. Смесването на двете е удобно за управляващите, но допълнително подкопава принципите на пенсионната система. Коледни или великденски, добавките изобщо не трябва да се раздават от НОИ, както става в момента, защото това внася още по-голямо напрежение сред пенсионерите - мнозина изобщо не знаят откъде идват парите и не могат да разберат защо са изключени, при условие че пенсията им е малко над 300 лв. и цял живот са внасяли изрядно осигуровките си. По същата логика години наред се ограничават най-високите пенсии само защото един шеф на банка трябвало да получава по 16 000 лв. на месец.

Внедряването на социални помощи в пенсионната система води и до друг абсурд. Ето пример, изтъкван редовно от самата Мая Манолова като депутат - семейство пенсионери, всеки с пенсия от по 290 лв., сега ще вземат общо 80 лв. за Великден, докато самотна жена с пенсия от 310 лв. няма да получи нищо. Това нямаше да се получи, ако за раздаването на парите се използваше системата на социалното подпомагане, която има редица критерии за пресяване на нуждаещите се. Впрочем за това дори не е необходимо да се пишат нови закони - и сега има възможност социалните служби да раздават по-ясни критерии за еднократните помощи. Но това не е толкова бляскаво и няма как един премиер или омбудсман да си направи подобаващ ПР.

12
2284
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
14 Април 2016 19:56
С извинения към авторката, но журналистическият популизъм е доста по-вреден. Да сравняваш лицемерните правителствени 7 лв за най-нуждаещите се пенсионери с удобната за хулене Манолова и изпросваните от нея 20 лв от охранените политици е неуспешен опит за баланс и маскирана версия на "всички са мръсници".
14 Април 2016 20:14
Безспорно е, че статията е насочена не толкова срещу премиера отколкото срещу омбудсмана. Колкото и да е остра критиката спрямо Борисов, то след днешните му изявления е ясно, че всякакви стрели срещу него имат ефекта на ожилвания на хипопотам от комар. Виж за неотърсилата се от социалистките си табиети Мая това е попадение в десятката. Поздравления за авторката.
14 Април 2016 20:15
омбудсмана
14 Април 2016 20:22
..."статията е насочена не толкова срещу премиера отколкото срещу омбудсмана "...Че Маяма нали и тя е герберски кадър?! Кой я постави на поста?!
15 Април 2016 00:40
Тази година към обичайната доза популизъм се добавя още една - омбудсманът Мая Манолова не може да излезе от амплоато си на социалистка и подхвана акция, която далеч надхвърля правомощията й - събира от "хора с добри сърца" пари и храни, които ще раздава на възрастните хора.


Забранено ли е на определени български граждани да инициират благотворителни кампании и активно да участват в набирането на средствата? Защо Манолова да няма право на такава дейност?

Идеята на пръв поглед изглежда похвална, но само на пръв поглед. Тя предвижда да се събират пари по банкова сметка, с които след това ще се платят ваучери на стойност 20 лв., които ще могат да се използват от пенсионерите в определени магазини. Как ще се избират получателите не е много ясно.


Ми, джурналистке, кой да пита за да се изясни? Да вземе някой от читателите ви да ви свърши работата.

нищо чудно да се окаже, че една голяма част от дарените суми отиват за разходи около "подаръка" за пенсионерите, а не за самите пенсионери.


Твърдението за „нищо чудно“ на какво се основава? Защото до тук всяко второ изречение започва с „не е ясно“, а останалите изречения информират читателя, че авторката ама много не харесва Манолова и че е екзалтирана от предоставената и възможност да плюва на воля и пред публика.

От друга страна, с инициативата отново се погазва един основен принцип на дарителството - че то е личен акт на добра воля. А в случая има елемент и на изнудване - Мая Манолова обиколи доскорошните си колеги в парламента и ги разкритикува, че само десет депутати и една парламентарна група са откликнали на призива й за благотворителност.


Как точно си преставя авторката набирнето на средства за благотворителна кампания? Да се постави една шапка в средата на нечий кабинет, или пък може би на Петте кьошета и който сложи нещо в шапката - сложи?!?

Вместо да се занимава с неприсъщи дейности, много по-полезно би било Мая Манолова да впрегне възможностите на институцията си за смислен дебат по темата.


Очевадно вече има интерес към темата за благотворителността и явно има дебат по нея. А и изглежда, че приносът на авторката по темата е важната информация, че г-ца Колева много се дразни от Манолова.

Трудно ми е да повярвам, че в. Сега са успели да намерят и публикуват материал в сравнение с който съботните подвизи на романския консул изглеждат (почти) смислени и уравновесени.
15 Април 2016 02:06
СЕГА бутиков вестник? Може. Сменетесижупналиститевегнага. .
15 Април 2016 02:32
Разбрах, че аФторката Деси МНОГО, ама много, много не харесва Maya the Bee и/или е взела едни пари да го разтръби на всеослушание.
Не знам, как е при Вас, но и на мен, както на Деси, винаги когато се завихри подобна кампания ми замирисва на популизъм и веднага се сещам за една именита колежка на Десислава, която срещу скромен хонорар с много нули преди години стана лице на подобна кампания.
Бих желал да вярвам, че Мая ще свърши тази работа само срещу заплатата си, която така или иначе получава.
Колкото срещу факта, че е "притиснала" бившите си колеги от парламента - моите адмирации! Време е да има някаква полза от тяхното съществуване!
Недоумение буди и предположението, че "една голяма част от дарените суми отиват за разходи около подаръка"
Преди няколко години ни проглушиха ушите, че трябва да "отпадне" ДДС върху даренията събирани със SMS, но никой не казва, колко събира от такси "Единен дарителски номер", който "гарантира на клиента", че "получава минимум 90% от финансовите постъпления"...
15 Април 2016 13:51
Как точно си преставя авторката набирнето на средства за благотворителна кампания? Да се постави една шапка в средата на нечий кабинет, или пък може би на Петте кьошета и който сложи нещо в шапката - сложи?!?

За авторката не зная, но аз си я представям по следния начин: всеки лично да се подрижи за своите близки пенсионери. Така отпадат всички разходи около "благотворителната" акция и всички пари отиват по предназначение.
Между другото свестните хора нямат нужда от напомняне, че трябва да се грижат за близките си.
15 Април 2016 14:21
Както не е ясно и кой ще отпечата ваучерите и за чия сметка

има сума ти фирми, които печатат и осигуряват ваучери за храна, прави се договор и готово
15 Април 2016 15:35
Коментирате неприязънта на авторката към МаМан, а защо не обърнете внимание на основното (според мен):
Ред правителства създадоха порочната практика да се използва осигурителната система за социално подпомагане.

Разделянето на социалната закрила, задължение на държавата, от осигурителната система, в която всеки трябва да получи според приноса си! Ако приноса е малък, малка е и пенсията. Държавата, като много милозлива, да бръкне в социалните фондове и да я допълни великденски/коледно. А не да краде от осигурителната система! Социалните фондове не са само за ромове, коняци и други спиртни напитки.
Казах!
15 Април 2016 15:45
Патагонец 15 Април 2016 13:51
Как точно си преставя авторката набирнето на средства за благотворителна кампания? Да се постави една шапка в средата на нечий кабинет, или пък може би на Петте кьошета и който сложи нещо в шапката - сложи?!?

За авторката не зная, но аз си я представям по следния начин: всеки лично да се подрижи за своите близки пенсионери


В статията се говори за благотворителност, а не за наивните представи на тоя или оня за седесарската утопия, където всичко функционира без да се налага на задоволения да си мръдне и пръста и най-вече без да се разделя с левчетата си. Има пенсионери без близки, има пенсионери чиито роднини не им обръщат внимание, има пенсионери чиито близки искат да помагат, но не могат. При отказ на държавата, застинала в състоянието на реалната седесарщина, да се занимава с подобни незначителни подробности, остава благотворителността.
15 Април 2016 17:57
В статията се говори за благотворителност, а не за наивните представи на тоя или оня за седесарската утопия, където всичко функционира без да се налага на задоволения да си мръдне и пръста и най-вече без да се разделя с левчетата си. Има пенсионери без близки, има пенсионери чиито роднини не им обръщат внимание, има пенсионери чиито близки искат да помагат, но не могат. При отказ на държавата, застинала в състоянието на реалната седесарщина, да се занимава с подобни незначителни подробности, остава благотворителността.

Точно защото става дума за благотворителност не е работа на държавна институция да се занимава с това.
Да, даването на коледни/великденски добавки само на най-бедните пенсионери е несправедливо спрямо останалите, но обикновено като става дума за благотворителност се предполага, че всеки пенсионер, който смята себе си за нуждаещ се и се обърне към такава организация би трябвало да получи помощ. Благотворителните организации за разлика от държавните социални служби не искат документи кой какви доходи получава.
Не съм сигурен, че благотворителната организация няма да си приспадне по-голямата част от сумата за разходи. А пък ваучери за определени магазини, подбрани по някакви неопределени критерии... Накрая ще се напълнят нечии гушки покрай цялата тази инициатива.

С кеф ще купя продукти на някой беден съсед пенсионер с пълното съзнание, че са отишли по предназначение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД