:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,251
Активни 477
Страници 1,816
За един ден 1,302,066

Индивидуална партида vs технически пул

Отново, както и с предходните промени за "избор в НОИ", новите норми биха отворили и врата за бъдещи политически щения към личните спестявания
Петър Ганев
Пенсионният модел отново е пред сериозни промени непосредствено преди празници. След като в края на 2014 г., само в рамките на една седмица беше отворена възможността за отказване от лични спестявания в полза на солидарния стълб, сега отново, без предварителни дискусии и каквато и да е оценка на ефектите от предложеното, се разписват правилата за получаване на пенсии от личните партиди във втория стълб. Наистина, голяма част от направените предложения касаят управлението на фондовете и инвестициите, но фокусът на обществото съвсем оправдано попадна върху промените по отношение на достъпа до личните спестявания.

Факт е, че фазата на изплащане на личните партиди не е добре уредена в сегашното законодателство и като цяло това трябва да се случи в някакъв момент. Това, което се предлага сега, обаче, макар и да не попада в рамките на понятието "национализация", е изключително рестриктивно като уредба и



не е от полза за осигурените лица



Отново, както и с предходните промени за "избор в НОИ", новите норми биха отворили и врата за бъдещи политически щения към личните спестявания. Подобна подозрителност от страна на осигурените лица е съвсем основателна, най-малкото заради подмолните методи, които се използват за прокарването на тези идеи - набързо, без предварителна информация, сметки и аргументи, с помощта на професионални дезинформатори и радетели на наложената солидарност.

Най-очевидният пример в това отношение е създаденият конфликт между пожизнеността на пенсията от личния стълб и наследствеността. Всъщност това е една от централните идеи в новия законопроект - втората (личната) пенсия може да е само пожизнена, за целта трябва да се създаде общ пул във фазата на получаването и съответно се губи наследствеността. Това обаче не е казано директно в мотивите към законопроекта. Там се говори за запазване на наследствеността по индивидуалната партида и в същото време - за пожизнено получаване на втората пенсия. И въпреки това втората пенсия по-скоро няма да е наследствена. Мотивите към законопроекта не лъжат, но трябва цялостно разбиране на новите предложения, за да се види този детайл.

Ето за какво иде реч. Като дойде време за изплащане на втората пенсия, личните спестявания ще се прехвърлят към т. нар. технически резерви - това е въпросният "пул". Част от парите може да останат в индивидуалната партида, ако средствата в партидата позволяват да се покрие получаването на втора пенсия в размер не по-малък от социалната пенсия за старост (за период, определен спрямо биометричните таблици). С други думи - една част от парите отиват в техническия "пул", а една друга може и да остане по индивидуалните партиди. Имайки предвид обаче все още ниската осигурителна вноска (5% от заплатата), която се насочва към частните фондове, както и непълния период на осигурителни вноски (вноски за пълни 40 г. ще имат лицата, които се пенсионират чак през 2040 г.), то можем да предположим, че огромната част от осигурените лица, които се пенсионират в следващите години,



ще бъдат близо до разделителния праг



или ще го превишават, но не значително. Казано по-просто - повечето пари ще отидат в техническия пул и някаква много по-малка част ще остане по индивидуалните партиди. Това ще е категорично вярно в периода 2020-2030 г.

Проповедниците на солидарността използват именно тези сложни детайли, за да манипулират, че хем ще има пожизнена пенсия, хем наследственост. Сочейки текстовете, които гарантират наследственост по индивидуалната партида, синдикатите "успокоиха" хората. Всъщност, както вече казахме, при пенсиониране парите се делят на две - повечето отиват в техническия пул и евентуално нещо остава в индивидуалната партида. Второто може и да се наследи, но за по-голямата сума, която е отишла в техническия пул, няма никаква наследственост - при смърт на първия ден след пенсионирането тези средства отиват за "общото благо", т.е. за изплащането на пенсиите на други осигурени.

Идеите на законодателя за бъдещето на парите в индивидуалната партида са доста по-либерални спрямо тези за средствата в техническия пул. Останалото по партида може да се прибави към пожизнената пенсия, но може и да се получи разсрочено или дори накуп. Тоест тук



осигуреното лице се третира като мислещ човек



и му се дава изконен избор за собствените му пари. А защо да няма такъв избор и за другите пари? Защо законодателят дава само една възможност - пожизнена втора пенсия и съответно прехвърляне на средствата към този общ пул? Причината е, че този пул все пак има солидарна основа, макар и в рамките на частни субекти. Веднъж влязло в пула, осигуреното лице няма тази конституционна защита, както в периода на натрупване. Само можем да предполагаме, ако това се случи, какви предпразнични намерения биха могли да имат бъдещите финансови министри за техническите пулове и средствата в тях.

Дискусията около втория стълб от последните дни зави в какви ли не посоки - как тези фондове инвестират натрупаните в тях средства, повече ли ще бъдат две пенсии от една, равнопоставени ли са мъжете и жените и т.н. Всички тези теми са важни. Наистина новият законопроект казва, че мъжете и жените трябва да се третират еднакво, когато се определя размерът на пожизнената пенсия, тоест да се използват различни биометрични таблици. Това е хубаво и другите теми също са важни, но те не могат да изместят фокуса от конкретното предложение, което касае статута на тези средства - задължителното им отиване в технически пул и загубата на наследствеността. Това трудно може да се преглътне от осигурените лица, които вече 15 години заделят средства с ясното знание, че те са лични, наследяеми и неприкосновени за политиците.



Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Владислав Горанов пробва нови и нови начини да прехвърли личните ни спестявания за пенсия към някой държавен"пул"
15
2406
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
02 Май 2016 19:12
Редакцията пак дава трибуна на пристрастни коментатори.

Няма ли да прочетем мнение и на другата страна ?
02 Май 2016 19:52
Аз имам един технически въпрос, на който едва ли някой тук ще отговори, но нека го поставя публично.
Човек, роден след 1960 г. внася в частен фонд пари за втора пенсия 5 години. След това става инвалид и не работи.
Какво става с парите му, плащани 5 години, и как ще му бъде определяна втората пенсия - било то в пул, или във фонд?
Има ли инвестиционно натрупване върху парите от партидата му от 5-те години,т.е. нарастват ли във времето, след като с тях е оперирал частен фонд?
02 Май 2016 20:15
Защо законодателят дава само една възможност - пожизнена втора пенсия и съответно прехвърляне на средствата към този общ пул?


Това е основният въпрос, който трябва да се дискутира и обсъжда от законодателя и обществото.

Всичко друго е бля-бля..
При пенсиониране трябва да се дажат повече от една възможност за усвояване на втората пенсия:
1/Всички пари ( или част от тях) в партидата да се получат на куп (много хора се нуждаят при пенсиониране да се лекуват, а лечението не е безплатно - особено операциите).
2/ да се получава пенсия за фиксиран период 3, 5, 10 години.

3/ да се оригулират случаите, как инвалидите могат да си получат парите за втора пенсия, ако станат такива преди настъпване на събитието - пенсиониране.

4/И чак на последно място да се разглежда случая на пожизнена втора пенсия, който съвпада с пенсията от НОИ, с единствена разлика , че голям процент за пенсията от НОИ се стимулира от държавния бюджет.
5/ Социалните пенсии не трябва да се изплащат от НОИ, а от социалното министрество.
02 Май 2016 20:37
първият стълб е изграден на принципа на солидарността, а втория е капиталов. ако ще правите от втория стълб подобие на първия, защо тогава го отделихте от ДОО и го нарекохте втора пенсия, която нито е доброволна, нито е втора, а сега се оказва и, че не е и лична. А, сещам се - заради ония 660 млн. прибрани от УПФ-тата още преди да са изплатили и една пенсия. Отделно заседание на Народния съд трябва да има специално за УПФ-тата.
02 Май 2016 20:43
Аз не мога да разбера на какво основание Универсалните пенсионни фондове са частни, след като те реализират печалба чрез моите (нашите) пари. В тоя смисъл, те би трябвяла да са кооперации. И кооператорите да ги контролират. Защото сега никой не знае те какви печалби реализират, инвестирайки моите(нашите) пари, по колко си слагат в джобовете и по колко стинки ни подхвърлят в партидите.
А накрая иде и държавата и тя да ти крадне парите по пуловски.
В тая наша рОДИНА всеки гледа как да те крадне.
03 Май 2016 02:05
първият стълб е изграден на принципа на солидарността,
Солидарност между кого и кого, и на каква база? Всички се "солидаризират" да получават еднаква пенсия? Или да се пенсионират с еднакъв трудов стаж? Или да правят еднакви вноски? Или вноските да са в еднакъв процент от получения доход? Или само солидарност на държавния бюджет да субсидира само НОИ вместо да субсидира всички осигурителни фондове, включително и депозитите в банка?
Защото разходно-покривният модел се базира на солидарност между поколенията - сиреч следващото поколение ще отделя от доходите си за пенсията на предходното, а не като у нас - следващото поколение (напр. родените през 1960-1965 г.) плаща пенсията на по-следващото (родените през 1970-1975 г.), пенсионирали са се на по 40 години. Щото, това последното дори не минава за модел, а някаква феодална сепарация. Отделно, че всяка привилегия и всяка субсидия нарушават "солидарността", по какъвто и да е признак да е определяна.

