Какво ли ще каже главният прокурор Сотир Цацаров за идеята на транспортния министър Ивайло Московски ДАИ да стане мегаагенция? |
"Ние ще изправим пред съд хората, които са участвали в тази корупционна схема. Тя обаче ще се възпроизведе отново, защото просто агенцията издава всичко онова, което е необходимо, за да имате два товарни автомобила, за да имате няколко таксиметрови автомобила и най-сетне автомобилите на агенцията да са по пътищата, които проверяват професионалните шофьори и извършвания превоз. Казано по друг начин, държавата трябва да прецени дали всичко това да продължава да бъде концентрирано в едно структурно звено на нейната администрация и дали тези режими трябва да продължават по този начин. Защото цялата корупционна схема се възпроизвежда, на практика се сменят само хората през определени периоди".
Изводът е - нищо няма да се промени. В това впрочем сме напълно сигурни, защото
през 2013 г. пак имаше операция в ДАИ - пълно копие на сегашната
Пак беше арестуван директорът, пак в ареста бяха вкарани дузина началници от службата. Резултатът е, че и досега по този случай няма присъда. А един от тогавашните герои се оказа, че е станал после шеф на Центъра за градска мобилност. Блага работа. Случаят с него е показателен как Борисов мъжки се бори с корупцията - шумно арестуват някого, а после тихомълком го назначават на друга работа. Както и епичната му битка с контрабандата, за която говори на ставане и на лягане - спрял контрабандата, няма нито един арестуван контрабандист, закриха митницата в Свиленград.
С просто око се вижда възпроизводството на корупционната верига. Има още куп примери за последните години и месеци на арести на шефове на областни звена на ДАИ, на задържането на цели смени митничари, на всички работещи на една магистрала полицаи и куп подобни сценки с безславен край.
Главният прокурор е прав, че в ДАИ е съсредоточен огромен интерес, свързан с издаване на регистрационни, лицензионни и всякакви други документи на превозвачи. Едновременно с това пак тази служба организира и контролира полагането на изпити и оценка на резултатите от тези изпити - и на любителите шофьори, и на професионални водачи. На практика едно звено в едно министерство концентрира в себе си интересите, от които по думите на шефа на държавното обвинение зависи буквално бизнесът на всеки превозвач и прехраната на всеки професионален шофьор.
Вместо да търси решение, премиерът радостно заподскача и започна да твърди, че ей точно това е борба с корупцията, в която няма наши и ваши и при която са установени "всички шапки и каскети", стоящи над корупционна афера. След зрелищната акция започна подхвърляне на горещия картоф. Транспортният министър Ивайло Московски обяви, че 6 различни служби към транспортното министерство, агенция "Пътища", митниците и МВР в момента извършвали контрол на пътя. Отгоре на всичко проверките им често се дублирали. Затова и Московски поиска една служба да контролира всичко по пътищата, а служителите й да са добре финансово мотивирани. Той обяви, че на практика това, което проверяват ДАИ и КАТ, 80 на сто се дублира. Министърът смята и че сегашната система на споделена отговорност между частници и държава при шофьорските курсове не работела. Затова той бил привърженик на идеята държавата отново да отговаря за цялата процедура - подготовка на водачите, изпити и последващ контрол.
Да си спомним -
корупцията основно е в държавния сектор
а не в частния. И да си припомним - главният прокурор обяви, че централизирането в тази сфера ражда задължително корупционна схема. И то каква! В домовете и офисите на задържаните бяха открити близо 1 млн. лв. кеш. Колко още имоти, коли, сметки у нас и зад граница има - все още не знаем, но едва ли има съмнение. И отгоре на това властта предлага още по-голяма централизация. Логичната верига не е ли - по-голяма служба, по-голяма корупция?.
Смешните мерки, които бяха предложени за справяне с корупцията при шофьорските изпити, показаха, че изобщо не се търси коренът на проблема. Щяло да има индивидуална кабинка за всеки - ами нали имало достатъчно доказани случаи, че на мястото на кандидат-шофьорите се явяват техни по-подготвени познати или че направо им се дава решен тест. Какво като ги сложат в индивидуална кабинка? Да не забравяме, че ще трябва да платим и кабинките - щели да бъдат нужни близо 1 млн.лв. Повече от очевидно е, че нито една от мерките им няма да задейства, докато има стройно изградена корупционна схема, действаща безотказно години наред.
А какво стана със
заканите, че ще се обявят за невалидни книжки,
взети против правилата? Колко такива има - една, две, 10, 20 ... Хиляди са тези, които нямат дипломи за основно образование, но имат книжки. Или пък тези, които не могат да прочетат една дума, камо ли да могат да отговорят дори на един въпрос от листовката. Те поне не са ли лесни за проверка? Поне да бяха санкционирали всички по веригата, които са им дали книжките.
Остава и логичен въпросът дали някой вярва, че тази работа в ДАИ може да се прави, без никой да разбере толкова време наред - самото ръководство на министерството, ДАНС, МВР, ГДБОП? Вярва ли някой, че тези кадри не се избират и назначават от партията, която е на власт? Логично ли е един наказан началник на местно ниво да се издига на централно ниво? Точно тази партия да не го е проверила до 9-о коляно? Няма как.
Затова всички акции напоследък вероятно са движени от много тънки сметки. Първо, защото се удрят дребни до средни бушони. Очевидно целта е друга. Много прилича на подмяна на управителните тела на хранилките и касичките на партията. Доказателство за това е, че
някои операции се оказват съшити с бели конци,
други приличат на прекъсване на пъпната връв към върха, а трети само открехват завесата към повсеместната корупция в държавата. Едни са показни - като тази на ГДБОП във фонда за лечение на деца, други тайнствени - като тази на ДАНС във фонд "Земеделие".
В някои от операциите наистина се разбира какви са размерите на корупцията в страната. Като тази в ДАИ например. Ако шеф на такава служба събира само за година-две толкова много пари, какво ли става нагоре по върховете?! Или някой си мисли, че той не се е отчитал по-нагоре?
В същия контекст е и случаят с шефа на отдел в ДАНС, който си играел някакви оперативни игри, изнасял секретни документи, на практика изнудвал с тях фирми за месечни такси, набавял си допълнителни парични средства. Прокуратурата съобщи напоително за случая, но явно и тях ги досрамя да кажат колко точно си е докарало въпросното лице. Но в случая може би и това не е най-важното. Защото и досега не е ясно как в такава система като ДАНС цели две години не са установили какви ги върши не кой да е, а шефът на отдел "Финанси" в агенцията. Всеки ли може да си снима и изнася документи? Каква е гаранцията, че и други не го правят? Очевидно никаква.