Великден е време на една особена надпревара - кой ще бъде по-по-най-голям популист. Обикновено това място е запазено за премиера Бойко Борисов, който тържествено съобщава радостната вест, че ще има добавки към пенсиите, "изкарани" с тежък труд от правителството в битката с контрабандата. Фактът, че тези хора цял живот са се трудили за тези пенсии и не са виновни, че системата е "изяла" спестяваните за старост пари, ни най-малко не впечатлява управляващите. Те изискват благодарност и са много сърдити, ако не им се отдава заслуженото.
Тази година към обичайната доза популизъм се добавя още една - омбудсманът Мая Манолова не може да излезе от амплоато си на социалистка и подхвана акция, която далеч надхвърля правомощията й - събира от "хора с добри сърца" пари и храни, които ще раздава на възрастните хора.
Идеята на пръв поглед изглежда похвална, но само на пръв поглед. Тя предвижда да се събират пари по банкова сметка, с които след това ще се платят ваучери на стойност 20 лв., които ще могат да се използват от пенсионерите в определени магазини. Как ще се избират получателите не е много ясно. Заговори се, че пенсионерските клубове в цялата страна щели да разпределят ваучерите. Тъй като ваучерите ще стигнат само за определен брой хора, със сигурност ще сме свидетели на много скандали и подозрения при разпределението им. Още повече че всяко дарение ще се раздава на мястото, където е направено. Да не говорим и че не всички пенсионери са членове на тези клубове, т.е. някои вече са получили предимство пред други.
Не е ясно и как ще се изберат магазините, където ще може да се пазарува с ваучерите, те ще правят ли отстъпка от цените на пазаруваните стоки и т.н. Както не е ясно и кой ще отпечата ваучерите и за чия сметка - нищо чудно да се окаже, че една голяма част от дарените суми отиват за разходи около "подаръка" за пенсионерите, а не за самите пенсионери.
От друга страна, с инициативата отново се погазва един основен принцип на дарителството - че то е личен акт на добра воля. А в случая има елемент и на изнудване - Мая Манолова обиколи доскорошните си колеги в парламента и ги разкритикува, че само десет депутати и една парламентарна група са откликнали на призива й за благотворителност.
След парламента Мая Манолова се прехвърли на земеделските производители, от които се очаква да дарят храни и които също ще бъдат подобаващо разкритикувани, ако поради някакви причина не желаят или не могат да откликнат. Как точно ще се раздават храните засега не е ясно. Омбудсманът не е сколасал да измисли ясен ред, който да разясни и на желаещите да се включат в инициативата граждани.
Вместо да се занимава с неприсъщи дейности, много по-полезно би било Мая Манолова да впрегне възможностите на институцията си за смислен дебат по темата. Всяка сума и пакет с храна са добре дошли за 320 000 възрастни, които живеят само с по една минимална пенсия от 157 лв. и 44 ст. Но проблемът няма да се реши, като се раздават веднъж или два пъти годишно подаяния, които освен че са смешни, са и унизителни. Българските пенсионери са вечен заложник на управленския каприз - ту им замразяват пенсиите (Симеон Дянков), ту държат на всяка цена да ги зарадват (Борисов във втория си мандат), ту има за всички, ту само за някои. Ред правителства създадоха порочната практика да се използва осигурителната система за социално подпомагане. В нея обаче водещ е осигурителният принос на хората, а не тяхното положение на скалата на мизерията. Смесването на двете е удобно за управляващите, но допълнително подкопава принципите на пенсионната система. Коледни или великденски, добавките изобщо не трябва да се раздават от НОИ, както става в момента, защото това внася още по-голямо напрежение сред пенсионерите - мнозина изобщо не знаят откъде идват парите и не могат да разберат защо са изключени, при условие че пенсията им е малко над 300 лв. и цял живот са внасяли изрядно осигуровките си. По същата логика години наред се ограничават най-високите пенсии само защото един шеф на банка трябвало да получава по 16 000 лв. на месец.
Внедряването на социални помощи в пенсионната система води и до друг абсурд. Ето пример, изтъкван редовно от самата Мая Манолова като депутат - семейство пенсионери, всеки с пенсия от по 290 лв., сега ще вземат общо 80 лв. за Великден, докато самотна жена с пенсия от 310 лв. няма да получи нищо. Това нямаше да се получи, ако за раздаването на парите се използваше системата на социалното подпомагане, която има редица критерии за пресяване на нуждаещите се. Впрочем за това дори не е необходимо да се пишат нови закони - и сега има възможност социалните служби да раздават по-ясни критерии за еднократните помощи. Но това не е толкова бляскаво и няма как един премиер или омбудсман да си направи подобаващ ПР.