Норберт Хофер взе най-много гласове на първия тур на президентските избори в Австрия и се закани да разпусне парламента предсрочно, ако стане президент. |
Норберт Хофер от крайнодясната Партия на свободата опроверга социологическите прогнози и победи кандидата на Зелените Александер ван дер Белен, вземайки 36% от вота. Двамата отиват на балотаж на 22 май.
Макар президентският пост да е предимно церемониална роля, Хофер заплаши да се възползва от правото си да разпусне парламента преди редовните избори през 2018 г. и предупреди в тв дебат, че "ще бъдете изненадани какво може да прави президентът".
Хофер, младеещият 45-годишен кандидат на крайнодесните, който е частично парализиран след инцидент с параглайдер, участва в кампании за защита правата на хората с увреждания. Възприеман е като приветливото лице на партията, която балансира между войнстващите антиимигрантски настроения и евроскептични послания и левичарски позиции по социални теми.
Хофер, който твърди, че в "несигурните времена" на бежанската криза в Европа носи пистолет за самозащита, спечели убедително във всички австрийски провинции извън Виена. В Щирия, Бургенланд и Каринтия - граничните провинции, засегнати от бежанския поток от Средиземно море към Централна Европа, Хофер успя да вземе над 40% от гласовете.
Някои конституционни експерти поставят под въпрос дали президентът в Австрия може да разпусне парламента, без да има решение на правителството. Тъй като президентският пост досега е бил заеман все от политици от двете основни центристки партии, ситуацията е безпрецедентна.
В неделя, определяйки изборния резултат като
"рандеву с историята",
Хофер даде да се разбере, че приема резултатите като междинна стъпка по пътя към широкото предизвикателство към австрийската политическа система.
Ако Партията на свободата успее да се върне в правителството, това ще е сигнал за тревога за целия континент. Австрия ще се присъедини към разрастващия се блок страни, ръководени от авторитарни и евроскептични правителства, като например Унгария и Полша. Хофер даде знак, че ще откаже да подпише споразумението ТТПИ със САЩ, дори и ако бъде одобрено от правителството на страната.
Резултатите от първия тур на президентските избори в Австрия бе приветстван от крайнодесните политици в Европа - Геерт Вилдерс в Холандия, Мари льо Пен във Франция, политици от италианската Северна лига и германската Национална демократическа партия. Италианският премиер Матео Ренци предупреди, че резултатът от вота може да има последствия за граничния регион между Австрия и Италия. "За цяла Европа ще е проблем, ако бъде затворен граничният пункт Бренер", каза той.
Какъвто и да е резултатът от вота на 22 май, за пръв път от 1945 г. президентът на Австрия няма да е от някоя от двете центристки партии - на социалдемократите (SPO) или от Народната партия (OVP), които едва успяха да вземат заедно четвърт от гласовете на избирателите.
Класиралият се на второ място Ван дер Белен е аутсайдер, който се кандидатира като независим, без официална номинация от своята Зелена партия. Той критикува тавана, който правителството поставя на броя имигранти, които може да приеме. 72-годишният ветеран сега се надява да получи подкрепата на основните партии, за да блокира възхода на Хофер на власт.
Политологът Йоханес Полак коментира, че "основните партии ще направят всичко, за да попречат на крайнодесен популист да стигне до властта, но
след този политически трус е трудно
да се правят прогнози". Райнхард Хайниш, преподавател по политически науки в университета в Залцбург, смята, че крайнодесният кандидат е на гребена на вълната. "Особено ако Партията на свободата успее да фокусира кампанията за следващия тур върху поляризиращи теми, като например за или против бежанците - тогава утвърдените партии ще са изправени пред тежка битка," смята той.
"Отслабване на парламента, край на разделението на властите, опозиция на Брюксел и орязване на свободата на медиите - Виена не само географски ще е източно от Прага, а и политически", писа в "Дер Щандарт" колумнистът Герфрид Шперл. Президентът на Европейския еврейски конгрес Моше Кантор смята, че възходът на Партията на свободата е "дълбоко тревожещ". "Явно колективната памет ни изневерява, след като страна в сърцето на Европа дава такава подкрепа за крайната десница 70 г. след Холокоста", казва той. Премиерът социалдемократ Вернер Файман, към когото бяха отправени призиви да даде оставка след първия тур, коментира, че резултатът е "ясен сигнал към правителството, че трябва да си сътрудничим по-активно". Според много коментатори обаче кризата на политическата сцена в Австрия е свързана до голяма степен с факта, че двете центристки партии управляват в коалиция през последните 10 г.
"Посланието към SPO и OVP е ясно - времето ви свърши", коментира виенският всекидневник "Ди Пресе"."След тази неделя знаем със сигурност, че схемите на гласуване в страната са се променили. Поне половината от всички гласове нямат нищо общо с фракции и коалиции. Кандидатите или групите, които печелят, са тези, които предлагат решения или поне се преструват, че го правят, или поне осигуряват подходящите лица в подходящото време". Според някои критици австрийското правителство е загубило доверието по време на бежанската криза. След като първоначално подкрепи германския канцлер Ангела Меркел за политиката на отворени врати, коалиционното правителство и преди всичко консервативния външен министър Себастиян Курц се очерта като основен двигател за затварянето на балканския маршрут за бежанците.