а втория е капиталов
Вторият би бил капиталов, ако всеки сам определяше как (месечна, годишна вноска) и в какъв размер (10% от дохода, които не се облагат с ДОО, или с 17% за да е "равнопоставен" с НОИ) да участва във фонда. Третият стълб, допълнителното доброволно осигуряване, може да мине за капиталов - там се и договаря какво е отчислението з управлението на фонда. Вторият стълб, допълнителното задължително осигуряване, по-скоро прилича на "таксата сигурност", събирана от сицилианската мафия. А последните предложения на Горанов са с цел да се заличат и малките разлики от мафиотската организация.
След това става инвалид и не работи.
В капиталовите фондове този въпрос не стои. Единственото облекчение, ако остане без работа е, че може да отсрочи до шест месеца дължимата вноска, след което се счита, че Договорът за осигуряване е нарушен ... и се прекратява. Обикновено се изплаща между 50% и 90% от натрупаната сума (каквото е уговорено). Така е при капитализма! Да не би банките да имат някаква социална политика към кредитори, станали инвалиди!?

(много хора се нуждаят при пенсиониране да се лекуват, а лечението не е безплатно - особено операциите).
Нещо май се съмнявате в здравното осигуряване!? Държавата плаща , солидарно, по 8.80 лв. на пенсионер за месец. Дори наема частни хотели за балнеолечение на всички "наши" хора, които могат да си платят билетчето до хотела.

5/ Социалните пенсии не трябва да се изплащат от НОИ, а от социалното министерство.
Как да се плащат - в едно със социалните помощи и социалните ваучери или разделно? Например, социална пенсия и към нея отделно ваучер за ел. енергия плюс ваучер за отопление плюс ваучер за гориво/транспорт/самолетен билет плюс ваучер за "хранителни добавки", опс лекарства, ваучер за инвалидност с паркомясто на пъпа на града. Наскоро разбрах, че имало и социална винетка - 27 млн. лв. за годишни винетки (от свободна продажба са постъпили 47 млн. лв.). Да не забравяме и коледните и великденски "промоции", надбавки, всяка от по 50 млн. лв. ... в помощ на закъсали реститутки и "едри" земевладелци, които по документ получават пенсия под 300 лв.
03 Май 2016 02:19
Универсалните пенсионни фондове са частни, след като те реализират печалба чрез моите (нашите) пари.
Де юре, УПФ и ППФ са обществени - всяко осигурено лице има дял във фонда. Частни дружества ги управляват срещу фиксирано от закона възнаграждение (5% от текущата вноска). Реализираната печалба увеличава стойността на дяла, както загубата, благозвучно наричана "отрицателна доходност", намаля стойността на дяловете. Каква част от разходите, които намалят потенциалната печалба, ще се признаят за действителни на частните дружества, е под контрола на Комисията за финансов надзор.
Тъй че няма лошо, че с Вашите пари се реализира печалба. Лошото е, че няма начин при никакви условия (освен при смърт или се изпълни "Договора" - навършване на пенсионна възраст), да си възвърнете капитала или дори част от капитала при неадекватно управление. Всъщност можете да прехвърлите партидата си към друг подобен фонд ...срещу една годишна вноска върху МРЗ, сиреч 20 лв. Или пет години преди пенсиониране да я запратите в общия "пул" - НОИ.
03 Май 2016 04:44
Хората си мислят, че парите им са някъде съхранени и че някой ден ще ги получат? И че дори ще спечелят от тях? Нима?????? Или въпросните фондове ги инвестират и печелят от тях? А всъщност пенсиите на бъдещите пенсионери ще ги плащат онези, които внасят после. Схемата е подобна на таз в НОИ, с тази разлика, че можете да загубите част от парите, а пък някои си правят печалбите за ваша сметка. Писъците, че ще трябва да си прехвърлите парите в НОИ или да има общ пул поне за някои, не ви ли подсказват, че всъщност паричките ви ги няма??? И че, ако решите да го направите, ще стане като с КТБ?! Всъщност държавата не ви ги присвоява, а се опитва да ви предпази. Защото много добре знае, че, ако не го направи, някой ден ще й виснете на врата. Всички рИформи за тези 25 години са приватизация на печалбите и национализация на загубите. Вместо "умниците" да правят икономика, да произвеждат, те се чудят как през държавата/ лобистите да си спретнат някоя далаверка. Да, можеше да има втори стълб и то капиталов, но да не бъде задължителен. Да предлага различни продукти на онези, които си имат понятие за какво става дума и искат да си рискуват парите.
03 Май 2016 09:14
Какво е искал да каже Авторът с този текст май е неясно и на него.
03 Май 2016 09:17
Всъщност държавата не ви ги присвоява, а се опитва да ви предпази.
Да де, не ги присвоява. Само прикрива "усвояването". Защото, ако в УПФ става дума за 7.7 млрд. лв. за десетина години, то годишно в НОИ се преразпределят 8.5 млрд. лв., от които 4.5 млрд. лв. са директна субсидия от държавния бюджет. Недъзите, или казано по-меко - неяснотите в УПФ подчертават сбъркаността на целия пенсионен модел (с дискриминацията по категория труд, с припознаването срещу известна сума в плик на инвалидност, с "унаследяването" на вдовишки пенсии, пенсии за сираци и пенсии за учащи), особено в НОИ. Да не говоря, че правилото "три върхови по доход години да се припознават за цели 40 г. трудов стаж" ще действа, макар и със затихване до 2035 г. А облагодетелстваните от това правило ще се оплакват, че им е турен таван на пенсиите.
И от какво се опитва да ни предпази държавата? Парите са вече дадени. Дали не опитва да предпази себе си, когато след 2025 г. виснат към сегашните 480 хил. "инвалида" още толкова на "Социални грижи"!? Щото пенсия от 60-80 лв. месечно е под социалния минимум от 161 лв.
03 Май 2016 13:53
Не твърдя, че Пенсионните дружества не са измамници и създадени с цел печалба, но тук се хвърлят такива феноменални непознавания на материята, че не знам от къде да започна. УПФ - универсален пенсионен фонд. Всъщност това е взаимен фонд с държавна регулация. Т.е. той е собственост на акционерите в него - на нас, които внасяме 5% от трудовото си възнаграждение в него и с тези пари, от които се приспадат 4,5% еднократна встъпителна такса се закупуват дялове от този взаимен фонд. Тези дялове, както разбирате, са с различна доходност всеки божи ден, защото пазарът е променлив. Още по-драстично. Всеки акционер в него има отделна индивидуална доходност, защото влиза в сделката с различни суми и по различно време. Какъв дял и колко да се купи решава Дружеството, което управлява фонда, а не самият фонд - УПФ. Тази еднократна встъпителна такса от 4.5% се дава за съвет. (Някой да е получи съвет от Управляващото дружество на своя фонд. Е може и да има редки случаи на проблясъци). Но голямата печалба на Дружествата, които управляват УПФ идва от 0,9% такса управление - това е такса, която се взима като % от всички активи в УПФ и забележете - има няма доходност, активи във фонда винаги има. На това му викам печалба. Дори не е нужно да има положителна доходност. Тази печалба е гарантирана от регулатора. Тук са апетитите на Управляващите Дружества. И последно - Защо доходността е ниска. Защото е гарантирана отново от регулатора - Нашите средства се инвестират в ниско-рискови, съответно ниско-доходни финансови инструменти, като депозити, ДЦК, Облигации и много малка част в акции. И това е по закон. Това за сега...
03 Май 2016 15:09
А кой им определя размера на заплатите и откъде се взимат тези пари?
03 Май 2016 15:25
Размерът на заплатите ги определят собствениците на частните управляващи дружества, а парите идват от таксата управление и от встъпителните такси. Така е по закон. Но има и други източници на незаконен доход, като например да накараш УПФ да купи дялове от акции от акционерно дружество на баба ти, което е практическо кухо или надценено. Незаконно е, защото не можеш да купуваш активи от свързани лица. За да не стане това Комисията за финансов надзор трябва да е на мястото си. Това обаче е кауза пердута у нас.
03 Май 2016 17:08
Като акционерно дружество фондът трябва да свиква Общо събрание на акционерите, което не се прави.
03 Май 2016 17:58
Т.е. той е собственост на акционерите в него - на нас, които внасяме 5% от трудовото си възнаграждение в него
Да де, ама тая "собственост", дето я създаваме с тия 5%, не оправдава целите, за които се създава. Все е едно е да си построиш жилище метър на метър, и понеже така или иначе не можеш да влезеш в него, да дойдат циганите, опс Горанов да събере тухлите до момента. Да не говорим за подозренията, че от събраните тухли се готви да предостави едни прилични жилища на тия, дето най-малко са работили, с 20-25 г. трудов стаж.
Тази печалба е гарантирана от регулатора
Да не би да твърдите, че регулаторът, сиреч Държавата, систематично ни обеднява с цел едни "наши" хора да се намират на работа!? "Наши" - защото нито сме ги избирали, нито са се доказали, нито са професионалисти. Ама то и регулаторът май е такъв.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД