:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 162
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Политическата класа окончателно се отчужди от българите

Държавата все още не може да реши какво иска да прави с нашите сънародници зад граница, казва независимият депутат Румен Йончев
снимка: Юлиян Савчев
Румен Йончев е председател на комисията по политиките за българите в чужбина на 43-ото НС. Роден е в Пловдив, завършил е Международни икономически отношения в УНСС. От април е председател на партия Народен съюз.
- Г-н Йончев, как се стигна до това, че българският парламент не само не се съобрази с желанието на българите в чужбина да имат собствен избирателен район, но дори ограничи възможностите за образуване на избирателни секции зад граница?

- Проблемът е, че 8-те групи в Народното събрание имат доста различни, чисто политически интереси и се опитват да ги вплетат в промените на Изборния кодекс. С други думи, пак се прави законодателство, което да дава предимства на едни и да пречи на други. Потърпевши са стотици хиляди български граждани по света, които няма да могат да гласуват, дори и да искат. Същото важи и за избирателния район "Чужбина". След като години наред приканваме нашите съграждани да гласуват, след като показахме, че можем да организираме един относително добър избирателен процес в чужбина с множество секции по инициатива на българските общности, след като хората се понаучиха да гласуват отново и да се интересуват от българската политика, сега с едно движение слагаме черта на всичко това. И защо? За да намалим гласовете на изселниците в Турция. Че ако някой казва, че има незаконни практики при гласуването в секциите в Турция, нека видим кой лъже и кой нарушава закона. Нали в комисиите има служители на външно министерство, които следят процеса. Те ли са закононарушителите? Гласуването в Турция го организира българската държава. Ако има и грам съмнение в законността на подадения вот, то той може и следва да бъде оспорен и анулиран. Това вече се е случвало и не бива да има илюзии на тази тема. Опитите на Ердоган да се намесва във вътрешните работи на България, включително и в изборите, трябва да бъдат пресечени на съвсем друго ниво, а не да се заблуждават хората, че нещо сме направили с Изборния кодекс. Цената, която ще платим, а именно отчуждаването на стотици хиляди българи в чужбина, далеч надвишава евентуалните ползи и в дългосрочен план по-скоро обслужва интересите на Ердогановата политика.

- Кой има интерес от орязване на избирателните права на българите в чужбина?

- Честно казано, ако изключим безсмислената политическа истерия по повод задължителното гласуване и секциите в чужбина, където някои политици се опитаха да поизлъскат зацапания си имидж, не виждам кой има интерес. Знам кой губи и това е България, която къса една трудно възстановена връзка със своите граждани по света. Губи и т.нар. политическа класа, която се отчуждава и изолира от значителна част от българите и не оставя у тях и грам съмнение в порочния начин за вземане на политически решения. Истинско политическо късогледство.

- Може ли да очертаете най-сериозните проблеми, с които по ваше впечатление се сблъскват българските общности зад граница?

- Имаме две големи групи наши сънародници, различни по своя генезис и съответно с различни проблеми и нужди. Едната група са историческите български етнически общности в Македония, Украйна, Западните покрайнини, Молдова и други държави от региона. Сред тях проблем номер едно е доказването на българския произход с цел придобиване на гражданство. Естествено, има и много други проблеми със съхранението на културата и идентичността на тези наши общности зад граница, защото много от тях са поставени под сериозен асимилационен натиск от съответните държави. Втората голяма група са т.нар. нова имиграция - нашите съграждани, които напуснаха страната през последните 25 години в търсене на по-добър живот и работа по света. При тях проблемите са от друг характер, най-вече свързани със запазването на тяхната българска идентичност, образованието и възпитанието на децата им като българи, множество консулски и други услуги, свързани с тяхното ежедневие като български граждани, както и с възможността им да участват в избирателния процес у нас.

- Как работи българската държава по тези проблеми?

- Истината е, че държавата беше и продължава да е доста неподготвена за тези нови предизвикателства. В годините на комунизма понятието българи зад граница не съществуваше и държавата не беше настроена да посрещне нуждите на една всъщност немалка диаспора извън пределите на родината. Ние в рамките на парламентарната процедура в комисията правим огромни усилия да събираме различните институции по определени проблеми и да търсим именно интегриран подход и общи усилия за решаването им. За съжаление много често институциите излизат с противоречиви решения, прехвърлят отговорността помежду си и изчерпват търпението и доверието на нашите сънародници, които очакват решение. Констатираме и редица противоречия в законодателството - почти няма закон, чието прилагане да е съобразено с българите в чужбина. Всъщност може би причината е в липсата на ясно поставен национален интерес или доктрина по отношение на българите в чужбина - какво искаме от тях, искаме ли връщането на имигрантите, искаме ли трайно заселване в България на българи от историческите общности. Липсва и ясна стратегия и политика по отношение на инструмента българско гражданство, което също води до противоречива практика и предпоставки за корупция. Недоумявам, когато чуя представители на администрацията да говорят, че те "дават" гражданство на нашите сънародници. Сякаш никой не проумява, че един българин по произход е такъв по божията воля и няма чиновник, който да има правото да му дава или отказва да бъде български гражданин.

- Доколко нашите балкански съседи ни помагат и доколко ни пречат при съхраняването и развитието на българските общности на тяхна територия?

- Сблъсъкът на култури и етноси на Балканите е хилядолетен факт и ние сме част от него. В този смисъл трудно може да очакваме помощ от съседите за защита на нашите сънародници и отстояване на тяхната идентичност. За наше щастие ние, българите, имаме за първи път относително предимство спрямо някои наши съседи, след като успяхме да реализираме европейската перспектива на страната ни и членството в ЕС. Това ни дава особени лостове за защита на нашите сънародници в съседните страни като Македония, Сърбия, а защо не и Украйна, които на свой ред са в преговорен процес с ЕС. Сега е моментът България категорично да отвоюва правата и идентичността на нашите сънародници извън пределите на родината и това трябва да бъде абсолютно първостепенна задача на нашата дипломация в преговорния процес. Иначе дребното надхитряне със съседите ще продължи.

- Украинският вътрешен конфликт за пръв път от много години насам постави българско малцинство под прекия ефект на военните действия. Положи ли нашата държава адекватни усилия, за да го защити?

- Този конфликт показа пълната неспособност на държавата да действа извън своята територия в извънредни ситуации в защита на нашите сънародници. Докато Полша буквално евакуира всички, които претендираха да имат полски произход, без особени колебания и бюрокрация, на нас ни отне близо година, за да изпратим скромната помощ, с която правителството се ангажира. Липсват процедури и закони за действие при такива ситуации, понятието хуманитарна помощ е все още чуждо за нашето законодателство. Вместо това се обявяват обществени поръчки, губи се време и нищо не се случва. Извън честите визити на президента и на външния министър в Украйна не мисля, че нашата общност там усети истинска помощ и грижа. Убеден съм, че държавата ни разполага с ресурса да се погрижи, но липсва всякаква готовност и чувство за спешност и грижа в администрацията. В крайна сметка се оказа, че не само не улеснихме преселването в България на наши сънародници от района на военните действия, но и малцината, дръзнали да направят това, бяха изправени пред тежки административни процедури по разрешения за пребиваване, визови режими и едва не попаднаха в лагерите за бежанци.

4
2436
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
04 Май 2016 20:42
И защо е нужно това интервю? Не можеше ли да е с умен, мислещ, порядъчен човек, който поне малко да разбира от нещата, за които сипе щампи...
--------------------
Сайтът на Генек
04 Май 2016 21:34
Г-н Йончев, толкова ли е трудно да осъзнаете, че Вие и Вашите 239 "колеги", сте в НС с една-единствена повеля (мисия): Да давате рационални решения за благото на вашите избиратели? Когато това се възприеме като верую, тогава с делата си/ви ще можете с открито чело да сте на нивото на нас, простите избиратели... В сий интервю и с глаголенето на нищонеказване - не достигате и до чапанците ни! Т.е. - много ниска топка сте, за да се изказвате по "прости" житейски въпроси... За по-висока материя
...Държавата все още не може да реши какво иска да прави с нашите сънародници зад граница,...
- леле мале... И Вие спадате към "държавниците"?!?! - Бауууууу !!!
04 Май 2016 21:54
Политическата класа окончателно се отчужди от българите

преди десетилетия
05 Май 2016 09:39
много ми е странно как един депутат говори за политическата класа като за "онези", "другите"
той къде е и като какъв се определя?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД