:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,911
Активни 635
Страници 2,476
За един ден 1,302,066
Челен опит

Източване на бюджета по африкански

Президентите на тънещи в мизерия страни масово си купуват луксозни самолети за милиони долари
Снимка: www.africareview.com
Камерунският президентски самолет "Албатрос" - държавата отдели 33 млн. долара за него, които впоследствие се оказа, че не са платени за него и не е известно къде са потънали парите.
Президентът на САЩ има своя "Еър Форс Уан" - или по-точно два специално пригодени самолета Боинг 747-200В, снабдени със сигурно комуникационно оборудване, голям офис, конферентна зала и медицински кабинет, който може да се превърне и в операционна зала. В Африка авиопаркът на лидерите е доста разнообразен. Президентът на Кот д'Ивоар Аласан Уатара, например, разполага най-малко с 10 самолета. Колегата му от Чад Идрис Деби разполага само с 4 президентски машини - Boeing Business Jet, Gulfstream II, Beechcraft 1900 и Fokker. Други африкански лидери като държавния глава на Камерун Пол Бия пък предпочитат да използват луксозни самолети за чартърни полети. Френското издание La Lettre du Continent, което излиза веднъж на 2 месеца, наскоро публикува обширен материал за самолетите на държавните глави в Африка. За тях лидерите харчат значителна част от бюджетите на бедните си страни. В статията се проследяват връзките между лидерите и великолепните им летателни машини. "Самолетът е символ на суверенитет, на власт", пише изданието.



Луксозен самолет напук на кризата в РЮА

Скандалът около търга, обявен от южноафриканския президент Джейкъб Зума, за закупуването на луксозен президентски самолет очевидно никога няма да приключи. В началото на април стана ясно, че около 800 южноафрикански миротворци в Дарфур, Судан, не могат да се приберат в родината си, тъй като армията не разполагала със самолет, който да ги прибере. Военният самолет С130 не работи, но властта не обмисля ремонта му, а се готви да купи нова луксозна машина за държавния глава.

Страстта на Зума към луксозните стоки е добре известна и той има склонност да я демонстрира в моменти, когато се орязват бюджетите на държавните институции, а ученици и студенти протестират срещу резкия скок на таксите за обучение. В тази напрегната обстановка администрацията на президента организира търг за закупуването на нов самолет за дълги разстояния, с резервоар за гориво за 13 800 км, луксозен апартамент и конферентна зала. Цената му е около 280 млн. долара. Опозицията веднага скочи и призова за протести.

От Министерството на отбраната на РЮА обявиха, че сегашният президентски самолет - Боинг 737, наречен "Инквази" на използваната от плeмето зулу дума за африкански орел рибояд - е остарял и няколко пъти е приземяван аварийно заради технически проблеми. Машината аварирала по време на визита на вицепрезидента Сирил Рамафоса в Япония през ноември и военните трябвало да избират дали да вземат под наем самолет от компания -производител на оръжия, замесена в корупционни скандали, или от фирма, експлоатираща мините от колониалната епоха.



"Престижната покупка" за Нигер

Нигер е една от най-бедните държави, която непрекъснато е на дъното на класациите според Индекса за човешко развитие на ООН. Президентът Махамаду Исуфу, чийто втори мандат започна преди месеци, през 2014 г. обаче обяви, че страната купува Боинг 737-700 за 40 млн. долара, който ще замени старата машина. Това предизвика протести от страна на опозицията. "Страната ни е изправена пред нов глад и още наводнения тази година, а държавата решава да изхарчи милиони за престижна покупка", заяви пред журналисти Усеини Салату, който е говорител на опозиционните сили в Нигер. Реакцията му обаче беше прекалено закъсняла. Той обаче веднага беше контриран от министъра на отбраната Кариджо Махамаду, който заяви, че новият президентски самолет ще помогне за подобряване на "влиянието на нашата знаменита република". Старият самолет на държавния глава - Боинг 737, закупен през 70-те години - остава в употреба, въпреки че авиационен експерт го оприличи на "летящ ковчег".



Интриги по камерунски

Закупуването на скъпи президентски самолети в континент, преследван от бедност и корупция, е свързано и със социални вълнения. Това се случи и в Камерун, където намеренията за нов президентски самолет доведоха до големи интриги, параноя, чак и до отмъщение.

Всичко започна през 2011 г., когато дългогодишният президент на Камерун Пол Бия реши, че иска нов самолет. По това време обаче бедната западноафриканска държава се опитва да намали дълговете си към Световната банка и МВФ. Сигурно е, че закупуването на нов Боинг няма да получи одобрението на международните финансови институции. И така политическият елит на страната измисли стратегия, за да не се дразнят кредиторите, а и държавният глава да е доволен. Машината трябваше да бъде закупена от националния авиопревозвач на Камерун "Камеър", а необходимите 33 млн. долара бяха предоставени от Националната петролна корпорация.

Три години по-късно държавният глава Бия, придружаван от първата дама Шантал и децата им, се качва на борда на новия самолет за първия му полет. Дестинацията е Женева. Технически проблеми обаче принудиха пилотите да приземят машината аварийно в камерунския пристанищен град Дуала. Това обаче е само началото на сагата със самолета "Албатрос". Оказва се, че новият президентски самолет съвсем не е току-що излязъл от завода. Той е договорен на лизинг. А 33-те млн. долара, които страната е заделила, са безследно изчезнали. Появяват се съмнения, че повреденият самолет е част от голям заговор за свалянето от власт или дори ликвидирането на държавния глава. Министри, смятани за заплаха за властта на Бия, са арестувани и хвърлени в строго охраняван затвор в камерунската столица Яунде. Оттогава Бия не се осмелява да купи президентски самолет. Управниците в африканската страна разчитат на луксозни чартърни самолети, с които пътуват от Камерун към Европа и обратно, а това се случва много често...
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Държавният глава на Кот д'Ивоар Аласан Уатара пристигна на визита във Франция с един от 10-те си самолета (на заден план).
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Южноафриканският президент Джейкъб Зума пристига със самолета си на визита в Мозамбик през есента на м.г. Той се готви да купи суперлуксозна машина за 280 млн. долара, докато страната затъва в криза и се налага орязване на държавните разходи.
2
2232
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Май 2016 20:31
Всяка аналогия с български лица и институции е случайна!
09 Май 2016 23:26
Нашите псевдоуправници трябва да правят обмяна на опит с африканците но за пред хората ходят до Америка и западна Европа да вършат подобна дейност. Все пак им е останало някакво чувство за срам
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД